نکات و ابزارهای ضروری برای فر کردن موها در خانه

معمولا کسانی که موهای فر دارند، عاشق موهای صاف هستند و افراد با موهای صاف، دوست دارند موهایی فر و مواج داشته باشند. اگر جزو دسته دوم هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است و با ارائه روش‌ها و معرفی وسایل مورد نیاز کمک‌تان می‌کند موهایی مواج و فر داشته باشید.

  1. شستن موها با شامپوی مخصوص

جنس موهای افرادی که موهای صاف دارند، معمولا چرب است و صاف بودن موها زمان رسیدن چربی کف سر را به ریشه و ساقه مو کمتر می‌کند. به همین دلیل است که افراد دارای موهای صاف باید زود به زود موهایشان را بشویند. توصیه اکید ما این است که قبل از فر کردن موها این کارهای مهم را در حمام انجام دهید:

  • حتما موهایتان را با استفاده از شامپوی مخصوص موهای چرب بشویید تا تمام چربی‌ها و آلودگی‌ها را پاک کرده و موها بلافاصله بعد از فر شدن شروع به ترشح چربی و صاف شدن نکنند.
  • به هیچ وجه موهایتان را با آب داغ و حتی گرم نشویید و سعی کنید از آب ولرم یا خنک استفاده کنید تا ترشح چربی را برای مدت بیشتری به تعویق انداخته و غدد چربی کف سر را تحریک نکند.
  • به جای استفاده از یک ماسک موی سنگین، از یک نرم کننده معمولی استفاده کرده و تنها پایین موهایتان را به نرم کننده آغشته کنید. ماسک مو و نرم کننده قوی نمی‌گذارد موهای صاف حالت دیگری بگیرند و آن‌ها را سنگین و لخت می‌کنند.
  1. از سشوار استفاده کنیم؟

نکات و ابزارهای ضروری برای فر کردن موها در خانه

قاعدتا نمی‌توانید یک فر زیبا روی موهای نامرتب داشته باشید. بنابراین خشک کردن موها با استفاده از باد خنک سشوار و کمی باز کردن گره‌ها هیچ اشکالی ندارد؛ اما این کار را نباید تا حدی انجام دهید که موهایتان بیش از اندازه لخت شده و دیگر حالت نگیرد. به همین دلیل استفاده از برس چرخشی ایده چندان خوبی به نظر نمی‌رسد. همچنین بهتر است سشواری را تهیه کنید که حتما قابلیت تنظیم دمای متنوعی داشته و امکان استفاده از باد سریع و خنک را برای مواقع ضروری برایتان فراهم کند. تهیه یک سشوار از برند بابلیس، مکس یا پرنسلی این ویژگی‌ها را در اختیار شما قرار خواهد داد.

  1. حتما باید دستگاه فر داشته باشیم؟

درست است که داشتن یک دستگاه حالت دهنده مو برای داشتن موهای یکسره فر ضروری است؛ اما اگر امکانش را ندارید، اتوی مو و بیگودی دو ابزاری هستند که بسیار به کار شما خواهند آمد.

  • بیگودی برای فر کردن موها

علاوه بر دستگاه بیگودی که برقی است و به سرعت می‌تواند موها را فر کند، انواع بیگودی معمولی در سایزهای کوچک، بزرگ و متوسط برای داشتن فر ریز، درشت و متوسط موجود است که با داشتن تعداد مورد نیاز بر اساس حجم و قد موهایتان می‌توانید نتیجه بسیار خوبی را از آن‌ها بگیرید. این روش همچنین آسیب بسیار کمی به ساختار موها وارد کرده و روشی سالم به حساب می‌آید؛ به خصوص اگر بدون سشوار و با استفاده از مدل‌های قدیمی بیگودی که داخل آب جوش انداخته می‌شدند، انجام شود.

  • لبه گرد اتوی مو

با انتخاب یک دستگاه اتو مو قیمت مناسب که ترجیحا لبه آن گرد است و پشت صفحه آن نیز داغ می‌شود، بخش بزرگی از مسیر فر کردن موها را طی کرده‌اید. کافی است موها را برای داشتن زیباترین موج‌های موسوم به «ویو» دور اتو بپیچانید، به مقدار لازم نگه دارید و سپس رها کنید. موها حالتی مواج و زیبا به خود خواهند گرفت. دقت داشته باشید که اگر عرض صفحه اتوی مو کم است، موج‌ها کوچک و اگر زیاد است، موج موهایتان بزرگتر خواهد شد.

  • یک باور اشتباه

یکی از باورهای اشتباه درباره حالت دادن به موهای صاف این است که هر چه حرارت دستگاه بیشتر باشد، موها بهتر شکل می‌گیرند. واقعیت این است که هر چه حرارت دستگاه بیشتر باشد، مقدار بیشتری از رطوبت و کراتین موهای شما از بین رفته و موهایی خشک و ناسالم برایتان باقی خواهد ماند. به جای بالا بردن حرارت دستگاه اتوی مو یا انواع فر کننده‌ها، مدت زمان را کمی بیشتر کرده و از اسپری‌های قوی استفاده کنید. همچنین شیوه صحیح استفاده از اتو مو با کمترین آسیب به موهای خود را در این مطلب بیاموزید.

  1. اسپری یا موس؟

نکات و ابزارهای ضروری برای فر کردن موها در خانه

اگر به دنبال یک فر عادی روی ظاهر تمیز موها هستید، بهتر است از یک اسپری قوی و در عین حال سبک استفاده کنید که بدون چسباندن موها به همدیگر، حالت فر را برای زمانی طولانی‌تر نگه دارد. اما اگر موهایتان به قدری صاف است که نگران هستید اسپری به کارتان نیاید، بهتر است در همان مراحل اولیه و زمانی که موهایتان رطوبت دارد، موها را به مقدار مورد نیاز موس آغشته کرده و سپس از دیسپنسر سشوار برای فر کردن موها کمک بگیرید. بعد از استفاده از موس ممکن است موها حالت خشک و کمی به هم چسبنده در قسمت ریشه‌ها پیدا کند.

در نهایت اگر موهایی معروف به موهای ساحلی می‌خواهید، بعضی برندهای خارجی انواع اسپری‌های حاوی فرمولاسیون خاص با نمک را تولید کرده‌اند که می‌توانید روی موهای نم‌دار زده و موهایی جذاب و خوش حالت پیدا کنید.

نظر خود را بیان کنید