نحوه استعلام قیمت تیرآهن روز در بازار آهن

افزایش ساخت و ساز در هر کشوری بیانگر افزایش میزان ترقی اقتصادی در آن کشور است. صنعت ساختوساز در واقع یکی از پرسودترین صنعتها به حساب میآید که رونق آن به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روی کسب و کار تعداد بیشماری از افراد موثر است؛ بنابراین رشد این صنعت میتواند بر کیفیت زندگی افراد یک کشور تاثیر گذارد و آن را افزایش دهد.

 یکی از مهمترین عواملی که  تاثیر زیادی بر رشد ساختوساز دارد، هزینه مصالح بکاررفته در سازهها است. افزایش هزینه مصالح میتواند رشد ساخت و ساز را متوقف کند. تیرآهن ها از مهمترین مصالح در ساختوساز سازه های بتنی به حساب میآیند. حجم استفاده از این مصالح در سازه ها بسیار بالا است؛ از اینرو کوچکترین نوسان در قیمت این محصولات میتواند بر هزینه آن در کل، تاثیر زیادی داشته باشد.

باتوجه به تاثیر زیاد نوسانات تیرآهنها بر هزینه کل ساختمان متقاضیان خرید تیرآهن به دنبال مرجعی هستند که بتوانند این مصالح را با قیمتی واقعی خریداری کنند. آنها برای خرید در جستجوی مرجعی میگردند که دست واسطه ها را از این بازار کوتاه کرده و این محصولات را با قیمت حقیقی آن به فروش رساند.

 نحوه استعلام قیمت تیرآهن روز در بازار آهن

انواع مختلف تیرآهن ها کدامند؟

به پروفیلی که برای تحمل نیروی برشی و لنگر خمشی در ساخت و ساز استفاده میشود تیرآهن گویند. شکل ظاهری تیرآهنها به شکل حرف H انگلیسی است. بال تیرآهن را قسمت بالا و پایین آن تشکیل میدهد. تیغه تیرآهن قسمتی است که بالها را به هم وصل میکند.

هنگامی که به صورت عمودی تیرآهن را نگه داریم و به آن نگاه کنیم ورقه ای بین دوبال میبینیم. به ورقهای که بین دو بال قرار دارد جان آن گویند.

تیرآهنها را براساس استانداردهای بینالمللی به انواع مختلفی تقسیم میکنند. انواع تیرآهنها بر این اساس عبارتند از:

تیرآهن  INP 

 تیرآهنهایی که بر اساس استانداردهایی که در چین و روسیه تدوین شده تولید میشوند را تیرآهنهای INP گویند. شکل ظاهری این تیرآهن ها به شکل حرف انگلیسیI است.

در این نوع تیرآهن هر چه بال تیرآهن از جان آن فاصله میگیرد ضخامت آن کاهش میابد. از این تیرآهنها در ساختمانها و سازه های بلند استفاده میکنند. سایز این تیرآهنها ۱۰،۱۲، ۱۴، ۱۶ تا ۶۰ سانتیمتر است.

تیرآهن IPE

یکی از پرکاربردترین تیرآهنها در ایران تیرآهنهای IPE است. این تیرآهنها مطابق با استاندارد تعیین شده در اروپا تولید میشود. ثبات در ضخامت بال این تیرآهنها از ویژگیهای خاص این نوع تیرآهن است.

این تیرآهنها در ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارند. استفاده از این تیرآهنها به عنوان خرپا، ستون، تیر در پوشش سقف و… از موارد کاربرد این تیرآهنها است.

 این تیرآهنها مانند تیرآهنINP در سایز ۱۰،۱۲،۱۴،۱۶،۱۸، … تا ۶۰ سانتیمتر تولید میشود. از پرکاربردترین سایزهای این نوع از تیرآهنها سایز ۱۲،۱۴،۱۶ و ۱۸ است.

تیرآهن H  یا بال پهن

در تیرآهن های بال پهن اندازه بال به قدری پهن است که تفاوت چندانی با اندازه جان تیرآهن ندارد. اگرچه علامت اختصاری این تیرآهنها IPB  است اما به این تیرآهنها به دلیل شباهتی که به حرف H انگلیسی دارد تیرآهن هاش گویند.

این تیرآهنها به طور کلی به دو دستهی تیرآهنهای سبک و تیرآهنهای سنگین تقسیم میشوند. اما به طور کلی وزن آنها از وزن تیرهای معمولی بیشتر است. سایز این تیرآهنها از ۱۰ سانتیمتر شروع میشود و تا ۱۰۰ سانتیمتر ادامه دارد.

تیرآهن لانه زنبوری

از دیگر انواع تیرآهنها میتوان به تیرآهنهای لانه زنبوری اشاره کرد.  متقاضیان خرید این نوع تیرآهنها میتوانند این تیرآهنها را از سایت آهن اسپات با قیمت بسیار ارزانی به صورت آنلاین خریداری کنند. وجود حفره های شش ضلعی و هم اندازه بر روی جان این تیرآهنها باعث شده که به آنها تیرآهن های لانه زنبوری گفته شود.

از دلایل وجود این حفره-ها کاهش در وزن این تیرآهنها است. کاهش وزن این تیرآهنها به دلیل این حفره ها به حدی است که با وجود ارتفاع بیشتر این تیرآهنها از تیرآهنهای معمولیT وزن آنها با هم برابر و یکسان است. استفاده از این تیرآهنها به عنوان طاق قوسی، عناصر سقفی و … امکانپذیر است.

این تیرآهن‌ها با طولی بین ۱۲ تا ۱۸ متر ارائه میشود. این تیرآهنها ارتفاعی معادل ۳۰ تا ۸۰ سانتیمتر دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تیرآهن میتوانید مقاله تیرآهن چیست؟ + آشنایی با انواع و کاربرد ها در وبلاگ آهن اسپات را مطالعه نمایید.

بزرگترین کارخانه های تولید تیرآهن در ایران

یکی از مهمترین کارخانه ها در هر کشوری کارخانه های تولید فولاد و ذوب آهن است. رشد این کارخانه ها میتواند باعث کنترل بازار آهن آلات در داخل کشور شود و صنعت ساخت وساز را رونق بخشد. کارخانه های زیادی در کشور اقدام به تولید تیرآهن میکنند. از مهمترین این کارخانه ها میتوان به کارخانه های زیر اشاره کرد.

  • کارخانه ذوبآهن اصفهان
  • کارخانه گروه ملی صنعتی فولاد ایران
  • کارخانه پروفیل صنعت ماهان
  • کارخانه نورد فولاد یزد
  • کارخانه فولاد ناب تبریز
  • کارخانه نورد اریان فولاد
  • مجتمع فولاد ظفر بناب
  • کارخانه فولاد البرز ایرانیان
  • کارخانه فولاد صنعت بناب(شاهین بناب)

از کجا تیرآهن بخریم؟

توجه داشته باشید برای خرید آهن آلات باید به مرجع معتبر و مطمئنی مراجعه نمود، بنابراین برای خرید تیرآهن ( ahanspot.com/cat/beam ) با قیمت ارزان و بدون واسطه میتوانید به سایت آهن اسپات کنید.

خرید محصولات فولادی به صورت آنلاین از آهن اسپات مزایای فراوانی دارد. از جمله مزایای استفاده از آهن اسپات میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

امکان استعلام قیمت محصولات فولادی و آهن آلات

فعالین حوزه آهنالات میتوانند با مراجعه به آهن اسپات از قیمت روز و جدید آهنآلات و محصولات فولادی مطلع شوند. به روزرسانی‌های دائمی و مرتبی که در سایت آهن اسپات انجام میشود باعث شده که تمامی قیمتهای ارائه شده در این سایت جدید و به روز باشد. از اینرو این سایت در میان فعالین حوزه آهن به عنوان مرجعی معتبر برای استعلام قیمت محصولات فولادی و آهن آلات شناخته میشود.

امکان مقایسه قیمت محصولات فولادی کارخانه های مختلف

وجود محصولات مختلف فولادی از برندهای مختلف امکان مقایسه قیمتها را به کاربران سایت آهن اسپات میدهد. این موضوع باعث میشود که متقاضیان خرید تیرآهن با توجه به نیازشان و میزان بودجهای که دارند بتوانند بهترین انتخاب برای خرید را داشته باشند.

امکان استفاده از مقاله های مختلف

کاربران سایت آهن اسپات که به تازگی وارد بازار آهن شده اند میتوانند با مطالعه مقالات تخصصی وبلاگ آهن اسپات ( ahanspot.com/blog ) با آگاهی بیشتری در این بازار فعالیت کنند.

نظر خود را بیان کنید