شما می‌خواهید با فرزند تازه به دنیا آمده‌تان سفر کنید، ولی با نگرانی‌های زیادی مواجه هستید. خیلی‌ها فکر می‌کنند هواپیما سوار شدن با نوزاد یکی از سخت‎‌ترین کارهای دنیاست. نوزاد ممکن است مدام گریه و بی‌تابی کند یا ارتفاع و فشار هوا روی جسم نحیف او اثر بگذارد و از دست‌مان کاری برنیاید. ولی در این دنیا کاری نیست که غیر ممکن باشد و تجربه مادر و پدرانی که با نوزاد شیرخوارشان سفر کرده‌اند نیز همین موضوع را ثابت می‌کند.

پرسیدن قوانین و مقررات خطوط هواپیمایی

پرواز با کودک نوپا یکی از بزرگترین مسائلی‌ست که موقع برنامه‌ریزی سفر ممکن است باعث ایجاد استرس شود و یکی از علل این استرس آگاه نبودن از قوانین شرکت‌های هواپیمایی‌ست. خط مشی‌های شرکت‌های هواپیمایی در این مورد با هم فرق می‌کند. برخی از خطوط هواپیمایی اجازه پرواز به نوزادان دو روزه را هم می‌دهند، در صورتی که بر طبق قوانین برخی دیگر از شرکت‌ها، نوزاد باید حداقل ۷ روزه باشد. موقع خرید بلیط، از شرکت هواپیمایی مربوطه، قوانین پرواز با نوزاد را بپرسید. در بعضی مواقع شاید به گواهی تولد یا گواهی پزشک نیاز باشد.

پرواز در ساعت خواب نوزاد

پروازی را انتخاب کنید که با ساعت خواب کودک شما هماهنگ باشد. البته استثنائاتی هم وجود دارد و ممکن است خواب نوزاد موقع پرواز به هم بریزد. راه رفتن در هواپیما می‌تواند به خواب کردن نوزاد و آرام کردن او کمک کند. همچنین برای اینکه خواب نوزادتان چندان به هم نریزد، پروازهای مستقیم را انتخاب کنید تا نه او زیاد اذیت بشود و نه شما و سریع‌تر به مقصد برسید.

انتخاب صندلی مناسب

موقع رزرو بلیط هواپیما ، شرکت مورد نظر را در مورد اینکه قرار است با نوزاد پرواز کنید در جریان قرار بدهید، چون محدودیت‌هایی در زمینه جای نشستن شما ممکن است وجود داشته باشد. برای مثال صندلی نوزاد در کنار پنجره قرار بگیرد تا خللی در رفت و آمد سایرین ایجاد نکند. بسیاری از مادرانی که تجربه سفر با نوزاد را داشته‌اند می‌گویند بهتر است صندلی‌تان را در جلوی هواپیما رزرو کنید، چون ارتعاشات و سرو صدا در عقب هواپیما معمولا بیشتر است. از طرف دیگر اگر کودک شما بازیگوش و شیطان باشد و چیزی را پرتاب کند، خطر اینکه به سر کسی اثابت کند به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید: هزار توی کنسل کردن بلیط هواپیما

برخورد طبیعی با گریه

وقتی تصمیم به پرواز با نوزاد می‌گیرید باید بدانید، گریه قسمت طبیعی قضیه است و باید انتظارش را داشته باشید. بنابراین خودتان را معذب نکنید و طوری وانمود کنید که انگار فقط شما و نوزادتان در هواپیما هستید. نگرانی و  ترس از گریه کودک، باعث ایجاد استرس می‌شود و این استرس به نوزاد هم منتقل می‌شود و گریه‌اش را تشدید می‌کند. این احتمال را هم در نظر بگیرید که صدای موتور هواپیما و سروصداهای دیگر مانع این می‌شود که گریه نوزاد بقیه را زیاد اذیت کند.

همراه داشتن وسایل بازی

برای آرام کردن نوزاد در هواپیما راه بروید، این کار باعث می‌شود، او آرام شود یا حتی به خواب برود. راه دیگر این است که اسباب‌بازی‌ها یا وسایلی که معمولا نوزاد را آرام می‌کند را همراه داشته باشید و اگر کسی از مسافران خواست کمک‌تان کند، دست رد به سینه‌اش نزنید. دستگیره یا مهره‌های جالب، مجله‌های موجود در هوایپما و کنار پنجره، همه می‌توانند کودک را سرگرم کنند.

جلوگیری از گوش درد نوزاد

درست مثل بزرگ‌ترها، کودکان و نوزادان هم ممکن است به دلیل تغییرات فشار هوا موقع صعود و فرود در گوش‌شان احساس ناراحتی کنند. در این مواقع مکیدن می‌تواند درد را کاهش دهد. مکیدن پستانک یا خوردن شیر در موقع صعود و فرود، جلوی بی‌تابی نوزاد را تا حد زیادی می‌گیرد.

این مطلب توسط اسنپ تریپ نوشته شده است. اسنپ تریپ رزرو آنلاین هتل و بلیط هواپیما است و رزرو هتل با تخفیف  به مقصد همه شهرهای ایران را می‌توان از طریق آن انجام داد. این سرویس پایین‌ترین قیمت را در بین سایر سرویس‌های رزرو آنلاین هتل تضمین می‌کند.

نظر خود را بیان کنید