پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

برای سلامت ریه ها چه بخوریم؟

بهترین غذاها برای ریه های شما

غذاهای مفید برای ریه

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند بر سلامت ریه ها تأثیر بگذارد، از جمله این عوامل می توانیم به میزان فعالیت بدنی، ژنتیک و شرایط محیطی اشاره کنیم. در این بین نباید از تاثیر فوق العاده رژیم غذایی غافل شویم.

رژیم غذایی ما نقشی اساسی در سلامت ریه های ما دارد و گنجاندن چند مورد از بهترین مواد غذایی مفید برای ریه ها در برنامه غذایی تان یک راهکار ساده است که می تواند التهاب را کاهش دهد، عملکرد ریوی را بهبود بخشد و به بهبود دستگاه تنفسی شما کمک کند.

این مواد غذایی علاوه بر تأمین مقدار زیاد انواع ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های مهم، به دلیل توانایی آنها در تقویت سلامت ریه ها و محافظت در برابر تعدادی از بیماری های تنفسی مورد بررسی قرار گرفته اند. در این مقاله به برخی از این مواد غذایی مفید برای سلامت ریه ها می پردازیم، با ما همراه باشید.

پر کردن بشقاب با تعدادی از بهترین مواد غذایی مفید برای ریه ها می تواند به کاهش التهاب، بهبود عملکرد مجاری تنفسی و محافظت در برابر انواع خاصی از بیماری های ریوی کمک کند.


  1. سیب

حتما شما هم این نکته در مورد سیب که می گوید “با خوردن روزانه یک سیب خودتان را از بیماری و مراجعه به دکتر دور نگه دارید” را شنیده اید. خوب است بدانید در کنار تمام خاصیت های دیگر سیب، این میوه خوشمزه می تواند در جهت سلامت ریه های شما نیز مفید باشد.

یک مطالعه منتشر شده در مجله تنفسی اروپا گزارش داد که خوردن سیب  می‌ تواند به کاهش تدریجی زوال عملکرد ریه در طول یک دوره ۱۰ ساله، به خصوص برای افرادی که پیش از این سیگاری بوده اند، کمک کند.

علاوه بر این فیتوشیمیایی های موجود در سیب استرس اکسیداتیو و التهاب را کاهش می دهد که این به طور بالقوه می تواند عملکرد ریوی را بهبود بخشد.

همچنین بخوانید: سیب را نشسته نخورید

  1. چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی ‌اکسیدان ‌ها و پلی فنول هایی است که می ‌توانند برای عملکرد ریه ها مفید باشند. از جمله آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز می توان به اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) اشاره کرد. طبق مطالعات آزمایشگاهی این آنتی اکسیدان ها رشد سلول های سرطانی ریه را سرکوب می کنند. علاوه بر آنتی اکسیدان و پلی فنول ها، چای سبز حاوی تئوفیلین، یک ترکیب قدرتمند است که به عنوان یک نایژه گشا (متسع کننده مجاری هوایی شش ها) برای بهبود عملکرد مجاری تنفسی و سهولت در تنفس عمل می کند.

تحقیقات دیگر نیز حاکی از آن است که مصرف منظم چای سبز می تواند با خطر پایین تر بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD)، گروهی از بیماری های پیشرونده ریه که می تواند باعث تنگی نفس، سرفه و خس خس شود، مرتبط باشد.


  1. سبزیجات برگ دار

سبزیجات برگ دار مانند کلم، اسفناج و آروگولا حاوی مواد مغذی ضروری همچون آنتی اکسیدان ها، فیبر، انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند که می توانند از سلامت ریه ها پشتیبانی کنند. در حقیقت، مطالعات نشان می دهد که خوردن سبزیجات برگ دار می تواند با خطر پایین تر ابتلا به سرطان ریه، بیماری انسداد ریوی مزمن و آسم بزرگسالان مرتبط باشد.


  1. سیر

سیر دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قدرتمندی است که می تواند در برابر استرس اکسیداتیو از ریه ها و کل بدن محافظت کند. از این گذشته، یک مطالعه بر روی خواص سیر نشان داد که مصرف سیر خام به مدت حداقل دو بار در هفته با خطر کمتر ابتلا به سرطان ریه در طول زمان همراه است.


  1. زنجبیل

زنجبیل یک ادویه پرطرفدار و فوق العاده است که به دلیل خواص دارویی آن بخصوص در مورد سلامتی ریه بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است. در یک آزمایش حیوانی، دریافت زنجبیل توسط موش ها در کاهش آسیب ریه و محافظت در برابر التهاب و میزان اکسیژن اضافی مؤثر بود. یک آزمایش حیوانی دیگر نیز حاکی از آن بود که عصاره زنجبیل از آسیب DNA و بافت ریه ها ناشی از الکل جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید: خاصیت های چای زنجبیل

  1. ماهی سالمون

ماهی سالمون به عنوان یکی از مواد غذایی پاک ‌سازی ریه، منبع عالی اسیدهای چرب امگا ۳ است. برخی تحقیقات نشان می ‌دهند که این چربی‌ های سالم می ‌توانند به تقویت جریان خون ریوی کمک کرده و ممکن است برای برخی شرایط تنفسی خاص مفید باشند. یک مطالعه انجام شده توسط مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی محیطی بارسلونا نشان داد که مصرف مقادیر بیشتر اسیدهای چرب امگا ۳ با نشانگرهای پایین التهاب در افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی همراه است.


  1. زردچوبه

زردچوبه به لطف دارا بودن کورکومین، که مهم ‌ترین جزء تشکیل دهنده زردچوبه محسوب می شود، دارای خواص فوق العاده و چشمگیر است و به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی برای سلامت ریه ها به شمار می رود. تحقیقات اولیه حاکی از آن است که خواص ضد التهابی زردچوبه می تواند به درمان چندین بیماری تنفسی از جمله آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی، سندرم دیسترس تنفسی حاد، آسیب ریه و فیبروز ریوی کمک کند.

همچنین بخوانید: خواص چای زردچوبه

  1. موز

موز سرشار از پتاسیم، فیبر و ویتامین C است و می تواند به طور خاص برای سلامت ریه مفید باشد. حتما می پرسید چرا موز برای سلامت ریه ها مفید است؟ بررسی ها نشان می دهد پتاسیم موجود در موز به ریه ها منقبض و منبسط شدن ریه ها کمک می کند و این می تواند از بروز مشکلات تنفسی جلوگیری کند. تحقیقات دیگر نیز نشان داده است که موز می تواند عملکرد ریه را حفظ کند و حتی ممکن است با خطر کمتر خس خس ناشی از آسم در کودکان همراه باشد.


خطرات و عوارض جانبی:

در کنار غذاهایی که برای سلامت ریه مفید هستند و خوردن آن ها توصیه می شود، غذاهایی نیز وجود دارند که باید از مصرف آن اجتناب شود. مواد غذایی فرآوری شده، چربی ‌های ترانس و غذاهای سرخ ‌شده اغلب به عنوان غذای بد برای شش‌ ها طبقه ‌بندی می ‌شوند، چون می‌ توانند التهاب را افزایش دهند و تشکیل رادیکال‌ های آزاد مضر را افزایش دهند. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم باید غذاهای دیگر مانند گوشت فراوری شده، نوشیدنی ‌های شیرین شده با شکر، روغن‌ های گیاهی تصفیه‌ شده و قندهای اضافه شده محدود شوند.

به یاد داشته باشید که رژیم غذایی سالم فقط یک بخش از این پازل هستند و موارد دیگر همچون ورزش، سیگار نکشیدن و اجتناب از قرارگیری در معرض آلودگی های محیطی داخلی و خارجی از دیگر راهکارهای مهم است که می تواند به سالم ماندن و تقویت ریه های شما کمک کند.

اگر بیماری تنفسی دارید یا عوارض جانبی مانند سرفه، خس خس سینه یا مشکل در تنفس را تجربه می کنید، حتما با یک متخصص بهداشت و درمان صحبت کنید تا بهترین مسیر درمانی را برای شما تجویز کند.

همچنین بخوانید: چگونه سیگار را ترک کنیم؟

نظر خود را بیان کنید