پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

اشتباهات رایج در رژیم غذایی بدون گلوتن

6 اشتباهی که در مورد رژیم غذایی عاری از گلوتن خود انجام می‌دهید:

رژیم بدون گلوتن

تعداد آمریکایی‌هایی که از رژیم غذایی بدون گلوتن استفاده می‌کنند از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ سه برابر شده است. اما در همین بازه زمانی افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک بودند و تشخیص داده شده اند تا ۱۷ درصد کاهش پیدا کرده است. با وجود محبوبیت لاغری در میان افراد و افزایش غذاهای عاری از گلوتن در فروشگاه‌ها، حذف گلوتن به نظر به یک گرایش و انتخاب جدید تبدیل شده است. افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند باید رژیم غذایی مناسبی را اتخاذ کنند تا بتوانند سلامت خود را حفظ نمایند. اگر شما نیز مبتلا به بیماری سلیاک هستید و از غذاهای گلوتن دار استفاده می کنید ممکن است مواردی همچون گاز، نفخ، مدفوع غیر طبیعی، استفراغ، خستگی یا کاهش وزن را تجربه نمایید. در طول زمان، این پاسخ ایمنی که به خاطر مصرف گلوتن ایجاد می‌شود می‌تواند به روده کوچک آسیب بزند و باعث شود جذب مواد مغذی از غذاهایی که میل می‌کنید دشوارتر گردد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب چیزی بیشتر از نخوردن نان تهیه شده از گندم است. باید بدانید که چه چیزهایی را می‌توانید بخورید و از خوردن چه مواردی باید اجتناب کنید.تمامی این موارد به سلامت جسم شما کمک خواهد کرد. اگر بیماری سلیاک دارید یا نمی‌توانید گلوتن را تحمل کنید در این مقاله همراه ما باشید تا با هم نکاتی را مرور کنیم.

رژیم غذایی بی ارزشی را دنبال می‌کنید:

رژیم غذایی بدون گلوتن

اگر مبتلا به سلیاک نیستید یا اینکه عدم تحمل گلوتن ندارید نیازی به استفاده از رژیم غذایی عاری از گلوتن نخواهید داشت. افراد تمایل دارند وزن خود را کم کنند و بر این باورند استفاده از چنین رژیمی می‌تواند مفید باشد. اما به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی عاری از گلوتن تنها برای افرادی مفید است که عدم تحمل گلوتن دارند یا از بیماری سلیاک رنج می برند. حذف غیر ضروری غلات سبوس دار می‌تواند باعث از دست رفتن ویتامین‌ها و مواد معدنی مهمی در بدن شود. به جای اینکه از رژیم غذایی عاری از گلوتن استفاده کنید بهتر است مصرف غذاهای فراوری شده را به حداقل برسانید. به خوردن میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس دار روی بیاورید تا اطمینان حاصل کنید رژیم شما سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن است.

از مواد غذایی فراوری شده استفاده می‌کنید:

فراوری شده بدون گلوتن

این روزها گزینه‌های عاری از گلوتن در فروشگاه‌ها یافت می‌شود. این مواد ممکن است مناسب باشند اما به خاطر داشته باشید که زیاد هم سالم نیستند. در چنین محصولاتی گلوتن اغلب با چربی یا قند اضافی جایگزین می‌شود تا طعم بهتری به آن ببخشد. افرادی که مبتلا به عدم تحمل گلوتن هستند باید بر روی خوردن مواد غذایی سالم همچون میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین بدون چربی، چربی‌های سالم، آجیل‌ها، گوشت بدون چربی و لبنیات تمرکز نمایند.

در مورد بررسی برچسب غذاها زیاد مطمئن نیستید:

برچسب غذایی بدون گلوتن

برای اینکه بتوانید رژیم غذایی عاری از گلوتن خود را با موفقیت دنبال کنید باید برچسب مواد غذایی را مطالعه نمایید. به دنبال مواردی همچون گندم، جو، مخمر، فارو، جوی دوسر باشید. زمانی که می‌خواهید محصولی را تهیه کنید برچسب آن را به دقت بخوانید. اگر مطمئن نیستید که محصول مورد نظر شما حاوی گلوتن است یا خیر بهتر است با شرکت سازنده تماس بگیرید.

مواد مغذی کلیدی را از دست می‌دهید:

بدون گلوتن

در رژیم غذایی عاری از گلوتن نیازی نیست همه غلات را حذف کنید. مواردی همچون کینوا،برنج، گندم سیاه و چند مورد دیگر می‌تواند برای شما خوب باشد. البته باید به خاطر داشته باشید که گزینه‌های محدودتری در مورد غلات سبوس دار خواهید داشت. این موضوع بدین معنی است که به راحتی فیبر و ویتامین A و E را از دست می‌دهید. به دنبال مواد معدنی و مغذی همچون آهن، روی، مس و منیزیم باشید که در سایر مواد نیز یافت می‌شود. برای اینکه اطمینان حاصل کنید مواد مغذی کلیدی را دریافت می‌کنید بهتر است نصف بشقاب خود را با میوه‌ها و سبزیجات پر کنید.

غذاهای شما آلودگی متقاطع دارند:

نان بدون گلوتن

قبل از اینکه بخواهید غذایی را در رستوران سفارش دهید بهتر است منوی آن را مطالعه نمایید. در مورد محدودیت‌های غذایی خود صحبت کنید. بیشتر رستوران‌ها با صبر و حوصله به سوالات شما پاسخ می دهند. پس زیاد نگران این موضوع نباشید. بر روی مواد غذایی که قبل از وعده اصلی مصرف می‌شود نیز دقت کنید. اگر گوشت می‌خورید یا از بشقاب پنیر استفاده می‌کنید، در مورد نانی که در آن وجود دارد هوشیار باشید. همچنین در مورد سس و سایر مواردی که در غذاها وجود دارد دقت کنید.

مقصرهای غیر غذایی را فراموش می‌کنید:

خمیردندان گلوتن

محصولات دیگر ممکن است عاری از گلوتن نباشد. به سایر موارد نیز توجه داشته باشید. ممکن است نشانه‌های شما به خاطر مواد غذایی که مصرف می‌کنید نباشد. افرادی که مبتلا به درماتیت هرپتی فرم هستند( نوعی بیماری سلیاک است) ممکن است خارش و بثورات جلدی تاول دار را تجربه کنند. اگرچه به نظر می‌رسد چنین واکنش‌هایی به خاطر استفاده از محصولات موضعی است اما هنوز می‌توان آن را به خوردن مواد گلوتن دار ربط داد.

نظر خود را بیان کنید