بلفاروپلاستی

جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی یک نوع عمل جراحی زیبایی است که طی آن با برداشتن پوست اضافی، چربی، عضلات و ماهیچه های اضافی اطراف چشم، باعث رفع چین و چروک و افتادگی و پف پشت پلک می شوند. بلفاروپلاستی باعث بیش تر شدن جلوه چشم روی صورت می شود و چهره ای زیباتر به فرد می بخشد.

عمل بلفاروپلاستی باعث از بین بردن و یا کاهش عیوب و مشکلات دیگر نظیر رفع حلقه های سیاه اطراف چشم، افتادگی ابرو و از بین بردن چروک های اطراف پلک، بین دو ابرو و پیشانی نمی شود.

چه کسانی می توانند داوطلب عمل جراحی زیبایی پلک باشند؟

بهترین کاندیدهای جراحی زیبایی پلک، کسانی هستند که سن آن ها حداقل سی و پنج سال است و دچار افتادگی پوست های پاک شده اند و یا اینکه پدید آمدن پف در زیر چشم هایشان، باعث ایجاد تغییرات ناخوشایندی در چهره آن ها شده است. در مواردی خاص که افراد جوان تر دچار این مشکلات شده باشند و خواستار رفع آن با بلفاروپلاستی باشند، جراحی می تواند روی آن ها نیز صورت بگیرد.

دچار نبودن به بیماری خاص و سلامت جسمانی کامل فرد داوطلب یکی از شروط انجام این عمل جراحی می باشد.

از عمل بلفاروپلاستی چه توقعی باید داشته باشیم؟

باید انتظارات واقع بینانه و معقولی از این جراحی داشته باشید. افراد دارای فرم چهره های متفاوتی هستند. فرم چهره هرکس و افتادگی پلک و پف زیر چشم هر کس مختص به خود اوست. بنابراین افراد با چهره ها و ویژگی های متفاوت، نتیجه های متفاوتی نیز از جراحی خواهند گرفت. دیدن تصاویر افرادی که این عمل را انجام داده اند و مشاهده تغییری که در چهره آن ها به وجود آمده است، مختص به آن افراد است و تضمینی برای ایجاد مشابه همان تغییر روی چهره شما وجود ندارد.

اقدام قبل از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

قبل از انجام این جراحی، چشم باید به طور دقیق معاینه بشود. وضعیت بینایی، وضعیت لایه اشک و حرکات چشم و اعصاب حرکتی چشم ها و صورت باید معاینه شوند. مواردی دیگری مانند معاینه ابروها و مشخص کردن میزان قرینگی آن ها نیز باید انجام بگیرند. اگر فرد داوطلب دچار بیماری خاصی است و یا داروی خاصی مصرف می کند، باید پزشک معالج را در جریان قرار دهد. پیش از انجام عمل بلفاروپلاستی، باید مصرف داروهای رقیق کننده خون به مدت ده تا چهارده روز پیش از عمل قطع شود. پیش از عمل، باید آزمایشاتی به عمل آیند تا وضعیت کلی سلامت شخص مشخص شود.

عکس جراحی پلک کامل

شکل کلی انجام عمل بلفاروپلاستی چیست؟

انجام این عمل در بیشتر موارد به شکل سرپایی است و به بستری شدن نیازی نخواهد بود. بلفاروپلاستی با بی حسی موضعی انجام می شود ولی ممکن است در موارد استثنایی، طبق صلاحدید پزشک، بیمار را به طور کامل بیهوش کنند.

انواع جراحی بلفاروپلاستی

 • جراحی پلک پایین : معمولا طی این عمل کیسه های چربی که در زیر چشم روی پلک پایین شکل گرفته اند را بر می دارند. در مواردی هم ممکن است بدون برداشتن چربی فقط آن را جا به جا و یا پخش کنند. در اغلب مواقع، عمل با هدف برداشتن کیسه های چربی انجام می گیرد و جراح با ایجاد برش در پشت پلک تحتانی، چربی را بر می دارد و در انتها به بخیه زدن نیازی نیست. در صورت وجود پوست اضافه و شل بودن پوست، زیر خط مژه ها برش داده می شود و بافت های اضافه جدا می شوند و محل برش با بخیه های ظریف دوخته می شود.

در جراحی پلک پایین می توان از لیزر نیز استفاده کرد. در عمل با لیزر خطرات بسیار کاهش پیدا می کنند و احتمال خونریزی حین عمل و یا بعد از آن کم می شود زیرا هنگام استفاده از لیزر، عروق خونریزی کننده حین برداشت بافت بسته می شوند.

 • جراحی پلک بالا : در جراحی پلک بالا، پوست اضافه، بافت عضلانی اضافه یا بافت چربی که در پلک بالایی شکل گرفته اند، توسط جراح برداشته می شود. جراح می تواند با چاقوی جراحی و یا لیزر، جراحی را انجام دهد. انتخاب روش جراحی با صلاحدید جراح و با توجه به امکانات انجام می گیرد. جراحی پلک بالایی باعث رفع افتادگی پلک و بهبود موقعیت و شکل پلک بالا می شود. در نهایت با این عمل فرد ظاهری جوان تر خواهد داشت. عمل لیفت ابرو می تواند همزمان با عمل پلک بالا انجام شود. حین این عمل، افتادگی پلک نیز قابل اصلاح است.

هزینه عمل بلفاروپلاستی

عوامل مختلفی وجود دارند که روی قیمت جراحی پلاستیک اثر می گذارند. معمولا اگر بخواهید عمل توسط یک متخصص با تجربه انجام شود هزینه عمل بیشتر خواهد بود. برای انتخاب جراح مناسب، رزومه پزشک را بررسی کنید. با بیماران قبلی صحبت کنید و نتیجه عمل جراح را ببینید.

هزینه بلفاروپلاستی در سال ۱۴۰۱ بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان می باشد. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره همچنین رزرو وقت جراحی با مشاورین کلینیک خانه سفید در تماس باشید :

 • خط ویژه : ۰۲۱۵۴۵۰۳
 • واتس اپ : ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱

عکس جراحی پلک بالا

مراقبت های پس از عمل بلفاروپلاستی

 • در پایان جراحی، زخم های حاصل از عمل با پماد پوشیده می شوند و به پانسمان زخم ها نیازی نیست.
 • احساس درد و کشیدگی پلک ها که پس از رفع اثر داروی بی حسی به وجود می آید، با مصرف مسکن امکان پذیر است.
 • اگر بعد از عمل با دردهای شدید یا کاهش میزان دید مواجه شدید، حتما مسئله را با پزشک در میان بگذارید.
 • توصیه ای که معمولا به افراد می شود این است که پس از عمل به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از کمپرس سرد استفاده کنند.
 • پس از عمل سر خود را بالا نگه دارید. هنگام خوابیدن هم، از چند بالش استفاده کنید.
 • میزان ورم و خون مردگی پس از جراحی در افراد مختلف، متفاوت است ولی بالا نگه داشتن سر در همه افراد باعث کاهش ورم و خون مردگی می شود.
 • معمولا کبودی پلک ها بعد از گذشت چند روز به حداکثر میزان خود میرسد ولی بعد از ۲ تا ۴ هفته، کاملا برطرف می گردد.
 • بعد از عمل تا حدود دو هفته ممکن است پلک ها ترشحات خفیف داشته باشند و حالت پلک ها چسبنده باشد. برای بهبود این وضعیت می توانید از قطره های مناسب این کار استفاده کنید و از پزشک خود بخواهید تا قطره مناسبی تجویز کند.
 • تا چند هفته پس از انجام عمل، ممکن است علائمی مانند ریزش اشک یا حساسیت به نور و یا ایجاد مشکلاتی در بینایی مانند تاری دید و دوبینی در فرد به وجود بیاید که به مرور زمان بهبود پیدا می کنند.
 • اگر حین عمل پلک ها بخیه خورده باشند، این بخیه ها به طور معمول پس از ۵ تا ۷ روز برداشته می شوند و تورم پلک ها کاهش پیدا می کند و در آخر فرد دارای ظاهری بهتر خواهد بود.

دوره نقاهت بلفاروپلاستی چقدر است ؟

بیشتر افرادی که این عمل را انجام می دهند، پس از گذشت مدت کمی مانند یک تا دو روز، قادر هستند که تلویزیون تماشا کنند و یا مطالعه کنند. بعد از سپری شدن ۵ تا ۷ روز که تمام بخیه ها برداشته می شوند و جای زخم ها بسته می شود، امکان از سر گرفتن فعالیت های شغلی وجود دارد. بعد از این زمان با مشورت پزشک می توانید از مواد آرایشی جهت پوشاندن جای زخم یا اسکار روی پلک ها استفاده کنید. تا ۳ یا ۴ هفته بعد از عمل، چشم ها به آفتاب، باد شدید و خاک و گرد و غبار حساس هستند و بهتر است در این دوره از کرم های مخصوص دور چشم و عینک های آفتابی با فریم بزرگ استفاده کنید.

عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟

عوارض خفیفی مانند بسته نشدن کامل پلک ها به هنگام خواب، دوبینی یا تاری دید تورم و کبودی، جوش های سر سفید روی بخیه ها پس از چند هفته برطرف می شوند. گاهی اوقات برای ترمیم ایرادات برجای مانده از عمل بلفاروپلاستی، نیاز به عمل های تکمیلی وجود خواهد داشت.

نظر خود را بیان کنید