از نظر متخصصان علم پزشکی، تفاوت های بزرگی می تواند بین روش های مختلف جوانسازی پوست وجود داشته باشد. همچنین، نتایج هر روش و برنامه های درمانی بلند مدت هر کدام بسته به هر بیمار بسیار متفاوت خواهد بود. میکرونیدلینگ، لیزر درمانی و RF پوست از روش های موثر و اثبات شده جوانسازی پوست می باشند. در این مطلب، نحوه انجام، مزایا و معایب و موارد منع استفاده از این روش ها برای جوانسازی پوست را شرح می دهیم.

مقایسه میکرونیدلینگ، لیزر و RF برای جوانسازی پوست

جوانسازی پوست با میکرو نیدلینگ

نحوه انجام میکرونیدلینگ

در میکرو نیدلینگ سوزن های کوچکی با فشار آرام به پوست اعمال شده و هزاران زخم کوچک را بر روی آن به وجود می آورند. این آسیب های پوستی کوچک پیام شروع فرایند التیام را به پوست فرستاده و در نتیجه آن علاوه بر افزایش تولید کلاژن، فرایند جایگزینی سلول های سالم نیز سریع تر انجام می شود. به گفته دکتر تاجمیر ریاحی متخصص پوست ، از آن جایی که این فرایند به پاسخ پوست بستگی دارد، برای جوانان ایده آل است زیرا سرعت جایگزینی سلول ها در این افراد بیشتر است.

مزایا و معایب میکرونیدلینگ

بسته به عمق ورود سوزن، میکرو نیدلینگ اغلب با یک دوره بهبودی کوتاه همراه بوده که طول آن از چند روز تا یک هفته متغییر است. ظاهر پوست پس از انجام فرایند همچون پوست های آفتاب سوخته بوده و تا زمانی که زخم ها بسته نشده اند باید از اعمال محصولات زیبایی و آرایشی اجتناب شود. امکان دارد، این شرایط جذابیت فرایند را برای افراد پر مشغله کاهش دهند. در نهایت، میکرو نیدلینگ را می توان برای نواحی محدود یا گسترده استفاده کرد. بسته به وسعت ناحیه درمان امکان دارد جهت دستیابی به نتایج بهینه به چندین جلسه درمانی نیاز باشد.

مقایسه میکرونیدلینگ، لیزر و RF برای جوانسازی پوست

در چه مواردی انجام میکرونیدلینگ توصیه نمی شود؟

 از آن جایی که در این فرایند از حرارت استفاده نمی شود، معمولا برای تمام انواع پوست ها ایمن است. با این حال، در موارد بروز آکنه، ابتلا به التهاب فعال یا وجود هر گونه عفونت پوستی فعال باید از انجام میکرو نیدلینگ صرف نظر شود. به همین دلیل، جهت توصیه این روش درمانی باید صرف نظر از رنگ پوست بیمار، نژاد، تاریخچه پزشکی، سابقه آفتاب سوختگی و دیگر موارد مهم را مد نظر قرار داد. در تمامی این موارد، انجام فرایند بر روی یک ناحیه کوچک تر قبل از انجام فرایند اصلی الزامی است.

جوانسازی پوست با لیزر CO2 فرکشنال

نحوه انجام لیزر CO2 فرکشنال

در لیزر فرکشنال CO2، اشعه مادون قرمز از میان یک لوله پر از گاز دی اکسید کربن عبور کرده و زخم های حرارتی کوچکی را بر روی بافت هدف ایجاد می کند. همگام با جذب شدن اشعه به پوست، بافت برداشته شده و سلول های پیر و آسیب دیده از لایه های فوقانی پوست برداشته می شوند. آسیب حرارتی ناشی از لیزر همچنین سبب جمع شدن کلاژن موجود در پوست، سفت شدن پوست، افزایش تولید کلاژن جدید و بالا بردن سرعت تکثیر سلول های جدید می شود.

مزایا و معایب لیزر CO2 فرکشنال

این روش با این که غیر جراحی است اما تهاجمی تر از دیگر درمان های جوان کننده پوست بوده و می تواند نتایج بهتری را برای فرد به ارمغان آورد. با توجه به بالا تر بودن سطح تهاجم در این روش درمانی، امکان دارد به بی حسی نسبی یا کامل ناحیه درمان نیاز باشد. مدت درمان با لیزر فرکشنال CO2 معمولا بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است. پس از این فرایند، پوست قرمز و گرم بوده و استراحت به مدت حداقل ۱ هفته توصیه می شود.

مقایسه میکرونیدلینگ، لیزر و RF برای جوانسازی پوست

در چه مواردی انجام لیزر CO2 فرکشنال توصیه نمی شود؟

چندین مورد منع مصرف برای انجام این فرایند وجود دارد که از جمله آن ها می توان به حضور عفونت های فعال در نواحی درمان اشاره کرد. علاوه بر آن، بیمارانی که در ۶ ماه گذشته از ایزو ترتینوئین استفاده کرده اند باید برای انجام درمان مدتی را صبر کنند. جوانسازی پوست با لیزر CO2 برای پوست های تیره توصیه نمی شود.

جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال اربیوم

نحوه انجام لیزر فرکشنال اربیوم

اربیوم یا یاگ لیزر هایی هستند که در آن ها از نور مادون قرمز برای رساندن انرژی گرمایی به عمق پوست استفاده می شود. جوانسازی با لیزر فرکشنال اربیوم سبب بروز آسیب های حرارتی کوچکی در لایه میانی پوست (درم) شده، به کلاژن ها و سلول های پیر پوست آسیب رسانده، تولید کلاژن جدید را تحریک کرده و سرعت تکثیر سلول های پوستی را بیشتر می کند. به بیان دیگر، این درمان نوعی لایه برداری کنترل شده را جهت درمان و التیام پوست آسیب دیده ارائه داده و بافت، رنگ و حالت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد.

مزایا و معایب لیزر فرکشنال اربیوم

درمان با لیزر فرکشنال اربیوم برای افراد مسن تر بهتر است زیرا در مقایسه با میکرو نیدلینگ، تولید کلاژن در بافتی را بهبود می بخشد که در عمق پوست قرار دارد. با این حال، دستور العمل مشخصی برای تعیین مرز سنی مناسب جهت انجام این درمان ها وجود ندارد. درمان با لیزر فرکشنال اربیوم نیز نیازمند یک دوره استراحت قابل توجه بوده و قرمزی ناشی از آن برای چندین روز دوام خواهد داشت.

درمان با لیزر فرکشنال اربیوم برای افراد دارای پوست تیره مناسب نیست زیرا این افراد را در معرض خطر بالای تغییر رنگ پوست قرار می دهد.

در چه مواردی انجام لیزر فرکشنال اربیوم توصیه نمی شود؟

از آن جایی که لیزر ها به پوست گرما می دهند، عوارض بیشتری پوست را تهدید می کند. رنگدانه ای شدن پوست پس از درمان، طول بیشتر دوره استراحت و مراقبت های بیشتر پس از درمان از جمله مواردی هستند که در هنگام انتخاب این روش باید در نظر گرفت.

جوانسازی پوست به روش RF

نحوه انجام RF پوست

پیشرفت ها در زمینه زیبایی و پزشکی در حال ترکیب مزایای روش های درمانی مختلف با یکدیگر هستند که این روش نیز یکی از نمونه های آن به شمار می رود. این دستگاه ها مزایای تخریب با امواج RF را به همراه کنترل بیشتر بر نتایج درمانی به پزشکان و بیماران هدیه می دهند. برای مثال، دستگاه ونوس ویوا کنترل کامل تخریب، انعقاد و جوانسازی پوست را از طریق دو اپلیکاتور نتایج منحصر به فرد ارائه می دهد.

اولین اپلیکاتور بر تکنولوژی نانو فرکشنال امواج RF تکیه داشته و با سوزن های ریزی که دارد پس از سوراخ کردن لایه اپی درم، انرژی اموج را به لیه های عمیق تر پوست می رساند. این کار به بهبود ظاهر جای زخم، خطوط استریا، آکنه روزاسه، دیس کرومی (لکه دار شدن پوست)، بزرگی منافذ، رنگدانه ای شدن و عدم یکنواختی پوست کمک می کند.

اپلیکاتور دوم با استفاده از تکنولوژی انحصاری و ترکیب امواج RF چند قطبی با میدان های مغناطیسی برای رفع چروک های متوسط تا شدید و جمع کردن پوست به کار گرفته می شود. هر دوی این اپلیکاتور ها تکثیر طبیعی کلاژن، سلول های خون، فیبرو بلاست ها و عوامل رشد موجود در عمق پوست را بیشتر کرده و بافت و رنگ پوست را بهبود می بخشند.

مقایسه میکرونیدلینگ، لیزر و RF برای جوانسازی پوست

مزایا و معایب RF پوست

روش های درمانی همچون امواج رادیویی برخلاف درمان های لیزری می توانند مزایای یک انرژی درمانی را به گونه ای ایمن برای پوست های تیره ارائه دهند. همچنین، دستگاه جوانسازی ونوس ویوا به دلیل توانایی در کنترل تخریب و انعقاد خون می تواند آسیب های پوستی خفیف تا شدید را درمان کرده و برای طیف گسترده ای از بیماران کاربردی باشد.

از دیگر مزیت های این درمان ها می توان به غیر جراحی بودن، راحتی بیشتر نسبت به درمان های لیزری، عدم نیاز به بستری و جلسات درمانی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ای است. این درمان ها گزینه های مناسبی برای افراد پر مشغله هستند. با انجام روش هایی همچون درمان با امواج رادیویی بیماران می توانند ظرف تنها ۲۴ ساعت به فعالیت های روزمره خود باز گردند.

در چه مواردی انجام RF پوست توصیه نمی شود؟

این روش ها دارای موارد منع مصرف کلی بوده که به شرح زیر هستند:

  • انجام تزریق های زیبایی در دو هفته گذشته
  • داشتن خالکوبی یا آرایش دائم
  • پوست به شدت برنزه شده
  • درمان ناحیه ای که به تازگی درمان شده است

برای مشاوره با دکتر ریاحی متخصص پوست و مو می توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

https://riyahi.doctor/faq/

نظر خود را بیان کنید