4 دلیل که عطرها باعث ایجاد سردرد برای شما خواهند شد

بارها برای همه­ ما اتفاق افتاده که در اثر بوی یک عطر دچار سردرد، سرگیجه یا حالت تهوع شویم. اینکه صبح ها زمانی که می‌خواهیم به سرکار برویم درون تاکسی بوی عطر تندی به مشاممان برسد و یا حتی زمانی که به محل کار خود رسیدیم یکی از همکارانمان از عطر تند و آزار دهنده­ای­ استفاده کنند می‌توانند روزمان را به کلی خراب کند. بنابراین استفاده از عطر جا و مکان خود را دارد و همچنین زیاده روی در استفاده از عطر و ادکلن نیز می­تواند برای دیگران آزاردهنده باشد. قبل از اینکه به خودتان عطر بزنید بهتر است از خودتان بپرسید برای چه محلی این کار را انجام می­دهید و اگر در پاسخ به محل کار یا یک اداره رسیدید بهتر است به جای استفاده از عطر و ادکلن‌هایی با بوی تند از انواع ادکلن های اصل با رایحه ملایم استفاده کنید و یا برای آن که تمیز و آراسته به نظر برسید و هیچ بوی بدی هم ندهید بهتر است از مام های خوشبو کننده و ضد تعریق استفاده کنید و یا می­توانید از یک بادی اسپلش با بوی ملایم استفاده کنید.

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که افرادی که اطراف ما قرار می­گیرند شاید علاقه‌ای به بوی عطر ما نداشته باشند و همچنین بوی آن باعث آزار و اذیت دیگران بشود. پس برای آنکه آداب عطر زدن را در یک محیط اجتماعی رعایت کنیم بهترین کار این است که با عطر ها دوش نگیریم و تنها به یک یا دو پاف رضایت دهیم چون ممکن است افرادی که در اطراف ما قرار می­گیرند دچار مشکل و ناراحتی شوند و به این حرف که استفاده از هر چیزی حدی دارد حتماً توجه داشته باشیم. اما در این میان بسیاری از افراد هستند که زمانی که بوی عطری به مشامشان می­رسد دچار سردردهای شدید میگرنی می­شوند و یا احساس حالت تهوع و یا سرگیجه بسیار شدیدی به آنها دست می­دهد. این واکنش ها برای هرکس ممکن است پیش بیاید. تنها باید یک عطر خاص را امتحان کنید تا متوجه شوید بدنتان به آن عطر واکنش نشان می­دهد. در ادامه می­خواهیم چند دلیل که چرا به سردردهای اینچنینی دچار می­شویم را مورد بررسی قرار دهیم. اگر حتی یک بار با سردرد ناشی از بوی یک عطر خاص روبرو شده اید به شما پیشنهاد می­کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

  1. حساسیت به عطر

افراد بسیاری هستند که در اثر استنشاق یک رایحه تند از یک عطر دچار واکنش‌های آلرژیک شدیدی می‌شوند. این واکنش ها می توانند به شکل احساس خستگی شدید احساس تنگی نفس و حتی واکنش های پوستی و سردرد خود را نشان دهد. برخی افراد نیز به علت داشتن بیماری آسم ممکن است مبتلا به حملات تنفسی شدیدی شوند. اگر هر کدام از این واکنش‌های خاص را پس از استشمام نوعی عطر داشتید باید ابتدا از آن محیط خارج شوید و در اسرع وقت با یک پزشک متخصص در این مورد مشورت کنید نوع آلرژی خود را به خوبی بشناسید. اگر شما نسبت به آلرژی خود واکنش نشان ندهید ممکن است با ایجاد حملات شدید تر در آینده قافل شوید بنابراین بهتر است تا واکنش‌های حساسیتی خود را به خوبی بشناسید. لازم به ذکر است برخی ترکیبات شیمیایی موجود در عطر و ادکلن ها باعث واکنش سیستم ایمنی بدن می­شود و امکان دارد شما در اولین مرتبه که عطر خاصی را استشمام می­کنید دچار حملات خفیفی شوید اما به مرور این حملات آلرژیک شدیدتر نیز خواهند شد.

اگر از بوی عطر دچار سردرد شدید بهتر است با استشمام بوی قهوه این سردرد را درمان کنید. قهوه خاصیت از بین برندگی خوبی در مقابل بوهای مختلف دارد. امیدواریم با شناختن آلرژی ها و حساسیت هایی که می‌توانید با بوی عطرتان برای دیگران ایجاد کنید از زدن عطرهای بسیار تند در محیط های عمومی پرهیز کنید.

  1. خاطراتی که آن عطر به یادمان می­آورند

4 دلیل که عطرها باعث ایجاد سردرد برای شما خواهند شد

همانطور که می‌دانید عطرها حافظه خوبی دارند و بسیاری از افراد با استشمام یک بوی خاص از عطری که قبلاً آن را استشمام کرده بودند و ممکن است بسیاری از خاطرات گذشته را دوباره به یاد آورند. محققان معتقدند برخی از این عطرها به دلیل آنکه خاطره‌ای را به یادمان می آورند که نمی‌خواهیم دوباره آن را به یاد آوریم و برایمان باز‌آفرینی شود باعث می‌شوند که دچار سردردهای شدید میگرنی بشویم. و اینکه اگر در حال قدم زدن در خیابان هستید و ناگهان بوی عطر خاص به مشامتان می‌رسد باعث ایجاد سردرد شدیدی برایتان می‌شود ممکن است به دلیل این باشد که یادآور خاطره های نه‌چندان خوب در ذهنتان می‌باشد که ناخودآگاه آن را به یاد خواهید آورد.

  1. احساس بیش از اندازه یک نوت بو

4 دلیل که عطرها باعث ایجاد سردرد برای شما خواهند شد

گاهی ممکن است یک عطر با داشتن مقدار اغراق­ آمیزی از یک نوت بو باعث ایجاد سردردهای بسیار شدیدی برای ما شود. این اتفاق زیاد نمی­افتد خصوصاً در مورد برندهای مشهور و معروف اینکه یک عطار با ترکیب مقدار زیادی از یک ماده شیمیایی یا طبیعی باعث تند شدن بیش از اندازه یک عطر شود چیزی نیست که زیاد اتفاق بیوفتد و عموماً عطارهای برجسته در انتخاب میزان هر رایحه با دقت هرچه تمام تر باعث می­شوند که رایحه ای خوش و دلنشین را ایجاد کنند. اما گاهی نیز اتفاق می‌افتد که بویایی فردی یک نت از یک عطر را بیش از اندازه خانا بشناسد و آن را عمیقا حس کند. در این مواقع فرد بهتر است تا با قرار گرفتن در هوای آزاد و استشمام اکسیژن مجرای بویایی خود را از آن عطر پاک کند تا دچار سردردهای شدید نشود.

  1. پایین بودن قیمت نمی­تواند دلیل سردرد باشد

البته باید این نکته را هم در نظر بگیریم که اینکه یک عطری گران قیمت باشد دلیل بر این نمی شود که حتماً ایجاد سر درد نکند. حس بویایی هر فرد منحصر به فرد است و ممکن است برخی بوها را آزاردهنده حس کند و نسبت به برخی بوها حساس تر از سایر رایحه ها باشد. فردی ممکن است با یک عطر گرانقیمت دچار سردرد شود در صورتی که با یک عطر بسیار ارزان قیمت هرگز مشکلی نداشته باشد. بنابراین نمی توان صرف گرانقیمت یا ارزان قیمت بودن یک عطر آنرا در دسته عطرهای آزار دهنده قرار داد و این این اتفاق کاملاً بستگی به حس بویایی فرد دارد.

در انتها می‌خواهیم به شما بگوییم که فرقی نمی‌کند شما عطر و ادکلن گران قیمتی مانند اونتوس، بلک افغان، گود گرل، یا تام فورد را استفاده کنید و یا از یک مام ­ضد تعریق یا اسپری های بادی اسپلش با قیمتی مناسب تر استفاده کنید و تنها چیزی که اهمیت دارد این است که در نهایت آراستگی از منزل خارج شوید و برای خود و اطرافیانتان احترام قائل باشید و بدانید حتی بدون داشتن تجملات گران قیمت هم می­توانید شیک و متفاوت به نظر برسید اما ابتدا باید خودتان را به عنوان یک انسان شیک و با پرستیژ بپذیرید.

نظر خود را بیان کنید