ایمپلنت دندان از جمله روش‌‎های مؤثر جهت بازیابی دوباره دندان‌‎های خود بوده که توانسته جایگزین مناسبی برای پروتزهای دندانی محسوب شود. از این‌رو نیاز است تا با توجه به استقبال زیادی که از این روش کاشت دندان انجام شده، به بررسی و تحقیق در خصوص موضوعات مربوط به این جراحی بپردازیم تا کلیه‎‌ی متقاضیان ایمپلنت دندان، جراحی موفقی را تجربه کرده و از دندان کاشته شده‎‌ی خود به خوبی تا سال‎‌ها استفاده نمایند. توجه شود که مسلط بودن به مبحث ایمپلنت دندانی و آگاهی از مراقبت‎‌های پس از جراحی از موارد به شدت تاثیرگذار در موفقیت کاشت می‎‌باشد.

ایمپلنت‌‎های دندان در واقع به پیچ‌‎های از جنس تیتانیوم گفته می‌شود که با قرارگیری درون دندان نقش ریشه برای دندان کاشته شده را ایفا می‌کنند. این پیچ‌‎ها از استحکام خوبی برخوردار بوده و درون استخوان فک جای‌گذاری می‌شوند تا بر اثر عوامل متعدد دچار شکستگی و خم شدگی نشوند. اما قرار گرفتن این پیچ‌‎ها درون استخوان فک و جوش خوردن اصولی آن در مکان مشخص شده نیازمند رعایت نکاتی خاص پس از اتمام جراحی می‌‎باشد. در حقیقت می‌توان گفت که برخورداری از یک جراحی خوب برای رسیدن به یک کاشت موفق و با دوام کافی نبوده و عوامل متعددی چون مراقبت‌‎های پس از جراحی نقش عمده‎‌ای را در این مسیر ایفا می‌کنند. از این‌رو نیاز است تا کلیه‎‌ی متقاضیان ایمپلنت دندان در خصوص این موضوع از طریق تحقیق و بررسی و یا مشورت با دندانپزشک خود اطلاعات بیشتری کسب نمایند.

ماندگاری ایمپلنت دندان

همان طور که اشاره نمودیم عوامل متعددی در ماندگاری ایمپلنت تأثیرگذار بوده و آن را تعیین می‌کنند اما به صورت کلی اگر کلیه‎‌ی موارد یعنی انتخاب متخصص و مرکز ایمپلنت دندان و مراقبت‌‎های پس از جراحی به خوبی صورت پذیرد دندان کاشته شده می‌تواند حتی تا ۲۰ سال نیز عمر کنند. در واقع نحوه‎‌ی رفتار شما با این دندان و جنس دندانی که انتخاب شده (برند تاج دندان و نوع ایمپلنت) تأثیر بسیاری زیادی را در دوام و ماندگاری آن خواهد داشت.

ایمپلنت‌ها گاهی به صورت یک دندان منفرد و گاهی نیز به صورت یک ردیف دندان یا مجموعه‌ای کامل از دندان‌های فک فوقانی و تحتانی کاشته می‌شوند. نکته مهم در این مورد این است که رعایت نکاتی که قبل از جراحی و بعد از آن باید رعایت شود در هر دو صورت یکسان است.

چند توصیه برای مراقبت از ایمپلنت انجام شده

متأسفانه بعضی از افراد تصور می‌کنند که داشتن اطلاعات کافی در خصوص متخصص و مرکز انجام ایمپلنت کافی بوده و نیازی به کسب اطلاعات بیشتر نیست این در حالیست که برخورداری از اطلاعات مختلف در خصوص ابعاد و مباحث مختلف ایمپلنت دندانی قطعاً می‌تواند موفقیت بیشتری را برای بیماران به ارمغان آورد. از این‌رو نیاز است تا درباره‌‎ی مراقبت‎‌های بعد از ایمپلنت دندان مطالبی را عرض نماییم.

  • عدم تحریک لثه با غذاهای مختلف؛ در طی ایمپلنت دندان که لثه‌‎ی فرد مورد جراحی قرار گرفته است، عصب‎‌های دندان‌های دیگر بسیار حساس و تحریک‌پذیر خواهند شد از این‌رو نیاز است تا بیمار به تغذیه‌‎ی خود توجه بیشتری داشته باشد به گونه‎‌ای که از مصرف غذاهای بسیار داغ بپرهیزد تا عصب‌‎ها، تحریک نشده و احساس درد را ایجاد نکنند.
  • عدم انجام فعالیت‌های بسیار سنگین؛ بعد از انجام جراحی ایمپلنت دندانی بهتر است تا ۴۸ ساعت، انجام فعالیت‎‌های سنگین و ورزشی را به تعویق انداخته و به استراحت بیشتر بپردازید و حرکات خود را با آرامش بیشتری انجام دهید تا کلیه‌‎ی موارد چون جوش خوردن پیچ درون لثه به خوبی صورت بپذیرد.
  • استفاده از یخ؛ یکی از مواردی که پس از انجام جراحی جهت خنک نمودن محل بخیه خورده پیشنهاد می‌شود قرار دادن یخ بر روی صورت است. استفاده‎‌ی متناوب از کیسه‌‎ی یخ بر عدم ایجاد تورم در محل جراحی تأثیرگذار بوده و به روند بهبودی بیمار کمک خواهد کرد.
  • استفاده از داروی مسکن؛ برای از بین بردن دردهای مختلفی که ممکن است پس از جراحی احساس کنید توصیه می‌شود که داروهای مسکن و غیرآسپیرینی را مصرف نمایید تا بتوانید این دردها را به خوبی کنترل کرده و از پیشرفت آن جلوگیری کنید. مصرف داروهای مسکن هر سه الی چهار ساعت یک بار تا قبل از موقع خواب بهتر است صورت بگیرد تا بیمار آرامش بیشتری داشته باشد. اما بهتر است این قرص‌‎ها بیش از یک یا دو روز مصرف نشوند. با گذشت زمان از جراحی ایمپلنت دندان معمولاً درد کاهش پیدا می‌کنید اما در صورتی که بیمار علائمی مبنی بر افزایش درد و شدت یافتن آن دارد بهتر است این موضوع را با جراح در میان بگذارد.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان؛ تمیز نگهداشتن دهان و دندان و استفاده از مسواک و دهان شویه در جهت حذف مواد غذایی باقی مانده از لا به لای دندان‌‎ها از جمله موارد تأثیرگذار در افزایش عمر دندان کاشته شده می‎‌باشد. در حقیقت توصیه می‌شود که با دندان‌‎های کاشته شده‌‎ی خود همانند یک دندان طبیعی رفتار کنید و در حفظ و مراقبت از آن کوشا باشید؛ چرا که عدم تمیز نگهداشتن دندان‎‌ها منجر به تجمع باکتری‎‌ها در لثه و اطراف این دندان خواهد شد. بنابراین با احتیاط هر چه تمام‌‎تر چند روز پس از جراحی اقدام به مسواک زدن نموده و مراقب بخیه‌‎های موجود در لثه نیز باشید.
  • از جویدن با دندان کاشته شده خودداری فرمایید؛ اگر چه ممکن است تا چند روز بعد از جراحی ایمپلنت قادر به مصرف غذاهای جویدنی باشید اما توصیه می‌شود که برای جوش خوردن بهتر پایه‌‎های ایمپلنت درون لثه از جویدن مواد غذایی با دندان ایمپلنت شده خودداری فرمایید تا پس از مدتی شاهد قرارگیری موفقیت‌آمیز ایمپلنت دندان خود باشید.

از چه دهان شویه‎‌‎‌ای پس از انجام ایمپلنت استفاده کنیم؟

از نظر متخصصان کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا (https://drserita.com) با دندان ایمپلنت شده‎‌ی خود همانند یک دندان عادی رفتار کنید و در مراقبت از آن کوشا باشید اما به هر حال این دندان باز هم مصنوعی است و نمی‌توان از دهان شویه‌‎هایی که همیشه استفاده می‌کردیم و حاوی الکل بودند استفاده کنیم چرا که دهان شویه‌‎های الکلی ممکن است منجر به پوسیدگی زود هنگام این دندان‌‎های کاشته شده شوند. توجه شود که استفاده از دهان شویه برای مراقبت دندان ایمپلنت شده به تنهایی کافی نبوده و افراد در استفاده از مسواک و نخ دندان نیز می‌‎بایست اهتمام بیشتری ورزند تا بتوانند به مدت طولانی از دندان کاشته شده‌‎ی خود استفاده نمایند.

 

نظر خود را بیان کنید