پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

رژیم لاغری سرکه سیب: آیا سرکه سیب برای کاهش وزن موثر است؟

چگونه با سرکه سیب لاغر شویم؟

رژیم غذایی سرکه سیب یک برنامه غذایی شامل افزودن چند قاشق سرکه سیب به رژیم غذایی روزانه تان است. این رژیم در مقایسه با رژیم های لاغری مد روز که مدتهاست دچار ابهام شده اند، ممکن است درست به نظر برسد.

این در حالی است که سرکه سیب در واقع یک ماده سازنده قوی است که به خاطر داشتن خواص دارویی اش قرن‌ ها مورد احترام بوده‌ و تحقیقات نشان می ‌دهد که سرکه سیب می تواند به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند و پس از آن، چربی سوزی را افزایش داده تا کاهش وزن پایدار را ترویج نماید.

حالا سوالی که مطرح می شود این است که چگونه باید برای کاهش وزن از سرکه سیب استفاده کنیم؟ و رژیم غذایی سرکه سیب دقیقا چیست؟ ما در این مطلب به بررسی این موارد می پردازیم ، در این مطلب با ما همراه شوید تا به تمام سوالاتتان در مورد رژیم سرکه سیب دست یابید.

رژیم غذایی سرکه سیب چیست؟

با بسیاری از فواید مثبت سرکه سیب و مقایسه وزن قبل و بعد از استفاده از این ماده در رژیم غذایی ممکن است تعجب کنید که این برنامه رژیم غذایی شامل چیست و چگونه می ‌تواند بر سلامتی شما تاثیر بگذارد.

همانطور که از اسمش پیداست، سرکه سیب یکی از اجزای کلیدی برنامه رژیم لاغری سرکه سیب است. سرکه سیب نوعی سرکه است که از آب سیبی که تخمیر شده و منجر به یک محصول نهایی شده‌ که کالری و قند کمتری دارد و سرشار از پروبیوتیک ها و آنزیم ‌های سالم است، گرفته شده‌ است.

چندین نسخه متفاوت از رژیم غذایی سرکه سیب وجود دارد، اما این یک مفهوم بسیار ساده است که شامل مصرف ۱ – ۲ قاشق سوپ خوری سرکه سیب قبل و یا با هر وعده غذایی است. نه تنها این می ‌تواند شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد ، بلکه برخی ادعا می ‌کنند که می‌ تواند متابولیسم را افزایش دهد، سوزاندن چربی را افزایش دهد و سطح قند خون را ثابت نگه دارد تا گرسنگی را به حداقل برساند.

انواع دیگر رژیم غذایی نیز وجود دارند که بسیاری از آن ‌ها سرکه سیب را با مواد دیگری که برای کاهش وزن استفاده می‌ شود، به همراه دارند. برای مثال، برخی پیشنهاد می ‌کنند که رژیم غذایی سرکه سیب با گارسینیا کامبوجیا (Garcinia Cambogia)، یک نوع گیاه گرمسیری که دارای اثرات کاهش اشتها و جلوگیری از افزایش وزن است همراه شود.

در رژیم سرکه سیب و گارسینیا کامبوجیا، این دو با هم در تلاش برای تقویت نتایج و تسریع کاهش وزن به کار می ‌روند. در همین حال، می توان از رژیم سرکه سیب و عسل استفاده کرد، به این صورت که سرکه سیب با عسل مخلوط می‌ شود و قبل از غذا مصرف می ‌شود.

برنامه غذایی سرکه سیب:

اگرچه رژیم غذایی سرکه سیب انواع مختلفی دارد، اما معمولا این رژیم، مصرف کمی سرکه سیب قبل از هر وعده غذایی را در بر می ‌گیرد.

حالا این سوال پیش می آید که برای کاهش وزن باید چه مقدار سرکه سیب مصرف کنیم؟ اغلب توصیه می ‌کنند که قبل از هر وعده غذایی ۱ – ۲ قاشق غذا خوری را با آب رقیق کنید و بخورید؛ با این حال بهتر است با یک دز کم‌ تر شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید تا مطمئن شوید که قادر به تحمل آن هستید.

علاوه بر کاهش وزن، اضافه کردن کمی سرکه سیب به رژیم غذایی روزانه تان می تواند به بهبود حساسیت به انسولین، کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و جلوگیری از علائم ریفلاکس اسید کمک کند.

دستور العمل رژیم غذایی سرکه سیب:

برای آن‌ هایی که تازه شروع به مصرف این نوشیدنی کرده‌اند، پیشنهاد می کنیم نوشیدنی را امتحان کنید که از سرکه سیب، آب لیمو و آب داغ همراه با کمی زنجبیل تازه، دارچین، فلفل قرمز و عسل خام درست شده‌ است. همه این ترکیبات حاوی خواص دارویی قوی هستند که برای حمایت از سلامت بهتر کار می‌کنند.

روش ‌های دیگر استفاده از ACV

علاوه بر مصرف خود سرکه سیب می توانید آن را به شکل های دیگر مانند تهیه سس سالاد و سس ماریناد نیز استفاده کنید. قرص های سرکه سیب نیز به عنوان یک گزینه سریع و مناسب برای دریافت ACV در دسترس شما هستند. با این حال، تحقیق در مورد اثرات کپسول سرکه سیب محدود است و مشخص نیست که آیا آن ها می توانند از مزایای سلامتی مشابه برخوردار باشند یا خیر.

علاوه بر کاهش وزن، سرکه سیب سرکه ممکن است در موارد زیر نیز موثر عمل کند :

عوارض جانبی رژیم غذایی سرکه سیب

عوارض جانبی سرکه سیب چیست؟ و آیا شما می ‌توانید هر روز سرکه سیب را مصرف کنید؟

به دلیل اسیدیته بودن سرکه سیب ، برخی از رایج ‌ترین اثرات جانبی آن شامل فرسایش مینای دندان و سوزاندن گلو و یا پوست است، به خصوص اگر در مقادیر زیاد مصرف شود.

برای کاهش خطر عوارض جانبی، رعایت اعتدال در مصرف و رقیق کردن سرکه سیب با آب قبل از مصرف اهمیت زیادی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هر قاشق غذا خوری سرکه سیب باید با یک فنجان آب مخلوط شود.

برای برخی افراد، نوشیدن سرکه سیب باعث بروز علائم منفی مثل حالت تهوع یا مشکلات هاضمه به ویژه در ابتدای مصرف می‌ شود. به همین خاطر توصیه می شود که با دز پایین شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید.

هم چنین مصرف سرکه سیب برای کسانی که داروهای دیابت را مصرف می ‌کنند توصیه نمی‌شود چون می‌تواند سطح قند خون را کاهش داده و با داروهای مصرفی تداخل پیدا کند.

در نهایت، در نظر داشته باشید که برنامه رژیم غذایی بعید است که موثر واقع شود مگر اینکه با رژیم غذایی مغذی و سبک زندگی سالم همراه شود. اگر چه سرکه سیب می تواند به تقویت نتایج کمک کند، اما نباید به عنوان یک راه سریع برای کاهش وزن به تنهایی مورد توجه قرار گیرد.

نظر خود را بیان کنید