دیابت نوع دو یکی از بیماری هایی می باشد که رایج شده است. به ویژه در افرادی که سن بالایی دارند و بی ام ای بالایی دارند. در این مقاله ابتدا به بررسی این بیماری می پردازیم و بعد درمان دیابت نوع ۲ بررسی می کنیم.

دیابت نوع دو چیست ؟

دیابت نوع دو چیست ؟

دیابت نوع دو چیست ؟

برای بررسی راه های درمان دیابت نوع ۲ ابتدا باید به طور کامل با این بیماری آشنا شویم. دیابت نوع مخصوص سن خاصی نیست. نشانه های ابتدایی این بیماری بسیار ملایم می باشد. حتی گاهی اوقات فرد متوجه بیماری خود نمی شود. تقریبا از هر چهار نفر که به بیماری نوع دو مبتلا هستند به بیماری خود پی نمی برند. در این بیماری بدن توانایی استفاده از کربوهیدرات ندارد به همین دلیل قند خون فرد بالا می رود. قند اضافی در خون باعث می شود بعد از گذشت مدتی بیماری هایی مانند مشکلات قلبی، کاهش و یا از بین رفتن بینایی، آسیب به عصب و اندام در فرد مشاهده شود.

بیماری دیابت نوع دو چه علائمی دارد :

در این بخش از مقاله درمان دیابت نوع ۲ به بررسی علائمی می پردازیم که می توانند نشان دهنده ابتلا فرد به بیماری دیابت نوع دو باشند.

تشنگی : یکی از اولین علائمی که در بیماران دیابت نوع دو می تواند مشاهده شود تشنگی است. به همراه تشنگی شاهد خشکی دهان و تکرر ادرار نیز هستیم.

سردرد : زمانی که قند خون بیش تر از حد نرمال باشد علائمی مانند سردرد و تاری دید و خستگی مشاهده می شود.

عفونت : یکی از علائم دیابت نوع دو که می تواند علامت خطر این بیماری باشد عفونت است. نشان های عفونت شامل موارد زیر می باشد.

 • زخم یا خراشی که زمان زیادی برای درمان آن ها لازم باشد ؛
 • عفونت در دستگاه ادراری ؛
 • خارش پوستی به خصوص در کشاله ران.

اختلال در عملکرد جنسی : دیابت نوع دو به عروق و اعصاب ناحیه تناسلی آسیب می زند. به همین دلیل حس آن نواحی از بین می رود و فرد به ارگاسم نمی رسد. به دنبال دیابت نوع دو خشکی واژن و از دست دادن توان جنسی آقایان نیز بروز می کند.

چه عواملی خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهند ؟

چه عواملی خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهند ؟

چه عواملی خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهند ؟

برای درمان دیابت نوع ۲ باید عواملی که خطر این بیماری را بالا می برند را شناسایی کنیم و از بین ببریم. این عوامل خطر عبارتند از :

 • اضافه وزن و BMI بالا به خصوص در قسمت پهلو ها ؛
 • کم تحرکی ؛
 • سیگار کشیدن ؛
 • رژیم غذایی که حجم زیادی گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده، لبنیات پرچرب و شیرینی جات دارد ؛
 • اندازه کلسترول و چربی خون غیرطبیعی باشد.

نژاد، سابقه فامیلی و سن نیز برای دیابت نوع دو ریسک فاکتور حساب می شوند. اما فرد روی کنترل آن ها نقشی ندارد. اسپانیای ها، آمریکایی هایی که بومی و آفریقای تبار و آسیایی ها برای دیابت نوع دو بیش تر در معرض خطر هستند. سابقه دیابت نوع دو در فامیل درجه یک باعث می شود احتمال بروز آن افزایش پیدا کند. زمانی که سن بیش تر از ۴۵ سال می شود نیز خطر ابتلا به دیابت نوع دو زیاد می شود.

کنترل و درمان دیابت نوع ۲ :

بیش تر روش هایی که ارائه می شود مربوط به کنترل بیماری دیابت نوع دو می باشند. تنها روشی که برای درمان دیابت نوع دو استفاده می شود جراحی های باریاتریک است که برای افرادی انجام می شود که بی ام ای بالاتر از ۳۵ دارند و از چاقی مفرط رنج می برند. راه هایی که برای کنترل دیابت نوع دو استفاده می شوند عبارتند از :

رژیم غذایی : با پیروی از یک رژیم غذایی سالم می توان بیماری را کنترل کرد. سطح کربوهیدرات و چربی رژیم غذایی را باید بررسی کنید.

ورزش : ورزش کمک می کند تا وزن شما کاهش پیدا کند و دیابت شما کنترل پیدا کند.

کاهش استرس : استرس قند خون و فشار خون را بالا می برد. به همین دلیل برای کنترل دیابت باید استرس خود را کنترل نمایید.

کنترل با دارو : اگر فرد با رژیم غذایی و ورزش کردن نتواند دیابت خود را کنترل کند لازم است تا از داروهای دیابت استفاده کند . این داروها معمولا به صورت ترکیبی برای بیمار تجویز می شوند . این داروها به روش های گوناگونی اثر می گذارند . برای مثال بعضی ها ترشح انسولین را افزایش می دهند . برخی دیگر نیز تاثیر انسولین را افزایش می دهند . همچنین یک سری از داروها از تجزیه انسولین جلوگیری می کنند .

درمان دیابت نوع ۲ با جراحی های لاغری :

درمان دیابت نوع 2 با جراحی های لاغری

درمان دیابت نوع ۲ با جراحی های لاغری

 

برای درمان دیابت نوع ۲ بهترین روشی که وجود دارد استفاده از جراحی های لاغری یا باریاتریک است . تحقیقات زیادی روی اثر جراحی های لاغری در درمان دیابت نوع دو انجام شده است . همه آن ها نشان دهنده تاثیر زیاد جراحی های لاغری روی درمان دیابت نوع ۲ هستند . تحقیقات نشان داده اند اگر فردی بتواند هفت درصد وزن خود را کم کند می تواند تا ۱۱ سال از دیابت نوع دو جلوگیری کند . این در صورتی می باشد که جراحی های لاغری ۴۰ درصد از وزن فرد را کم می کنند .

بهترین عمل های جراحی برای درمان دیابت نوع ۲ :

همانطور که گفتیم بهترین درمان دیابت نوع ۲ استفاده از جراحی های لاغری می باشد . انواع بسیار گوناگونی از جراحی های لاغری وجود دارد . در این بخش بهترین جراحی ها را برای درمان دیابت نوع ۲ عنوان و بررسی می کنیم .

 • درمان با جراحی اسلیو معده : یکی از پرطرفدارترین جراحی های لاغری که انجام می شود اسلیو معده می باشد . این جراحی تا ۸۱ درصد به درمان درمان دیابت نوع ۲ کمک می کند .و افرادی که تمایل به این عمل دارن همواره در پی یافتن بهترین دکتر اسلیو معده هستند.
 • درمان با جراحی لاغری بای پس معده : این جراحی تا ۸۵ درصد کمک می کند تا دیابت نوع دو درمان شود .
 • درمان دیابت نوع دو با جراحی باندینگ معده : باندینگ معده نیز یکی از جراحی های لاغری می باشد که تا حدی می تواند دیابت نوع دو را درمان کند . اثر درمانی عمل جراحی باندینگ بین ۴۵ تا ۶۰ درصد می باشد .

منبع: سایت دکتر فربد امامی یگانه

نظر خود را بیان کنید