شاید برای شما این سوال پیش بیاید که علت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی چیست و چرا از اتوکلاو دندانپزشکی در مطب های دندانپزشکی استفاده می شود. پس برای رسیدن به جواب این پرسش بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

علت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی | فیروز دنتال

اتوکلاو دندانپزشکی چیست؟

قبل از پرداختن به بررسی علت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی، بهتر است تا در رابطه با خود این دستگاه صحبت کنیم تا بدانید اتوکلاو دندانپزشکی چیست. همه افراد از اهمیت بهداشت آگاهی دارند.‌ مخصوصا در مطب های دندانپزشکی این موضوع بسیار مهم و پر اهمیت می باشد. تجهیزات و ابزارآلات دندانپزشکی برای هر بیمار به صورت مشترک استفاده می شود. پس ضدعفونی کردن این وسایل باید بسیار با دقت انجام شود تا از انتقال بیماری و عفونت به افراد مختلف جلوگیری شود.

حال دندانپزشکان برای انجام این کار از وسیله ای به نام اتوکلاو دندانپزشکی استفاده می کنند. این وسیله می تواند اکثر وسایل و ابزارآلات دندانپزشکی را ضدعفونی‌ کند. استریل و ضدعفونی کردن وسایل بر عهده دستگاه اتوکلاو می باشد. این دستگاه با استفاده از بخار داغ می تواند ابزارآلات دندانپزشکی را به راحتی ضدعفونی کند. استفاده از بخار برای ضدعفونی کردن وسایل یک راه بسیار عالی می باشد.

این روش آسیب بسیار کمی به وسایل وارد می کند. به همین دلیل استفاده کردن از این دستگاه سرعت عمل را در ضدعفونی کردن وسایل بالا می برد. همچنین احتمال از بین بردن میکروب ها و ویروس ها بسیار را افزایش می دهد. البته استفاده از این وسیله برای تمام ابزار آلات مناسب نمی باشد و نمی توان از آن برای ضدعفونی کردن همه ابزار آلات و وسایل بهره برد.

علت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی

علت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی در مطب ها، ضدعفونی کردن و از بین بردن ویروس های تجهیزات و ابزارآلات دندانپزشکی می باشد‌. این کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و حتماً در هر مطب دندانپزشکی باید از یک اتوکلاو پیشرفته استفاده شود. به طور کلی دستگاه اتوکلاو درون یک محفظه در بسته و بسیار محکم قرار دارد‌.

این دستگاه در دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد کار می کند و آب را می تواند به راحتی به بخار تبدیل نمایند. همانطور که می دانید میکروب ها و باکتری ها در دمای بالا زنده نمی مانند و این وسیله با استفاده از بخار داغ می تواند ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد. اتوکلاو دندانپزشکی انواع مختلفی دارد که در ادامه مبحث به معرفی انواع این محصول خواهیم پرداخت. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اتوکلاو دندانپزشکی | فیروزدنتال

مشخصات اتوکلاو دندانپزشکی

در مطالب بالا به بررسی علت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی پرداختیم. حال می خواهیم به بررسی مشخصات این دستگاه بپردازیم. اولین ویژگی این دستگاه باز و بسته شدن درب آن به صورت اتوماتیک می‌ باشد. اما می توان گفت شما نیز می توانید درب این وسیله را به صورت دستی باز و یا بسته نمایید. اتوکلاو دندانپزشکی یک مخزن تمام استیل دارد. بدنه آن فولادی می باشد و از استیل ضد خش است. اتوکلاو ها در سه کلاس تقسیم بندی می شوند. این سه کلاس شامل کلاس s, کلاس n و کلاس b می باشند.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد «انواع اتوکلاو دندانپزشکی و نحوه کار با آن ها» روی مطلب کلیک کنید.

می توان گفت کلاس b برای مطب های دندانپزشکی بسیار مناسب می باشد. این اتوکلاو دارای یک پمپ وکیوم قوی است که می‌تواند خلاء۱ را به خوبی ایجاد نماید. البته از این وسیله تنها در دندانپزشکی استفاده نمی شود بلکه در اتاق های جراحی نیز می توان این وسیله را مشاهده کرد. همچنین پزشکان و متخصصان زنان و زایمان نیز از این وسیله استفاده می کنند. شاید این وسیله را در آرایشگاه ها نیز مشاهده کرده باشید. زیرا به وسیله این دستگاه می توان تجهیزات سالن های زیبایی را به راحتی و در کمترین زمان ممکن ضدعفونی نمود.

چه موادی را می توان اتوکلاو کرد؟

همانطور که عنوان شد علت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی در بیشتر مواقع ضدعفونی کردن وسایل می باشد. حال شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چه وسایلی را از چه جنسی می توان اتوکلاو کرد. دستگاه اتوکلاو به دلیل ایجاد دمای بسیار بالا ممکن است بعضی از وسایل را خراب کرده و سبب تغییر ماهیت آن ها شود. پس بهتر است بدانید از چه وسایلی می توان در این دستگاه استفاده کرد تا شکل ظاهری آن ها تغییر نکند و هیچ مشکلی برای وسیله پیش نیاید.

در وسایل شیشه ای تنها وسیله‌ای را که می توان درون دستگاه اتوکلاو قرارداد پیرکس می باشد. زیرا این وسیله در دما های بسیار بالا نیز آسیب نمی‌ بیند و تغییر شکل نمی دهد. وسیله بعدی پلی پروپیلن می باشد. این ماده نوعی پلاستیک است که بسیار مقاومت بالایی دارد و در صورت اتوکلاو شدن هیچ مشکلی برای آن ایجاد نمی شود.

چه موادی را می توان اتوکلاو کرد؟ | فیروز دنتال

در نظر داشته باشید که در دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی نباید از جنس لاتکس استفاده کرد. زیرا این مواد در دمای بالا ذوب می شوند و شکل خود را از دست می دهند. فلزات برای اتوکلاو کردن مناسب می باشند. مخصوصا ابزارآلات دندانپزشکی که از جنس فلز هستند و به راحتی می توانند درون این دستگاه قرار بگیرند. اما بهتر است قبل از اتوکلاو کردن این تجهیزات آن ها را به دقت بررسی کنید تا در صورت وجود پلاستیک و قسمت های قابل ذوب بتوانید تشخیص درست و به موقع داشته باشید.

در نظر داشته باشید دو ماده را به هیچ عنوان نباید در دستگاه اتوکلاو قرار دهید. اولین ماده مواد رادیواکتیو می باشند که در صورت اتوکلاو شدن بسیار خطرناک و مضر هستند. دومین ماده مایعات قابل اشتعال و فرار می باشند که اگر درون دستگاه اتوکلاو قرار بگیرند ممکن است خسارات جبران ناپذیری به وجود آورند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به تعریف دستگاه اتوکلاو و علت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی بپردازیم تا شما بهتر و بیشتر با این مباحث آشنا شوید. وجود دستگاه اتوکلاو درون هر مطب دندانپزشکی جزو الزامات می باشد. می توان گفت در هر قسمتی که نیاز به ضدعفونی کردن وسایل و تجهیزات است وجود دستگاه اتوکلاو ضروری می باشد.

اتوکلاو با ایجاد بخار می‌ تواند در تمام سوراخ ها و خلل و فرج وسایل نفوذ پیدا کند و آن ها را به راحتی و به سرعت ضدعفونی کند. این روش سبب راحت تر شدن کار افراد شده است. همچنین دیگر افراد نگرانی در رابطه با ضدعفونی نشدن وسایل خود نخواهند داشت. زیرا این وسیله می تواند به طور کامل تمام تجهیزات و ابزار آلات را تمیز نماید. اتوکلاو هدیه پیشرفت علم به بشریت می باشد.

این وسیله می تواند از بروز بیماری‌ ها و عفونت‌ ها از فردی به فرد دیگر جلوگیری کند. شما می توانید در مطب های دندان پزشکی که مجهز به این دستگاه هستند با خیال راحت مراجعه کنید و از خدمات آن دندانپزشکی بهره ببرید. دیگر با وجود این دستگاه باید نگرانی از بابت ایجاد بیماری و یا عفونت داشته باشید.

نظر خود را بیان کنید