به مراکز دندانپزشکی که انواع خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی ارائه می شود کلینیک دندانپزشکی گفته می شود. اما بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران یا هر شهر دیگری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوال بپردازیم.

کلینیک های دندانپزشکی برای ارائه انواع خدمات دندانپزشکی نیاز به پرسنل با تخصص های مختلف دارند تا بتواند بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان خود ارائه دهند. میزان تخصص پرسنل و همچنین تجهیزات به کار رفته در آنجا ارتباط مستقیم با کیفیت خدمات دارد.

بنابراین اگر به صورت کلی بخواهیم بگوییم که بهترین کلینیک دندانپزشکی چه ویژگی هایی دارد باید بگوییم که مرکزی است که از پرسنل و دندانپزشکان با تخصص های مختلف و تجهیزات به روز بهره گرفته است و همچنین این مراکز دندانپزشکی شبانه روزی هستند و در هر ساعت از شبانه روز به این مراکز مراجعه کنید بهترین خدمات دنرا دریافت خواهید کرد.

کلینیک دندانپزشکی

انواع خدمات کلینیک دندانپزشکی

خدمات مراکز دندانپزشکی بسیار متنوع هستند و شامل خدمات زیبایی و درمانی می شود. از جمله رایج ترین خدمات کلینیک دندانپزشکی عبارتند از:

 • چکاپ دندان
 • بلیچینگ دندان
 • عصب کشی دندان
 • جراحی لثه
 • کشیدن دندان عقل
 • پر کردن دندان
 • کاشت دندان به روش های مختلف مانند بریج، ایمپلنت و دندان مصنوعی
 • اصلاح طرح لبخند
 • کامپوزیت دندان
 • لمینت دندان
 • ارتودنسی دندان
 • و …

همچنین در این مراکز بخشی به عنوان دندانپزشکی کودکان در نظر گرفته می شود که طراحی داخلی آن برای کودکان جذاب تر است و از استرس و نگرانی که بابت درمان های دندانپزشکی در کودکان وجود دارد می کاهد. همچنین پرسنل و پزشکان این مجموعه نیز تخصص و مهارت کافی در حوزه درمان های دندانپزشکی کودکان دارند.

کلینیک دندانپزشکی کودکان

بهترین کلینیک دندانپزشکی چه ویژگی هایی دارد؟

موقعیت مکانی مناسب دارد

به دلیل اینکه اکثر خدمات دندانپزشکی نیاز به مراجعه چندین باره به مرکز دارد بنابراین برای پیدا کردن بهترین کلینیک دندانپزشکی در شهرهای پرجمعیتی مثل پایتخت به دنبال مراکزی باشید که دسترسی به آنها با وسایل حمل و نقل عمومی و وسایل حمل و نقل شخصی میسر و راحت باشد.

به صورت ۲۴ ساعته خدمات ارائه می دهند

کلینیک های دندانپزشکی خوب در شهر تهران به صورت تمام وقت و ۲۴ ساعته خدمات خود را ارائه می دهند که به این مراکز کلینیک دندانپزشکی ۲۴ ساعته یا شبانه روزی گفته می شود. البته شبانه روزی بودن این مراکز به این معنا نیست که اگر شب هنگام به این مراکز مراجعه کنید خدمات بی کیفیت تری به نسبت روز ارائه می شود؛ چرا که پرسنل و متخصصین این مراکز به صورت شیفتی فعالیت می کنند و در هر ساعت از شبانه روز به این مراکز مراجعه کنید بهترین خدمات را از بهترین متخصصین آن حوزه دریافت می کنید.

محیط استریلیزه

به دلیل اینکه در مراکز دندانپزشکی سر و کار پزشکان با دهان و دندان است و اکثر بیماری ها و عفونت ها از این طریق انتقال پیدا می کنند بنابراین تمیز و استریلیزه بودن محیط کلینیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کلیه خدمات درمانی و زیبایی را ارائه می دهد

کلینیک های دندانپزشکی باید کلیه خدمات زیبایی و درمانی را در یک مکان توسط متخصصین آن حوزه ارائه دهند. برای مثال در یک کلینیک دندانپزشکی خوب تعدادی متخصص ارتودنسی، ایمپلنت، دندانپزشکی عمومی، دندانپزشک ترمیمی و زیبایی و … فعالیت دارند.

پرسنل حرفه ای و خوب دارد

کلیه پرسنل مراکز دندانپزشکی خوب باید رفتار مناسب و حرفه ای با مراجعه کنندگان خود داشته باشند. همچنین در این مراکز همواره کلاس هایی به منظور به روز شدن متدها و روش های درمانی پرسنل ارائه می شود.

نوبت دهی سازمان یافته

در شهرهای شلوغ و پرجمعیتی مثل تهران سیستم نوبت دهی مراکز مختلف اعم از کلینیک دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت است. کلینیک های دندانپزشکی خوب به منظور راحتی کار مراجعه کنندگان خود اصولا مجهز به سیستم نوبت دهی آنلاین، تلفنی و حضوری هستند.

دندانپزشکی کودکان

یک کلینیک دندانپزشکی چه بخش هایی دارد؟

همان طور که مواردی مثل وجود یک تیم دندانپزشکی مجرب، حضور انواع متخصص ها اعم از متخصص ارتودنسی و …. حائز اهمیت است فضای کلینیک هم بسیار مهم است. یک کلینیک دندانپزشکی شامل بخش های زیر است:

اتاق انتظار

به دلیل اینکه نوبت دهی به بیماران به صورت تقریبی است، ممکن است نیاز باشد بیماران برای مدت زمانی در کلینیک منتظر بمانند. بنابراین یک کلینیک خوب باید یک بخشی را به عنوان اتاق انتظار در نظر بگیرد که در آنجا امکانات سرگرم کننده ای مثل کتاب، مجله، تلویزیون و …. برای سرگرم شدن مراجعه کنندگان وجود داشته باشد.

سرویس بهداشتی

کلینیک دندانپزشکی می بایست مجهز به سرویس بهداشتی با امکانات بهداشتی باشد.

اتاق درمان

اتاق درمان می بایست یک محیط کاملا آرام، تمیز، استریلیزه و عاری از هر گونه آلودگی و میکروب باشد.

تفاوت کلینیک دندانپزشکی با مطب دندانپزشکی در چیست؟

در مطب و کلینیک دندانپزشکی خدمات دندانپزشکی ارائه می شود با این تفاوت که در مطب دندانپزشکی تنها خدمات عمومی دندانپزشکی و یا یکی از خدمات تخصصی دندانپزشکی ارائه می شود و تنها یک دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی در آنجا فعالیت دارد. در صورتی که در کلینیک دندانپزشکی تقریبا کلیه خدمات دندانپزشکی اعم از زیبایی و درمانی ارائه می شود و در آنجا یک یا چند دندانپزشک عمومی و متخصص های مختلف اعم از متخصص ارتودنسی، متخصص ترمیمی و زیبایی دندان، متخصص دندانپزشکی کودکان و … فعالیت دارند.

یکی دیگر از تفاوت های این دو مرکز دندانپزشکی در این است که کلینیک های دندانپزشکی معمولا شبانه روزی و ۲۴ ساعته هستند در حالی که مطب های دندانپزشکی تنها ساعات محدودی از روز را فعالیت دارند.

نظر خود را بیان کنید