کنترل میزان ریزش مو از یک طرف و تقویت موهای ضعیف شده در کنار افزایش درخشندگی و زیبایی مو از طرفی دیگر، مهمترین دلایل مراجعه افراد به کلینیک های پزشکی و متخصصین پوست و مو می باشد. مو از آن دست مواردی است که در ظاهر افراد بسیار تاثیر دارد و به همین دلیل مراقبت از آن اهمیت بسزایی دارد. با پیشرفت علم و تکنولوژی شیوه های درمانی و مراقبتی مو روز به روز بیشتر و بیشتر می شود و یکی از روش های درمانی که در این اواخر با نتایج بسیار خوبی همراه شده است، مزوتراپی مو می باشد. این روش مشکلات اساسی در زمینه ریشه مو را برطرف می کند و باعث می شود در اولین قدم ریزش مو تا حد زیادی کاهش پیدا کند. از طرفی نیز با ایجاد شرایط مناسب در سطح سر و ریشه موها، به تقویت، درخشندگی و رشد بیشتر آنها نیز کمک می کند. اگر می خواهید موهای خود را تحت این مراقبت قرار دهید، بهتر است مروری بر این مقاله داشته باشید.

کاهش ریزش مو با مزوتراپی

مزوتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی یک شیوه و فرآیند درمانی است که به صورت غیر تهاجمی در ناحیه مورد نظر انجام می گیرد. مزوتراپی مو را می توان اینگونه تعریف کرد که در یک روش درمانی تمام مواد مورد نیاز مو برای تقویت و رشد آن، به صورت مستقیم در اختیار ریشه مو  قرار گیرد. در واقع مزوتراپی علاوه بر جبران کمبودهای موجود در ریشه مو که عامل ریزش هستند، مکمل های تقویتی را نیز در اختیار آن قرار می دهد تا به نحوی بعد از کاهش ریزش مو، شرایط رشد و تقویت مو فراهم گردد.

در این روش درمانی با کمک سوزن های بسیار نازک، مواد تعیین شده بر اساس شرایط پوست و موی فرد، به ناحیه ریشه مو تزریق می گردد. این عمل باعث می شود تمام نیاز ریشه مو به صورت مستقیم دریافت گردد. میزان درد مزوتراپی بسیار کم است و آسیب جدی به پوست وارد نمی کند. با این حال در صورت نیاز از مواد بی حسی موضعی استفاده می گردد تا فرد احساس هیچگونه ناراحتی نداشته باشد.  سپس با کمک سوزن طراحی شده برای این کار، مواد مزوتراپی را که از قبل برای فرد تست شده است و مشخص است بدن فرد به آن حساسیت ندارد، به ناحیه زیر پوست تزریق می کند. بیشترین میزان جذب در روش مزوتراپی فراهم می گردد. چرا که به صورت یک منبع آماده مصرف، ویتامین ها در اطراف ریشه مو قرار داده می شوند.

اتفاق دیگری که در فرآیند مزوتراپی می افتد، علاوه بره انتقال داروهای مکمل، تاثیر سوزن هایی است که وارد پوست می شود و به گردش خون در ناحیه سر کمک می کند و عاملی بر تاثیر گذاری بیشر برای موها می گردد.

عمق نفوذ سوزن در فرآیند مزوتراپی با توجه به میزان آسیب، شرایط مو و پوست سر در نظر گرفته می شود و معمولا بین ۱ تا ۴ میلی متر است.

مزایای مزوتراپی مو

کاهش ریزش مو با مزوتراپی

زمانی که در مورد یک روش درمانی تحقیق می کنیم، توجه به مزایای آن به ما کمک می کند که بدانیم با هدف ما برای استفاده از این روش هم خوانی دارد یا نه؟  در اینجا مزایای مزوتراپی را مرور می کنیم تا ببینیم ما را به خواسته خود می رساند یا نه؟

 • سریع ترین روش انتقال مکمل ها به ریشه مو : اگر مشکلات موی ما ناشی از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی باشد، باید سریعا این کمبود جبران شود و مزوتراپی بهترین روش برای این مورد است.
 • افزایش گردش خون و خون رسانی در سر : با توجه به سوزن هایی که وارد پوست می شود و همچنین تاثیر برخی از مواد تزریق شده، خون رسانی به مراتب در بافت سر افزایش می یابد.
 • کمک به موهای کاشته شده : مزوتراپی شرایط دریافت مواد مغذی، ویتامین ها و .. را تسریع می کند و این خود عاملی است برای اینکه موهای کاشته شده برای فرد در مدت کمتری به نتایج مورد نظر برسد.
 • کنترل ریزش موی ارثی و هورمونی : ریزش موی هورمونی از آن دست ریزش موهایی است که به سختی قابل درمان است و باید تحت فرآیند های درمانی، مشکل به صورت اساسی و ریشه ای تشخیص داده شود. مزوتراپی کمک می کند تا به حد زیادی میزان این ریزش کم شود و به تعویق بیافتد.
 • عوارض بسیار کم : در صورتی که به پزشک معتبر مراجعه شود، حتی می توان گفت مزوتراپی بدون عوارض است.
 • آب رسانی به ریشه مو و کمک به رشد مجدد موها
 • کنترل و تنظیم سطح چربی پوست سر : مواد تزریق شده بر میزان ترشح چربی اثر می گذارند.
 • عدم نیاز به بیهوشی و انجام درمان به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی.
 • کم هزینه بودن
 • تقویت مو همراه با افزایش حجم آن که عاملی است برای پر پشت تر شدن موها

عوارض مزوتراپی

کاهش ریزش مو با مزوتراپی

عوارضی که ممکن است طی درمان مزوتراپی با آنها مواجه شویم عبارتند از :

 • عدم دائمی بودن تاثیرات مزوتراپی
 • احساس ناراحتی و درد کم در زمان تزریق
 • ایجاد حساسیت در پوست نسبت به مواد مزوتراپی
 • کبودی، تورم و التهاب در ناحیه مزوتراپی برای ساعات اولیه بعد از درمان
 • سردرد های موقتی در روز اول
 • احساس خستگی و کسالت
 • گوشت اضافه در مواردی که فرد دارای سابقه چنین مشکلی است.

در صورت مراجعه به پزشک معتبر، اکثرعوارض مزوتراپی مو قابل کنترل و مدیریت می باشند.

انجام چند جلسه مزوتراپی مو لازم است؟

برای اینکه بتوانید به نتایج بهتری دست پیدا کنید و رضایت کاملی از مزوتراپی داشته باشید نیاز است که بیش از یک جلسه آن را انجام دهید. چرا که یک جلسه تاثیر زیادی نخواهد داشت. اما اینکه دقیق چند مرتبه مزوتراپی نیاز است، به شرایط مو و پوست فرد بستگی دارد. معمولا ۴ جلسه اولیه مقدماتی برای تمام افراد در نظر گرفته می شود و از جلسه ۴ به بعد میزان تزریق بیشتر و فاصله زمانی  آن هم بیشتر خواهد شد. نتایج نشان می دهد تکرار مزوتراپی بین ۸ تا ۱۵ جلسه بهترین بازدهی را داشته است.

سن مناسب مزوتراپی موی سر

کاهش ریزش مو با مزوتراپی

ریزش مو تحت عوامل مختلفی اتفاق می افتد که همیشه مربوط به سن نیست، مانند ریزش موی دوران حاملگی و زایمان، ریزش موی ناشی از استرس و … بنابراین در هر سنی ممکن است به مزوتراپی و تقویت مو نیاز پیدا کنید. اما در حالت کلی و بر اساس شرایط ریزش معمول اگر بخواهید مزوتراپی انجام دهید بهترین سن مزوتراپی مو بازه سنی بین ۲۵ تا ۳۵ سال بهترین زمان ممکن برای استفاده از این روش می باشد و نتایج بهتری ایجاد می کند.

قیمت مزوتراپی مو

در بخش مزایای مزوتراپی اشاره کردیم که این روش درمانی از قیمت خوبی برخوردار است و می توان در ادامه آن گفت که از دلایل استقبال زیاد از مزوتراپی همین قیمت مناسب است. اما این هزینه نیز تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند شرایط پوست و مو، نوع مواد تزریقی، تعداد جلسات مورد نیاز برای مزوتراپی، موقعیت کلینیک، توانایی و سابقه متخصص مو و … متغیر می باشد. پس نمی توان عدد دقیقی برای آن بیان کرد. مواد مزوتراپی خود دارای گستردگی قیمتی متفاوتی هستند که معمولا بین ۲۵۰ تا یک میلیون تومان قرار می گیرند. از طرفی ممکن است فرد به یک ماده حساسیت داشته باشد و نیاز باشد ماده ای با قیمت بالاتر یا کمتر استفاده کند.

نظر خود را بیان کنید