• از بوتاکس و ژل‌ های تزریقی برای رفع چین و چروک ‌ها استفاده می‌شود، اما کارایی این دو با یکدیگر خیلی متفاوت است.
 • به طور کلی از بوتاکس برای درمان چین و چروک‌ های فعال استفاده می‌شود اما ژل‌های تزریقی، بیشتر روی درمان چین و چروک ‌های غیر فعال اثر دارند.
 • دوام تاثیر ژل ‌های تزریقی بیشتر از بوتاکس است اما معمولا برای انجام روش ‌های مرتبط با تزریق ژل، باید بیشتر هزینه کنید.

روش‌های مرتبط با تزریق ژل و بوتاکس، غیر تهاجمی هستند و برای موارد زیبایی و ظاهری از آن ‌ها استفاده می‌شود. این محصولات می‌توانند میزان چین‌ و چروک ‌های صورت را کاهش دهند و نشانه ‌های پیری را از بین ببرند.

اگر چه هر دو روش درمانی، شباهت ‌هایی با یکدیگر دارند اما از آن ‌ها برای اهداف نسبتا متفاوتی استفاده می‌شود. اگر بیمار هستید و می‌خواهید یکی از این روش ‌ها را انتخاب کنید؛ برای دست‌یابی به بهترین نتیجه باید تفاوت و عوارض جانبی تزریق بوتاکس و ژل را بدانید.

مقایسه بوتاکس با ژل‌های تزریقی

تفاوت در هدف

بوتاکس ماهیچه ‌ها را بی‌حس می‌کند

بوتاکس ترکیب خالص‌شده سم بوتولونیوم است این ماده معمولا برای درمان چین و چروک ‌ها و خط و خطوط صورت، کاربرد بیشتری دارد.  همچنین بوتاکس ماهیچه‌ های اصلی صورت را فلج می‌کند. این ماهیچه ‌ها منجر به ایجاد چین و چروک ‌های فعال می‌شوند.

ژل ‌های تزریقی به صورت حجم می‌دهند

از ژل‌ های تزریقی هم می‌توان برای درمان چین و چروک ‌ها بهره برد. این پر کننده‌ های پوستی، نوعی ماده هستند که زیر پوست تزریق می‌شوند و به طور موقت به صورت حجم می‌دهند. این مواد روی پر کردن چین‌ و چروک‌ ها و صاف کردن پوست، تاثیر زیادی دارند. پر کننده‌ های پوستی چند نوع مختلف دارند اما معروف ‌ترین و رایج ‌ترین نوع آن ‌ها، اسید هیالورونیک است.

تفاوت در موارد استفاده

هم بوتاکس و هم ژل ‌های تزریقی، خاصیت درمانی ضد چروک دارند اما در روش استفاده از آن‌ ها تفاوت ‌هایی کلیدی وجود دارد.

بوتاکس

اساسا از بوتاکس برای درمان چین و چروک ‌های صورت استفاده می‌شود. این ماده برای درمان موارد زیر از سازمان غذا و دارو تاییدیه گرفته است:

 • درمان خطوط پیشانی (با شدت متوسط تا شدید)
 • درمان چین و چروک ‌های دور چشم (با شدت متوسط تا شدید)
 • درمان خط اخم بین ابرو ها (با شدت متوسط تا شدید)

باید به این نکته مهم اشاره کنیم که بوتاکس بیشتر برای درمان چین و چروک های فعال کاربرد دارد (نه چین و چروک‌های غیر فعال). چین و چروک ‌های فعال در اثر انقباضات ماهیچه ‌ها ایجاد می‌شوند در حالی که چین و چروک ‌های غیرفعال، در نتیجه کمبود چربی و کلاژن به وجود می‌آیند. تشکیل چین و چروک ‌های غیرفعال ربطی به فعالیت ماهیچه ‌ها ندارد.

پر کننده‌ ها (ژل)

از پر کننده‌ های پوستی فقط برای رفع چین و چروک ‌های صورت استفاده نمی‌شود. این مواد برای رفع دغدغه‌ های زیبایی متنوعی کارایی دارند. از جمله:

 • حجم ‌دهی به گونه ‌های گود افتاده
 • حجم ‌دهی به لب ‌ها
 • پر کردن چین و چروک‌ های غیرفعال
 • رفع جای جوش عمیق

مقایسه بوتاکس با ژل‌های تزریقی

چگونه باید بین بوتاکس و ژل‌ های تزریقی، یکی را انتخاب کرد؟

با یک حساب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که بوتاکس بهترین گزینه برای رفع چین و چروک‌ های فعال است اما معمولا ژل‌های تزریقی، تاثیر بیشتری روی رفع چین و چروک‌ های غیرفعال و کاهش حجم صورت دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به جدول زیر مراجعه کنید:

ناحیه تحت درمانبهترین گزینه درمانیچرا؟
خطوط افقی پیشانیبوتاکسخطوط افقی معمولا در اثر فعالیت ماهیچه‌ های پیشانی که حرکات ابرو را کنترل می‌کنند، ایجاد می‌شود. تزریق بوتاکس می‌تواند به آرام شدن ماهیچه‌ ها و کاهش چین و چروک‌ های فعال کمک کند.
لب ‌هاژلچروک ‌های ایجاد شده در تاحیه لب‌‌ ها، در اثر کاهش حجم این ناحیه اتفاق می‌افتد. با بالا رفتن سن، صورت فرد با کاهش حجم مواجه می‌شود. ژل‌ های تزریقی این کمبود حجم را جبران می‌کنند و خط و خطوط ایجاد شده دور لب ‌ها را پر می‌کنند.
چین و چروک‌ های دور چشمبوتاکسوقتی لبخند می‌زنید، دور چشمانتان چین ‌هایی پدیدار می‌شود. بوتاکس می‌تواند فعالیت ماهیچه ‌های این ناحیه را مهار کند و خط و خطوط ایجاد شده را دوباره صاف کند.
خط اخم میان ابروهابوتاکسبوتاکس درون ماهیچه ‌های چین ‌دهنده ابرو (ماهیچه کوچک و مثلثی‌ شکلی که نزدیک به ابروهاست) و ماهیجه هرمی بینی (ماهیچه‌ای که پوست میان ابروها را به سمت پایین می‌کشد) تزریق می‌شود. این ماده از فعالیت این ماهیچه ‌ها جلوگیری می‌کند و به این ترتیب میزان چین و چروک‌ های ایجاد شده کاهش می یابد.
چین و چروک‌هایی که هنگام استراحت صورت نمایان می‌شوندژلممکن است هم‌چنان که سنتان بالا می‌رود؛ بدون بروز هیجانات خاصی در صورتتان، خطوط ریز و چین و چروک ‌هایی روی آن مشاهده کنید. با تزریق ژل می‌توان این چین و چروک‌ ها را پر کرد و کاری کرد که دوباره پوستتان جوان و شاداب به نظر برسد.

البته باید خاطر نشان کنیم که برنامه درمانی دقیق، با توجه به آناتومی صورت اختصاصی هر فرد تعیین می‌شود. متخصصان زیبایی در بسیاری از موارد به منظور رسیدن به بهترین نتیجه، ترکیبی از روش‌های درمانی تزریق بوتاکس و ژل را پیشنهاد می‌کنند.

خطرات و عوارض جانبی

به طور کلی روش‌های درمانی تزریق ژل و بوتاکس بسیار ایمن هستند. هر دو این روش ‌ها حداقل میزان تهاجم را دارند و به مدت زمان کمی هم برای ریکاوری و استراحت نیاز دارند.

به‌ هرحال مثل هر جراحی زیبایی دیگری، برای انجام این موارد هم خطراتی وجود دارد که باید آن‌ها را مد نظر قرار داد.

عوارض جانبی بوتاکس

معمولا عوارض جانبی بوتاکس، در نتیجه مهارت کم در تزریق ایجاد می‌شود. از عوارض جانبی بوتاکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد کبودی در نزدیکی محل تزریق
 • افتادگی پلک
 • خشک شدن دهان
 • سردرد
 • خشک شدن، قرمزی یا سوزش چشم‌ ها

مقایسه بوتاکس با ژل‌های تزریقی

عوارض جانبی ژل

بیشتر عوارض جانبی ناشی از تزریق ژل، مواردی جزیی هستند و در عرض چند روز از بین می‌روند. عوارض جانبی رایج تزریق ژل شامل موارد زیر است:

 • کبودی، درد و قرمز شدن نواحی نزدیک محل تزریق
 • تغییر رنگ
 • خارش
 • ایجاد توده یا عدم تقارن
 • آسیب پوستی

نتایج حاصل از تزریق ژل یا بوتاکس تا چه مدت دوام دارد؟

بوتاکس

تایج حاصل از تزریق بوتاکس، موقتی است. با گذشت زمان، بدن این ماده را می‌سوزاند و پایانه‌ های عصبی جدیدی تشکیل می‌شوند که بوتاکس روی آن‌ها تاثیری نداشته است. به این ترتیب دوباره ماهیچه‌ ها منقبض می‌شوند و چین و چروک ‌های فعال روی صورت ایجاد می‌شوند.

اگر می‌خواهید نتایج حاصل از درمان بوتاکس از بین نرود؛ باید دوباره تزریق بوتاکس را تکرار کنید. برخی پژوهش‌ ها نشان داده‌اند که احتمالا با درمان‌های مکرر، اثر بوتاکس دوام بیشتری خواهد داشت.

راهی برای از بین بردن یا حل کردن بوتاکس وجود ندارد (برخلاف ژل ‌های تزریقی). اگر از نتیجه درمان راضی نیستید، فقط باید صبر کنید تا اثر آن از بین برود. برخی مواقع ممکن است پزشکتان به شما پیشنهاد دهد برای بهبود نتیجه، بوتاکس بیشتری تزریق کنید.

ژل ‌های تزریقی

مدت زمان اثر ژل ‌های تزریقی، بیشتر از بوتاکس است. مدت زمان تاثیر این روش درمانی به نوع ژل استفاده‌ شده و ناحیه تحت درمان بستگی دارد. برای مثال ممکن است تاثیر پر کننده ‌های پوستی برای حجم‌ دهی به گونه‌ ها، تا دو سال دوام داشته باشد اما اگر از آن‌، برای حجم‌ دهی به لب استفاده شود؛ نتیجه حاصل فقط شش ماه دوام داشته باشد.

یکی از مزایای ژل ‌های تزریقی، این است که نتایج برخی از انواع آن‌ها برگشت ‌پذیر است. برای مثال با تزریق آنزیم هیالورونیداز، می‌توان با خیال راحت، پر کننده ‌های پوستی ساخته ‌شده از اسید هیالورونیک را حل کرد. به همین دلیل استفاده از این نوع ژل‌ ها، برای بیمارانی خوب است که برای اولین بار چنین مواردی را امتحان می‌کنند و نیاز به تضمین دارند. تضمین این که اگر نتیجه حاصل را دوست نداشتند، بتوانند به حالت قبل برگردند.

مقایسه بوتاکس با ژل‌های تزریقی

تفاوت در هزینه

هزینه تزریق بوتاکس و ژل، به میزان محصول استفاده‌ شده و مکانی که پزشک در آن‌جا مشغول به کار است، بستگی دارد. به طور کلی هزینه درمان ‌های زیبایی در شهرهای گران ‌تر، بیشتر است.

نکته‌ های مهم

بوتاکس ‌ها و ژل‌ های تزریقی، روش‌ های درمانی بسیار خوبی برای درمان نشانه‌ های پیری هستند و با استفاده از این روش ‌ها، می‌توان به بیماران کمک کرد تا ظاهری جوان‌ تر و شاداب ‌تر داشته باشند. هر کدام از این محصول ‌ها کارایی خودشان را دارند. بوتاکس، ماهیچه ‌های صورت را فلج می‌کند و چین و چروک‌ های فعالی را از بین می ‌برد که در اثر ابراز احساسات و هیجان‌های مختلف، در صورت فرد ایجاد می‌شود اما ژل‌ های تزریقی، کمبودهای حجم صورت را پر می‌کنند و باعث می‌شوند فرد پوستی صاف‌ تر داشته باشد.

هر دو این محصول‌ ها بی‌ ضرر هستند. هزینه تزریق ژل بیشتر از تزریق بوتاکس است اما مدت زمان اثر آن نیز بیشتر است. برای گرفتن بهترین نتیجه درمانی و کاهش خطرات و عوارض جانبی این‌ درمان ‌ها، مهم است که به پزشک ‌های خوشنام و مراکز درمانی معتبر مراجعه کنید.

نظر خود را بیان کنید