پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

تفاوت وگان و وجترین چیست؟

رژیم غذایی وگان و گیاه خواری چه تفاوت هایی با هم دارند؟

تفاوت های وگان و وجترین

اخیرا با دختری صحبت می کردم و وقتی به او گفتم که غذاهای حیوانی را نمی خورم، با با کنجکاوی پرسید “شما وگان هستید یا وجترین؟”

من از او پرسیدم آیا تفاوت این دو را می دانید؟ و او این گونه پاسخ داد: “من فکر می ‌کنم وگان ها به طور کامل از محصولات حیوانی اجتناب می ‌کنند در حالی که وجترین ها گاهی تخم‌ مرغ و لبنیات می ‌خورند.” این تعریفی ابتدایی بود، با این حال روشن بود. نیازی به گفتن نیست که من تحت‌ تاثیر قرار گرفتم.

بسیاری از مردم نمی ‌دانند وگانیسم چیست و چه تفاوتی بین رژیم وگان و گیاه خواری وجود دارد. در این مقاله، تفاوت بین رژیم‌ های غذایی وگان و گیاه خواری را یاد می ‌گیرید و سپس می‌ توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از آن دو برای شما مناسب ‌تر هستند.

رژیم غذایی وگانیسم چیست؟

عمل پرهیز از استفاده از محصولات حیوانی، به ویژه در رژیم غذایی و یک فلسفه مرتبط که دید کالایی به حیوانات را رد میکند.

به بیان ساده تر: وگان رژیمی است که محصولات حیوانی را نه مصرف و نه خرید می کند.

وگان ها بیشتر به دلایل اخلاقی به این شرایط پایبند هستند. پشت وگان ها اغلب یک فرقه مذهبی است.

انجمن جهانی گیاهخواری

دونالد واتسون اصطلاح وگان را در سال ۱۹۴۴ (تقریبا صد سال پس از اینکه کلمه گیاه خواری تأسیس شد) تعریف کرد. او برای اولین بار واژه وگان را به عنوان “گیاه خواران غیر لبنی” به کار برد، تا زمانی که انجمن وگان (بله، چنین چیزی وجود دارد!) آن را به عنوان زیر تعریف کرد:

“اصولی که انسان باید بدون سواستفاده از حیوانات زندگی کند”.

گیاه خواری چیست؟

رژیم گیاهخواری به صورت زیر تعریف شده است:

عمل مخالفت با مصرف گوشت، و همچنین ممکن است شامل کنار گذاشتن محصولات جانبی ناشی از کشتار حیوانات باشد.

به بیان ساده تر: در رژیم گیاه خواری چیزی که مستقیما با کشتار حیوانات ارتباط دارد ، مصرف و یا خرید نمی‌ شود. تمام گوشت ها و محصولات جانبی ذبح حیوانات نیز از این دسته اند. به عنوان مثال: ژلاتین، که از پوست جوش، تاندون‌ها یا رباط ‌های گاو بدست‌ می آید.

کلمه گیاهخوار اولین بار در سال ۱۸۳۹ استفاده شد و به «رژیم غذایی سبزیجات» اشاره کرد.

اولین یافته ‌های این گیاه خواران به قرن هفتم پیش از میلاد باز می ‌گردد. گفته می ‌شود که فیثاغورس نیز از رژیم غذایی گیاهی حمایت کرده‌ است.

تفاوت بین گیاه خواری و وگان

گیاه خواری اصطلاح عمومی وگانیسم است.

زمانی که این سفر را برای به حداقل رساندن مصرف محصولات حیوانی آغاز کردم، برای اینکه به آن عادت کنم و دانش لازم برای پیروی از رژیم غذایی گیاهخواری را کسب کنم، ابتدا رژیم ‌های غذایی گیاهی را برای چند ماه دنبال کردم. در واقع بسیاری از وگان ها به عنوان گیاهخواران شروع کرده و سپس مصرف محصولات حیوانی خود را تا زمانی که در سطح وگان قرار گیرند به حداقل می رسانند.

ممکن است فرد به دلایل مختلف از جمله اهداف انسان دوستانه، سلامتی و یا ترجیحا صرف انتخاب رژیم غذایی، به گیاهخوار تبدیل شود. نیت، یک احساس شخصی است، و بر این اساس متفاوت است. با این حال وگانیسم یک اصل است که انسان حق ندارد از موجودات برای اهداف خود بهره برد.

انجمن جهانی گیاهخواری

وگان به طور کامل بهره‌ برداری از حیوانات را به حداقل می ‌رساند ، در حالی که گیاه‌ خواری فقط کشتار مستقیم را به حداقل می ‌رساند. برای کاهش رنج ناشی از حیوانات، رژیم وگان یا گیاه خواری مورد استفاده قرار میگیرد.

ممکن است خریدار یک تخم مرغ به طور مستقیم یک حیوان را از بین نبرد، اما در طبیعت رقابتی صنعت حیوانات ضروری است که بلافاصله بعد از تولد، جوجه های نر را از بین ببرند. بیش از ۳ میلیون جوجه نر همانند این هر ساله کشته می‌ شوند.

این امر همچنین باعث ایجاد انزجار بین جامعه گیاه‌ خواری و وگانیسم می‌ گردد، چرا که وگان ها احساس می ‌کنند که گیاه خواران در حال بستن چشم خود به رنج آشکار هستند. من اخیرا در یک رستوران وگان یک برچسب خوانده‌ ام که می ‌گوید: “گیاهخواری کافی نیست!”

چگونه به یک گیاه خوار تبدیل شوید ( بدون اینکه خودتان را تحت ‌تاثیر قرار دهید )

بهترین راه برای تبدیل شدن به یک گیاه خوار، کسب دانش است. خواندن این مقاله اولین قدم بزرگ است: چگونه یک گیاه خوار شوید (این به آن سختی نیست که فکر می ‌کنید!)

پس از آن باید به آرامی شروع کنید. هدف به حداقل رساندن تمام گوشت مصرفی در رژیم غذایی شما است.

اما به جای از بین بردن یک دفعه تمام گوشت از رژیم غذایی خود، یک حیوان را در یک زمان از برنامه غذایی تان حذف کنید.

برای مثال: با گوشت گاو شروع کنید. ۳۰ روز گوشت گاو نخورید. پس از گذشت این ۳۰ روز گوشت مرغ را حذف کنید. به همین ترتیب هر ماه مصرف گوشت یک حیوان را حذف کنید.

در نهایت با این روش همه گوشت و غذاهای دریایی را از بین خواهید برد، اما به خاطر رویکرد تدریجی آن احساس غیرقابل ‌کنترلی نخواهید داشت. کلید اصلی این است که آن را پایدار نگه داریم.

ممکن است از طرف دوستان نزدیک و خانواده مقاومت و سوالاتی را در مورد تبدیل شدن به گیاه خوار تجربه کنید. در هنگام پاسخ به سوالات ، مهربان باشید و مزایای گیاه خواری را موعظه نکنید.

من تمام عمرم گوشت خوردم. حتی شاید بیش تر از حد معمول خورده ام. من تقریبا هر وعده غذایی را با رژیم غذایی مخصوص بدنسازی، برنج و مرغ دنبال کرده ام. این موضوع منجر به مصرف روزانه بیش از یک کیلوگرم گوشت شد.

از آنجا که بیش از ۳ سال از رژیم غذایی گیاهی پیروی می‌کنم، هرگز به عقب بازنگشته ام. در حالی که گام‌ های اصلی برای رفتن از گوشت خواری به گیاه خواری دقیقا مانند تبدیل شدن به یک وگان است. البته وگان شدن کمی از این حد جلوتر می رود.

نتیجه گیری:

به راحتی می توان گفت که وگان نسخه ای بالاتر از گیاهخواری است. هدف وگان ها به حداقل مطلق رساندن استثمار تمام حیوانات است، در حالی که گیاه خواری عمدتا خشونت مستقیم بر روی حیوانات را کاهش می دهد (مانند کشتار). گیاهخواری بیشتر درباره شیوه زندگی دلسوزانه نسبت به رفتار خوردن است.

البته ممکن است برخی از افراد رژیم های گیاه‌خواری را صرفاً به دلیل مزایای سلامتی آن و یا با هدف کاهش وزن انتخاب کنند اما در این صورت هم آنها گیاهخوار بوده و برای حیوانات ارش قائل خواهند شد.

۳۸ دیدگاه

 1. زهرا در خرداد ۱۵, ۱۳۹۸در۱۱:۳۸ ب٫ظ

  کسایی که ورزشکارن چطوری این رژیمو دنبال میکنن؟

  • علی در مهر ۲۷, ۱۳۹۸در۷:۲۸ ب٫ظ

   سلام
   هرچندمن این سوال رودیرخوندم ولی برای کسانی که اصل مقاله وسوال شمارومی خونن لازمه بگم اگرآگاهی کاملی ازفهرست وترتیبات رژیم گیاهخواری بدست بیارین نبایدبه هیچ وجه نگران ورزش همزمان باگیاهخواری باشین. بارزترین مثال دونده اسطوره ای آمریکایی کارل لوییس (یکی از۳ انسانی که موفق شد در۳دوره المپیک طلا کسب کنه)هست که بعدازگیاهخوارشدن بهترین رکوردهاشوبدست آورد.
   دراین رابطه مقاله ای ازاستادتغذیه دکترمزادمهر وجودداره که پروتئین گیاهخواران ورزشکاررو بررسی میکنه لطفا مطالعه فرمایید

  • پریا اخوت در فروردین ۸, ۱۳۹۹در۸:۳۴ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز،پروتئین و مکملهای گیاهی برای وگانها هست.
   در دنیا ورزشکاران وگان زیادی هست.با یک سرچ در گوگل میتونید مکملها رو پیدا کنید.
   سالم باشید

 2. تتت در مرداد ۲۸, ۱۳۹۸در۵:۴۵ ب٫ظ

  ولی یه شباهتی بین این دو رژیم غذایی هست اونم اینکه طرفداراش اصلا ادمای نرمالی نیستن.به عینه دارم میبینم تو اطرافیان و اشنایان…

 3. علیرضا در خرداد ۲۰, ۱۳۹۹در۱۱:۳۹ ب٫ظ

  عالی بود
  خیلی تمیز شسته رفته توضیح داده بودین

 4. احمد وگن در خرداد ۲۱, ۱۳۹۹در۵:۴۹ ب٫ظ

  من خیلی به رژیم وگن ها علاقه داشتم تا اینکه خودمم وگن شدم.
  به همه توصیه میکنم برن دنبالش

 5. Mahdi در تیر ۲۶, ۱۳۹۹در۸:۳۲ ق٫ظ

  گیاهخواری درکل عالیه من خودم وجیترین هستم البته از تمام اصول وگان هم پیروی میکنم جز مصرف تخم مرغ و شیر که این دوتا رم حذف کنم کامل وگان میشم از دستش ندید این فرصت رو

 6. roobah barfi در شهریور ۲۷, ۱۳۹۹در۱:۴۴ ق٫ظ

  من تا به حال طرفدار سرسخت محیط زیست بودم اما تا به حال به سمت گیاهخواری نرفتم مدتیه که درباره اش تحقیق کردم تصمیم مصمم بر گیاهخواری گرفتم و الان در بدو ورود به لاکتو وجترین ها هستم واقعا توضیحاتتون خوب بود ممنون و به بقیه پیشنهاد میکنم حتما این کارو انجام بدن نه تنها وجترین بشن صرفا برای اهداف لاغری و چیزای دیگه بلکه برای حیوانات بی ازار ….

 7. الناز در مهر ۲۹, ۱۳۹۹در۲:۴۵ ب٫ظ

  دقیقا، چون دارن به تکامل انسانی میرسن، کم حرف ترن و بیشتر گوش میدن، درک اونا از محیط با بقیه فرق داره، مثل شمس تبربزی که در ظاهر مثل دیوونه ها بنظر میرسید، منم جدیدا پا گذاشتم تو این دوران بیداری، هروقت زمانش برسه شماهم بیدار میشین

 8. matrix در آبان ۲۹, ۱۳۹۹در۱۱:۰۷ ب٫ظ

  تغذیه گیاه خواری = انرژی پاک و مثبت

 9. مهرداد در دی ۱۳, ۱۳۹۹در۹:۵۵ ب٫ظ

  یکسری آدمها برای کلاس گذاشتن میگن ما سبزی خوار یا وگن هستیم و هیچ درکی از گیاهخواری یا مرگ حیوانات برای استفاده شدن توسط انسان ندارن ولی یکبار براشون مثالی زدم…شما یک جوجه یا سگ یا بز ویا هر حیوانی که دوست داریدو یکماه ازش نگهداری کنید…بعد فکر کنید یکنفر بیاد به شما بگه بیا بکشیمش و بخوریمش…چه حالی بهتون دست میده؟اگر ناراحت میشید انسان هستید و میتونید حرف ما وگن هارو درک کنید…خداوند انواع میوه و حبوبات برای مصرف ما گذاشته هم سالمتره و هم تمام مواد مغذی داراست

 10. Sadegh در دی ۱۸, ۱۳۹۹در۸:۱۵ ق٫ظ

  گیاهخواری طبیعتِ انسانهاست و انسانها قبل عصریخبندان اصلا گوشت نمیخوردن اما وقتی عصریخبندان پوشش گیاهی ذو از بین برد انسانها مجبور شدن گوشت بخورن اما الان که پوشش گیاهی خیلی وسیعه انسان حق نداره حیوانات رو بکشه چون کشتن حیوان فرقی با کشتن انسان نداره بهرحال انسان هم جزو حیواناته پس کشتن انسان چه فرقی با کشتن گوسفند و گاو و مرغ و ماهی میکنه؟! الان علم ثابت کرده ماهیها حافظه بالایی دارن و اینکه ماهی حافظش کمه خرافاته

 11. الی در بهمن ۱۹, ۱۳۹۹در۱۰:۲۵ ق٫ظ

  منم شروع کردم گوشت گوسفند و گاو و کامل حذف کردم کم کم مرغ هم حذف میکنم فعلا هم زنده ام مشکلی با نخوردن گوشت برام پیش نیومده با اینکه به بیماری ام اس مبتلا هستم ولی برنامه ی غذایی ام و تغییر دادم یک حس خوبی پیدا میکنید انگار عذاب وجدانمون کمتر میشه گیاهخواری همراه با یوگا واقعا از نظر معنوی کمک میکنه به درمان هر بیماری

 12. Donya در اسفند ۲۷, ۱۳۹۹در۱۲:۴۶ ب٫ظ

  من خیلی دوس دارم وجیترین بشم ولی از برخورد اطرافیانم میترسم

 13. ali در فروردین ۱۶, ۱۴۰۰در۸:۰۳ ب٫ظ

  سلام ورزشکار حرفه ای که قصد بالا بردن وزن رو داره میتونه کاملا از مواد غیر حیوانی پروتئینشو به دست بیاره؟
  اگه مثلا یه فرد ۹۰ کیلویی ۱۸۰ گرم پروتئین روزانه نیاز اشته باشه چیکار باید کنه و اینکه

  نظراتی که اطرافیان میگن اینکه مثلا شاهدانه خوردنش به اون صورت که روزانه مصرف شه باعث تاثیر بدی میشه درسته؟ یا مثلا سویا که خیلی جاها گفتن سینه های مردان رو بزرگ میکنه و تسترون رو کاهش میده لطفا یه منبعی چیزی معرفی کنین و جوابارو بکوبنم تو سر کسایی که اینچیزارو گفتن و خودم با خیال راحت به این رژیم بپیوندم

 14. سما ن در مرداد ۱۱, ۱۴۰۰در۴:۳۹ ق٫ظ

  با سلام
  فقط اینو بدونین که فیثاغورث قضیش فرق داشت بخاطر یه مبحث و اعتقادات جداگانه از خوردن گوشت و لوبیا اجتناب میکرد و به بقیم توصیه میکرد
  نه بخاطر کشتار حیوانات یا حمایت و دلسوزی از ازونا

 15. باران در مهر ۱۶, ۱۴۰۰در۳:۲۴ ب٫ظ

  در فضای مجازی یک عده از این جریان وگانیسم دارن سو استفاده ها عجیب و غریب میکنن متاسفانه طرفدارهاشونم دارن زیاد میشن مثلا به اسم حمایت از حیوانات به شدت انسان ها رو تحقیر و توهین میکنن میگن هدف محیط زیست و حفظ زمین هست ولی ازدواج و فرزند اوری رو با الفاظ تحقیر امیز و پراز نفرت رد میکنن میگن با اینکار به زمین و مخیط زیست ظلم میکنید کلمه انسان رو عنسان مینویسن خلاصه که عزیزان حواستون باشه دچار خطا نشید اجازه ندیدن یک کار خوب و مفید رو با افکار شیطانی مخلوط کنن و به خوردتون بدن . با تشکر از نویسنده ااین مطلب 🙏

 16. S,c,2 در مهر ۲۵, ۱۴۰۰در۹:۳۵ ق٫ظ

  عاره اونا شعور فرهنگشون یذره بیشتره بره همین عجیبن برات

 17. سیاوش در آبان ۱۴, ۱۴۰۰در۱۰:۳۳ ق٫ظ

  وقتی توی دهانمون دندان نیش وجود دارد و آنزیم های هم گوشت در سیستم گوارش ما وجود دارد یعنی ابزار گوشتخواری در وجودمون هست چرا باید گیاهخواری کرد؟ این خودش ناسپاسی به سیستم بوجود آورنده ی جهان است.
  نیست؟

 18. ریحانه در آبان ۱۹, ۱۴۰۰در۲:۲۹ ق٫ظ

  نه دوست عزیز . اینطور نیست چون انسان موجودی گیاه خوار هست و بعد از عصر یخبندان مجبور شد طی دوره ای از گوشت حیوانات تغذیه کنه .‌بدن ما انسان ها با آنزیم های
  پروتئین حیوانات سازگاری نداره . اون دندان های نیش هم برای بهتر جویدن میوه ها هست نه دریدن حیوانات .

 19. بی نام در آبان ۲۳, ۱۴۰۰در۱:۵۶ ب٫ظ

  هر کس هر جور که دلش میخواد غذا میخوره به شما ربطی نداره و فکر نمبکنی زندگی وجتربن ها به کسی و چیزی آسیب زده بلکه خیلی هم سود رسونده

 20. Mohammad11228 در آبان ۲۷, ۱۴۰۰در۷:۴۷ ب٫ظ

  در ادامه حرف های شما بگم که حیوانات گوشت‌خوار دندان نیش بلندی دارن و تیز تر هستن مثل ببر پلنگ شیر و…
  اگه انسان گوشت‌خوار بود که دندان های نیش ما بزرگتر بود
  من این حرفارو از امیرتتلو یاد گرفتم و همزمان با هوادار شدنش طرفدارشم شدم و یه جمله معروفی بین ما تتلیتی ها هست که میگیم برای سیر شدن خود حیوانات رو نکشید
  Do not kill animals

 21. Mohammad11228 در آبان ۲۷, ۱۴۰۰در۷:۵۰ ب٫ظ

  میخاستم بنویسم همزمان با هوادار شدنش گیاهخواری رو شروع کردم اشتباه تایپی بود

 22. محسن در بهمن ۲۹, ۱۴۰۰در۵:۳۰ ب٫ظ

  عجب..
  یعنی واقعا متوجه نیستید که لزومی نداره دندان‌های ما به بلندی درندگانی مثل گرگ و ببر و پلنگ باشه..
  ما انسانیم نه درنده..
  اون دندان بلند برای خفه کردن تکه تکه کردن گوشت و پوست خام هست..
  انسان برای تکه تکه کردن گوشت پخته و لطیف دندانی بلندتر از این نیاز نداره..
  از نظر طبی رژیم گیاهخواری مورد قبول نیست و مزاجهای دموی که اصلا بدون گوشت نمیتونند زندگی کنند..

 23. نیلی در اسفند ۵, ۱۴۰۰در۴:۳۱ ق٫ظ

  دندان پلنگ و شیر و امثال اینا بخاطر این خیلی بزرگترو تیزتره چون فقط گوشت خوارن گایه خوار نیستن اما انسان هم گیاه خواره هم گوشت خوار ، تا جایی که تحقیقات کردم اونایی که گیاه خواری یا خام گیاه خواری میکنن برا همایت از حیوانات نیس اینو شعار کردن تا دلیل منطقی داشته باشن مثلا ، دلیلش ارتباط با موجودات فرازمینی و ماورایی و جن … حتی جادوگرام یا کلا گیاه خوارن یا قبل مراسم جادوگریشون چله گیاه خواری میکنن، برید تحقیق کنین میفهمین

 24. علیرضا در فروردین ۱۹, ۱۴۰۱در۱:۲۳ ق٫ظ

  کنفوسیوس میگوید … کسی که صدای فریاد حیوانی را در هنگام ذبح شدن، بشنود و باز هم گوشت بخورد، انسان نیست.

 25. پردیس در اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱در۹:۵۸ ق٫ظ

  سلام.بنده خودم بیشتر سبزیجات میخورم قبلا کلا گوشت و مرغ نمیخورم بسیار پوست زیباتری هم داشتم .اما سؤالی که همیشه برام بی پاسخ مانده این هست مگر نه اینکه میگیم گاو،مرغ،ماهی،جاندار هستن و کشتن آنها خطاست؟خب در این عالم همه چیز جان دارد وقتی گیاهان با موسیقی رشد بیشتری میکنند و یک گل با حرف زدن و موسیقی و رسیدگی عمر بیشتری دارد وس نتیجتا گیاهان هم جان دارن و با خوردن گیاهان هم جانشان را میگیریم فقط ظاهرشان فرق میکند و ماهیتشان واقعا چرا باید جانی را بگیریم تا سیر شویم؟حتی گیاه جان دارد

 26. کاظم در اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۱در۱:۰۱ ق٫ظ

  کلا آدما دوس دارند خودآراری رو.باید بدونید رژیم همه چیز خواری بوده که تکامل ما رو رقم زده.حالا یه عده اومدن و یچی رو مد کردن که چی؟اگر واقعا نمی خوای آزار برسونی باید کاملا مثه مرتاض ها روزه باشی چون حتی عسلی که میخوری ظلمه به زنبور یا سبزه ای می چینی اون رو می کشی.تنها راهش پیشرفت علمه که در اون بتونی روی پوستت سبزینه داشته باشی و از تولیدات خودت استفاده کنی.تامام

 27. Mehdi در تیر ۱۵, ۱۴۰۱در۳:۰۵ ق٫ظ

  درسته گیاه هم جان داره مثل درخت اما قابل مقایسه با کشتن یه گاو یا گوسفند نیست که تقریبا همه اعضای مشابه ادم هارو داره.

 28. Mozhgan در شهریور ۲۸, ۱۴۰۱در۱۱:۲۴ ق٫ظ

  سلام
  من از بچگی ویجیترین بودم هیچ گوشتی نخوردم ن ماهی ن مرغ ن گاو
  اکا بعضی وقتا شده ک از شیر یا تخم مرغ خورده باشم ولی خیلی کم
  همیشه مامان و بابام بابت این قضیه ازم شاکین ک بدنم کلی قراره اسیب ببینه و فلان
  مکمل خاصی مصرف نمیکنم
  فقط یه مدت قرص اهن مصرف کردم
  باید چیکار کنم ک نیاز های بدنم بدون خوردن گوشت رفع بشه
  چون من هیچ وقت نمیتونم گوشت بخورم

 29. فرزانه در مهر ۷, ۱۴۰۱در۸:۵۰ ب٫ظ

  سلام…با احترام ب همه وگن ها پس چرا خدا برای حضرت ابراهیم قوچ فرستاد؟؟چرا نگفت بحاش گیاه مصرف کنه.

 30. Maede در آذر ۴, ۱۴۰۱در۷:۵۷ ق٫ظ

  من حدودا ۳ ماهه ک گوشتو به طور کامل از زندگیم حذف کردم قبلشم تا یکی دوماه نهایت سعیمو میکردم که گوشت نخورم مثلا فقط تو مهمونیا ی کوچولو میخوردم که طرف مقابل ازم ناراحت نشه و فک نکنه بهش بی احترامی شده اوایل با اطلاعات کم وارد این رژیم غذایی شدم ریزش موی شدید گرفتم و همیشه احساس ضعف داشتم ولی کم کم پروتئین های گیاهیو کشف کردم فهمیدم میشه گوشت خوار نبود و همه ویتامین هارو به بدن رسوند ب خصوص پروتئین هایی ک سالم تر از گوشت بخصوص گوشت قرمز هستند و درصد اوره و چربیشونم بسیار کمه الان ازین سبک زندگیم کاملا راضی ام رشد موهام دوبرابر شده و همیشه احساس سبکیو راحتی دارم بخصوص شب ها خیلی راحت تر میتونم بخوابم چون غذاهای گیاهیو زودتر از غذاهای گوشتی هضم میشن. میخواستم بگم با اطلاعات کامل وارد این رژیم غذایی شین و ازش لذت ببرین.

 31. سارا در اسفند ۸, ۱۴۰۱در۸:۰۱ ب٫ظ

  رژیم گیاهخواری رژیم گران قیمتیه جای پروتئین حیوانی نمیشه سویا استفاده کرد چون سویا تراریخته و بسیار مضر برای غدده
  پس جایگزین بعدی انواع آجیله که بازم قیمتش از گوشت بیشتره!
  جایگزین بعدی میوه های چربه مثل نارگیل و آووکادو که از آجیل هم گرونتره!
  الان اوضاعی شده که باید آدم بخوریم حیوون چیزه

 32. چنگیز در فروردین ۲۵, ۱۴۰۲در۸:۳۲ ق٫ظ

  دمتون گرم، شما وگان و وجترین بشین و گوشت، مرغ و تخم مرغ رو بزارین برای ما گوشتخواران که حالشو ببریم ..‌. مرسی از فداکاریتون …

 33. کاربر ناشناس در خرداد ۲۴, ۱۴۰۲در۶:۴۳ ب٫ظ

  چقدر تو اسکلی
  خدایا
  گوشت بخور تا جونت در بیاد و بمیری
  ما هم گیاه خواری میکنیم

 34. فائزه در تیر ۱۰, ۱۴۰۲در۰:۲۱ ق٫ظ

  پشت این صحبت که چرا انسان ها گیاه خوار هستند و چرا گوشت برای انسان مضر هست کلی کتاب و مقاله به چاپ رسیده و من پیشنهاد می کنم کتاب « زمین، زمان انسان » از مزدافر مومنی رو مطالعه کنید که هر همه جهات به این موضوع اشراف پیدا کنید و بدون تحقیق و اطلاعات، صحبت نکنید تا مبادا مورد تمسخر قرار بگیرید.

 35. همونم در شهریور ۱۵, ۱۴۰۲در۴:۵۰ ب٫ظ

  فاز اونی که گفت گیاهخواری فقط برای ارتباط با جن و … نمی‌فهمم😐

 36. azad در آبان ۹, ۱۴۰۲در۵:۵۰ ب٫ظ

  هرشخصی عقیده ای داره و بسیار محترمه.حالا این ک کی چی انتخاب میکنه بسته ب محیط رشدش اجتماعش فرهنگش اگاهی و شعور و شهودش راهی انتخاب میکنه(هرکس اون موقعی متوجه میشه که باید نه زودتر نه دیرتر)بیایید به انتخاب هم احترام بذاریم من انخابم گیاه خواری هستش به هردلیلی که اصلا نیاز به توضیح یا زیرسوال بردن بقیه نداره(پس هرکی قضاوت میکنه اهمیتی نداره و به خودش برمیگرده )بیایید مهربون باشیم فقط همین…

نظر خود را بیان کنید