دندان های کج! دندان های کج و معوج می توانند کابوس هر فردی باشند که آرزوی داشتن لبخندی زیبا و جذاب را دارد. افرادی که دندان های ناصاف و کج دارند معمولا با اعتماد به نفس لبخند نمی زنند و لبخند خود را پشت لب های خود پنهان می کنند تحقیقات نشان داده اند که افرادی که دندان های کج و نامتناسب در لبخندشان دارند، معمولا ۷۰% آن ها اعتماد به نفس پایینی دارند و از ابراز نظر در اجتماع خودداری می کنند. اما دندان های کج به راستی تا این اندازه می توانند بر فعالیت اجتماعی فرد و عملکرد او تاثیر بگذارند؟ آیا مشکلی به ظاهر به این بزرگی می تواند حل شود یا تا ابد باید با این ایراد ظاهری دست و پنجه نرم کرد و لبخند را پشت لب ها و دست هایمان پنهان کرد؟

دندان های زیبا و مرتب

با پیشرفت علم و دانش دندان پزشکی و تکنولوژی های پیشرفته تر، بهتر است بدانید که این مسائل قابل حل هستند. خبر خوش این است که بالاخره می توان از شر دندان های کج خلاص شد و آن ها را با دندان هایی منظم و ردیف و یک دست جایگزین کرد. اما چگونه؟ برای دانستن این موضوع با ما همراه باشید و بر اطلاعات خود در این باره بیفزایید.

  • کامپوزیت ونیر
  • لمینت سرامیکی
  • ارتودنسی ثابت
  • ارتودنسی نامرئی
  • کدام روش را انتخاب کنم؟

کامپوزیت ونیر

یکی از روش هایی که می توانید با استفاده از آن اشکال بزرگ دندان های نامرتب را پنهان کنید، کامپوزیت ونیر است. این ونیر که در واقع پوشش نازک سطحی ساخته شده از جنس رزین می باشد، بر روی سطح بیرونی دندان های شما چسبانیده می شود و اشکالات ظاهری همچون بی نظمی، بدرنگی، ناصافی، بدشکلی و کوتاهی و بلندی و شکستگی و لب پریدگی را برطرف می کند.

کاموزیت ونیر روش بسیار ویژه ای است و باید توسط دندان پزشکی ماهر و باتجربه جایگذاری شود، زیرا در صورتی که این اتصال بهینه نباشد، ممکن است لثه ها آسیب ببینند و مراجعه کننده به بیماری های پریودنتال دچار شود. در صورتی که این اتصال مناسب و منظم باشد، هرگز چنین اتفاقی پیش نخواهد آمد.

توجه داشته باشید که کامپوزیت ونیر شبیه دندان های طبیعی فرد است و برای اتصال آن به دندان نیازی به آماده سازی خاص دندان وجود ندارد و البته که دندان هایی که بی نظمی های گسترده و شدید دارند نمی توانند با استفاده از کامپوزیت ونیر این اشکال را برطرف کنند.

لمینت سرامیکی

در صورتی که به دنبال لبخند بسیار طبیعی و ماندگار و زیبا هستید و دندان های شما بی نظم هستند، می توانید به سراغ این گزینه بروید. لمینت سرامیکی از زیباترین و طبیعی ترین روش های موجود در اصلاح بی نظمی های دندان است. لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر نیز همچون کامپوزیت نوعی ونیر است و این بدان معنی است که نوعی پوشش سطحی و نازک است که بر روی سطح بیرونی دندان ها متصل می شود. برای اتصال این ونیر به دندان نیاز به تراشیدن اندک مینای دندان وجود دارد که ضخامت دندان اندازه ی طبیعی خود را حفظ کند و علاوه بر آن اتصال ونیر به دندان بهینه شود. این تراشیدن به قدری ناچیز است که مشکلی برای دندان به وجود نخواهد آمد.

لمینت سرامیکی می تواند جایگزین کامپوزیت باشد و عملکرد بهتری نسبت به این ونیر دارد. زیرا از طرفی از جنس بهتری ساخته شده است (پرسلن یا سرامیک) و نسبت به تغییر رنگ مقاوم است و در برابر شکستگی و ترک خوردن مقاومت از خود نشان می دهد و از طرفی طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد، در واقع لمینت سرامیکی می تواند ۱۵ تا ۲۰ سال بر روی دندان های شما عمر کند در صورتی که این بازه ی زمانی برای کامپوزیت حدود ۵ تا ۷ سال است. هزینه ی لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر برای هر دندان بالاتر است و اگر توانایی مالی استفاده از این روش را دارید بهتر است آن را بر کامپوزیت برگزینید.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی روشی درمانی در دندان پزشکی است که مشکل بی نظمی را در دندان های شما به طور دائمی و ریشه ای برطرف می کند. اگر تنها دغدغه ی شما زیبایی دندان هایتان نیست و مسئله ی زمان برای شما مطرح نیست (لمینت سرامیکی و کامپوزیت حداقل در ۱ و حداکثر در ۲ جلسه نتیجه بخش خواهند بود)، بهتر است این روش را انتخاب کنید. ارتودنسی در واقع شامل سیم ها و براکت هایی است که بر روی دندان های شما قرار می گیرند و با اعمال نیروی فیزیکی آن ها را در جای درست و منظم خود هل می دهند یا می کشند. بنابراین نیازمند زمانی بین ۶ ماه تا ۲ سال هستند تا دندان ها در جای درست خود قرار گیرند.

این روش برای افرادی که فواصل دندان های آن ها بسیار زیاد و بسیار کم است و با ونیرها قابل پوشانیدن نیست، می تواند روش فوق العاده ای باشد. علاوه بر آن، بر سلامت دندان ها تاثیر مثبت دارد و عملکرد تکلم، جویدن و گزیدن فرد را بهبود می بخشد.

ارتودنسی نامرئی

افرادی که سنین بالاتری دارند و اعتماد به نفس استفاده از ارتودنسی های فیکس و سیمی را ندارند می توانند از اردتودنسی های شفاف و یا نامرئی و متحرک استفاده کنند. توجه داشته باشید که این روش برای افرادی که فاصله ی دندان های آن ها اندکی از هم زیاد و اندکی کم بوده مناسب است. در صورتی که این مشکل حاد باشد باید از ارتودنسی فیکس و سیمی استفاده کنند.

کدام روش را انتخاب کنم؟

این که کدام روش را انتخاب کنید و کدام روش حقیقتا برای شما موثر خواهد بود بستگی به مشکل شما و شرایط دندان هایتان و اولویت های شما دارد. اگر می خواهید بلافاصله به نتیجه برسید و صبرکردن را جایز نمی دانید، از طرفی دندان های شما مشکل خاصی ندارند، واضح است که ارتودنسی برای شما مناسب نیست و بهتر است به ونیرها بیندیشید. اگر دندان های شما اوضاع خوبی ندارند و تمایل شما بیشتر درمانی است تا پوشانیدن ایرادات پشت ونیر، می توانید با اندکی صبر و تحمل، از ارتودنسی بهره جسته و به نتیجه ی دلخواه برسید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر نیک زاد از سال ۱۳۷۲ شروع به فعالیت کرده و در حال حاضر در منطقه سعادت آباد تهران مشغول به فعالیت است. سابقه درخشان دکتر نیکزاد در زمینه ایمپلنت، زیبایی و طراحی لبخند باعث شده که این کلینیک به یکی از کلینیک های معتبر دندانپزشکی در سطح شهر تهران تبدیل شود. لازم به ذکر است که در کلینیک دکتر نیکزاد علاوه بر خدمات ایمپلنت و لمینیت، تمامی خدمات دندانپزشکی از جمله عصب‌کشی، پرکردن دندان، کامپوزیت ونیر و پروتز دندان با مجهزترین تجهیزات شامل وسایل ترمیم، جراحی، لیزر و تجهیزات استریلزاسیون نیز انجام می‌شود.

نظر خود را بیان کنید