لیزر موهای زائد آری یا خیر ؟

در عصر حاضر ، به جرات می توان گفت که با پیشرفت علوم و تکنولوژی ، بهترین روش برای رفع موهای زائد ، همان لیزر موهای زائد می باشد. روشی که با استفاده از فناوری نور لیزر متمرکز شده و تابش به سطح پوست ، با هدف رسیدن به فولیکول های مو در زیر پوست و سوزاندن ریشه مو تشکیل یافته و نتایج عالی در پی دارد. بدین ترتیب که انرژی نور لیزر رنگدانه مو را نشانه گرفته و فولیکول مو با تبدیل انرژی نور به گرما ، دچار تخریب و تاخیر در رشد و در صورت تخریب شدیدتر باعث قطع رشد دائمی آن می شود. باید دانست که لیزر به گونه ای طراحی شده که پس از طی چند ماه با کاهش دائمی موهای زائد روبرو می شویم و نه حذف دائمی آن و بعد از مدتی که رشد مو البته به صورت ضعیفتر دوباره آغاز شد ، نیازمند تکرار مجدد می باشد.

روش های حذف موهای زائد را می توان به دو روش تقسیم بندی کرد : موقت و دائمی. روش موقت نظیر شیو با ژیلت ( سریعترین روش) ، استفاده از کرم موبر ، اپیلاسیون ، موم و … که همگی همانطور که می دانید دچار ضعف در اصلاح می باشند. بطور مثال ژیلت باعث افزایش رشد موهای زائد شده ، تحریک و خارش پوست در پی دارد. یا اپیلاسیون و موم دردناک بوده و سبب افزایش موهای زیرپوستی می گردند. اما روشهای دائمی نظیر الکترولیز و لیزر می باشد. الکترولیز به مانند لیزر پاسخ مثبتی به درمان نداشته و مورد علائقه عموم نیست. اما لیزر توانسته با کاهش دائمی موهای زائد تا ۷۰-۹۰ درصد در بین مردم جا باز کند و جزو پرطرفدارترین روش از بین بردن موهای زائد باشد. با چند جلسه لیزر موهای زائد در بهترین کلینیک زیبایی در رشت شاهد کاهش و حذف موها به میزان قابل توجهی خواهید بود.

در این نکاتی وجود دارد که نمی توان از آن گذشت.  یکی از این نکات آسیب و صدمه به پوست است. در چه صورت در اثر لیزر موهای زائد عوارض بوجود می آید. برای جواب ابتدا باید گفت نور لیزر در صورتیکه به فولیکول مو رسیده باعث سوختن ریشه مو شده و اثربخش خواهد بود . لذا در صورت  دریافت نور لیزر توسط رنگدانه های پوست ، خود سطح پوست آسیب دیده و دچار سوختگی خواهد شد. راهکاری که برای جلوگیری از بروز این عوارض باید گفت اینست که در ابتدا کلینیک لیزر موهای زائد مناسب دارای مجوز انتخاب گردد که دارای پزشکان و اپراتورها و پرسنل متبحر در کار لیزر باشند. بهترین کلینیک زیبایی از نظر تجهیزات نیز باید دارای دستگاه های جدید و به روز دنیا باشد تا بتواند پاسخدهی مناسب به لیزردرمانی بدهد و مراجعین را راضی و خشنود راهی منزل کند.

سوال خیلی از بانوان این است که آیا لیزر سبب نازایی یا سرطان می شود  ؟ در جواب باید گفت لیزر تنها به چند میلی متر سطح پوست رسیده و فولیکول مو را تحت تاثیر قرار داده و باعث آسیب به ریشه مو می شوند . درنتیجه لیزر به بافت داخل بدن نمی رسد تا بتواند خدای نکرده مشکلی ایجاد کند.

از جمله نکاتی که باید پیش از شروع و انجام لیزر موهای زائد رعایت شود ، شیو ناحیه مورد نظر با تیغ ، دوری از نور آفتاب ، استفاده نکردن از لوازم آرایشی و عطر ، در صورت لزوم استفاده از کرم بی حس کننده ( قبل از انجام لیزر باید بطور کامل از روی پوست پاک شود ) ، رعایت پاکیزگی شخصی ، عدم استفاده از اپیلاسیون و موچین از سه هفته قبل ، عدم استفاده از لایه بردار ، عدم مصرف محصولات رتینول / رتینوئید تا ۷ روز قبل و … جزو این موارد می باشند.

درباره ممنوعیت لیزر هم باید گفت ، افراد با سابقه مصرف قرص آکوتان ( داروی برای درمان جوش ) می باشد که تا حداقل ۶ ماه از مصرف آن باید گذشته باشد. افراد با پوست برنزه و آفتاب سوخته هم تا سه ماه نمی توانند لیزر موهای زائد انجام دهند.

لیزر موهای زائد آری یا خیر ؟

سوال دیگری که ممکنست به ذهن شما خطور کند تعداد جلسات لیزر موهای زائد می باشد. در این زمینه باید بدانیم که رشد موها در سه فاز آناژن ( مرحله رشد ۸۵-۹۰ درصد موها ) ، کاتاژن ( مرحله میانی ، رشد موقت مو تا ده روز ۱-۲ درصد موها ) و تلوژن ( مرحله استراحت و آماده سازی مجدد به مرحله آناژن ۱۰-۱۴ درصد موها ) می باشد. به دلیل اینکه هر سه مرحله باهم اتفاق می افتد یعنی بعضی موها در فاز رشد و برخی در فاز استراحت یا میانی هستند ، جلسات لیزر با یک یکی دو جلسه به اتمام نمی رسد و موها از بین نمی روند. در فاز آناژن که بهترین مرحله برای از بین بردن موها با لیزر موهای زائد است و ۶ تا ۸ جلسه برای حذف موهای زائد با لیزر توصیه می گردد. پس از طی این زمان ، شارژ لیزر باعث می شود فولیکولهای مو دوباره ساخته نشوند و در افراد مختلف به صورت سالانه یا ۶ ماهه می باشد. نتیجه آنکه برای کسب بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد تمامی جلسات را کامل با فواصل زمانی درست انجام داده تا هزینه و وقت خود را به هدر نداده باشید.

حال می خواهیم درباره مزایای برتری لیزر موهای زائد نسبت به سایر روشها صحبت کنیم.  یکی از این موارد سرعت بالای انجام لیزر در زمان کوتاه بوده که کل بدن فقط در یک ساعت انجام پذیر است. علاوه بر صرفه جویی وقت ، صرفه جویی در هزینه است که به دلیل کاهش دائمی موها پس از چند جلسه ، نیازمند جلسه ماهیانه نبوده و هزینه رفع موهای زائد کاهش می یابد. لیزر موهای زائد بسیار ایمن بوده و به پوست و بافت اطراف آسیبی نمی رساند. از نظر درد و عوارض نیز کمترین عوارض را در پی دارد. البته این را در نظر داشته باشید که در برخی نقاط حساس بدن ممکنست درد بیشتری را تجربه کنید. این مورد می تواند شما را خوشحال کند که سیستم های جدید لیزر دارای سیستم خنک کننده قوی هستند که برای کاهش درد ساخته شده اند. همانطور که می دانید اصلاح با تیغ و اپیلاسیون باعث ازدیاد رشد موهای زیرپوستی شده که بسیار پردرسر می باشد. اما لیزر باعث تغییر بافت مو شده و کاهش رشد موهای زیر پوستی را شاهد خواهیم بود. لیزر موهای زائد بر خلاف موم ، تیغ یا اپیلاسیون ، به عنوان یک روش دائمی ، بهترین روش حذف موهای زائد بوده و پس از گذشت جلسات موردنیاز دیگر شاهد رشد مو نخواهیم بود مگر بعد از گذشت چند ماه یا یک سال که با شارژ مجدد از بین می روند . لیزر موهای زائد بسیار موثر و ایمن و بی خطر می باشد. اما این مسئله نباید شما را از مراجعه به بهترین مرکز لیزر موهای زائد و کلینیک زیبایی غافل کند.

نظر خود را بیان کنید