چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

خیلی از شما کم و بیش می‌دانید که باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید اما ممکن است خیلی از شما اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب را ندانید. برای اینکه به شما کمک کنیم که درباره این اهمیت بدانید، در این مقاله پنج دلیل اصلی برای اینکه چرا کرم ضد آفتاب باید نقش کلیدی در روتین روزانه مراقبت از پوست داشته باشد را خواهیم گفت.

ضد آفتاب و اهمیت زدن آن روی پوست برای بسیاری از ما توضیح داده نشده و خیلی‌ها از زمان کودکی تنها در کنار ساحل از این کرم استفاده می‌کردیم و خیلی‌ها نیز به مرور آن را به روتین روزانه خود اضافه کردند. یکی از دلایل عمده استفاده از کرم ضد آفتاب پیشگیری از سوختگی و سوزش‌هایی بود که آفتاب روی پوست به وجود می‌آورد. اما کرم ضد آفتاب چند وظیفه مهم دیگر را نیز در حفظ سلامت کلی پوست شما دارد که آن دلایل باعث می‌شوند که خیلی سریع برای تهیه آن اقدام کنید.

چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

علاوه بر اینکه از پوست در برابر آفتاب سوختگی (اگر پوستی داشته باشید که به آفتاب سریع واکنش نشان می‌دهد) محافظت می‌کند، چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟ در اینجا پنج دلیل اصلی را برای شما بیان خواهیم کرد:

  1. کرم ضد آفتاب از سرطان پوست جلوگیری می‌کند. سه نوع رایج سرطان پوست عبارت‌اند از: سرطان سلول‌های پایه، سرطان پوست سلول فلسی یا سنگفرشی و ملانوما. اشعه ماوراء بنفش مهم‌ترین عامل برای ابتلا به این سرطان‌های پوستی به شمار می‌آید. محافظت مداوم و کافی در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید به کاهش ابتلا به این سرطان‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل است که استفاده از کرم‌های ضد آفتاب به صورت روزانه بسیار مهم است.
  2. کرم ضد آفتاب از پیری زودرس جلوگیری می‌کند. عاملان روند پیری به دو دسته تقسیم می‌شوند: پیری ذاتی (تحت تأثیر ژنتیک) و پیری بیرونی (ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید، آلودگی، مواد شیمیایی و سایر عوامل محیطی). اشعه ماوراء بنفش باعث تجزیه زودهنگام کلاژن و الاستین در پوست می‌شود و در نتیجه خطوط ریز و چین و چروک را روی صورت به وجود می‌آورد. همچنین به سلول‌های تولید کننده رنگدانه موسوم به ملانوسیت‌ها آسیب می‌رساند و در نتیجه تولید بیش از حد ملانین باعث افزایش رنگدانه‌ها در پوست می‌شود. اشعه ماوراء بنفش خورشید ۹۰ درصد مشاهده علائم پیری را به خود اختصاص می‌دهد. استفاده منظم از کرم‌های ضد آفتاب به شما این امکان را می‌دهد تا سال‌ها پوستی صاف و ظاهری جوان داشته باشید و از آن لذت ببرید.

چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

  1. کرم ضد آفتاب خطر افزایش رنگدانه‌ها را کاهش می‌دهد. یک بیماری شایع پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، هیپرپیگمانتاسیون است که به دلیل تغییر در ملانین، که به پوست رنگ می‌دهد رخ می‌دهد و در این بیماری پوست به صورت تیکه‌ای تیره می‌شود. افرادی که پوست تیره‌تری دارند به طور طبیعی بیشتر مستعد هیپرپیگمانتاسیون هستند.
  2. کرم ضد آفتاب از التهاب پوست جلوگیری می‌کند. اشعه ماوراء بنفش به DNA و سلول‌های محافظت کننده از سیستم ایمنی آسیب می‌رساند و منجر به التهاب می‌شود. همچنین رادیکال‌های آزاد باعث آسیب به پوست و داخل بدن می‌شود. سرکوب سیستم ایمنی، ایمنی بدن را در برابر این سلول‌ها و همچنین در برابر سرطان پوست و سایر بیماری‌ها کاهش می‌دهد. سیستم ایمنی بدن نقش حیاتی در حفظ سلامت کلیه بافت‌های بدن دارد، بنابراین داشتن پوست سالم برای سلامت کلی بدن ضروری است.
  3. کرم ضد آفتاب از حساسیت به خورشید جلوگیری می‌کند. کرم‌های ضد آفتاب از تحرکات پوستی در افرادی که به نور خورشید حساسیت دارند، جلوگیری می‌کند. این تحرکات مانند لوپوس و روزاسه، که در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به وجود می‌آیند، منجر به قرمزی و سوزش پوست می‌شود که در برخی افراد این علائم بسیار شدید است.

نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب

چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

نکته‌ای که باید درباره کرم ضد آفتاب بدانید این است که این کرم در خانه نیز باید استفاده شود. استفاده از کرم ضد آفتاب در خانه برای این است که باز هم خود را از اشعه خورشید که از پنجره نیز وارد خانه می‌شود، محافظت کنید و همچنین پوست خود را از نور آبی که از دستگاه‌های هوشمند مانند لپ‌تاپ و گوشی همراه به صورت شما می‌خورد نیز محافظت کنید.

اما برای استفاده از کرم ضد آفتاب باید بدانید که چه کرم ضد آفتابی استفاده کنید. کرم‌های ضد آفتاب دارای SPF هستند که هر کرم عدد آن فرق می‌کند. به طور معمول باید از پزشک عدد آن را بخواهید، اما می‌توانید سراغ عدد بزرگ‌تر مانند ۵۰ بروید که محافظت را کامل انجام دهید. بر خلاف کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی، کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی حاوی مواد معدنی مانند اکسید روی و اکسید تیتانیوم (برخی نیز حاوی اکسید آهن هستند که از پوست در برابر نور آبی محافظت می‌کند) هستند. برای استفاده از ضد آفتاب باید به اندازه دو انگشت کرم را بردارید و آن را روی کل صورت پخش کنید.

به یاد داشته باشید، ضد آفتاب را صرف نظر از اینکه بیشتر وقت خود را در داخل یا خارج سپری می‌کنید باید هر دو ساعت یکبار تمدید و هر روز استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید ضد آفتاب را با کرم یا سرم ویتامین سی مصرف کنید تا از پوست در برابر با قرار گرفتن در معرض رادیکال‌های آزاد و اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید، علائم پیری را کند کنید و رنگ پوست خود را روشن و لک‌ها را روشن‌تر کنید.

نظر خود را بیان کنید