پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

غذاهای مفید برای سندرم پیش از قاعدگی

6 ماده غذایی که می تواند با سندرم پیش از قاعدگی مبارزه کند:

افراد بی شماری هستند که از سندرم پیش از قاعدگی و نشانه های آن که قبل از دوره قاعدگی رخ می دهد رنج می برند. از جمله این نشانه ها می توان به گرفتگی های شدید شکمی، سردرد، تغییر خلق و خو، اضطراب و افسردگی اشاره کرد. برای برخی از افراد این نشانه ها می تواند بسیار شدید و حاد باشد و آن ها را ناتوان سازد. با اینکه می توان به هنگام عود نشانه های این سندرم، از قرص های موجود در بازار استفاده کرد اما تحقیقات نشان می دهد مصرف برخی از غذاهای خاص می تواند در بهبود بیشتر نشانه های این سندرم مفید باشد. در این مقاله قصد داریم ۶ مورد از غذاهایی که در این شرایط می تواند مفید باشد را با هم مرور کنیم.

کره بادام زمینی:

اگر نتوانستید در طول دوران قاعدگی خلق و خوی مثبت و خوب خود را حفظ کنید، بادام زمینی و کره بادام زمینی یک ماده بسیار مهم برایتان خواهد بود. بادام زمینی سرشار از ویتامین B6 و منیزیم است. منیزیم با تنظیم سروتونین ( تثبیت کننده طبیعی خلق و خو که با افسردگی مبارزه می کند) می تواند به بهبود خلق و خو کمک نماید. ویتامین B6 نیز می تواند در تولید ملاتونین نقش داشته باشد. همانطور که می دانید ملاتونین هورمونی است که به تنظیم عملکرد خواب در بدن کمک می کند. افزایش مصرف منیزیم، کلسیم و ویتامین B6 می تواند گرفتگی شکمی را متوقف کند یا کمتر نماید.

حبوبات:

حبوبات و درمان دردهای سندرم پیش از قاعدگی

حبوبات سرشار از ویتامین B و ریبوفلاوین هستند که تحقیقات انجام شده بر روی آن ها نشان می دهد می توانند از بروز و توسعه سندرم پیش از قاعدگی در زنان مفید باشند. مطالعه انجام شده در دانشگاه ماساچوست نشان می دهد زنانی که ۱.۹ میلی گرم از تیامین و ۲.۵ میلی گرم از ربیوفلاوین را در روز مصرف می کنند کمتر در معرض سندرم پیش از قاعدگی قرار می گیرند. سعی کنید روزانه یک وعده ۳ اونسی از گوشت و یک پیمانه از حبوبات را مصرف کنید.

اسفناج:

اسفناج و کاهش درد سندرم پیش از قاعدگی

اگر از سندرم پیش از قاعدگی و آکنه مرتبط با آن رنج می برید، سعی کنید اسفناج بیشتری بخورید. این سبزیجات دارای ویتامین A بسیار بالایی هستند و همین امر به مبارزه با آکنه، پوست خشک و سایر مشکلات کمک می کند و می تواند در برابر اشعه ماوراءبنفش محافظت نماید. اسفناج همچنین منبع غنی از کلسیم محسوب می شود و بر اساس یکی از مطالعات انجام شده می تواند نشانه های این سندرم همچون سردرد، گرفتگی، تغییر خلق وخو و هوس خوردن برخی از مواد غذایی را تا نصف کاهش دهد.

ماهی سالمون:

ماهی سالمون برای سندرم پیش از قاعدگی

اگر در این دوران انرژی تان کاهش پیدا می کند ماهی سالمون می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد. اگر با استرس درگیری هستید نیز می توانید از این ماهی به خوبی استفاده کنید. ماهی سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است و می تواند به بهبود خلق و خو و عملکرد مغز کمک کند. این ماهی که سطح بالایی از ویتامین D را دارد می تواند به کاهش استرس و تنش کمک کند.

شکلات تلخ:

شکلات تلخ و بهبود سندرم پیش از قاعدگی

اگر در طول دوران قاعدگی خود هوس شکلات تلخ کرده اید می توانید آن را مصرف کنید. شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان هاست و می تواند جریان خون را افزایش دهد و فشار خون را پایین تر بیاورد. این ماده منبع غنی از منیزیم است و همین امر به بهبود خستگی و تحریک پذیری نیز کمک می کند.

موز:

موز و تسکین سندرم پیش از قاعدگی

برخی از زنان در دوران قاعدگی و قبل از آن دچار گرفتگی عضلات شکم می شوند. سعی کنید موز را در این بازه زمانی به رژیم غذایی خود بیفزایید. موز سرشار از پتاسیم است و می تواند با این گرفتگی ها مبارزه کند.

نظر خود را بیان کنید