تست نوار عصب و عضله EMG چیست؟

تست نوار عصب و عضله که شامل الکترومایوگرافی (EMG) و تست سرعت هدایت عصبی (NCV)، تست های تشخیصی هستند که فعالیت الکتریکی عضلات و عصب ها را اندازه گیری می کنند.

ممکن است این تست ها، بخش مهمی از بررسی هایی را تشکیل دهد که پزشک روی بیمار انجام می دهد. جدا از کمردرد یا گردن درد، برخی بیماران با علایم  بی حسی وگز گز و مور مور در دست ها یا پاها یا احساس خارش، گرفتگی عضلانی یا ضعف دراندام های فوقانی یا تحتانی (مثلا یکی از دست ها و پاها یا هر دوی آن ها) مراجعه میکنند.

در طول تست، یک یا چند سوزن کوچک (که الکترود نیز نامیده می شود) از طریق پوست به عضله وارد می شود. سپس فعالیت الکتریکی گرفته شده توسط الکترودها بر روی یک اسیلوسکوپ (مانیتوری که فعالیت الکتریکی را به شکل امواج نشان می دهد) نمایش داده می شود.

از یک تقویت کننده صدا استفاده می شود تا بتوان فعالیت را شنید. تست نوار عصب و عضله فعالیت الکتریکی عضله را در هنگام استراحت، انقباض خفیف و انقباض نیرومند اندازه گیری می کند.

بافت عضلانی به طور معمول سیگنال های الکتریکی در هنگام استراحت تولید نمی کند. هنگامی که یک الکترود وارد می شود، مدت کوتاهی از فعالیت روی اسیلوسکوپ دیده می شود، اما پس از آن، هیچ سیگنالی نباید وجود داشته باشد.

برای انجام تست نوار عصب و عضله در شیراز زیر نظر پزشک متخصص و با استفاده از تجهیزات پیشرفته با کلینیک دکتر زهره عشقی تماس بگیرید.

آمادگی برای تست الکترومیوگرافی (EMG)

قبل از انجام تست نوار عصب و عضله، باید:

 • حمام کردن یا دوش گرفتن لباس راحت و گشاد بپوشید.
 • از گذاشتن کرم، لوسیون یا عطر روی پوست خود خودداری کنید. کرم ها و لوسیون ها می توانند بر دقت آزمایش تأثیر بگذارند.
 • اگر از داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقادها) مانند وارفارین استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. رقیق کننده های خون ممکن است خطر خونریزی بعد از EMG را افزایش دهند. اما مصرف داروهای خود را بدون صحبت با ارائه دهنده خود قطع نکنید.

چرا تست نوار عصب و عضله انجام می شود؟

تست نوار عصب و عضله EMG چیست؟

در صورت وجود علائمی که نشان دهنده اختلال عضلانی یا عصبی است، ممکن است پزشک، EMG انجام دهد. برخی علائمی که ممکن است منجر به انجام EMG شوند، عبارت اند از:

 • خارش
 • بی حسی
 • ضعف عضلانی
 • درد یا گرفتگی عضلانی
 • فلج
 • انقباض غیر ارادی عضلانی (یا تیک)

نتایج تست نوار عصب و عضله می تواند به پزشک در تعیین علت زمینه ای این علائم کمک کند. دلایل احتمالی شامل موارد زیر است:

 • اختلالات عضلانی مثل تحلیل عضلانی
 • اختلالاتی که بر توانایی نورون عصبی در ارسال سیگنال های الکتریکی به ماهیچه اثر می کذارد، از جمله میاستنی گراویس
 • رادیکولوپاتی
 • اختلالات اعصاب محیطی که بر عصب های خارج از نخاع تاثیر می گذارد، از جمله سندروم تونل کارپال
 • اختلالات عصبی از جمله ای ال اس

خطرات تست نوار عصب و عضله چیست؟

تست نوار عصب و عضله یک آزمایش بسیار کم خطر است. با این حال، ممکن است در ناحیه ای که آزمایش شده احساس درد کنید.

این درد ممکن است چند روز طول بکشد و می توان با مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن تسکین داد.

در موارد نادر، ممکن است در محل وارد کردن سوزن، سوزن سوزن شدن، کبودی و تورم را تجربه کنید. اگر تورم یا درد بدتر شد حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

سرعت هدایت عصبی یا نوار عصب NCV چیست

نوار عصب سرعت حرکت یک ایمپالس الکتریکی در طول عصب را اندازه گیری می کند.

طی  نوار عصب، در نقاط مختلف پوست، الکترودهایی روی عصب موردنظر قرار می گیرد تا تست انجام شود. یک جریان الکتریسیته سطح پایین در طول الکترودها منتشر می شود تا عصب را تحریک کند.

میزان الکتریسیته، مشابه شوک حاصل از جریان الکتریسیته ساکن است. سرعتی که سیگنال الکتریکی در طول عصب جریان می یابد، اندازه گیری شده و روی یک صفحه نمایش داده می شود.

تست نوار عصب و عضله EMG چیست؟

در صورتی که در نواحی دست، مچ دست، آرنج، انگشتان، پا، مچ پا و یا انگشتان پا احساس گز گز یا بی حسی دارید و دردهای عصبی را تجربه می کنید، برای تشخیص علت و درمان صحیح تست نوار عصب و عضله بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

اگر در شیراز زندگی می کنید برای انجام تست نوار عصب و عضله در شیراز در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز زیر نظر دکتر زهره عشقی، پزشک متخصص با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک: ۰۷۱۳۲۳۵۷۰۲۱ یا شماره موبایل و واتساپ ۰۹۳۳۷۲۵۵۰۰۰

نظر خود را بیان کنید