سفر و سلامتی

سفر کنید تا سالم بمانید. گاهی شده بخواهیم از دغدغه‌های تمام‌نشدنی روزانه دور شویم یا روحیه‌ای تازه کنیم؛ در این مواقع همیشه سفر جزو یکی از گزینه‌های ما بوده است. حتی بعضی اوقات دکترها هم به ما پیشنهاد می‌کنند سفری ترتیب دهیم و حال و هوای خودمان را تازه کنیم.

این روزها بد نیست به جنوب کشور سفر کنیم و با سفر با تور قشم یا تور کیش و با غذاهای دریایی تازه بدنمان را تقویت کنیم. پیشنهاد می‌کنم به بندرعباس سری بزنید؛ بعد از آن هم می‌توانید بلیط ارزان بندرعباس شیراز بگیرید و به شیراز بروید. لازم نیست برای اقامتتان در شیراز نگران باشید؛ سری به سایت علی بابا بزنید و در هتل چمران شیراز اتاق رزرو کنید.

تاثیر سفر بر وضعیت روحی و جسمی ما

حالا بیایید با هم به دل مطلب برویم. سفر روی وضعیت جسمی و روحی ما تاثیر دارد؛ می‌پرسید چگونه؟ تیترهای بعدی را با دقت بخوانید تا جواب سوالتان را بگیرید.

مدیریت اضطراب و استرس

استرس و اضطراب دو عاملی است که مدام دنبال فرصت‌اند تا به آدم بچسبند؛ انگار تمام هدف زندگی‌اشان این است که بیخ ریش ما بمانند. سفر، حفاظی است که شما را از این احساسات چسبنده نجات می‌دهد. همین که استرس‌تان کمتر شود، بدنتان نفس راحتی می‌کشد. کم کم خلق و خوی شما بهتر از قبل می‌شود، بهتر تمرکز می‌کنید و جسمتان شروع می‌کند به تقویت سیستم دفاعی بدن؛ درواقع استرس کمتر مساوی است با زندگی بهتر.

با دور شدن از محل زندگی و محل کارتان، کم کم دل به سفر می‌دهید و یادتان می‌رود تا همین دو روز پیش استرس کارتان را داشتید، یادتان می‌رود چقدر مشکلات مختلف و بزرگ و کوچکی در خانه داشتید. وقتی احساس شادی و هیجان به میدان بیایند، دیگر جایی برای استرس و اضطراب نیست.

کمک به کاهش افسردگی

افسردگی، همان عامل نابودکننده‌ای است که جلوی خورشید زندگی‌تان را می‌گیرد. اگر می‌خواهید از شر افسردگی خلاص شوید یا جلوی آمدنش را بگیرید، سفر کنید. سفر باعث می‌شود احساس آرامش داشته باشید، تجربه‌های جدید و نایابی کسب کنید و هیجان را بیشتر احساس کنید.

سفر و سلامتی

سفرهای ورزشی یکی از بهترین گزینه‌ها برای دورشدن از افسردگی است؛ برای خودتان یک برنامه سفر ورزشی توپ بریزید و به دل جاده بزنید. هیجان بیشتر، به شادی وجودتان پر و بال می‌دهد و دستی می‌رساند تا در نهایت پرواز کنید.

کم شدن احتمال سکته قلبی

شاید پیش خودتان گفته باشید این دیگر چه ربطی دارد؟ یا بدون گفتن چیزی، ابروهایتان از تعجب بالا پریده باشد؛ ولی باید بگویم بله، سفر باعث می‌شود احتمال سکته قلبی کاهش پیدا کند. فعالیت کم، مدام پشت میز نشستن و تحرک نداشتن، دقیقا چیزهایی است که اگر داشته باشید سکته قلبی به سراغتان می‌آید.

همین که سفر کنید تحرک شروع می‌شود. پیاده‌روی، طبیعت‌گردی، ورزش و فعالیت‌های فیزیکی در طول سفر شما را از خطر سکته قلبی و حمله قلبی دور نگه می‌دارد. هر چه بیشتر از استرس و بی‌تحرکی دور باشید، سالم‌تر می‌مانید.

تقویت خلاقیت

اگر کارتان با خلاقیت سر و کار دارد، پیشنهاد می‌کنم زیاد سفر کنید. سفرکردن، خلاقیت درونتان را شکوفا می‌کند و به شما ایده‌های مختلفی می‌دهد. به جاهای دیدنی مختلف بروید و حسابی ایده‌پردازی کنید. در واقع یکی از دلایلی که شیراز را اول مطلب پیشنهاد دادم همین است؛ شیراز شهری پر از زیبایی و منبع ایده است. روی هتل چمران شیراز حساب کنید و سفر دل‌انگیزی را برای خودتان بسازید.

افزایش اعتماد به نفس و کمک به روابط اجتماعی

این مورد همان چیزی است که خیلی از ما به آن نیاز داریم؛ افزایش اعتماد به نفس در بیشتر نقاط زندگی به ما کمک می‌کند. سفر شما را با آدم‌های جدیدی آشنا می‌کند، مردم شهرهای مختلف را می‌بینید و با مهمان‌نوازی مردم خوب ایران دل‌گرم می‌شوید. برخورد با مردم باعث می‌شود شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید و روابط اجتماعی گسترده‌تری داشته باشید.

کسب تجربه های جدید

این هم که دیگر واضح‌ترین نتیجه سفر است. تجربه‌های جدید، شما را فردی داناتر، دنیا‌دیده‌تر و خوشحال‌تر می‌کند. دیدن جاهای دیدنی ایران و دانستن درباره تاریخ کشورمان حتما برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

نکات مهمی که در سفر باید رعایت کنیم

در این قسمت، می‌خواهم نکات مهمی را یادآوری کنم تا سفرتان را بهتر پیش ببرید و در طول سفر خاطر جمع و خوشحال‌تر باشید.

اول از همه، قبل از سفر حتما دقت کنید که برنامه‌ای بریزید که مناسب شرایط جسمی همه اعضا باشد؛ مثلا برای خانم‌های باردار یا سالمندان، کوه‌نوردی برنامه مناسبی نیست.

سفر و سلامتی

مهم نیست از چه وسیله‌ نقلیه‌ای برای سفر استفاده می‌کنید؛ چه عمومی و چه خصوصی، در هر دو صورت بهداشت را اولویت قرار دهید تا هم خودتان در آرامش باشید و کار اضافه برایتان درست نشود، هم برای بقیه کار اضافه نساخته باشید. مورد مهم دیگر در زمینه بهداشت، سرویس‌های بهداشتی سرراهی است. پیشنهاد می‌کنم حتما همراه خود یک محلول ضدعفونی کننده داشته باشید تا اگر مجبور شدید از این سرویس‌ها استفاده کنید، حتما سطح توالت و شیرآلات را ضدعفونی کنید.

نکته آخر در مورد رستوران‌های بین راهی است. اول از همه، بهتر است برای سفرهای طولانی، از خانه غذاهایی مثل خورشت یا کباب نیاورید؛ چون هم ممکن است بریزد و ماشین را کثیف کند، هم اینکه اگر آن را گرم نکنید ممکن است شما را بیمار کند. پیشنهاد می‌کنم از رستوران‌های محلی غذا بگیرید تا غذای سالم‌تری بخورید. قید سبزی را هم در این رستوران‌ها بزنید؛ زیرا ممکن است خوب شسته نشده باشند و موجب بیماری شما شوند.

در آخر

یادتان نرود هدف سفر این است که شما خوشحال باشید و حسابی روحیه‌اتان را تازه کنید. برنامه سفر به هر شهری که دوستش دارید را بچینید و راهی شوید. اگر راهتان به بندرعباس خورد که چه عالی، حتما سری به جاهای دیدنی بندرعباس بزنید و از غذاهای دریایی این شهر نوش جان کنید. اگر هم برنامه‌اتان بندرعباس به شیراز است که اول گفتم، یک بلیط ارزان بندرعباس شیراز بگیرید و راحت سفر کنید.

سفر، یکی از بهترین گزینه‌ها برای تازه کردن روحیه‌اتان است؛ پس حتی اگر وقت ندارید یا دوست ندارید زیاد هزینه کنید، هر چند ماه یکبار سفر کنید تا شادتر زندگی کنید.

نظر خود را بیان کنید