آشنایی با آجیل مرغوب عید نوروز

هر چه به روزهای آخر سال نزدیک‌تر می‌شویم تب‌وتاب خرید شب عید نیز بالاتر می‌رود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها خرید آجیل است. آجیل گروهی از میوه‌های خشک، خشکبار و دانه‌ها است که ترکیب آن‌ها با هم متفاوت بوده و بیشتر به ذائقه‌ و سلیقه و البته بودجه بستگی دارد. جهت خرید آجیل یک سری نکات مهم وجود دارد که توجه به آن‌ها از نظر سلامتی و کاهش هزینه‌ها لازم و ضروری است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.پیشنهاد ما برای تهیه آجیل شب عید، خرید آجیل از سایت آجیل عابدینی میباشد.  اما در ابتدا بهتر است بدانیم که آجیل شب عید از چه چیزهایی تشکیل شده است و درواقع انواع آجیل‌ها کدام هستند.

انواع آجیل

آجیل‌ها در حالت کلی به دو صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

آجیل خام

چنانچه هر نوع از مواد آجیل که بیشتر شامل مغزهای پسته، بادام و انواع تخمه ها هستند، را بدون حرارت دادن و یا افزودن ماده‌ای دیگر مصرف کرد، آجیل خام را تشکیل می‌دهند. این نوع آجیل‌ها از لحاظ بهداشتی و مفید بودن برای بدن بهتر هستند و در ضمن راحت‌تر می‌توان نو یا کهنه بودن آن‌ها را تشخیص داد. زیرا سم سیاه رنگی که بر روی آجیل کهنه قرار دارد مشخص بوده و با حرارت یا رنگ کردن از بین نمی‌رود.

آجیل بو داده

در این نوع آجیل‌ها توسط حرارت خشک، طعم و عطر بهتری پیدا می‌کنند. نکته مهم در این نوع آجیل‌ها نحوه حرارت دادن آن‌ها است زیرا که دمای بالا و نامناسب سبب از بین رفتن مواد مغذی و کاهش ویتامین‌های حساس به گرما در آجیل ها می شود.

همچنین با اینکه چربی موجود در آجیل‌ها در مقابل حرارت مقاوم بوده اما در صورتی که از حرارت نامناسب استفاده شود، شروع به تجزیه و سیاه شدن همراه با بوی تندی می‌کند که ناشی از تشکیل مواد سمی در آجیل‌ها است. بنابراین اطمینان از سلامت آجیل بو داده سخت‌تر است. چون که کهنگی آجیل‌ها را می‌توان با بو دادن مخفی نگه داشت.

انواع آجیل و خشکبار شب عید

برای خرید خشکبار شب عید فروشندگان و کارخانه‌های صنایع غذایی وجود دارند با ترکیب انواع دانه‌ها و میوه‌های خشک بسته‌های آجیل متنوعی تهیه و برای عرضه در بازار شب عید آماده می‌کنند که اغلب در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

آجیل شور

آجیل شیرین

آجیل چهار مغز

آجیل مشکل‌گشا

مخلوط دلخواه

آجیل وارداتی

آجیل شور

این دسته از آجیل‌ها متداول‌ترین و پرمصرف‌ترین آجیل‌های شب عید و نوروز بوده که شامل پسته، مغز بادام، مغز فندق، تخمه کدو، تخمه ژاپنی و بادام هندی هستند و البته گاهی بادام منقا هم به این گروه می‌افزایند. آجیل‌های شور از ترکیب نمک‌ و دیگر افزودنی‌های خوراکی به آجیل خام به منظور طعم و ظاهر بهتر به وجود می‌آیند که مصرف بیش‌از اندازه آن‌ها توصیه نمی‌شود.

آجیل چهار مغز

یکی دیگر از گروه‌های آجیل‌ها که بسیار خوشمزه و البته گران است، آجیل چهار مغز بوده که از ترکیب مغز دانه‌های بادام، پسته، فندق به همراه بادام هندی به وجود می‌آید.

آجیل مخلوط دلخواه

در این دسته‌بندی که اغلب افراد استفاده می‌کنند، چند نوع آجیل مختلف را به دلخواه و جداگانه خریداری کرده و سپس با هم مخلوط می‌کنند که در بیشتر مواقع شامل پسته بوده و در درجه بعدی انواع تخمه، بادام، بادام هندی و مغز فندق خریداری می‌شود.

آجیل وارداتی

به جز آجیل‌های مرسوم داخلی، یک سری آجیل‌های وارداتی در بازار وجود دارند که بیشتر محصولاتی نظیر انواع رشته، ذرت، باقلا‌ و نخود از کشورهای تایلند، هند و ژاپن هستند. تنوع رنگی بالا و طعم تند شرقی این دسته از آجیل‌ها باعث شده که طرفداران خاص خود را داشته باشند.

نکات طلایی در خرید آجیل شب عید

– برای تشخیص آجیل تازه به ظاهر آن باید دقت کرد، چنانچه بر روی آجیل سوراخ یا نشانی از کپک‌زدگی وجود داشته باشد، به معنای کهنه بودن آجیل است. همچنین در برخی از آجیل‌های فاسد و کهنه آثار حشرات زنده یا مرده به خوبی وجود دارد. در ضمن آجیل تازه بوی نامطبوع نظیر بوی تند، ماندگی و یا ترشیدگی نمی‌دهد.

کلام آخر

 در این مطلب قصد داشتیم در رابطه با آجیل شب عید مواردی را با شما در میان بگذاریم دقت داشته باشید که برای خرید اینترنتی آجیل و خشکبار مرغوب شب عید فروشگاه های معتبر زیادی مانند سایت برادران حسینی،  سایت ۷ مغز، بارجیل، دیجی کالا ، آجیل و خشکبار عابدینی و…. وجود دارد که میتوانید از طریق وبسایت آنان اقدام به خرید کنید

امیدواریم که از مطالعه این مطلب استفاده لازم را برده باشید و با نظرات خود ما را در بالا بردن کیفیت مطالب منتشر شده از وبسایت آجیل عابدینی یاری فرمایید.

نظر خود را بیان کنید