پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

درمان استرس با طب سوزنی

آیا میتوان از طب سوزنی برای کاهش استرس استفاده کرد؟

کاهش استرس و اضطراب با طب سوزنی

این روزها استرس به بخش جدایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده است. اگر چه چنین چیزی اصلا برای ذهن ما خوب نیست، اما همین استرس هنگامی که با موقعیت های مشکوک و مخاطره آفرینی مواجه می شوید به شما هشدارهای لازم را خواهد داد.

برخی افراد ممکن است احساس کنند که بدون داشتن هیچ استرسی، می توانند انگیزه لازم برای کار کردن را داشته باشند، اما این فکر اصلا فکر درستی نیست.

استرس در مقادیر اندک می تواند بسیار خوب باشد، اما نه برای دوره های طولانی تر، چرا که اگر برای مدت طولانی ادامه پیدا کند ممکن است به وضعیتی منتج شود که عواقب زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

هنگامی که فشار به یک بخش غیر منطقی و جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل می شود، ممکن است فرد برای چیزهای کوچک دچار احساس مریضی، نارضایتی و اضطراب شود. حتی ممکن است با انجام کارهای کوچک احساس خستگی کند، که همه این ها نشان می دهد سطح استرس فرد به موضوع جدی ای برای او تبدیل شده است.

استرس بلند مدت می تواند مضر باشد و می تواند به اندام های مختلف بدن آسیب برساند، سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دهد.

برخی از مشکلات رایج استرس شامل اضطراب و افسردگی است که کیفیت زندگی را به تدریج کاهش می دهد. یکی از نشانه هایی که نشان می دهد فرد از استرس حاد رنج می برد احساس اضطراب در مورد مسائل کوچک و داشتن پیچش معده است.

اضطراب بالینی می تواند با استفاده از دارو و سایر روش های بالینی درمان شود. البته قبل از آن، فرد باید قبول کند که در معرض استرس قرار دارد و ابتدا سعی کند که مسائل و مشکلات خود را تا آنجا که ممکن است حل نماید.

یکی از روش های درمان استرس طب سوزنی است که می تواند اضطراب و استرس را کاهش دهد.

 1. طب سوزنی بسیار ساده است.

این فرایند درمانی بسیار ساده بوده و باید توسط یک متخصص طب سوزنی که به خوبی آموزش دیده انجام شود.

اولا، او از شما در مورد تاریخچه بیماری تان سوال خواهد کرد و شکل زبانتان را بررسی خواهد نمود. او نبض شما را خواهد گرفت و معاینات دیگری را بر رویتان انجام می دهد.

پس از بررسی فرد توسط متخصص حرفه ای یک برنامه درمان مناسب برای درمان بیماری های خاص او تجویز می شود. برای شروع درمان، متخصص طب سوزنی نقاط فشاری و میزان تحریک آنها را در قسمت های مختلف بدن بررسی می کند.

زمانی که سوزن های طب سوزنی در نقاط درست بدن فرو روند درد و یا ناراحتی کمتری وجود خواهد داشت. سوزن ها تقریبا نیم ساعت در قسمت های مختلف بدن کار گذاشته می شوند و بعد از آن برداشته خواهند شد. بسیاری از افراد پس از درمان احساس آرامش می کنند.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره طب سوزنی
 1. مزایای طب سوزنی

تنها ۹ نقطه فشاری در بدن وجود دارد:

 • نقطه Three Mile:

این نقطه در نزدیکی کاسه ی زانو و بالای پاها قرار دارد. با فشار دادن این نقطه، جریان انرژی می تواند تنظیم و افزایش یابد. فشار برای یک دقیقه اعمال می شود.

 • RUSHING big:

این نقطه بین انگشت دوم پا و انگشت شست پا قرار دارد. فشار دادن این نقطه، به حفظ جریان صریح انرژی کمک می کند و باعث می شود تا بسیاری از تنش های شما از بین بروند.

 • Grandfather-Grandson:

این نقطه نیز در پا و در مرکز انگشت بزرگ قرار دارد. اعمال اندکی فشار به آن، به متعادل نمودن انرژی در سراسر بدن کمک می کند. علاوه بر این، استفاده از طب سوزنی در این نقطه اضطراب و نگرانی های فرد را از بین خواهد برد.

 • Gate درونی:

این نقطه دقیقا در نزدیکی نبض دست قرار دارد و با فشار آوردن بر روی آن می توان استرس اضافی بدن را از بین برد. این کار به کاهش احساس تهوع نیز کمک می کند.

 • Gate بیرونی:

این نقطه دقیقا در طرف مقابل نقطه gate داخلی قرار دارد لذا با تحریک این نقطه، می توان از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی کرد و به بهبود جریان انرژی کمک نمود.

 • Union Valley:

این نقطه در اتصالات بین انگشت اشاره و انگشت شست قرار دارد و فشار دادن آن، تنش و کشش عضلانی را کاهش می دهد.

 • Central Treasury:

این نقطه در مجاورت زیر بغل قرار دارد و تحریک آن به داشتن تنفس عمیق و متعادل شدن احساسات درونی کمک می کند.

 • Will’s Chamber:

این نقطه در نزدیکی ستون فقرات قرار دارد و تحریک آن به تقویت تمام بدن و تضعیف تنش های موجود کمک می کند.

 • Shoulder Well:

این نقطه در لبه شانه واقع شده و فشار دادن و اعمال طب سوزنی در این نقطه باعث کاهش استرس و اضطراب می شود و جریان بی وقفه ای از انرژی را فراهم می کند که در کاهش اضطراب های فرد موثر خواهد بود.

همچنین بخوانید: آیا طب سوزنی می‌تواند افسردگی را درمان کند؟
 1. هر بیمار به عنوان یک بیمار مجزا و منحصر به فرد در نظر گرفته می شود.

این روش برای کاهش اضطراب و استرس اکثر بیماران مناسب است. طب سوزنی، به عنوان یک داروی رایگان به شمار می آید که هر بیمار را به عنوان یک بیمار منحصر به فرد در نظر گرفته و نتایج در دراز مدت، خود را نشان می دهند.

درمان طب سوزنی برای تمام بدن و ذهن است.

در این روش، درمان با توجه به علائم بیمار بسیار متفاوت خواهد بود. بنابراین برای درمان تمام بیماران، یک درمان واحد مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

متخصص طب سوزنی عدم تعادل ایجاد شده به واسطه اضطراب را تشخیص می دهد و فقط نشانه هایی را که به واسطه اضطراب ایجاد شده اند، درمان نمی کند. اینگونه متخصصان ذهن و بدن را به عنوان اجزای ذاتی مرتبط با یکدیگر در نظر می گیرند، بنابراین درمان آنها برای تمام بدن و ذهن خواهد بود.

درمان همراه با ابزارهای کمک فردی مانند تکنیک های تنفس، تمرکز ذهنی و تمرین انجام خواهد شد. این کارها به بهبود و افزایش کارایی درمان کمک می کنند.

 1. ایجاد تعادل در سیستم عصبی

یکی از متاآنالیزهای انجام شده در این خصوص نشان داده است که نمره HRV (تغییر شکل ضربان قلب) با استفاده از درمان طب سوزنی بهبود می یابد. این طب می تواند به بسیاری از بیماران کمک کند تا شرایط سلامت جسمی و همچنین شرایط روحی خود را بهبود ببخشند.

بیماری های قلبی، اضطراب، بی خوابی، افسردگی و درد عضلانی نیز در این مطالعه گنجانده شد و نتایج نشان داد که طب سوزنی اثربخش بود.

مهم ترین نکته در این درمان دوز طب سوزنی می باشد. در کمک به بیماران برای به دست آوردن نتایج بهتر، دوز طب سوزنی موضوع بسیار مهمی به شمار می آید. تعداد و مدت زمان درمان، برخی ملاحظات مهم دیگری هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

 1. انرژی خود را افزایش دهید.

اغلب اوقات، ما به دلیل کار یا اعمال فشار، احساس خستگی و اضطراب می کنیم. این امر ممکن است به سرخوردگی و سطوح انرژی پایین منتج شود، که خلق و خوی شما را تغییر خواهد داد و منجر به ایجاد استرس و افسردگی می شود.

طب سوزنی می تواند در چنین شرایطی با ارائه حمایت و انرژی مجدد به بدن کمک کند. همان طور که قبلا بحث کردیم، این روش از نقاط انرژی بدن برای افزایش سطح انرژی آن استفاده می کند و در کنار آن غذاهای مقوی نیز می توانند به موثر بودن بیشتر این روش عالی کمک کنند.

غذاهایی مانند گوشت گاو، چغندر، تخم مرغ، اسفناج، زردآلو، انجیر و کلم می توانند به افزایش انرژی مورد نیاز بدن کمک نمایند و فرد را سر حال و شاداب نگاه دارند.

همچنین بخوانید: بیماری های قابل درمان با طب سوزنی
 1. طب سوزنی آرامش بخش است.

طب سوزنی بسیار ریلکس کننده و آرام بخش است. بسیاری از مردم این درمان را تجربه کرده اند و دریافتند که استفاده از این طب برای مقابله با اضطراب و استرس بسیار مفید خواهد بود.

یکی از باورهای عمومی رایجی که در مورد درمان با طب سوزنی وجود دارد این است که این روش دردناک و ترسناک است زیرا در آن از سوزن استفاده می شود. اما در واقع، این روش درمانی به نحو باور نکردنی ای به حفظ آرامش بدن کمک می کند و حتی بسیاری از بیماران در حالی که تحت درمان قرار می گیرند، به خواب عمیقی فرو می روند.

جلسه های طب سوزنی یک برنامه استرس زدا هستند و چاکراه های اصلی بدن را باز می کنند و همین امر می تواند استرس و اضطرابی را که بیماران از آن رنج می برند درمان نماید.

طب سوزنی به عنوان هماهنگ کننده Qi در طب چینی شناخته می شود و لذا در این طب شامل بازگرداندن تعادل و سلامت عمومی بدن است.

همچنین بخوانید: درمان کمردرد با طب سوزنی
 1. درمان بدون دارو

مشاوران و پزشکان معمولا از استروئیدها و داروها برای درمان درد استفاده می کنند که معمولا به عوارض جانبی فراوانی منجر می شوند. در مقایسه با آن، طب سوزنی مؤثر و ایمن است و درمان برای درد و سایر مشکلات به وجود آمده کاملا بدون دارو می باشد.

برای سایر شرایط مانند شرایط استرس زا و اضطراب آور، پزشکان داروهای ضد افسردگی و آرام بخش را تجویز می کنند که شامل بسیاری از عوارض جانبی می باشند اما طب سوزنی شامل داروها نیست و لذا می تواند امن ترین روش درمان باشد.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه جورج تاون نشان داده که طب سوزنی شبیه داروهای آرام بخشی مانند داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی عمل می کند.

علاوه بر این این طب می تواند به عنوان یک مسیر مکمل عمل نموده و با برنامه درمانی دیگری همراه شود و همچنین به کاهش عوارض جانبی درمان های دارویی نیز کمک کند.

حتی برخی از بیماران ادعا می کنند که درمان طب سوزنی سریع تر از سایر درمان ها عمل می کند.

 1. ماساژ توی نا

این ماساژ سیستم عصبی را آرام می کند و ترمیم می کند.

ماساژ توی نا یک درمان باستانی مبتنی بر طب سوزنی است که در آن فشار محکم جزو تکنیک های اساسی به شمار می آید.

در این روش ماساژ توام با فشار، به انگشتان، انگشت شست، کف دست ها، دو طرف دست ها و بند انگشت ها فشار ثابتی اعمال می شود.

این کار برای استراحت دادن و کاهش درد تدریجی عضلات تنها در عرض چند دقیقه مناسب است.

این نوع ماساژ سیستم عصبی را آرام می کند و با تحریک ناحیه مورد نظر و فشار آوردن به آن فقط در حد ۴ تا ۵ ثانیه باعث بهبودی درد می شود.

مالش آرام با انگشتان و فشار آوردن با انگشت شست، گروه های بزرگ عضلانی را کاملا محکم می کند و عضلات بالای بدن را نرم و قابل انعطاف می نماید.

این کار می تواند شانه را ریلکس کرده و سفتی و تنش گردن همراه با مشکلات دیگر مانند یبوست، اسپاسم عضلات ماهیچه ساق پا و غیره را از بین ببرد.

همچنین بخوانید: طب سوزنی جهت کاهش وزن
 1. گیاهان چینی

گیاهان چینی می توانند یک درمان سنتی مناسب برای تسکین اضطراب و استرس باشند. بسیاری از گیاهان طب چینی به طور خاص برای کار بر روی تعادل انرژی بدن و مدیریت استرس طراحی شده اند. داروهای چینی بر روی کل بدن به عنوان یک ارگانیزم واحد کار می کنند، بنابراین، استفاده از گیاهان دارویی بهترین راه برای درمان عدم تعادل بدن است.

 1. نتایج التیام بخش

زمان بهبود بیماری بستگی به ذهنیت بیمار و شدت علائم آن بیماری دارد. اکثر بیماران تنها پس از یک جلسه طب سوزنی، نتایج بهبود بیماری را گزارش داده اند.

دیگران ممکن است تغییرات و نتایج بهبودی را هفته ها یا ماه ها بعد احساس کنند. برخی از افراد ممکن است نتایج بهبودی را چندین ماه بعد گزارش نمایند.

یک جلسه معمولی معمولا با یک یا دو جلسه معمولی بسته به واکنش بیماران آغاز می شود. اگر هنوز هم افسردگی و اضطراب وجود داشت، بهتر است از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهید تا مراقبت های اولیه را ارائه دهد و گزینه های درمان بیشتری را مورد بحث قرار دهد.

خلاصه

به عبارت ساده، شما هرگز چیزی را با انجام طب سوزنی از دست نمی دهید و با انجام یک طب سوزنی تایید شده هیچ خطری نیز شما را تهدید نخواهد کرد.

با این حال، این نوع درمان ها مزایای زیادی را برای فرد به همراه دارند و لذا فرد می تواند با انجام آن به راحتی و تنها در عرض چند ثانیه احساس خوبی کسب کرده و سلامتی خود را باز یابید.

بنابراین در صورتی که تحت درمان استرس یا افسردگی قرار دارید، بهتر است طب سوزنی را نیز به رژیم فعلی خود اضافه کنید.

نکته اصلی این نوع درمان این است که با پزشک متخصص خود صحبت کنید و در مورد برنامه درمان احتمالی تان با او گفت و گو نمایید و تمام پرسش هایتان را برای رفع تردیدهایتان مطرح کنید.

من به طور قطع به شما خواهم گفت که شما در طی یک جلسه، نتایج خوبی را مشاهده خواهید کرد.

نظر خود را بیان کنید