پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

چگونه یک زایمان طبیعی موفق داشته باشیم؟

راهنمای کامل زایمان طبیعی

برخی از زنان برای به دنیا آوردن فرزند خود بر روی زایمان طبیعی تمرکز می‌کنند و برای کاهش درد خود به جای استفاده از داروهای مسکن از روش‌ها و تکنیک‌هایی همچون آرامش بخشی و کنترل تنفس استفاده می‌کنند.در این حالت شما کنترل بیشتری بر روی بدن خود خواهید داشت و یک پزشک یا ماما در این مسیر به شما کمک می‌کند و راهنمایی‌های لازم را خواهد داشت.

اطلاعاتی در مورد زایمان طبیعی:

به دنیا آوردن طبیعی نوازد یک روش با فناوری سطح پایین است که در آن نوزاد به صورت طبیعی به دنیا می آید.این فرآیند ممکن است شامل موارد زیر باشد:


چگونه یک زایمان طبیعی خوب و موفق داشته باشیم؟

زایمان طبیعی childbirth

به دنیا آوردن فرزند بدون استفاده از دارو یا جراحی کار آسانی نیست اما امکان پذیر است. شما می‌توانید از دستورالعمل‌های زیر استفاده کنید تا زایمان طبیعی بدون استرسی داشته باشید. برخی از افراد برای به دنیا آوردن فرزند خود زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند و در انجام آن مصمم هستند. اگر شما و پزشکتان در مورد این موضوع به نتیجه مطلوب رسیدید و احساس کردید که زایمان طبیعی برای شما مناسب است؛ می‌توانید از ترفندهای زیرا استفاده کنید تا زایمان راحت‌تری داشته باشید.

پیدا کردن یک پزشک حمایتی:

شما به یک پزشک متخصص یا ماما نیاز خواهید داشت تا بتواند حمایت‌های لازم را در مورد زایمان طبیعی انجام دهد. این فرد می‌تواند در به دنیا آوردن فرزند به شما کمک کند. به دنبال افرادی باشید که تخصص کافی در این زمینه را دارند. این فرد می‌تواند کل فرآیند را به یک روش موفق مدیریت کند.

به داستان‌های ترسناک دیگران گوش ندهید:

داشتن یک دیدگاه مثبت می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند. حالا زمان این نیست که به داستان‌های ترسناک دیگران گوش دهید و بخواهید از سزارین استفاده کنید. تا جایی که می‌توانید اطراف خود را با داستان‌های موفقیت آمیز در مورد زایمان طبیعی پر کنید. بازخوردهای منفی را مودبانه قطع کنید.

برای به دنیا آوردن فرزند خود یک محیط مناسب پیدا کنید:

این مکان می‌تواند یک بیمارستان کوچک ، مرکز به دنیا آوردن فرزند یا منزل خودتان باشد. به دنیا آوردن فرزند در منزل به نظر راحت‌تر می‌رسد زیرا هیچ دارویی در آن وجود ندارد. البته به یاد داشته باشیدکه زایمان در منزل تنها برای حاملگی‌هایی مناسب است که سلامت کلی مادر تایید شده باشد و درد زایمان بیش از حد نباشد. برای اینکه امنیت جانی مادر تایید شود باید یک ماما یا پزشک متخصص به هنگام زایمان در منزل وجود داشته باشد. همچنین باید خود را برای موارد اضطراری آماده کنید.

تکنیک‌های مختلف را یاد بگیرید:

استفاده از مهارت‌های مدیریت درد فیزیکی و ذهنی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. شما نمی‌دانید چه چیزی انتظارتان را می‌کشد پس استفاده از موارد مختلف می‌تواند کمک کننده باشد. مثلا استفاده از تکنیک‌هایی که در طول دوره‌های یوگا یا هیپنوتراپی آموزش داده می‌شود بسیار مفید است.

از یک فرد آموزش دیده استفاده کنید:

این فرد می تواند در طول دوره درد زایمان به شما کمک کند. اینگونه افراد از شما خواهند خواست دردها و انقباضات رحمی را یادداشت کنید. در این صورت پیگیری این انقباضات آسان‌تر می‌شود و پزشک می‌تواند بر روی موارد مهم تمرکز نماید. در طول درد، این فرد ممکن است شانه‌های شما را بمالد و به شما کمک کند نفس راحت‌تری بکشید.

نیازهای شریک تولد خود را فراموش نکنید:

شریک تولد کسی است که شما را در طول زایمان طبیعی همراهی می‌کند. این فرد در بیشتر موارد همسرتان خواهد بود. شما در طول دوران بارداری کارهای سنگین زیادی انجام داده‌اید اما زایمان فرآیندی است که به حمایت عاطفی و فیزیکی نیاز دارد. بدون این حمایت‌ها قادر نخواهید بود زایمان خوب و موفقی داشته باشید. شریکی که آرام باشید و بتواند بر اضطراب و استرس خود غلبه کند بهتر حمایت خواهد کرد.

خود را از لحاظ فیزیکی و روحی آماده کنید:

برخی از افراد در طول دوران بارداری خود از پیاده‌روی‌های کوتاه مدت یا یوگا استفاده می‌کنند. البته تمامی این موارد به شرایط بارداری هر فردی بستگی دارد و باید توسط پزشک متخصص تجویز شود. خود را از نظر روحی نیز آماده کنید. این مساله برای داشتن یک زایمان طبیعی سالم وموفقیت آمیز بسیار مهم است.

سعی کنید زیاد گرسنه نمانید:

به شدت توصیه می‌شود قبل از ترک منزل یک وعده غذایی مناسب داشته باشید. برای اینکه بتوانید زایمان خوبی داشته باشید باید انرژی مورد نیاز خود را تامین کنید. بنابراین گرسنه ماندن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. البته این بدان معنا نیست که وعده غذایی سنگینی داشته باشید.

خود را برای سزارین آماده کنید:

هر زنی ممکن است به هنگام درد زایمان تحمل آن را نداشته باشد و بخواهد زایمان به صورت سزارین انجام شود. خود را برای این مورد نیز آماده کنید. خوشبختانه خسته شدن از دردهای زایمان زمانی رخ می‌دهد که کودک در حال متولد شدن است و دیگر نیازی به سزارین نیست. هر چند شما باید تمامی موارد و جنبه‌های کار را در نظر داشته باشید.

اگز نتوانستید زایمان طبیعی داشته باشید خود را سرزنش نکنید:

چیزی که اهمیت دارد به دنیا آمدن سالم فرزند است. اینکه شما نتوانستید زایمان طبیعی داشته باشید زیاد مهم نیست. بیشتر تمرکز خود را بر روی فرزندتان قرار دهید.

  • شروع دردزایمان و به دنیا آمدن فرزند بدون نیاز به داروهایی همچون مسکن‌ها
  • استفاده اندک یا استفاده نکردن از موارد مصنوعی همچون بررسی مداوم جنین با دستگاه‌های مخصوص
  • شروع درد زایمان به صورت طبیعی

بیشتر زنانی که دارای بارداری سالم و بدون خطر هستند معمولا این نوع روش را انتخاب می‌کنند تا از شر آسیب‌های سزارین در امان بمانند.داروهایی که برای درد مورد استفاده قرار می‌گیرد ممکن است بر روی درد زایمان تاثیر داشته باشد.این داروها می‌توانند باعث افت فشار خون شوند؛ سرعت درد زایمان را بیشتر یا کمتر نمایند یا باعث گردند کنترل خود را از دست بدهید.

بهترین مکان برای انجام زایمان طبیعی

برخی از خانم‌ها برای به دنیا آورن فرزند خود از منزل استفاده می‌کنند. البته برخی از افراد نیز محیط‌های غیر بیمارستانی همچون مراکزی را که برای زایمان طبیعی در نظر گرفته شده است را انتخاب می‌کنند. زنان می‌توانند در طول دوران درد خود به اطراف حرکت کنند و موقعیت‌هایی را انتخاب نمایند که در آن راحت هستند. استفاده از مواردی همچون آب درمانی، ماساژ و کمپرس آب سرد یا گرم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرد می‌تواند به انتخاب خود موادی را بخورد یا بیاشامد. البته بهتر است از مواردی استفاده شود که زیاد سنگین نباشد. افراد متخصص زیادی در مراکز درمانی به زنان در این امر کمک می‌کنند. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که داشتن حمایت مداوم در طول درد زایمان می تواند درد را کوتاه‌تر یا کمتر کند و نیاز به سزارین را نیز کاهش دهد. بنابراین این گزینه را همیشه به خاطر داشته باشید. امروزه به دنیا آوردن فرزند به صورت طبیعی در بیشتر بیمارستان‌ها انجام می‌شود. برخی از بیمارستان‌ها دارای مراکز درمانی مخصوص برای اینکار هستند که از دارو استفاده نمی‌کنند. اکثر بیمارستان‌ها رویکردهای خود را برای داشتن یک زایمان کم خطر اصلاح کرده‌اند و دارای اتاق‌های مخصوصی برای زایمان طبیعی هستند. آن‌ها ممکن است از تکنیک‌های جایگزین مدیریت درد به هنگام نیاز استفاده کنند و افرادی را برای کمک داشته باشند. علاوه بر پدر ، والدین و دوستان نیز می‌توانند در این زایمان حضور داشته باشند و به فرد کمک کنند. حمایت‌های عاطفی همسر در این شرایط می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر شما بارداری پرخطر دارید بهتر است زایمان را در بیمارستان انجام دهید تا در صورت نیاز از درمان‌های دارویی استفاده شود.

خطرات و هشدارها:

زایمان طبیعی به طور کلی فرآیند امنی است.این روش زمانی خطرناک می‌شود که یک فرد توصیه‌های پزشک متخصص را نادیده بگیرد یا در صورت نیاز از دارو استفاده نکند.در صورت نیاز باید از روش‌های دیگر استفاده شود تا سلامت جانی مادر و نوزاد حفظ گردد.در شرایط اضطراری رد کردن کمک‌های دارویی می‌تواند زندگی شما و نوزادتان را به خطر بیندازد.

بعد از به دنیا آمدن نوزاد:

همانند سایر افراد شما نیز ممکن است بعد از زایمان موارد زیر را احساس کنید:

  • خستگی: هم شما و هم نوزادتان ممکن است به خواب نیاز داشته باشید.
  • احساس سرما یا لرزیدن: بیشتر زنان بعد از زایمان احساس لرزش و سرما دارند.این یک واکنش طبیعی است.
  • درد: ممکن است در نواحی مختلف بدن درد داشته باشید.
  • احساس از دست دادن قدرت بدنی: بعد از انجام زایمان ممکن است احساس خستگی بیش از حد داشته باشید .

نظر خود را بیان کنید