اولین چیزی که مردم هنگام برقراری ارتباط متوجه می‌شوند چشمانشان است. گاهی اوقات فقط یک نگاه می‌تواند سرنوشت را تغییر دهد، مثلاً وقتی شخصاً ملاقات می‌کنید تأثیری بر شما بگذارد. نگاه باز توجه را به خود جلب می‌کند، در حالی که پلک‌های افتاده، چشم‌های متورم برای فرد نگاهی خسته و غمگین ایجاد می‌کنند. به‌علاوه، این ظاهر می‌تواند چندین سال به سن واقعی اضافه کند. بلفاروپلاستی بهترین و نتیجه بخش‌ترین راه برای خلاصی از چنین وضعیتی است.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های پلاستیک در جهان است که می‌تواند تأثیر مثبتی بر ظاهر افراد داشته باشد و در عین حال اعتماد به نفس افراد را افزایش دهد.

بررسی جامع انواع جراحی بلفاروپلاستی

انواع بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی به طور معمول به دو روش بالا و پایین انجام می‌شود.

بلفاروپلاستی بالا؛

رایج‌ترین نوع آن است. با کمک آن می‌توانید پلک را بالا بیاورید و ظاهر را باز و جوان‌تر کنید. در حین عمل، فتق و بافت چربی اضافی از پلک بالایی برداشته می‌شود. بلفاروپلاستی پلک بالا صرفاً برای برداشتن چین‌های آویزان از پوست بالای چشم استفاده نمی‌شود؛ بلکه در برخی موارد، این حتی بینایی بیمار را بهبود می‌بخشد. تغییر در شکل چشم با این نوع اصلاح، یک برش کوچک در امتداد چین طبیعی پلک ایجاد می‌شود.

بلفاروپلاستی پایین؛

بلفاروپلاستی پلک پایین شامل برداشتن پوست اضافی و فتق‌های چربی است که به‌اصطلاح کیسه‌های زیر چشم نامیده می‌شود. یک برش کوچک زیر خط مژه ایجاد می‌شود. یکی از انواع این عمل، روش سوراخ‌کردن غشای مخاطی پلک است که از طریق آن کیسه چربی برداشته می‌شود. با چنین عملی، برداشتن پوست اضافی غیرممکن است، و بنابراین، به‌عنوان یک قاعده، برای بیماران جوان انجام می‌شود.

بلفاروپلاستی دایره‌ای؛

بلفاروپلاستی دایره‌ای در حین عمل هر دو پلک پایین و بالا دستکاری می‌شوند. جراحی پلاستیک به خلاص شدن از شر چندین مشکل و به جوانسازی ظاهر شما کمک می‌کند.

بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

در این نوع عمل هم از بیهوشی عمومی و هم از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود؛ اما معمولاً گزینه دوم اختصاص داده می‌شود. بیهوشی عمومی عمدتاً در حین بلفاروپلاستی دایره‌ای استفاده می‌شود، زیرا زمان زیادی طول می‌کشد و دستکاری با هر دو پلک انجام می‌شود.

جراح قبل از ایجاد برش، قسمت‌های مدنظر و خطوط را مشخص می‌کند. خود برش با استفاده از قیچی جراحی و همچنین یک اسکالپل معمولی یا فرکانس رادیویی ایجاد می‌شود. سپس، بافت اضافی برداشته می‌شود و دست‌کاری‌های دیگر انجام می‌شود. در پایان عمل، پزشک بخیه مخصوصی را اعمال می‌کند که معمولاً تقریباً نامرئی است، زیرا همزمان با چین طبیعی پلک‌ها است.

این روش به طور متوسط یک تا سه ساعت طول می‌کشد. بیمار می‌تواند ظرف چند ساعت پس از اتمام بلفاروپلاستی به خانه برود. بعد از ده روز می‌توانید به زندگی عادی خود بازگردید. اما نتیجه نهایی تنها پس از چند ماه قابل‌مشاهده است. برای اینکه نتیجه مثبت‌ترین باشد، لازم است تمام توصیه‌های جراح خود را به‌شدت دنبال کنید.

بررسی جامع انواع جراحی بلفاروپلاستی

موارد منع بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی به شما امکان می‌دهد بسیاری از مشکلات زیبایی را حل کنید، اما موارد منع مصرف نیز وجود دارد:

 • وجود التهاب و سایر شرایط پاتولوژیک در ناحیه چشم
 • دیابت
 • انکولوژی
 • بیماری‌های سیستمیک خون
 • دوره بارداری
 • قاعدگی در زنان
 • وجود بیماری‌های التهابی در بدن
 • افزایش فشار داخل جمجمه یا داخل چشم
 • فشارخون شریانی
 • سندرم چشم تحریک‌پذیر (سندرم کامپیوتر خشک)

قبل از بلفاروپلاستی

مانند قبل از هر عمل، مشاوره اولیه با جراح ضروری است. در طول مشاوره، معاینه انجام می‌شود، سوابق پزشکی بیمار گرفته می‌شود، موارد منع بلفاروپلاستی مشخص می‌شود و شما می‌توانید تمام سؤالات خود را از پزشک بپرسید.

قبل از عمل لازم است یک تشخیص آزمایشگاهی مختصر انجام شود. آزمایش خون بالینی و کواگولوگرام (مطالعه‌ای که لخته‌شدن خون را ارزیابی می‌کند) را بگذرانید. هر دو آنالیز با معده خالی در هر آزمایشگاه گرفته می‌شود و نتایج روز بعد آماده است.

بلفاروپلاستی پلک بهتر است در صبح انجام شود تا دوره نقاهت در طول روز طی شود چرا که بیشتر افراد در خواب قادر به کنترل رفتار خود نیستند و امکان دارد حرکات ناگهانی انجام دهند. همچنین صبح روز قبل از عمل صبحانه باید سبک باشد.

عکس قبل از عمل موردنیاز است. این برای چیست؟ در جراحی پلاستیک، این یک امر ضروری است. تصاویر قبل و بعد تنها راه برای رفع و ارزیابی اثربخشی عمل است. نگران نباشید که بدون اطلاع شما، از عکس‌ها در هر منبعی استفاده شود. تصاویر شما فقط با اجازه شما قابل‌استفاده هستند که معمولاً یک تصویر تکه‌تکه است که اجازه شناسایی یک فرد را نمی‌دهد.

آیا بلفاروپلاستی دردناک است؟

بلفاروپلاستی که توسط دکتر رجبی از جراحان پلک در تهران، صورت می‌گیرد، یک عمل کم‌خطر و بسیار راحت است که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و به این معنی است که بعد از عمل می‌توانید به خانه بروید. بیهوشی به روش هدایت یا انفیلتراسیون انجام می‌شود. این دارو به‌صورت جداگانه با درنظرگرفتن زمان مورد انتظار عمل و احتمال واکنش‌های آلرژیک (لیدوکائین، اولتراکائین، اوبیستزین …) انتخاب می‌شود.

بلفاروپلاستی بالا و پایین حدوداً ۱ تا ۲.۵  ساعت طول می‌کشند، سپس مراجعه‌کننده در بخش می‌ماند، استراحت می‌کند، چای یا قهوه می‌نوشد و پس از صلاح دید پزشک، مرخص می‌شود. بعد از عمل دردی وجود نخواهد داشت.

بخیه‌های بعد از بلفاروپلاستی با باند‌های جراحی باریک بسته می‌شوند. پزشک دستورالعمل‌های پس از جراحی را برای نحوه رفتار و مراقبت از شما به شما می‌دهد.

معمولاً معاینه بعدی ۱ الی ۲ روز پس از عمل برنامه‌ریزی می‌شود. بخیه‌های بعد از بلفاروپلاستی در روز پنجم تا ششم برداشته می‌شود. این خدمات در هزینه عملیات گنجانده شده است. امتحان نهایی کنترل یک ماه دیگر برنامه‌ریزی شده است. بهبودی بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا سریع‌تر از بلفاروپلاستی پلک پایین است.

عوارض بلفاروپلاستی چیست؟

برای این واقعیت آماده باشید که پس از عمل تورم وجود دارد، خونریزی (کبودی) ممکن است، این تظاهرات می‌تواند برای ۱-۲ هفته ادامه یابد. استفاده از عینک آفتابی تیره با لنز‌های بزرگ به شما کمک می‌کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید. روند بهبودی پس از عمل بسته به سن و ویژگی‌های ارگانیسم فردی است.

بررسی جامع انواع جراحی بلفاروپلاستی

بعد از جراحی بلفاروپلاستی

پس از عمل باید تمام توصیه‌ها و دستورات پزشک را به‌شدت رعایت کنید. برای انجام این کار، یک یادداشت مفصل به شما داده می‌شود.

به ویژه مهم است که:

 • چشم خود را نمالید و نخارانید.
 • سطح پلک‌ها را زخمی نکنید.
 • توصیه می‌شود به گونه‌ای بخوابید که سر در وضعیت بالا قرار گیرد.
 • روز‌های اول فعالیت بدنی، شیب شدید سر، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، روش‌های حرارتی را حذف کنید.
 • قبل و بعد از عمل، از عادت‌های بد خودداری کنید، توصیه می‌شود مایعات فراوان بنوشید.
 • از لوازم آرایشی تزئینی و لنز‌های تماسی استفاده نکنید.

تأثیر بلفاروپلاستی

رد بخیه ها بعد از بلفاروپلاستی پس از ۱.۵ ماه کاملاً از بین می روند. در این زمان است که می‌توان نتیجه نهایی عملیات را ارزیابی کرد. در بسیاری از بیماران، این اثر بسیار واضح است، اصلاح شکل و تغییرات مربوط به سن پلک‌ها یک اثر جوان‌سازی می‌دهد که به هیچ وجه نمی‌توان به آن دست یافت. نتیجه عمل بلفاروپلاستی بادوام است و برای چندین دهه ماندگاری دارد.

نظر خود را بیان کنید