پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

رژیم غذایی طیف دین اورنیش (Ornish)

همه چیز بخورید و لاغر بمانید!

دکتر اورنیش Ornish-Diet

شاید بخواهید ۱۰ پوند وزن کم کنید یا ۱۰۰ پوند. شاید حمله قلبی داشته اید و باید رژیم غذایی خود را عوض کنید. یا شاید وزن کم کرده اید و می خواهید مجددا افزایش وزن نداشته باشید.

دین اورنیش، MD، می گوید: تمام روش های کاهش وزن را فراموش کنید. در آخرین برنامه غذایی که او ارائه کرده است هیچ غذایی حذف نمی شود.

او غذاها را از سالم ترین (گروه ۱) به پایین ترین حجم مواد مغذی (گروه ۵) تقسیم می کند. به طور کلی، هر چقدر رژیم غذایی شما به سمت گروه ۱ پیش برود سلامتی عمومی شما بیشتر و کاهش وزن بیشتری خواهید داشت.

علاوه بر رژیم غذایی، اورنیش بر میزان فعالیت شما، چگونگی واکنش به استرس، و میزان عشق و حمایتی که در زندگی دریافت می کنید نیز تاکید می کند.

رژیم غذایی طیف دکتر اورنیش

چه چیزهایی می توانید بخورید؟

هیچ چیزی ممنوع نیست، اما مقدار مصرف برخی از غذاها (از جمله مرغ، کربوهیدرات های فراوری شده، قند و الکل) بستگی به هدف شما دارد.

وب سایت اورنیش اشاره می کند “برای اکثر افراد، داشتن رژیم غذایی – هر گونه رژیم غذایی – قابل تحمل نیست … در مقابل، روش طیف فقط در مورد آزادی و انتخاب است.”

  • سطح تلاش: متوسط
    این که چگونه می خواهید این برنامه را اجرا کنید به شما بستگی دارد. شما می توانید تغییرات اساسی ایجاد کنید یا یک رژیم متوسط ​​تر را انتخاب کنید؛ این مسئله بستگی به هدف شما دارد.
  • محدودیت ها: دوستداران گوشت و کسانی که موادغذایی فراوری شده مصرف می کنند، به سختی با این برنامه غذایی کنار می آیند. اگر بیماری مانند بیماری قلبی دارید، محدودیت های بیشتری خواهید داشت، از جمله مقدار چربی در رژیم غذایی.
  • پخت و پز و خرید: اورنیش توصیه می کند تا جایی که امکان دارد غذاهای تازه و فصلی – طبیعی مصرف کنید. برنامه غذایی طیف شامل دستور غذاهای سالم زیادی است (توسط سرآشپز آرت اسمیت) که به راحتی پخته می شوند.
  • غذاهای کنسروی و بسته بندی شده: هیچی.
  • جلسات شخصی: نه.
  • استثنا: افرادی که دارای بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی یا دیابت هستند می توانند در برنامه مدیریت شیوه زندگی دکتر اورنیش در مراکز بهداشتی مختلف در سراسر ایالات متحده ثبت نام کنند.
  • ورزش: اورنیش توصیه می کند به صورت منظم ورزش کنید به عنوان مثال ۲۰-۳۰ دقیقه در روز راه بروید. همچنین توصیه می کند با تمرینات یوگا، مدیتیشن و استفاده از تکنیک های آرامش بخش دیگر، استرس خود را کنترل کنید.

آیا در این رژیم غذایی محدودیت های غذایی یا ترجیحات غذایی وجود دارد؟

بله به عنوان مثال، رژیم گیاهخواری، یا رژیم کم چرب را می توانید به راحتی در این برنامه جای دهید.

این رژیم غذایی خالی از گلوتن نیست، بنابراین اگر گلوتن مصرف نمی کنید، باید مواد غذایی گلوتن دار را حذف کنید.

چه چیز دیگری باید در خصوص این رژیم غذایی بدانید؟

هزینه: اکثر غذاهای سالم توصیه شده گران نیستند، اما بعضی از آنها، مانند ماهی، گران هستند.

پشتیبانی: به انجمن رایگان و آنلاین اورنیش”احساس عشق” بپیوندید تا نکات و دستورهای غذایی دریافت کنید و با افرادی دیگر که از این رژیم استفاده می کنند ارتباط برقرار کنید. همچنین فیلم های مدیتیشن نیز به صورت آنلاین در دسترس هستند.

رژیم غذایی طیف دکتر اورنیش

دکتر برونیلدا نازاری، MD ، در این خصوص چه می گوید:

آیا این روش موثر است؟

بله، رژیم غذایی طیف دکتر اورنیش موثر است. این رژیم برای تمام افراد مناسب است، اما این رژیم غذایی برای کسانی که در معرض خطر بیماری قلبی هستند طراحی شده است.

این برنامه شامل یک برنامه گام به گام برای دریافت مواد مغذی است که به عنوان یک رژیم غذایی کم چرب استفاده می شود. از لحاظ تاریخی، این نوع رژیم کم کربوهیدرات و کم چرب برای افراد مبتلا به بیماری قلبی پیشنهاد می شد.

این رژیم غذایی با کربوهیدرات های پیچیده، میوه ها و سبزیجات شروع می شود. این رژیم باعث افزایش فیبر و کاهش کالری می شود. با این حال مراحل این رژیم غذایی می تواند محدود کننده باشد.

مانند هر رژیم غذایی دیگر که غذای مصرفی شما را تغییر می دهد، برای این رژیم غذایی نیز باید برنامه غذایی داشته باشید و در هنگام شروع باید به موادمغذی توجه کنید.

آیا این رژیم غذایی برای بیماری های خاص خوب است؟

برنامه غذایی طیف اورنیش به ویژه برای افرادی که نیاز به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی دارند، بسیار موثر است. بعضی از کارشناسان هشدار می دهند رژیم غذایی که چربی و کربوهیدرات بالایی دارد می تواند تری گلیسیرید خون را افزایش دهد، اما سال ها تحقیق پشت این رژیم غذایی و برنامه وجود دارد. کاهش وزن باعث کاهش تری گلیسیرید، قند خون و فشار خون می شود.

رژیم غذایی طیف اورنیش شامل نمونه هایی از چگونگی استفاده از برنامه غذایی برای کاهش وزن، کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و کمک به جلوگیری یا درمان دیابت، بیماری قلبی و سایر بیماری ها است.

سخن آخر

هر برنامه غذایی موفق برای کاهش وزن نیاز به این مسئله دارد که ببینید چه چیزی برای شما مفید است. رژیم های محدود نیاز به زمان، برنامه ریزی، و دانش تغذیه ای دارند. برای مثال، کاهش چربی برخی از غذاهای حاوی کلسیم، ویتامین B و روی را محدود می کند و بدن نیاز به برخی از چربی ها برای جذب برخی از ویتامین ها دارد.

بنابراین رژیم غذایی طیف دکتر اورنیش رژیمی ایده آل برای افراد دقیق و متعهد است. اگر عادت به آشپزی و خرید ندارید، این برنامه غذایی برای شما مناسب نیست، مگر اینکه آماده یک تغییر بزرگ باشید.

نظر خود را بیان کنید