پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص گیاه مریم گلی

فواید مریم گلی، از پوست و حافظه تا سایر موارد...

برای بسیاری از آمریکایی ها، عطر مریم گلی پخته شده خاطراتی از وعده های تعطیلات (همه چیز از شکرگزاری، کریسمس، بوقلمون سرخ ‌شده، مرغ‌ های پخته ‌شده و..) را تداعی می کند.

مدت زیادی است که بیشتر از عطر و طعم خاص این گیاه محبوب استفاده می شود. قرن هاست که مریم گلی یکی از محبوب ترین مواد تشکیل دهنده داروهای گیاهی در سراسر جهان بوده است. از جمله فواید این گیاه می توان به بهبود حافظه، مبارزه با چاقی و متعادل کردن کلسترول اشاره کرد. اما همه چیز به همین جا ختم نمی شود.

در این مقاله نگاهی دقیق تر به این گیاه شگفت انگیز و مزایای سودمند آن داریم، با ما همراه باشید.

مریم گلی

مریم گلی

فواید سلامتی مریم گلی عبارتند از:

 1. کمک به درمان علایم آلزایمر
 2. درمان علایم دیابت
 3. تعادل کلسترول
 4. مقابله با چاقی
 5. درمان علائم یائسگی
 6. فعالیت ضد اسهال

با ما همراه باشید تا فواید مریم گلی را مقداری با توضیحات بیشتر بیان کنیم:

 1. در جهت کمک به علائم آلزایمر موثر است.

طب سنتی مدت ‌ها مریم گلی معمولی ( salvia officinalis )، مریم گلی اسپانیایی ( salvia lavandulaefolia ) و مریم گلی چینی ( salvia miltiorrhiza ) را برای درمان اختلالات ذهنی و روانی و از دست رفتن حافظه مربوط به بیماری ‌هایی مثل بیماری آلزایمر توصیه کرده‌ است.

 1. علائم دیابت را درمان می کند.

توانایی مریم گلی در کاهش سطح گلوکز در مطالعات حیوانی به اثبات رسیده‌ است. به عنوان مثال، محققان در پرتغال این مورد را روی موش ها آزمایش کردند. آن‌ ها به این نتیجه رسیدند که “تاثیرات مریم گلی بر میزان گلوکز در حیوانات و اثرات جانبی آن بر موش نشان می ‌دهد که این گیاه می ‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی توسط کاهش گلوکز در جلوگیری از دیابت نوع ۲ مفید باشد.”

 1. تعادل کلسترول را حفظ می کند.

یک مطالعه آزمایشی که در مجله بین ‌المللی علوم ملکولی به چاپ رسید، فواید عصاره مریم گلی را در شش داوطلب زن سالم ۴۰ تا ۵۵ ساله ارزیابی کرد.

به طور خاص، محققان به تنظیم قند خون، لیپید و کلسترول نگاه کردند. آن‌ ها دریافتند که بعد از چهار هفته مصرف این گیاه شگفت انگیز، تغییراتی مانند بهبود در پروفایل لیپید، پلاسمای کم کلسترول و سطح کلسترول کلی و همچنین سطح کلسترول HDL به وجود آمده است.

 1. مقابله با چاقی

افزایش وزن و چاقی ناشی از تعدادی از عوارض بهداشتی، از جمله دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا است.

محققان به عنوان جایگزین‌ های طبیعی برای روش‌ های کاهش وزن، عصاره methanolic که از برگ های مریم گلی به دست می آید را مورد مطالعه قرار دادند.

آزمایش‌ های بر پایه حیوانات نشان می ‌دهند که عصاره methanolic جذب چربی در پانکراس را مهار می‌ کند و منجر به کاهش وزن کلی بدن در موش ‌هایی که یک رژیم غذایی با چربی بالا دارند، می شود. این یافته ها می تواند راه را برای درمان های جایگزین طبیعی دیگری برای چاقی باز کنند.

 1. علائم یائسگی را درمان می کند.

از جمله علائم یائسگی می توان به گرگرفتگی، بی خوابی، سرگیجه، سردرد، عرق شبانه و گلودرد گاه به گاه اشاره کرد. این علائم ناشی از عدم تعادل هورمونی، یعنی کاهش میزان استروژن است.

 1. فعالیت ضد اسهال

مطالعه‌ای که توسط محققان در هند انجام شد به دنبال درک رابطه مریم گلی و تاثیرات ضد اسهالی بود. اطلاعات به‌ دست ‌آمده از این آزمایش حاکی از آن است که عصاره غنی از برگ ‌های مریم گلی حرکت شکم را مهار کرده و فعالیت اسپاسمی را از بین می‌ برد. این مطالعه از استفاده پزشکی از مریم ‌گلی برای درمان نه تنها اسهال، بلکه درد شکمی نیز پشتیبانی کرده‌ است.

نظر خود را بیان کنید