پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص روغن میخک

با مزایای روغن گیاه میخک آشنا شوید

روغن میخک

استفاده از روغن میخک خواص فوق العاده چشمگیری دارد، از بهبود گردش خون و کاهش التهاب تا کمک به آکنه و افزایش سلامت لثه!

یکی از شناخته شده ترین موارد استفاده از روغن میخک، کاهش دردهای ناشی از مشکلات دندان است. این استفاده به حدی است که حتی تولید کنندگان خمیر دندان هم معتقدند که روغن میخک در کاهش درد دندان و تورم لثه تاثیری شگرف دارد و سعی میکنند از آن در محصولات خود استفاده کنند.

علاوه بر خاصیت ضد التهابی، یکی از استفاده های رایج روغن میخک به عنوان یک ضد میکروب است که به افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها کمک می کند.

منشأ گیاهی روغن میخک

درخت میخک بومی جزایر اندوزی و ماداگاسکار است، این گیاه مفید درختی کوچک و مخروطی شکل است که برگ های آنها در تمام طول سال سبز است. غنچه های گیاه میخک در اواخر تابستان و دوباره در زمستان، هنگامی که قهوه ای می شوند، باید چیده و خشک شوند.

جزیره زنگبار (بخشی از تانزانیا) بزرگترین تولید کننده میخک در جهان است. از میان سایر تولید کنندگان برتر نیز می توان به اندونزی و ماداگاسکار اشاره کرد.

برخلاف اکثر ادویه‌ جات و گیاهان دارویی دیگر، میخک می‌ تواند در کل سال رشد کند، که از این لحاظ مناطق بومی این گیاه مزیتی متمایز نسبت به سایر مناطق دارند، چرا که به راحتی می توانند از خواص سلامتی آن بهره مند شوند.

اندازه میخک می تواند از نیم اینچ تا سه چهارم اینچ متغیر باشد. به طور کلی روغن گیاه میخک از ۱۴ الی ۲۰ درصد اسانس تشکیل شده است که این اسانس از تقطیر این گیاه به دست می آید.

اوژنول (eugenol) مولکول شیمیایی اصلی میخک است که مسئول رایحه قوی روغن گیاه میخک است که علاوه بر استفاده در داروهای معمول (مخصوصا داروهای مربوط به دهان و دندان) در عطرها و مواد ضدعفونی کننده نیز استفاده می شود.


۹ خاصیت گیاه میخک:

در این قسمت به بررسی برخی از رایج ترین خواص این گیاه دارویی می پردازیم، با ما همراه باشید.


 1. سلامت پوست و آکنه:

تحقیقات علمی نشان می دهند که روغن میخک به طور موثر می تواند سلول های لانکتونی و بیوفیلم های باکتریایی به نام استافیلوکوک اورئوس را از بین ببرد. به عنوان یک درمان طبیعی برای از بین بردن آکنه، ۳ قطره روغن میخک را با ۲ قاشق چای خوری عسل خام مخلوط کنید و به طور معمول بر روی پوستتان بمالید.


 1. مبارزه با کاندیدا

یکی از قوی ترین استفاده های گل میخک، مبارزه با کاندیدا است، کاندیدا یک قارچ و مخمر دو دیپلوئیدی است و معمولاً عامل ایجاد عفونت‌ های برفک دهان است.

مطالعه منتشر شده در مجله میکروبیولوژی و میکروب‌شناسی دهان و دندان به منظور چگونگی درمان قارچ ها و عفونت ها، میخک را بررسی کرد. این مطالعه حاکی از آن است که میخک به اندازه نایساتین (دارویی که برای کنترل عفونت های مخمر دهان تجویز می شود) موثر است.

همچنین، علاوه بر مبارزه کاندیدا، اسانس گل میخک در کشتن انگل های روده نیز موثر است. برای از بین بردن انگل و کاندیدا می توانید روغن میخک را به مدت دو هفته استفاده کنید اما بهتر است هنگام انجام این کار تحت مراقبت پزشک و یا متخصص تغذیه قرار گیرید. همچنین، مقدار زیادی از غذاهای غنی از پروبیوتیک و یا یک مکمل پروبیوتیک مصرف کنید.


 1. درمان دندان درد

خواص روغن میخک برای دندان درد شدیدیکی از شناخته شده ترین خواص روغن میخک استفاده از آن به عنوان درمان خانگی دندان درد است؛امروزه این گیاه به عنوان یک راه حل قابل اعتماد برای از بین بردن درد و ناراحتی های مرتبط با اختلالات مختلف دندانی به طور گسترده پذیرفته شده است.

به عنوان مثال، مجله دندانپزشکی در سال ۲۰۰۶، مطالعه ای را انجام داد تا اثبات کند که اسانس میخک دارای اثرات بی حس کننده است. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که روغن میخک اثرات بیشتری دارد.

گروه دندانپزشکی بهداشت عمومی هند اخیرا یک مطالعه را انجام داده که توانایی روغن میخک در کاهش دردهای دندان در مقایسه با اگنول، ائوژنیل استات، فلوراید بررسی کرد.

سوال دیگری که در این مورد مطرح است، این است که چرا وقتی می توانیم از محصولی با همان خاصیت فلوراید استفاده کنیم، خطر استفاده از فلوراید را به جان بخریم؟ با تهیه کردن یک خمیر دندان سالم که حاوی روغن میخک است، از خطرات مواد فلورایدی جلوگیری کنید.

همچنین بخوانید: بهترین درمان دندان درد شدید

 1. محتوی آنتی اکسیدان بالا

به طور خلاصه آنتی اکسیدان های مولکول هایی هستند که باعث محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد می‌شوند.

تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان ها باعث محافظت از بدن در برابر باکتری ها و ویروس ها می شوند. با توجه به تعداد زیاد آنتی اکسیدان و میزان Eugenol در روغن میخک، این محصول به عنوان گیاه “محافظ” شناخته شده است.


 1. کمک به دستگاه گوارش و زخم معده

یکی از کاربردهای سنتی روغن میخک، درمان بیماری ‌های شایع مربوط به دستگاه گوارشی از جمله سو هاضمه، بیماری های حرکتی، نفخ و باد شکم (تجمع گاز در دستگاه گوارش) بوده ‌است.

همچنین تحقیقات حاکی از آن است که روغن میخک در هنگام تشکیل زخم در دستگاه گوارش نیز کمک کننده است چرا که روغن میخک دارای خواص ضد التهابی و ضد زخم است.

روغن میخک به طور قابل توجهی باعث افزایش تولید مایع معده شده ، که این امر از پوشش مجرای دستگاه گوارش محافظت می کند و فرسایش ناشی از تشکیل زخم جلوگیری می‌کند.


 1. ضد باکتری قوی

تحقیقات نشان داده شده اند که روغن میخک قادر به مهارکردن باکتری های گِرَم-منفی و گِرَم-مثبت بوده و همچنین از باکتری های مخمر جلوگیری می کند.

برای ارزیابی اثربخشی روغن میخک به عنوان یک عامل ضد باکتری، محققان دانشگاه بوینوس آیرس تعیین کرده‌اند که کدام باکتری‌ها نسبت به میخک بیشتر حساس هستند.

با توجه به مطالعات انجام شده، گل میخک دارای بیشترین قابلیت ضد میکروبی بر روی اشریشیا کُلی (نام علمی: Escherichia coli) یا بطور اختصار E.coli E.coli است و همچنین کنترل قابل توجهی بر استافیلوکوک اورئوس که باعث آکنه و ایجاد پنومونی می شود، اعمال می کند.


 1. تقویت سیستم ایمنی

روغن میخک با استفاده از توانایی های آنتی باکتریال و ضد ویروسی قدرتمند، برای جلوگیری از بروز سرماخوردگی یا حتی آنفولانزا می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.

روغن میخک با توانایی بالقوه اش برای کشتن ویروس هایی که ما را بیمار می ‌کنند، عموما به عنوان یک درمان طبیعی عالی برای محافظت از خود در برابر بیماری، به ویژه در طول فصل سرما و آنفولانزا، مورد توجه قرار می‌ گیرد.


 1. کمک به فشار خون پایین و سلامت قلب

اگر با فشار خون بالا دست و پنجه نرم می ‌کنید ، روغن میخک ممکن است قادر به کمک به شما باشد.

تحقیقات حیوانی که در سال ۲۰۱۵ در مجله فارماکولوژی بریتانیا منتشر شده است نشان می دهد که اژنول موجود در روغن میخک می تواند موجب کاهش فشار خون شود.

نتیجه این مطالعه این است که Eugenol ممکن است به عنوان یک عامل ضد فشار خون مفید باشد. همچنین یک تحقیق علمی دیگر از ترکیبات فعال قابل توجه گل میخک با نام استیل یوژنول یاد می کند.

محققان، استیل یوژنول را “مهار کننده قوی پلاکت” در سلول های انسانی دانسته اند، به این معنی که از تجمع پلاکت ها در خون جلوگیری می کند. تجمع پلاکت ها یکی از عواملی است که منجر به تشکیل ترومبوز یا لخته خون می شود.

روغن میخک به عنوان یک رقیق کننده طبیعی خون شناخته شده است ، به طوری که توصیه نمی شود که روغن گل میخک با سایر رقیق کننده ها به صورت همزمان مصرف شود.


 1. خاصیت ضد التهابی و محافظ کبد

اگر چه قرن هاست که به طور جدی از درمان التهاب با میخک یاد نمی شود، اما مجله سم شناسی ایمونولوژی اخیرا مطالعه ای را انجام داده است که نشان می دهد اژنول موجود در روغن میخک واقعا ضد التهابی قوی است. این مطالعه نشان می دهد که دوزهای پایین Eugenol می توانند از کبد در برابر بیماری محافظت کنند.

همچنین مشاهده شد که Eugenol التهاب و اکسیداسیون سلول (که سرعت فرایند پیری را کاهش می دهد) را متوقف می کند. علاوه بر این محققان اعتقاد دارند که استفاده از دوزهای بالای آن در داخل می تواند بر پوشش های گوارشی آسیب وارد کرده و استفاده از آن به صورت خارجی نیز می تواند پوست حساس را تحریک کند. بنابراین، در استفاده از این روغن، واقعا مهم است که احتیاط کرده و زیاده‌ روی نکنید.


تاریخچه روغن میخک:

تاریخ به ما می گوید که بیش از ۲۰۰۰ سال پیش چینی ها از غنچه گل میخک به عنوان عطر و ادویه استفاده کرده اند. کشت گیاه گل میخک در اندونزی در اواخر دهه ۱۷۰۰ اتفاق افتاد.

چینی ‌ها از زمان‌ های بسیار قدیم میخک را در دهان می‌ گذاشتند تا از اثرات درمانی آن بهره مند شوند. ایرانیان باستانی نیز ظاهرا از روغن میخک به عنوان معجون عشق استفاده می کرده اند. در طب سنتی چینی، گل میخک به خاطر قابلیت های ضد قارچ و ضد باکتری آن بسیار پرطرفدار و مورد تحسین است.

امروزه، روغن میخک در محصولات متعددی به منظور اهداف بهداشتی، کشاورزی و لوازم آرایشی استفاده می شود.

۱ دیدگاه

 1. سلیمان جهانی در دی ۱۷, ۱۳۹۸در۴:۳۷ ق٫ظ

  نظر خود را بنویسید
  بسیار مهم است که بدانیم وتجربه کنیم از داروهای گیاهی واز بابت خوشحالم وبه نظر من برنامه ای خوب و عالی هست

نظر خود را بیان کنید