پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص و ویتامین های زیتون برای سلامتی

با ارزش غذایی و خواص زیتون آشنا شوید

زیتون

زیتون میوه‌ی قدرتمند و خوشمزه‌ای است که می‌تواند برای بدن انسان مفید باشد و مزایای بسیاری همچون جلوگیری از پوکی استخوان، جلوگیری از سرطان‌های متعدد، کاهش التهاب و ورم مفاصل، بهبود سیستم گوارش، تسکین واکنش‌های آلرژیک، بهبود جریان خون، محافظت در برابر بیماری‌های قلبی، افزایش عملکرد شناختی، مبارزه علیه عفونت‌ها و کاهش فشار خون دارد.

زیتون بیشتر در منطقه‌ی مدیترانه شرقی شناخته شده است. اگرچه زیتون در سراسر جهان یافت می‌شود اما برای اولین بار از این ناحیه شهرت خود را پیدا کرد. همچنین این میوه‌ی لذیذ و خوشمزه در مناطق شمالی ایران و عراق نیز یافت می‌شود. زیتون معمولا به خاطر ارزش آشپزی و مزایای پزشکی‌اش مورد استفاده قرار می‌گرفت. واژه‌ی زیتون نیز از همان زبان مشتق شده و در ادبیات و تاریخ امپراطوری مدیترانه‌ای‌ها ظاهر شده است. روغن زیتون نیز توانسته است توجه بیشتر افراد را به خود جلب کند زیرا برای آشپزی بسیار مفید است و دارای مواد مغذی بسیاری است اما اهمیت آن نباید باعث شود که از مزایای بی‌شمار زیتون غافل شویم.

گونه‌های بسیار مختلفی از زیتون وجود دارد و برخی از آن‌ها ممکن است کم و بیش ترکیبات و اجزای مهم را به همراه داشته باشند. اما همه‌ی این گونه‌ها دارای عناصر خاصی هستند که آن‌ها را برای سلامتی انسان مفید می‌سازد. شما می‌توانید زیتون را به سالاد، ساندویچ و یا غذاهای مصرفی خود اضافه کنید. روغن آن برای پخت غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر بخشی از زیتون برای سلامتی مفید و موثر خواهد بود و مردم سراسر جهان هزاران سال است که ارزش خاصی برای آن قائل‌اند.

مقاله مرتبط: فواید انواع روغن زیتون

ارزش تغذیه‌ای زیتون:

منافع سلامتی و پزشکی زیتون عمدتاً به خاطر وجود مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و ترکیبات آلی همچون آهن، فیبر، مس، ویتامین E ، ترکیبات فنولی، اولئیک اسید و آنتی اکسیدان‌های مختلف است. اجازه دهید نگاهی گذرا به مزایای زیتون بیندازیم. درصدهای مورد نیاز بدن در هر ۱۰۰ گرم زیتون.

ویتامین های موجود در زیتون:

 • ویتامین ای ۱۹ درصد
 • ویتامین آ ۸ درصد
 • ویتامین کا ۲ درصد
 • ویتامین بی۶ ۲درصد

ارزش تغذیه ای زیتون:

 • چربی ۲۴ درصد
 • فیبر ۱۳ درصد
 • کالری ۱۲۵
 • پروتئین ۲ درصد

مواد معدنی زیتون:

فواید زیتون برای سلامتی:

زیتون سبز، تقویت کننده‌ی سلامت قلب:

بیماری‌های قلبی یکی از شرایط مرگبار گسترده در سراسر جهان است. بنابراین افراد به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند سلامت قلب خود را بهبود ببخشند و در برابر تمامی فاکتورهایی که باعث ایجاد تصلب شرایین، حمله قلبی، بیماری‌های قلبی عروقی و سکته می‌شود، مبارزه نمایند. زیتون حاوی اسیدهای چرب تک غیر اشباعی است که اولئیک اسید نام دارد و می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. روغن زیتون نیز دارای اولئیک اسید است و مسئول کاهش فشار خون است. کاهش فشار خون شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

علاوه براین، زیتون غنی از ترکیبات فنولی است که می‌تواند از بروز سرطان‌های مختلف جلوگیری کند. ترکیبات فنولی مانند هیدروکسی تیروزول همانند یک ضد انعقاد عمل می‌کند که همین امر نیز شانس ایجاد لخته‌های خون را کاهش می‌دهد. گذشته از آن، ترکیبات فنولی یکسان می‌تواند تنش رگ‌های خونی را برطرف کند و عروقی خونی را متسع نماید. همین امر موجب می‌شود جریان خون در بدن به خوبی انجام شود و اکسیژن رسانی به سایر ارگان‌های بدن نیز تسهیل گردد.

فایده زیتون در کاهش پوکی استخوان:

افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می‌کنند، کمتر به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند.توضیح قطعی این پدیده اخیرا کشف شده است. در تحقیقات انجام شده ثابت شد که ترکیب هیدروکسی تیروزول و اولئوروپین باعث افزایش رسوب کلسیم و رشد استخوان می‌شوند و همین امر از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. اگر در خطر ابتلا به پوکی استخوان هستید مقدار مناسبی از زیتون و یا روغن آن را به رژیم غذایی خود بیفزایید .

خاصیت زیتون در جلوگیری از سرطان:

رمز و راز درمان سرطان به یک مشکل عمده در جوامع امروزی تبدیل شده است اما روش‌های جایگزین بسیاری برای درمان، کاهش پیشرفت و حتی جلوگیری از بروز آن وجود دارد. زیتون معمولا با استفاده از روش‌های مختلف از بروز سرطان جلوگیری می‌کند. اولا، زیتون حاوی آنتوسیانین است که به عنوان یک ماده‌ی ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، می‌تواند از بروز سرطان جلوگیری کند. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند در برابر رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند. این رادیکال‌های آزاد سلول‌های سالم بدن را به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌کنند بنابراین اضافه کردن آنتی اکسیدان‌ها به رژیم غذایی می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

دوما، زیتون حاوی اولئیک اسید است که از گیرنده فاکتور رشد خاصی جلوگیری می‌کند . همین امر نیز موجب می‌شود رشد و توسعه‌ی سرطان سینه کاهش پیدا کند. در نهایت هیدروکسی تیروزول از جهش DNA و رشد سلول‌های غیر طبیعی جلوگیری می‌کند.

خوردن زیتون و کاهش التهاب:

ترکیبات مختلف در زیتون نه تنها به عنوان ترکیبات آنتی اکسیدانی عمل می‌کنند بلکه دارای خاصیت ضد التهابی نیز هستند. این عوامل باعث کاهش التهاب در بدن می‌شوند. مصرف زیتون باعث کاهش درد و التهاب در مفاصل، ماهیچه‌ها، قسمت‌های آسیب دیده،تاندون‌ها و اندام‌های مختلف بدن می‌شود. به خصوص در شرایط آرتریت، نقرس و دیگر شرایط روماتیسمی ، زیتون می‌تواند درد را کاهش دهد.

زیتون و بهبود عملکرد سیستم گوارش:

زیتون منبع سالمی از فیبر است و تقریبا ۱۳ درصد از نیازهای روزانه‌ی یک فرد را به فیبر تامین می‌کند. وجود فیبر بالا باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش می‌شود. همین امر موجب می‌شود اجابت مزاج نیز بهبود یابد. فیبر همچنین به ایجاد حس سیری در فرد کمک می‌کند. فیبر نه تنها برای بهبود عملکرد سیستم گوارشی و سلامت روده‌ها مفید است بلکه در کاهش وزن نیز می‌تواند موثر باشد. فیبر همچنین سلامت قلب را با کاهش کلسترول بد خون، افزایش می‌دهد.

کاهش واکنش‌های آلرژیک با مصرف زیتون:

از آنجایی که زیتون خاصیت ضد التهاب دارد می‌تواند در کاهش واکنش‌های آلرژیک نیز مفید باشد. ترکیبات خاصی در زیتون به عنوان یک آنتی هیستامین عمل کرده و می‌تواند واکنش های آلرژیک را کاهش دهد. با اضافه کردن زیتون به رژیم غذایی، می‌توانید از بروز آلرژی‌های مختلف جلوگیری کنید.

گردش خون بهتر با زیتون:

زیتون منبعی غنی از آهن و مس بوده و این دو ترکیب مهمی برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون هستند. بدون وجود این دو ماده‌ی معدنی، گلبول‌های قرمز خون کمتر شده و همین امر نیز موجب کم خونی در فرد می‌شود. کم خونی نشانه‌های مختلفی همچون خستگی، درد شکم، سر درد، نقص شناختی و کاهش سلامت عمومی ارگان‌ها را دارد. تا جایی که می‌توانید زیتون بخورید تا گردش جریان خونتان افزایش پیدا کند.

خاصیت آنتی باکتریایی زیتون:

اولئوروپین یک ترکیب شیمیایی ارزشمندی است که در زیتون یافت می‌شود و دارای خاصیت آنتی باکتریایی است. مصرف مقادیر فراوان از زیتون می‌تواند بدن شما را در برابر عفونت‌ها و باکتری‌های مختلف بیمه کند.

هشدار درباره مصرف زیتون:

زیتون به طور کلی برای سلامتی بدن بسیار مفید است با اینحال برخی از آلرژی‌های فصلی وجود دارد که می‌تواند با گرده‌ی درخت زیتون مرتبط باشد. همین امر موجب ایجاد آلرژی در افراد مختلف می‌شود. همچنین در زیتون و روغن آن اسیدهای قوی و ترکیبات آلی موجود است که مصرف آن برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌شود. در صورت مصرف سعی کنید از زیاده‌روی و افراط خودداری کنید و قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت نمایید. در نهایت زیتون حاوی مقادیر زیادی از سدیم است که برای افرای که فشار خون بالا دارند و یا از وجود بیماری‌های قلبی عروقی رنج می‌برند ممکن است مضر باشد. به جز موارد گفته شده، زیتون برای سایر افراد بسیار مفید است.

۲۲ دیدگاه

 1. هستی در بهمن ۱۵, ۱۳۹۴در۸:۳۹ ب٫ظ

  زیتون خوشمزه نیست به نظرم نمیدونم مردم چطوری مصرف میکنن!!!!

  • مرادی در دی ۴, ۱۳۹۶در۱۱:۲۲ ق٫ظ

   سلام : بهترین زیتون در شهرستان طارم تولید میشود اگه جهت مصرف نیاز به راهنمایی باشد با کمال میل درخدمتم .

 2. سعید در اسفند ۱۹, ۱۳۹۴در۳:۴۲ ب٫ظ

  با عرض سلام ممنون از مطالب جامع و کاملتون من بشخصه عاشق زیتون سبزم مخصوصا تلخش

  • محسن در اسفند ۲۰, ۱۳۹۴در۱۰:۲۰ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز.
   از لطفی که به مجله سلامت دارید متشکریم.

 3. neda در تیر ۱۳, ۱۳۹۵در۳:۰۴ ب٫ظ

  زیتون سبز خوشمزه و خوش طعمه من زیاد میخورم

 4. pouya در تیر ۲۲, ۱۳۹۵در۲:۴۷ ب٫ظ

  زیتون عاااااااااااااااااالیه!!!♡

 5. مجید و در تیر ۲۴, ۱۳۹۵در۳:۴۰ ب٫ظ

  سلام خداییش زیتون عالیه من تردمیل میزدم و به خاطر کار زیاد هم که میکردم زانو هام خیلی خسته و درد ناک بود ولی از وقتی که شروع به خوردن زیتون کردم واقعا معجزه کرد الان زانو هام حتی دیگه صدای کوچکم نمیده با وجود اینکه هر روز تردمیل و کار های سنگین انجام میدم

 6. میلاد در مرداد ۹, ۱۳۹۵در۱:۰۸ ب٫ظ

  سلام ممنون از مطالبتون
  تو تلگرام کانال نداریدعضو بشیم و از مطالب استفاده کنیم؟؟؟

  • محسن در مرداد ۱۱, ۱۳۹۵در۸:۱۱ ق٫ظ

   سلام
   به زودی کانال تلگرام مجله سلامت راه اندازی میشه.

 7. ممد مهدی در آبان ۱۹, ۱۳۹۵در۱۰:۴۶ ق٫ظ

  سلام ، زیتون فقط پروردش خوبه همین

  • علی خیامی در تیر ۱۴, ۱۳۹۷در۷:۱۹ ب٫ظ

   عشقم زیتون پرورده

 8. رضا در آذر ۱۰, ۱۳۹۵در۷:۵۱ ق٫ظ

  سلام من زیتون خراسان جنوبی بیرجند دارم یعنی فروشنده زیتونی (بی هسته ، جنگلی ،پرورده،باغی و همه نوعش هستم اگه کسی خواست پیام بده براش بیارم )ش تماس ۰۹۱۵۹۳۷۳۴۲۲

  • مهندس رجب رئیسی در آبان ۱۷, ۱۳۹۸در۸:۱۷ ب٫ظ

   سلام
   من میخام‌ ولی شهرستان ایرانشهرم می فرستین برام

 9. مریم در دی ۳, ۱۳۹۵در۹:۴۰ ب٫ظ

  عالی بود واقعا بایدسپاسگذارنعمتهای خداوند باشیم??

 10. ثمین در مرداد ۲۰, ۱۳۹۶در۵:۲۸ ب٫ظ

  چرا همه سایتا میگن برای خانم باردار عالیه وشما برعکس میگید????

 11. محسن حاتمی در شهریور ۱۸, ۱۳۹۶در۱۱:۲۵ ب٫ظ

  از توضیحات شما بسیار ممنون اما نکته مهم در این است که برای بهره بردن از این همه خواص زیتون چگونه باید آن را مصرف کرد. میوه زیتون بسیار تلخ است و خوردن آن بسیار سخت است زیتون های موجود در بازار هم آنقدر شور هستند که نمک موجود در آنها عامل بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی است ممنون می شوم اگر روش صحیح استفاده از زیتون را بیان نمایید

 12. علی سیف نژاد در مهر ۲۷, ۱۳۹۶در۱۱:۰۹ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید من فشار خونه بالا هستم قرص فشار .ادوان .استفاده میکنم ..خودم مغازه زیتون فروشی دارم …مصرفش برام ضرر داره….البته تو آب نمک هم نگهداری میشه..

 13. محسن صمدایی در آبان ۱۴, ۱۳۹۶در۰:۴۷ ق٫ظ

  با سلام زیتون سبز را وقتی که توی اب انقدر کذاشتی تا اینکه تلخی ان از بین رفت بیا با سنگ گرد زیتون را بکوب و بعد از کوبیدن بیا انار ترش یا انار ملس یعنی نه ترشه نه شیرین را اب بگیر و زیتون سبز کوبیده شده را در یک دبه پلاستیکی بهمراه اب انار گرفته شده بریز و به مدت سه هفته قرار بده و بعد از سه هفته نوش جان کن ببین چقدر خوشمزه است .

 14. نرگس در آذر ۱۲, ۱۳۹۶در۱۱:۳۸ ب٫ظ

  زیتون عاااااالیه

 15. shila در دی ۳, ۱۳۹۷در۸:۵۰ ب٫ظ

  زیتون ب نظرم خوشمزه ترین میوه اس
  من ب جا تنقلات زیتون میخورم نمیدونم بعضیا چجوری میگن خوشمزه نیست

 16. oliveland.ir در بهمن ۲۴, ۱۳۹۷در۱۰:۵۳ ق٫ظ

  سلام و عرض ادب
  مطلب بسیار مفید و ارزشمندی بود.
  زیتون دارای خواصی است که هنوز علم به طور تمام و کمال آن را کشف نکرده است.
  ممنون از مطالب زیبای مجله سلامت
  بنده نیز وبسایتی در رابطه با زیتون و روغن زیتون دارم که به صورت تخصصی به بحث زیتون پرداخته است.

 17. Samyar در اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸در۱:۲۳ ق٫ظ

  سلام مرسی درمورد این همه اطلاعات ازتون سپاسگذاریم فقط یه سوالم داشتم زیتون برای موهای سرم مفید یا چیزی به اون ربط نداره ؟

نظر خود را بیان کنید