آیا انجام روش های جراحی تنها راه، لاغر شدن است؟

اگر برای رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن تلاش کرده اید، یا دچار بیماری شده اید که نیاز به کاهش وزن دارید، ممکن است بارها به فکر انجام جراحی برای لاغری افتاده باشید. با این وجود، انواع روش های جراحی، زمانی بسیار موثر است که به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن در نظر گرفته شود. در واقع، حتی اگر جراحی نیز انجام دهید، نباید رژیم غذایی و ورزش را کنار بگذارید. داشتن سبک زندگی سالم نه تنها به کاهش وزن کمک می کند، بلکه می تواند به بهبود یا رفع کامل بیماری های مرتبط با چاقی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت نیز کمک کند.

انجام روش های لاغری

آشنایی با ۳ عمل پرطرفدار برای لاغری

امروزه، روش های مختلفی برای لاغری وجود دارد اما با توجه به نتایج سریع تری که با جراحی می توان به دست آورد، انتخاب بسیاری از افراد، انجام عمل های جراحی است. ۳ عمل پرطرفدار برای لاغری موضعی عبارتند از:

۱) لیپوماتیک یا پیکر تراشی، روشی محبوب اما خطرناک

لیپوماتیک یک عمل زیبایی برای مکش چربی از بدن است. در این روش، جراح، برش‌ هایی را روی ناحیه مورد نظر بیمار ایجاد می ‌کند و سپس جراح فضایی را ایجاد می‌کند تا بتوان دستگاه را برای رسیدن به مناطقی که شامل چربی است وارد کرد. لیپوماتیک روشی است که اثر سفت کنندگی دارد. اگر قبل از عمل افتادگی و تغییر شکلی در بدن وجود نداشته باشد، نتایج بسیار خوبی حاصل می شود. اما اگر قبل از عمل پوست دارای ترک، شل شدن و افتادگی باشد، لیپوماتیک همراه با جراحی لیفت نتایج بسیار بهتری می دهد. در واقع باید گفت، همانطور که بادکنکی که بیش از حد باد شده، هنگام خالی شدن باد آن، شکل اولیه خود را ندارد، پوستی که دارای ترک های بزرگ است نیز نمی تواند به همان شکل خیلی صاف شود. با انجام انواع لیپوماتیک مانند لیپوماتیک ران اصفهان، بازو، شکم و غیغب می توانید به اندام دلخواه خود برسید.

لیپوماتیک و ترکیب آن با سایر جراحی ها

مهم ترین ویژگی لیپوماتیک این است که با گرفتن بافت چربی به روش ارتعاشی به اندام های داخلی یا ماهیچه ها آسیب نمی رساند. لیپوماتیک را می توان با روش هایی مانند ماموپلاستی، زیبایی صورت یا رینوپلاستی نیز ترکیب کرد. از آنجایی که بیمار بیهوش می شود، می توان بیش از یک عمل را انجام داد. بنابراین، تغییرات بزرگ در یک زمان قابل مشاهده است.

تزریق لیپوماتیک و چربی به باسن و سایر نواحی

با لیپوماتیک، چربی گرفته شده از شکم و نواحی اطراف آن را می توان به لگن تزریق کرد. بنابراین، از چربی های طبیعی خود فرد استفاده می شود و لگن بدون استفاده از پروتز پر می شود. در نتیجه می توان ظاهری ساعت شنی به دست آورد. چربی های تزریق شده می تواند در یک ماه اول ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یابد. این به ساختار آناتومیک نیز مربوط می شود بعد از عمل لازم است به مدت ۱ ماه صاف دراز بکشید و نباید در مکان های خیلی صاف بنشینید.

چگونه بفهمم واجد شرایط عمل لیپوماتیک هستم؟

برای واجد شرایط بودن عمل لیپوماتیک باید از سلامت خوبی برخوردار باشید و پوست شما دارای تناژ و حالت ارتجاعی خوبی باشد، اگر نزدیک به وزن مورد نیاز خود هستید، لیپوماتیک ایده آل خواهد بود اما اگر چاق هستید برای شما مناسب نیست. بنابراین، قبل از انجام انواع لیپوماتیک، یک جلسه مشاوره داشته با پزشک مربوطه داشته باشید و ببینید آیا جراح شما را به عنوان یک کاندید ایده‌آل در نظر می گیرد یا خیر.

عمل لیپوماتیک

۲) کوچک کردن معده با اسلیو

در عمل اسلیو معده، قسمت اعظم معده شما در طول درمان برداشته شده که به آن اسلیو گاسترکتومی نیز گفته می شود. معده به عنوان یک اندام موز شکل، غذایی که میخوریم را با سرعت مورد نیاز بدن، هضم می کند. کم خوردن باعث می شود تا احساس سیری بیشتری کنید زیرا وزن شکم شما کم تر می شود. پس اگر بخشی از معده خود را بردارید، بلافاصله بر متابولیسم و هورمون های شما تأثیر می گذارد. پس با منگنه کردن شکم، می توانید کم تر غذا بخورید.

اتصال معده به روده شامل منگنه کردن قسمت بالایی معده است. مصرف کالری کاهش می یابد هضم کمتر در دستگاه گوارش انجام می شود. زیرا شما کالری کمتری از غذاهایی که نمی توانند از قسمت بالایی روده عبور کنند، مصرف می کنید. از این رو می توانید کالری کمتری مصرف کنید. بلافاصله پس از جراحی، اشتها و متابولیسم تحت تاثیر قرار می گیرد که منجر به کاهش وزن سریع می شود. نوار شکم قابل تنظیم با تشکیل یک نوار از داخل، ظرفیت معده را کاهش می دهد.

اسلیو معده کمتر از چهار سال است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا بوده و جراح ۸۰ تا ۸۵ درصد معده را برمی دارد و سپس قسمت باقیمانده معده را منگنه می کند. در واقع، این روش لاغری، مقدار غذایی را که می توانید مصرف کنید محدود می کند.

۳) اتصال معده به روده با بای پس

اتصال معده به روده یکی دیگر از روش های بای پس معده است که شامل منگنه کردن قسمت بالایی معده به روده است. با انجام بای پس معده اصفهان مصرف کالری غذا کاهش می یابد و غذای کم تری توسط دستگاه گوارش هضم می شود.

مانند بسیاری از روش های لاغری امروزی، بای پس معده به روشی کم تهاجمی انجام شده و به همین دلیل به عنوان جراحی لاپاراسکوپی شناخته می شود که حدود ۵۰ دقیقه طول می کشد. در این عمل، جراح، ۴ یا ۵ برش کوچک در شکم ایجاد می کند، سپس، دستگاه های پزشکی مخصوص از طریق برش ها عبور داده می شوند که یکی از آن ها، دوربین با کیفیت بالا بوده که به نام لاپاراسکوپ شناخته می شود.

با این حال، نتایج عمل بای پس معده در اصفهان برای اشخاص مختلف، متفاوت خواهد بود زیرا تغییر سبک زندگی بخش جدایی ناپذیر از موفقیت هر روش لاغری است. با این حال، به طور متوسط، بیمارانی که قادر به پیروی از برنامه غذایی و ورزشی پس از جراحی خود هستند، ممکن است تا ۳۵ درصد از وزن کل بدن خود را از دست بدهند. علاوه بر کاهش وزن، بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی به ویژه دیابت نوع دوم و ریفلاکس مزمن اسید معده، فشار خون بالا، کلسترول بالا و آپنه خواب بهبود یا برطرف می شوند. از آنجایی که عمل بای پس معده پیچیده ‌تر از جراحی اسلیو معده اصفهان است، احتمال بروز عوارض و بستری طولانی‌ تر در بیمارستان وجود دارد.

عمل اسلیو و بای پس معده

جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در طول این عمل، ابتدا معده شما به دو قسمت تقسیم می شود، یکی کوچکتر، به اندازه یک تخم مرغ و دیگری بزرگتر. بخش بزرگتر دیگر برای هضم غذا استفاده نمی شود. سپس روده کوچک شما تقسیم می شود. قسمت پایینی روده کوچک به بخش کوچکتر جدید معده شما متصل می شود و قسمت بزرگتر را کنار می گذارند. این جراحی اندازه معده را تغییر می دهد که مقدار غذا و کالری مصرفی را محدود می کند. در حقیقت، این روش بر هورمون های گرسنگی تأثیر می گذارد، بنابراین کمتر احساس گرسنگی می کنید.

نکات مهم قبل از انجام جراحی های لاغری

برای انجام موفقیت آمیز جراحی کاهش وزن، بسیار مهم است که از نظر ذهنی خود را برای این عمل آماده کنید. به خاطر داشته باشید که هر قدمی که با آرامش در جهت دستیابی به رفاه جسمی و روحی آرزوهایتان برمی دارید، شما را به هدفتان نزدیکتر می کند. صبور بودن و رعایت رژیم غذایی و ورزش دو ویژگی است که برای عمل جراحی لاغری اهمیت زیادی دارد.

در ابتدای عمل، ممکن است به دلیل کوچک شدن معده، سازگاری با سبک زندگی جدید دشوار باشد. جراحی لاغری روند کاهش وزن را تسریع و تسهیل می کند و پیکر تراشی شکم در اصفهان در کنار کمتر غذا خوردن موجب کوچک شدن شکم می شود.

نکات مهم بعد از انجام جراحی لاغری

پس از جراحی لاغری، بسیار مهم است که به آنچه می خورید و می نوشید توجه کافی داشته باشید. غذاهایی که دکتر منع کرده، نباید مصرف شوند، و در عوض، باید به دنبال غذاهای جایگزین و کم چرب باشید. مکمل های توصیه شده توسط پزشک باید علاوه بر وعده های غذایی مصرف شود. اگر می خواهید بدنتان سالم بماند، ممکن است لازم باشد رژیم غذایی خود را با مواد معدنی و ویتامین های موجود در غذا و مکمل ها تکمیل کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که روند کاهش وزن تقریباً یک سال پس از جراحی ادامه خواهد داشت، بنابراین صبور باشید و توصیه های پزشک خود را مو به مو اجرا کنید.

خطرات انجام جراحی های لاغری

همانطور که گفته شد یکی از عمل های جراحی برای لاغری؛ عمل بای پس معده است. این روش، با کاهش جذب روده ای مواد مغذی، باعث کاهش وزن می شود. در واقع، غذا به جای پیروی از مسیر معمول خود، بخشی از معده و روده کوچک را دور می زند. بنابراین، در صورت عدم رعایت توصیه های پزشک، ممکن است دچار کمبود طولانی مدت ویتامین B12، فولات، آهن و سایر ویتامین ها و مواد معدنی شوید. غذاهای بیش از حد چرب نیز ممکن است توسط معده هضم نشوند. از طرفی با وجود انجام جراحی های لاغری احتمال افزایش وزن در سال‌ های بعد وجود دارد، به ‌ویژه زمانی که توصیه‌ های بعد از عمل رعایت نشود.

سخن پایانی

چندین نوع جراحی کاهش وزن برای لاغری وجود دارد که بسته به سابقه پزشکی و سبک زندگی شما، می توانید مناسب ترین جراحی را انتخاب کنید. با وجود پیشرفت های صورت گرفته در حوزه پزشکی و سلامت، انواع عمل های جراحی برای لاغری نواحی مختلف بدن مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. با این وجود، قبل از انجام جراحی مدنظر خود باید با متخصص داخلی، متخصص تغذیه، جراحان عمومی و روانشناسان مشورت کنید تا در مورد عوارض این عمل ها بیشتر بدانید. علاوه بر این می توانید، یک رژیم غذایی مناسب را پس از جراحی با مشورت بهترین متخصص تغذیه در اصفهان داشته باشید. بنابراین، می‌ توانید قبل از عمل به رژیم غذایی خود پایبند باشید تا شاید از این راه و بدون انجام جراحی به وزن ایده آل خود برسید.

نظر خود را بیان کنید