پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص ژل آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا چیست و چه مزایایی دارد؟

مزایای آلوئه ورا برای سلامتی

گیاه آلوئه ورا مزایای زیادی برای سلامتی انسان دارد که برخی از این مزایا در برگیرنده بهبود سیستم گوارش است که همین امر موجب می‌شود سلامتی انسان در طولانی مدت بهتر شود.

این گیاه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، فرآیند پیری را به تعویق بیندازد، درماتیت را درمان کند، مشکلات قاعدگی را بهبود ببخشد، درد آرتروز را بکاهد، زخم را درمان کند، حالت تهوع را درمان کند، زخم را کاهش دهد، سطح قند خون را کاهش دهد، از بروز دیابت جلوگیری نماید، از استرس اکسیداتیو پیشگیری نماید، مانع از رشد سلول‌های سرطانی شود، عوارض جانبی پرتو درمانی را کمتر نماید، رشد موها را ترویج نماید و نشانه‌های رفلاکس اسید معده به مری را تسکین دهد.

این گیاه همچنین می‌تواند سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش دهد، عملکرد سیستم قلبی-عروقی را بهبود ببخشد، درد مفاصل و عضلات را کمتر نماید، طول عمر انسان را افزایش دهد و بیماری‌های لثه را درمان نماید.

این گیاه سال‌هاست که برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا خواص ضد التهابی عالی دارد.

مطالعات زیادی در حال انجام است تا بتوانند مزایای بیشتری از این گیاه را کشف کنند.

آلوئه ورا به عنوان آلوئه دارویی نیز شناخته شده است و برخی از نام‌های رایج آن Lily of the Desert ،Burn Plant و Elephant’s Gall است.

این گیاه متعلق به خانواده گیاهان آبدار است.

بیشتر افراد بر این باورند که منشا آلوئه ورا در سودان است و برای بیش از ۶۰۰۰ سال مورد استفاده قرار گرفته است.

خواص زیاد و باورنکردنی این گیاه توسط بیشتر کشورها همچون مصر، اسپانیا، ایران، یونان، ایتالیا، آفریقا، ژاپن و هند شناخته شده است.

این گیاه در آب و هوای گرم رشد بهتری دارد و بیشتر در هند، آفریقا و سایر مناطق خشک دیده می‌شود.

این گونه کاربردهای وسیعی در طب گیاهی دارد. آلوئه ورا ترکیباتی همچون mannans، پلی ساکاریدها، لکتین و آنتراکینون دارد که برای سلامت انسان بسیار مفیدند.

ارتفاع این گیاه به ۶۰ الی ۱۰۰ سانتی متر می‌رسد و برگ‌های آن ضخیم و تیغ دار هستند.

رنگ آن از سبز تا خاکستری مایل به سبز متغیر است. برخی از گونه‌های این گیاه نقطه‌های سفید رنگی در بخش پایینی و بالایی سطح ساقه دارند.

حاشیه‌های برگ آن شبیه دندانه‌های اره است و شکوفه‌هایش در طول تابستان دیده می‌شود.

این گیاه را می‌توان به راحتی در بیرون از منزل یا منزل نگه داری کرد.

همچنین بخوانید: کاربردهای آلوورا برای سلامت و زیبایی

آلوئه ورا چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

سال‌هاست که ماهیت تسکین دهندگی آلوئه ورا برای افراد مختلف شناخته شده است و توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گیاه حدود ۱۸ آمینو اسید دارد که به همراه سایر ترکیبات در بدن انسان به خوبی کار می‌کنند و مزایای متعددی برای سلامتی خواهند داشت.

آلوئه ورا بیشتر به خاطر ماهیت درمانی اش مورد توجه قرار گرفته است.

این گیاه می‌تواند پوست، زخم و سایر مشکلات پوستی را بهتر کند. با این حال آلوئه ورا مزایای دیگری همچون درمان بیماری‌های قلبی، دیابت، آسم و آرتروز را دارد.

اگر محصولات آلوئه ورا را در برنامه غذایی خود بگنجانید و به طور منظم از آن استفاده کنید، متوجه خواهید شد که بدن شما فعال تر شده است و ظاهر جوان تری دارد.

برخی از خواص آلوئه ورا را در ادامه مقاله با هم مرور می‌کنیم.

مزایای آلوئه ورا برای سلامتی

بهبود سیستم گوارشی

آلوئه ورا به عملکرد صحیح دستگاه گوارش کمک می‌کند. خاصیت انرژی زایی این گیاه برای عملکرد صحیح دستگاه گوارش بسیار سودمند است.  زمانی که دستگاه گوارش عملکرد مناسبی داشته باشد جذب مواد مغذی بهتر می‌شود و عناصر مضر در طول دفع از بدن خارج می گردد.

فرایند سالم سیستم گوارش بر روی افکار و فعالیت‌های انسان نیز تاثیر مثبت می‌گذارد و می‌تواند سلامت کلی بدن را تضمین کند.

این گیاه سندرم روده تحریک پذیر را درمان می‌کند و یبوست و سایر شرایط گوارشی را بهبود می‌بخشد.

آلوئه ورا دارای ترکیباتی به نام پلی ساکارید است که توانایی درمان اختلالات گوارشی و حتی زخم را دارد. زخم یکی از پیامدهای برجسته مشکلات گوارشی است که به طور موثر با این عصاره درمان می‌شود.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این گیاه می‌تواند مشکلاتی همچون بیماری کرون، زخم‌های گوارشی و سایر اختلالات دستگاه گوارش را درمان کند.

اگر شما نیز از زخم رنج می‌برید، مصرف عصاره آلوئه ورا به مدت حداقل ۳-۴ هفته، می‌تواند مفید و موثر باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

نوشیدنی‌هایی که از آلوئه ورا تهیه می‌شوند خاصیت سم زدایی طبیعی خواهند داشت و همین امر سیستم گوارش را بهبود می‌بخشد و به طور موثر باعث پاکسازی آن می‌شود.

در چنین شرایطی سطح جذب مواد مغذی افزایش پیدا می‌کند و همین امر به بهبود جریان خون و نیز کیفیت مواد مغذی در داخل سلول‌ها کمک می کند.

زمانی که خون انسان با اکسیژن پر می‌شود می‌تواند به طور خودکار مواد مغذی بیشتری را در اختیار سلول‌ها قرار دهد. سلامت سلول‌ها نیز باعث می‌شود بدن قدرت بیشتری در برابر عفونت‌ها داشته باشد و همین امر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌انجامد.

این گیاه می‌تواند باکتری‌های مضر را خنثی کند و خواص جوان گنندگی آن باعث می‌شود بدن سالم تر و شاداب تر بماند.

مطالعات متعدد نشان داده است که این خاصیت به خاطر پلی ساکاریدهایی است که در آلوئه ورا یافت می‌شود.

توقف رشد سلول‌های سرطانی

همانطور که در بخش‌های قبلی این مقاله بیان کردیم، آلوئه ورا به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

استفاده از ژل آلوئه ورا می‌تواند به طور موثر تومورهای سرطانی را نابود سازد.

بر اساس مطالعه ای که در مجله International Immunopharmacology منتشر شد، پلی ساکاریدهای موجود در آلوئه ورا حاوی برخی ماکروفاژهای موثر هستند که حجم وسیعی از نیتریک اکسید را تولید می‌کنند. نیتریک اکسید نیز خاصیت ضد توموری دارد.

در طبیعت درمانی، روش‌های بی حد و حصری برای پیشگیری از سرطان وجود دارد و روش‌های مبتنی بر آلوئه ورا تایید شده هستند.

با این حال برخی از محققان بر این باورند زمانی که آلوئه ورا به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد نمی‌تواند زیاد موثر باشد به همین خاطر ترکیبی از گیاهان مختلف می‌تواند فرایند درمان را تسریع کند.

بهتر است قبل از شروع به مصرف مواد گیاهی برای درمان سرطان از پزشک خود مشورت بخواهید.

بهبود و درمان عوارض جانبی پرتودرمانی

در درمان سرطان معمولا از پرتودرمانی استفاده می‌شود. در چنین شرایطی معمولا بیماران عوارض جانبی را تجربه می‌کنند.

کاربرد موضعی ژل آلوئه ورا در ناحیه ای که پرتو درمانی انجام می‌شود می‌تواند اثر تسکین دهندگی داشته باشد و پاسخ درمان را سرعت ببخشد.

اگر آب آلوئه ورا بنوشید می توانید از اثر آن بر روی بهبود سوختگی های ناشی از پرتو درمانی استفاده کنید.

درمان درماتیت

از زمان‌های قدیم آلوئه ورا برای بهبود شرایط و مشکلات پوستی مورد استفاده قرار گرفته است.

ژلی که از داخل آلوئه ورا استخراج می‌شود بهترین ماده طبیعی برای خراشیدگی‌های پوست است و به از بین رفتن نشانه‌های پیری پوست کمک می‌کند.

امروزه بیشتر محصولات مراقبت از پوست در برگیرنده عصاره آلوئه ورا هستند.

در حال حاضر بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند از محصولات حاوی آلوئه ورا برای مراقبت از پوست استفاده شود.

در حقیقت، اگر شما این گیاه را در منزل داشته باشید می‌توانید بخش کوچکی از برگ آن را ببرید، ژلش را استخراج نمایید و به صورت طبیعی و خام بر روی پوست خود اعمال کنید. این روش درمانی بسیار موثرتر و بهتر از بیشتر کرم‌های گران قیمتی است که در بازار یافت می‌شود.

بیشتر افراد ترجیح می دهند آب آلوئه ورا بنوشند که همین امر نیز موجب بهبود سلامت پوست می‌شود. این گیاه همچنین در درمان جای نیش، بثورات، آکنه و پسوریازیس کمک می کند.

افزایش رشد مو

آلوئه ورا یکی از گزینه های تایید شده برای رشد طبیعی موهاست. محصولات مرتبط با مویی که حاوی آلوئه ورا هستند به بهبود سلامت موها و رشد آن کمک فراوانی خواهند کرد.

شما می‌توانید ژل آن را بر روی پوست سر بمالید و از آن برای درمان ریزش مو استفاده کنید.

این گیاه آنزیمی در خود دارد که برای ترویج رشد مو مناسب است.

شامپوی تهیه شده از آلوئه ورا می‌تواند جریان خون را بهبود ببخشد و استرس و فشارهای روحی را از شما دور سازد. در حقیقت خاصیت ضد التهابی آن می‌تواند در درمان بیماری‌های مختلف مفید باشد. اگر به طور منظم از شامپوی آلوئه ورا استفاده می‌کنید می‌توانید مطمئن باشید که از ریزش مو در امان خواهید بود.

کاهش درد آرتروز

آلوئه ورا یکی از موادی است که خاصیت ضد التهابی شگفت انگیزی دارد. همین امر موجب می‌شود این گیاه برای درمان دردهای ارتروز مناسب باشد.

آب آلوئه ورا در تسکین تورم و التهاب بسیار موثر است. همانطور که می‌دانید تورم و التهاب با شرایط آرتروز در ارتباط است. در حقیقت، اعمال موضعی آلوئه ورا بر روی ناحیه متورم یا نوشیدن آب آن می‌تواند نتایج مثبتی بر روی دردهای آرتروز داشته باشد.

تسکین درد مفاصل و عضلات

خاصیت ضد التهابی آلوئه ورا تاثیر مثبتی بر روی درد مفاصل و عضلات دارد.

اعمال موضعی ژل آلوئه ورا می‌تواند التهاب موجود در مفاصل را تسکین ببخشد.

آب آلوئه ورا را نیز می‌توان برای کاهش التهاب بدن مورد استفاده قرار داد.

برخی از مطالعات نشان داده اند افرادی که به طور منظم و برای دو هفته آب آلوئه ورا می‌نوشند بهبود قابل توجهی در التهاب خود خواهند داشت.

با این حال این موضوع تنها زمانی کارساز خواهد بود که رژیم غذایی شما برای همین منظور تنظیم شده باشد. باید مصرف گوشت قرمز، شکر، شیر، غذاهای سرخ شده و آرد سفید را کاهش دهید.

درمان زخم

آلوئه ورا یک درمان طبیعی برای زخم است.

اگر به صورت خارجی مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند یک گزینه مناسب برای بهبود زخم‌های بدن باشد. در بیشتر موارد، آلوئه ورا همانند یک ماده جادویی عمل می کند.

آب آلوئه ورا می‌تواند زخم را ببندد و فرایند بهبود را تسریع کند.

در بیشتر مطالعات انجام شده، محققان به این نتیجه رسیده اند که آلوئه ورا قادر است به طور موثر سوختگی‌های درجه سوم را بهبود ببخشد و هرچه سریع تر پوست سالم را جایگزین پوست سوخته نماید.

در برخی از موارد ژل آلوئه ورا می‌تواند زخم‌های ناشی از تیراندازی را بهبود ببخشد.

درمان مشکلات قاعدگی

عصاره آلوئه ورا می‌تواند مشکلات مرتبط با قاعدگی را کمتر نماید. مصرف آب نیز برای بهبود دردهای قاعدگی بسیار موثر است.

تسکین حالت تهوع

حالت تهوع ممکن است به خاطر دلایل متعددی همچون مصرف غذاهای آلوده، داشتن ویروس یا آنفلونزا یا شیمی درمانی ایجاد شود. درمان‌های متعددی برای حالت تهوع وجود دارد با این حال امروزه بیشتر افراد ترجیح می‌دهند از گزینه های طبیعی استفاده کنند. اغلب، حالت تهوع از اختلالاتی که در شکم یا دستگاه گوارش وجود دارد نشئت می‌گیرد.

کاهش سطح قندخون

آلوئه ورا برای کاهش سطح قند خون مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف آلوئه ورا اثرات مثبتی بر روی کاهش سطح قند خون دارد.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که آلوئه ورا در درمان دیابت مفید است.

پیشگیری از استرس اکسیداتیو

ژل آلوئه ورا سرشار از ویتامین‌هایی همچون ویتامین B12، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B6، ویتامین A، ویتامین E، ویتامین C، نیاسین و اسید فولیک است. این ویتامین‌ها برای عملکرد صحیح بدن لازم و ضروری اند. سیستم دفاعی بدن با مصرف منظم آب آلوئه ورا قوی باقی می‌ماند و می‌تواند شما را از شر تاثیرات مضر استرس اکسیداتیو حفظ نماید.

تسکین نشانه‌های رفلاکس اسید معده

رفلاکس اسید معده به مری به اشتباه به عنوان یک بیماری شناخته شده است. این در حالیست که رفلاکس تنها نشانه ای است که در برگیرنده سوزش سر دل و ناراحتی افراد است.

در اصل، شما می‌توانید برای بهبود شرایط خود درمان های طبیعی را امتحان کنید. یکی از این درمان‌های طبیعی استفاده از گیاه آلوئه وراست. با این حال بهتر است در چنین شرایطی از مصرف غذاهای سرخ کرده و غذاهای فرآوری شده خودداری نمایید.

کاهش کلسترول و تری گلیسیرید

ژل آلوئه ورا می‌تواند به طور خودکار کیفیت بدن را بهبود ببخشد و سایر ترکیبات موجود در بدن همچون کلسترول و گلوکز را تعدیل نماید.

این گیاه قادر است به طور موثر سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش دهد.

بلوبری نیز یک ماده قدرتمند برای کاهش کلسترول است. قبل از اینکه بخواهید از داروهای شیمیایی برای بهبود شرایط خود استفاده کنید باید این درمان طبیعی را امتحان نمایید.

بهبود عملکرد سیستم قلبی-عروقی

عصاره آلوئه ورا ذخیره خون را سرعت می‌بخشد و می تواند آن را تصفیه کند. این موضوع رسانش اکسیژن به سایر اندام‌های بدن را افزایش می‌دهد. همین امر موجب می شود عملکرد اندام‌هایی همچون مغز و قلب بهبود یابد.

بنابراین، آلوئه ورا می‌تواند به طور غیر مستقیم خون تازه‌ای برای بدن فراهم آورد.

درمان بیماری‌های لثه

بیماری دندان و لثه را نیز می‌توان با آلوئه ورا درمان کرد.

شما می توانید این درمان‌های خانگی را امتحان کنید. پودر آلوئه ورا را بر روی مسواک خود قرار دهید و سپس با آن مسواک بزنید. پودر آلوئه ورا می‌تواند درد لثه و بیماری های مرتبط با آن را تسکین ببخشد. حتی اگر آب آلوئه ورا را می‌نوشید باز هم می‌توانید لثه های سالمی داشته باشید.

کافیست مایع آلوئه ورا را غرغره کنید. همچنین سعی کنید مصرف ویتامین D را افزایش دهید.

نگهداری غذاها

متخصصان بر این باورند که لایه نازکی از ژل آلوئه ورا می‌تواند به عنوان یک ماده نگهدارنده طبیعی برای غذاها عمل کند.

در عمل، برخی از متخصصان، غذاها را در ژل آلوئه ورا فرو برده و در دمای یخچال نگهداری کرده اند. این غذاها بدون ژل آلوئه ورا در عرض ۷ روز از بین رفته بودند اما به کمک آلوئه ورا بیش از ۳۵ روز دست نخورده باقی ماندند.

بیشتر دانشمندان بر این باورند که چنین اثری می‌تواند بعد جدیدی را در صنایع غذایی ایجاد کند.

مطالعات و تحقیقات بیشتر نشان داده است که قرار دادن میوه و سبزیجات در آلوئه ورا به طور موثر می‌تواند E.coli را کاهش دهد و آن را تازه نگه دارد.

افزایش اکسیژن خون

در برخی از مطالعات محققان به این نتیجه رسیده اند که آلوئه ورا به افزایش اکسیژن خون کمک می‌کند. با این حال شواهد بیشتری برای تایید این موضوع نیاز است.

تاخیر در فرایند پیری

آلوئه ورا یکی از ترکیبات اصلی در بیشتر محصولات مراقبت از پوست است که می‌تواند شادابی پوست را حفظ کند و به سلامت آن بیفزاید.

آلوئه ورا می‌تواند چین و چرک صورت را از بین ببرد و ظاهر جوانتری برای شما به ارمغان بیاورد.

خاصیت ضد پیری آلوئه ورا بر روی پوست به خوبی کار می‌کند.

خاصیت آلوئه ورا باعث شده است این ماده بتواند به سرعت در لایه‌های متعدد پوست نفوذ کند. این گیاه حتی می‌تواند به استخوان‌های بدن نیز نفوذ کند.

همچنین بخوانید: خواص آلوئه ورا برای جوش صورت

نظر خود را بیان کنید