یکی از سوالات پرتکرار خانم‌هایی که برای بارداری اقدام کرده‌اند، زمان انجام آزمایش خون بارداری است و عدم اطلاع از زمان مناسب برای انجام آزمایش معمولا تبدیل به تشویش و اضطراب برای آنان می‌شود. صرف نظر از اینکه امیدوار به نتیجه مثبت هستید یا منفی، انجام یک آزمایش زودهنگام و مطمئن بهترین راه برای پی بردن به وضعیت بارداری خود است. بنابراین مهم است بدانید که چه وقت و با چه آزمایشی می‌توانید بهترین نتیجه آزمایش بارداری را بدست آورید. برای رسیدن به پاسخ این سوال با این مقاله همراه شوید.

آزمایش خون بارداری

انواع آزمایش‌های تشخیص بارداری

آزمایش‌های بارداری از موضوعات مهمی هستند که بانوان در دوره بارداری با آن سروکار دارند. امروزه، آزمایش‌های مختلفی برای پی بردن به بارداری در دسترس است که در ادامه، به بررسی معایب و مزایای آن‌ها می‌پردازیم:

آزمایش خون بارداری: در آزمایش خون بارداری سطح هورمون HCG در خون سنجیده می‌شود. آزمایش خون نسبت به آزمایش ادرار به مراتب دقیق‌تر بوده و قدرت تشخیصی آن به‌ویژه در روزهای اولیه بارداری بسیار قابل توجه است. آزمایش خون به صورت کیت آماده در دسترس نیست و جهت انجام آزمایش باید از به آزمایشگاه مراجعه کرده و یا از خدمات آزمایش در منزل استفاده کنید.

آزمایش ادرار بارداری: در تست ادرار سطح هورمون بتا با استفاده از نوارهای ادراری ارزیابی می‌شود. هورمون بتای باردرای به صورت طبیعی در خون و ادرار زنان باردار یافت می‌شود و سطح آن از اوایل بارداری به‌تدریج رو به افزایش می‌رود. تست ادرار به صورت کیت آماده در داروخانه‌ها موجود است و می‌توان در خانه برای تشخیص بارداری از آن استفاده کرد. با وجود این، احتمال رخ دادن خطا و دریافت نتایج اشتباه در این روش زیاد است، زیرا عوامل متعددی در نتیجه تست ادرار خانگی اثرگذارند.

سونوگرافی: در این روش تشخیصی، با استفاده از امواج صوتی اطلاعات کاملی از مراحل رشد و سلامت جنین فراهم می‌شود. سونوگرافی تشخیصی معمولا چهار هفته پس از لقاح انجام می‌شود.

آزمایش  DNA: ارزیابی ماده ژنتیکی در روزهای ابتدایی بارداری و با گرفتن یک نمونه خون از مادر و بررسی DNA  انجام می‌شود. آزمایش DNA نسبت به سایر روش‌ها دقیق‌تر است و در مواردی که بارداری با سایر قابل تشخیص نباشد، کاربرد دارد. هزینه زیاد این روش و انجام با تجهیزات گران قیمت، آن را به یکی از روش‌های تشخیصی کمتر مورد استفاده تبدیل کرده است.

آزمایش خون بارداری

چه مدت پس از اقدام برای بارداری می‌توان آزمایش بارداری داد؟

بهترین زمان برای انجام تست بارداری بعد از به تاخیر افتادن پریود است. این کار موجب می‌شود که از نتیجه منفی کاذب جلوگیری گردد. اولین آزمایش بهتر است یک روز پس از پریود از دست رفته انجام شود. به خاطر داشته باشید که اگر زودتر از موعد مقرر آزمایش دهید، احتمال منفی کاذب شدن تست بیشتر است. اگر چرخه قاعدگی شما نامنظم است یا از روزهای دقیق قاعدگی خود اطلاع ندارید، تا سپری شدن کامل سیکل قاعدگی آزمایش بارداری ندهید. به عنوان مثال، اگر چرخه شما بین ۳۰ تا ۳۶ روز است، بهترین زمان برای انجام آزمایش روز ۳۷ یا بعد از آن خواهد بود. البته آزمایش خون بارداری می‌تواند چندین روز پیش از پریود مورد انتظار بارداری را تشخیص دهد با این حال، دقیق‌ترین نتایج پس از پریود به تاخیر افتاده به دست می‌آید.

بهترین زمان برای انجام تست ادرار بارداری

اگر از کیت‌های خانگی یا بی‌بی چک برای انجام تست بارداری استفاده می‌کنید، مهم است که در چه زمانی از طول روز باید این کار انجام شود. اگر آزمایش را در اوایل صبح انجام دهید، نتیجه دقیق‌تری به‌دست می‌آید. این کار به‌ویژه در شرایطی که هنوز زمان پریود فرا نرسیده و یا بلافصله پس از پریود به تاخیر افتاده تست را انجام داده‌اید، اهمیت دارد. تست‌های بارداری خانگی با شناسایی هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار عمل می‌کنند. در ابتدای صبح غلظت این هورمون بالاتر است و احتمال تشخیص آن توسط کیت‌های بارداری افزایش می‌یابد. علی‌رغم دلایل ذکر شده، تست بارداری را می‌توان در اواسط روز یا حتی شب نیز انجام داد. اما در این حالت احتمال بروز نتیجه منفی کاذب بیشتر است، به خصوص اگر آب زیادی مصرف کرده باشید و ادرارتان رقیق شده باشد. اما در آزمایش خون بارداری زمان انجام تست در طول روز تاثیری بر نتیجه بارداری ندارد چراکه این آزمایش با دقت و حساسیت بالا می‌تواند حتی مقادیر بسیار اندک هورمون بتا را در خون ردگیری کند.

آزمایش خون بارداری

بهترین زمان برای انجام تست بارداری به روش آزمایش خون

در آزمایش خون بارداری میزان هورمون بتای خون بررسی می‌شود و اگر سطح هورمون بیشتر از حدطبیعی باشد، نشانه بارداری است. زمان ایده‌آل جهت انجام آزمایش خون بارداری بستگی به عوامل مختلفی شامل علائم فرد و زمان پریود از دست رفته دارد. اگر آزمایش خون خیلی زودتر از زمان آن انجام شود احتمال بروز نتیجه منفی کاذب وجود دارد. آزمایش خون بارداری علاوه‌بر خاصیت تشخیصی، در طول بادرای نیز به منظور ارزیابی و کنترل سلامت بارداری تجویز می‌شود. آزمایش خون سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای تشخیص بارداری است چراکه کمترین مقادیر هومون بتای بارداری (HCG) را در خون تشخیص می‌دهد.  برای دریافت بهترین نتیجه از آزمایش خون حدود ۱۱ تا ۱۴ روز بعد از لقاح می‌توانید برا انجام آزمایش بادرای اقدام کنید. برای انجام آزمایش خون باردرای نیازی به ناشتا بودن نیست. معمولا داروهایی که مصرف می‌کنید بر نتیجه آزمایش خون بارداری تاثیرگذار نیستند.

 اگر نتیجه آزمایش خون باردرای مثبت شود چه باید کرد؟

اگر نتیجه آزمایش خون مثبت شد، گام بعدی مراجعه به ماما یا پزشک زنان و زایمان است. پزشک ممکن است آزمایش‌های تکمیلی را برای شما تجویز نماید تا از صحت نتیجه آزمایش خون یا ادرار اطمینان حاصل کند. علاوه‌بر این، پزشک سابقه درمانی شما را ارزیابی کرده و توصیه‌های لازم از جمله مکمل‌های بارداری، برنامه سونوگرافی و آزمایشات بارداری را تعیین می‌کند. در صورت مثبت بودن جواب آزمایش بارداری، تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی می‌تواند کمک قابل توجهی به سلامت مادر و جنین کند.

آزمایش خون بارداری

انجام آزمایش خون بارداری در منزل

برای انجام آسان و مطمئن آزمایش خون بارداری، خدمات آزمایش در منزل هومکا راهکاری سریع و دقیق است که شما را از مراجعه به آزمایشگاه‌های تشخیص طبی بی‌نیاز می‌کند. درخواست آزمایش در این روش به صورت آنلاین و با مراجعه به  وبسایت هومکا انجام می‌شود. پس از انتخاب آزمایش و پر کردن فرم تماس، کارشناسان مجموعه با شما تماس می‌گیرند تا در خواست شما نهایی شود. پس از نهایی شدن درخواست، نیروی متخصص در اسرع وقت و در زمانی که خود تعیین می‌کنید جهت گرفتن نمونه خون به منزل شما اعزام می‌شود.

نظر خود را بیان کنید