پایان دادن به ترس و اضطراب ناشی از مراجعه به دندانپزشک از دغدغه های بسیاری از والدین است. از این روست که اغلب والدین در صدد جستجوی دندانپزشکانی هستند که خدمات درمانی دندان کودک شان را در بستر بیهوشی انجام دهند. اما آیا این روش مورد تایید است؟ آیا برای انجام یک درمان ساده انتخاب بیهوشی برای کودکان امری صحیح است؟

به این منظور مصاحبه ای با دکتر هلن جوانمرد، دندانپزشک اطفال تریبب داده شده که ضمن اطلاع رسانی از عوارض این تصمیم، از روش ایمن تری در این مهم خبر می دهد.

دکتر هلن جوانمرد دندانپزشک اطفال در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت استفاده از بیهوشی در دندانپزشکی اطفال بیان کرد: دلایل بسیاری در انجام برخی خدمات از جمله عصب کشی دندان شیری، ارتودنسی دندان کودکان، پر کردن دندان و … وجود دارد تا دندانپزشک اطفال از بیهوشی استفاده کند، که از جمله آن می توان به مواردی نظیر: بی قراری کودکان ، عدم همکاری آن ها ، ترس و اضطراب شدید، گریه  و … اشاره کرد.

دندانپزشک اطفال

دکتر جوانمرد با ارائه راه حل های متنوع برای انجام خدمات درمانی در دندانپزشکی اطفال بدون استفاده از بیهوشی یاد آور شد:  کودکان همواره به دلیل استرس و ترسی که توسط اطرافیان به آن ها وارد می شود از مواجه با دندانپزشک واهمه دارد و این امر منجر به عدم همکاری کودک با دندانپزشک خواهد شد . دندانپزشک باید در نظر داشته باشند که کودکان به شدت روحیه حساس دارند، بنابراین دندانپزشک می تواند با دانش و آگاهی لازم کودک را از نظر شرایط روحی برای انجام هر گونه خدمات دندانپزشکی آماده سازد.

وی در ادامه تاکید کرد: محیط مطب یک دندانپزشک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین ایجاد محیط آرام برای سرگرمی کودکان نیز در کاهش استرس کودکان تاثیرگذار است.

این دندانپزشک نامی در حوزه اطفال تاکید کرد: با توجه به عوارض ناشی از بیهوشی برای کودکان بهتر است از استفاده آن برای خدمات دندانپزشکی اطفال خودداری نماییم . دندانپزشک اطفال تمامی خدمات را می تواند بدون بیهوشی و تنها با آماده سازی شرایط روحی کودکان انجام دهد . اگر چکاپ دندانی کودکان در زمان مناسب انجام شود، آسیب های شدید دندانی برای کودکان ایجاد نمی شود که آن ها را مجبور به استفاده از بیهوشی کند. بنابراین والدین بهتر است در زمان های تعیین شده برای بررسی میزان سلامت دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنند.

دکتر جوانمرد در خصوص عوارض استفده از بیهوشی برای انجام خدمات دندانپزشکی اطفال تصریح کرد: هنگامی که کودکان جهت ترمیم دندان های خود به دندانپزشک اطفال مراجعه می کنند، اگر درمان با ایجاد بیهوشی صورت گیرد، کودک در آینده با عوارض بیهوشی مواجه خواهد شد که این عوارض عبارت اند از: تاثیر منفی بر حافظه و یادگیری کودکان

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم در استفاده از بیهوشی، بازگشت از آن است، که برای کودکان مسئله ساز خواهد شد. برای مثال بعد از چند ماه اگر کودک دچار یک مشکل جدید شود و نیاز به ترمیم دندان داشته باشد، دندانپزشک قادر به استفاده از بیهوشی مجدد برای ترمیم دندان های کودک نخواهد بود .

وی در پاسخ به پرسش روش جایگزین بیهوشی اطفال جهت انجام خدمات دندانپزشکی افزود: برخی از خدمات دندانپزشکی مانند کشیدن دندان ممکن است درد و ناراحتی برای کودک به وجود آورد . هنگامی که کودکان درد و ناراحتی را تجربه می کنند ممکن است مانع از فعالیت دندانپزشک شوند به همین علت است که در برخی از موارد بی حسی برای انجام این خدمات در نظر گرفته می شود.

دکتر هلن جوانمرد در پایان خاطرنشان کرد: بهتر است کودکان را در زمان های مناسب برای بررسی های دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنند. عدم مراجعه منظم و یا عدم رعایت بهداشت کودکان و نظارت نداشتن در این مهم می تواند منجر به ایجاد آسیب های شدید دندانی شود . بنابراین نکته بسیار مهم مراجعه منظم به دندانپزشک خواهد بود. بهتر است برای هر گونه خدمات دندانپزشکی از بیهوشی استفاده نشود، زیرا عوارضی ناشی از آن ممکن است شرایط جسمانی کودک را تا مدت ها تحت تاثیر قرار دهد .

۴ دیدگاه

 1. بهرامم در اسفند ۲۸, ۱۴۰۰در۱۲:۲۶ ب٫ظ

  من بچه هایم را بردم مطب ایشون، ایشون نتونست دندان هر دو بچه را بی حس کنه و بچه هایم به من گفتند که درد زیادی کشیدند موقع ترمیم ، تجربه وحشتاکی بود و احساس کردم من بدون مطالعه و تحقیق بچه ام را به جای نامناسب بردم ، واقعا برای خودم متاسفم که پدر خوبی 😢نبودم، از این به بعد حتما متخصص میبرم

 2. سارا در خرداد ۲۳, ۱۴۰۲در۱:۳۱ ب٫ظ

  من دخترم سه سال و نیمم رو بردم پیش ایشونبه خاطر حجم زیاد مواد لبش متورم شد و اور دوز کردبعدش بردم بیمارستان خدا بچه مو نجات داد با رفتار نامناسبی که داشتند با وجود اینکه بچه ام از دندانپزشکی وحشت کردند بعدا فهمیدم چندین بچه ی دیگر هم همین تجربه رو داشتند.در مقابل روشی که شما کار می کنید صد بار اگر بچه ام بی هوش میشد بهتر بود. هرگز نمی بخشمشون.

 3. سارا در خرداد ۲۳, ۱۴۰۲در۱:۳۳ ب٫ظ

  آقای بهرام من هم همین حس رو تا مدت ها داشتم خودت رو ببخش چون ما گول تبلیغات اینترنتی ایشون رو خوردیم و به نام دکتر بهش اعتماد کردیم ای کاش وجدان حرفه ای داشتند که نام دکتر و طبیب واژه ی مقدسی هست😔.

 4. مهرآفرین در تیر ۲۰, ۱۴۰۲در۸:۲۷ ق٫ظ

  این خانم نه کار بلدن نه اصلا دکتر هستن بدون بیهوشی با سر کردن و بدون عکس ۴ تا دندون بچمو کشید تو سن ۲ سالگی فکر نکرد این بچه تا ۷ سالگی باید چطور غذا بخوره بچم استرس گرفته مدام جیغ میزنه هر غریبه ای میبینه
  ایشون اصلا دکتر نیست یک جلاد به تمام معنا
  تروخدا بچه هاتون و دستش ندید اصلا کار بلد نیست

نظر خود را بیان کنید