ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

ارتودنسی متحرک و انواع آن

ارتودنسی متحرک یکی از انواع خوب ارتودنسی است که مورد تأیید بسیاری از متخصصین ارتودنسی  قرار گرفته است ، با این حال  یک روش درمانی جزئی محسوب می شود.

ارتودنسی متحرک طبق تشخیص متخصص ارتودنسی  برای درمان دندان هایی که  بسیار ناچیز  کج شده اند مورد استفاده قرار میگیرد یا اینکه بعد از تمام شدن طول درمان با  ارتودنسی ثابت به تثبیت و ثابت ماندن دندان ها ، حفظ فرم منظم شده با ارتودنسی ثابت و اصلاح فرم فک کمک کند.

 تحرک و سهولت برداشتن آن به بیمار کمک می کند تا دندان های خود را به راحتی تمیز کرده و از پوسیدگی محافظت کند و برای همه گروه های سنی مناسب است.

از این درمان برای درمان تغییر شکل فک نیز استفاده می شود ، به ویژه برای کودکان قبل از ۱۴ سالگی ، زیرا در این دوره سنی است بدن در حال رشد است ، و به درمان تغییر شکل فک کمک می کند.

ارتودنسی متحرک از یک صفحه و یک سیم فلزی تشکیل شده است و روش کار آن براساس شکل گیری فشار مناسب بر روی دندان ها است که به آنها کمک می کند تا به تدریج به جای طبیعی خود برگردند.

انواع ارتودنسی  متحرک

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

۱-پلاک فانکشنال  :

پلاک های متحرک فانکشنال جزء انواع ارتودنسی متحرک است  که برای اصلاح دندان های کودکان در حال رشد استفاده می شود

عملکرد این درمان به این شکل است فک پایین را جلو می آورد تا به طور کامل رشد یابد و وسیع شود تا جا برای درآمدن دندان ها باز شود و در کنار این موضوع ، بر آمدگی دندان های قدامی فک بالا نیز کمتر شود.

دستگاه فانکشنال از دو بخش تشکیل شده است : بریس متحرک فوقانی و بریس متحرک تحتانی تهیه شده که زمانی که دهان بسته می شود بر روی هم قرار میگیرند .

از این دستگاه معمولا به عنوان مرحله اول درمان ارتودنسی استفاده میشود

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

۲-پلاک هاولی :

این پلاک از جنس پلاستیک  در بخش داخلی و سیمی انعطاف پذیر بر روی دندان ها  ساخته شده است  و برای ثابت نگه داشتن دندان‌ها یا به اصلاح بی نظمی های جزئی بعد از ارتودنسی به کار برده می‌شود. بخش پلاستیکی در داخل سقف دهان و یا قسمت پایین دهان قرار میگیرد . مزایای پلاک هاولی به شرح زیر است:

در صورت لزوم پلاک هاولی را می توان با کمی تغییر به عنوان نگه دارنده استفاده کرد.

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

۳-ارتودنسی شفاف

یکی از روش های درمانی است که برای درمان مشکلات فک و دندان استفاده شود. مهم ترین ویژگی که دارد غیر قابل مشاهده و پنهان بودن است و همین امر محبوبیت آن را افزایش داده و به متداول ترین و گسترده ترین نوع ارتودنسی تبدیل شده است…

یکی از بهترین انواع ارتودنسی ،ارتودنسی شفاف (Invisalign) در نظر گرفته می شود که با اثربخشی بالا و دستیابی به نتایج مطلوب محبوب شده است  که از یک ماده پلاستیکی تشکیل شده است و یکی از مهمترین ویژگی های آن سهولت استفاده  و برداشتن توسط خود بیمار و به صورت پوششی است که روی دندان قرار می گیرد ومتناسب با اندازه فک و دندانها مخصوص بیمار در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شده است.

مزایای بریس های متحرک

  • استنت ها را می توان به راحتی جدا کرد و تمیز کرد.
  • سهولت اتصال و برداشتن بریس ها آزادی بیشتری به بیمار می دهد.
  • کمتر قابل مشاهده هستند و زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار نمی دهند.
  • ارتودنسی متحرک به راحتی قابل کنترل است ، دستورالعمل های پزشکی آسان تر و آسیب به دندان کمتر است.

معایب ارتودنسی متحرک

  • نتیجه آن بیشتر به بیمار بستگی دارد.
  • قالب های پلاستیکی موجود در آن به راحتی از بین می روند.
  • برای موارد پیشرفته مشکلات دندان و فک مناسب نیست.

متخصص ارتودنسی خوب در خرم آباد

دکتر وحید نورالهی فرد بهترین دندانپزشکی زیبایی خرم آباد  سابقه زیادی در زمینه ارتودنسی دارند وارائه ی خدمات ارتودنسی  با برترین  برند های روز دنیا بدون هیچ گونه  عوارض  در سریعترین زمان ممکن با توجه به شرایط متفاوت هر بیمار توسط  بهترین متخصص ارتودنسی خرم آباد برای بخشیدن لبخندی زیبا به شما و افزایش اعتماد به نفس انجام میگیرد.

تماس با مطب دکتر ارتودنسی خرم آباد  دکتر وحید نورالهی فرد

آدرس: خرم آباد، سه راه مطهری ، به سمت پل دارایی زاده ، روبروی شهرداری منطقه ۲

شماره تماس : ۳۳۳۲۷۷۰۱-۰۶۶     ۳۳۳۲۷۷۰۸-۰۶۶      ۰۹۱۶۰۷۶۶۷۰۴

وب سایت: https://drvahidnourollahifard.ir

نظر خود را بیان کنید