تفاوت وگان و وجترین چیست؟

رژیم غذایی وگان و گیاه خواری چه تفاوت هایی با هم دارند؟

تفاوت های وگان و وجترین

اخیرا با دختری صحبت می کردم و وقتی به او گفتم که غذاهای حیوانی را نمی خورم، با با کنجکاوی پرسید “شما وگان هستید یا وجترین؟”

من از او پرسیدم آیا تفاوت این دو را می دانید؟ و او این گونه پاسخ داد: “من فکر می ‌کنم وگان ها به طور کامل از محصولات حیوانی اجتناب می ‌کنند در حالی که وجترین ها گاهی تخم‌ مرغ و لبنیات می ‌خورند.” این تعریفی ابتدایی بود، با این حال روشن بود. نیازی به گفتن نیست که من تحت‌ تاثیر قرار گرفتم.

بسیاری از مردم نمی ‌دانند وگانیسم چیست و چه تفاوتی بین رژیم وگان و گیاه خواری وجود دارد. در این مقاله، تفاوت بین رژیم‌ های غذایی وگان و گیاه خواری را یاد می ‌گیرید و سپس می‌ توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از آن دو برای شما مناسب ‌تر هستند.

رژیم غذایی وگانیسم چیست؟

عمل پرهیز از استفاده از محصولات حیوانی، به ویژه در رژیم غذایی و یک فلسفه مرتبط که دید کالایی به حیوانات را رد میکند.

به بیان ساده تر: وگان رژیمی است که محصولات حیوانی را نه مصرف و نه خرید می کند.

وگان ها بیشتر به دلایل اخلاقی به این شرایط پایبند هستند. پشت وگان ها اغلب یک فرقه مذهبی است.

انجمن جهانی گیاهخواری

دونالد واتسون اصطلاح وگان را در سال ۱۹۴۴ (تقریبا صد سال پس از اینکه کلمه گیاه خواری تأسیس شد) تعریف کرد. او برای اولین بار واژه وگان را به عنوان “گیاه خواران غیر لبنی” به کار برد، تا زمانی که انجمن وگان (بله، چنین چیزی وجود دارد!) آن را به عنوان زیر تعریف کرد:

“اصولی که انسان باید بدون سواستفاده از حیوانات زندگی کند”.

گیاه خواری چیست؟

رژیم گیاهخواری به صورت زیر تعریف شده است:

عمل مخالفت با مصرف گوشت، و همچنین ممکن است شامل کنار گذاشتن محصولات جانبی ناشی از کشتار حیوانات باشد.

به بیان ساده تر: در رژیم گیاه خواری چیزی که مستقیما با کشتار حیوانات ارتباط دارد ، مصرف و یا خرید نمی‌ شود. تمام گوشت ها و محصولات جانبی ذبح حیوانات نیز از این دسته اند. به عنوان مثال: ژلاتین، که از پوست جوش، تاندون‌ها یا رباط ‌های گاو بدست‌ می آید.

کلمه گیاهخوار اولین بار در سال ۱۸۳۹ استفاده شد و به «رژیم غذایی سبزیجات» اشاره کرد.

اولین یافته ‌های این گیاه خواران به قرن هفتم پیش از میلاد باز می ‌گردد. گفته می ‌شود که فیثاغورس نیز از رژیم غذایی گیاهی حمایت کرده‌ است.

تفاوت بین گیاه خواری و وگان

گیاه خواری اصطلاح عمومی وگانیسم است.

زمانی که این سفر را برای به حداقل رساندن مصرف محصولات حیوانی آغاز کردم، برای اینکه به آن عادت کنم و دانش لازم برای پیروی از رژیم غذایی گیاهخواری را کسب کنم، ابتدا رژیم ‌های غذایی گیاهی را برای چند ماه دنبال کردم. در واقع بسیاری از وگان ها به عنوان گیاهخواران شروع کرده و سپس مصرف محصولات حیوانی خود را تا زمانی که در سطح وگان قرار گیرند به حداقل می رسانند.

ممکن است فرد به دلایل مختلف از جمله اهداف انسان دوستانه، سلامتی و یا ترجیحا صرف انتخاب رژیم غذایی، به گیاهخوار تبدیل شود. نیت، یک احساس شخصی است، و بر این اساس متفاوت است. با این حال وگانیسم یک اصل است که انسان حق ندارد از موجودات برای اهداف خود بهره برد.

انجمن جهانی گیاهخواری

وگان به طور کامل بهره‌ برداری از حیوانات را به حداقل می ‌رساند ، در حالی که گیاه‌ خواری فقط کشتار مستقیم را به حداقل می ‌رساند. برای کاهش رنج ناشی از حیوانات، رژیم وگان یا گیاه خواری مورد استفاده قرار میگیرد.

ممکن است خریدار یک تخم مرغ به طور مستقیم یک حیوان را از بین نبرد، اما در طبیعت رقابتی صنعت حیوانات ضروری است که بلافاصله بعد از تولد، جوجه های نر را از بین ببرند. بیش از ۳ میلیون جوجه نر همانند این هر ساله کشته می‌ شوند.

این امر همچنین باعث ایجاد انزجار بین جامعه گیاه‌ خواری و وگانیسم می‌ گردد، چرا که وگان ها احساس می ‌کنند که گیاه خواران در حال بستن چشم خود به رنج آشکار هستند. من اخیرا در یک رستوران وگان یک برچسب خوانده‌ ام که می ‌گوید: “گیاهخواری کافی نیست!”

چگونه به یک گیاه خوار تبدیل شوید ( بدون اینکه خودتان را تحت ‌تاثیر قرار دهید )

بهترین راه برای تبدیل شدن به یک گیاه خوار، کسب دانش است. خواندن این مقاله اولین قدم بزرگ است: چگونه یک گیاه خوار شوید (این به آن سختی نیست که فکر می ‌کنید!)

پس از آن باید به آرامی شروع کنید. هدف به حداقل رساندن تمام گوشت مصرفی در رژیم غذایی شما است.

اما به جای از بین بردن یک دفعه تمام گوشت از رژیم غذایی خود، یک حیوان را در یک زمان از برنامه غذایی تان حذف کنید.

برای مثال: با گوشت گاو شروع کنید. ۳۰ روز گوشت گاو نخورید. پس از گذشت این ۳۰ روز گوشت مرغ را حذف کنید. به همین ترتیب هر ماه مصرف گوشت یک حیوان را حذف کنید.

در نهایت با این روش همه گوشت و غذاهای دریایی را از بین خواهید برد، اما به خاطر رویکرد تدریجی آن احساس غیرقابل ‌کنترلی نخواهید داشت. کلید اصلی این است که آن را پایدار نگه داریم.

ممکن است از طرف دوستان نزدیک و خانواده مقاومت و سوالاتی را در مورد تبدیل شدن به گیاه خوار تجربه کنید. در هنگام پاسخ به سوالات ، مهربان باشید و مزایای گیاه خواری را موعظه نکنید.

من تمام عمرم گوشت خوردم. حتی شاید بیش تر از حد معمول خورده ام. من تقریبا هر وعده غذایی را با رژیم غذایی مخصوص بدنسازی، برنج و مرغ دنبال کرده ام. این موضوع منجر به مصرف روزانه بیش از یک کیلوگرم گوشت شد.

از آنجا که بیش از ۳ سال از رژیم غذایی گیاهی پیروی می‌کنم، هرگز به عقب بازنگشته ام. در حالی که گام‌ های اصلی برای رفتن از گوشت خواری به گیاه خواری دقیقا مانند تبدیل شدن به یک وگان است. البته وگان شدن کمی از این حد جلوتر می رود.

نتیجه گیری:

به راحتی می توان گفت که وگان نسخه ای بالاتر از گیاهخواری است. هدف وگان ها به حداقل مطلق رساندن استثمار تمام حیوانات است، در حالی که گیاه خواری عمدتا خشونت مستقیم بر روی حیوانات را کاهش می دهد (مانند کشتار). گیاهخواری بیشتر درباره شیوه زندگی دلسوزانه نسبت به رفتار خوردن است.

البته ممکن است برخی از افراد رژیم های گیاه‌خواری را صرفاً به دلیل مزایای سلامتی آن و یا با هدف کاهش وزن انتخاب کنند اما در این صورت هم آنها گیاهخوار بوده و برای حیوانات ارش قائل خواهند شد.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

۷ دیدگاه

 1. زهرا در خرداد ۱۵, ۱۳۹۸در۱۱:۳۸ ب٫ظ

  کسایی که ورزشکارن چطوری این رژیمو دنبال میکنن؟

  • علی در مهر ۲۷, ۱۳۹۸در۷:۲۸ ب٫ظ

   سلام
   هرچندمن این سوال رودیرخوندم ولی برای کسانی که اصل مقاله وسوال شمارومی خونن لازمه بگم اگرآگاهی کاملی ازفهرست وترتیبات رژیم گیاهخواری بدست بیارین نبایدبه هیچ وجه نگران ورزش همزمان باگیاهخواری باشین. بارزترین مثال دونده اسطوره ای آمریکایی کارل لوییس (یکی از۳ انسانی که موفق شد در۳دوره المپیک طلا کسب کنه)هست که بعدازگیاهخوارشدن بهترین رکوردهاشوبدست آورد.
   دراین رابطه مقاله ای ازاستادتغذیه دکترمزادمهر وجودداره که پروتئین گیاهخواران ورزشکاررو بررسی میکنه لطفا مطالعه فرمایید

  • پریا اخوت در فروردین ۸, ۱۳۹۹در۸:۳۴ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز،پروتئین و مکملهای گیاهی برای وگانها هست.
   در دنیا ورزشکاران وگان زیادی هست.با یک سرچ در گوگل میتونید مکملها رو پیدا کنید.
   سالم باشید

 2. تتت در مرداد ۲۸, ۱۳۹۸در۵:۴۵ ب٫ظ

  ولی یه شباهتی بین این دو رژیم غذایی هست اونم اینکه طرفداراش اصلا ادمای نرمالی نیستن.به عینه دارم میبینم تو اطرافیان و اشنایان…

 3. علیرضا در خرداد ۲۰, ۱۳۹۹در۱۱:۳۹ ب٫ظ

  عالی بود
  خیلی تمیز شسته رفته توضیح داده بودین

 4. احمد وگن در خرداد ۲۱, ۱۳۹۹در۵:۴۹ ب٫ظ

  من خیلی به رژیم وگن ها علاقه داشتم تا اینکه خودمم وگن شدم.
  به همه توصیه میکنم برن دنبالش

 5. Mahdi در تیر ۲۶, ۱۳۹۹در۸:۳۲ ق٫ظ

  گیاهخواری درکل عالیه من خودم وجیترین هستم البته از تمام اصول وگان هم پیروی میکنم جز مصرف تخم مرغ و شیر که این دوتا رم حذف کنم کامل وگان میشم از دستش ندید این فرصت رو

نظر خود را بیان کنید