راه های ترک خودارضایی

چگونه میتوان خودارضایی را درمان کرد؟

خودارضایی در هرفرهنگی اتفاق می‌افتد، در هر دوره‌ای از تاریخ، و شیوه‌ای است که بیشترِ نوجوانان پیش از اقدام به روابط جنسی در بزرگسالی، در دامش خواهند افتاد.این لذت زودگذر و وسوسه‌انگیز آنقدر مخرب است که می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد و فرد را به مسیر نابودی بکشاند، پس باید این انگیزه را مهار کرده، انظباط شخصی‌تان را بدست آورده، و روی تمایلات‌تان کنترل داشته باشید.

در ادامه با مجله سلامت همراه شوید و کامل‌ترین آموزش راهکارهای ترک خودارضایی را بخوانید.


بخش اول ترک خود ارضایی: سرگرم و متمرکز باشید.

 1. راه دیگری برای تخلیه انرژی و وقت‌گذرانی پیدا کنید.

ترک خودارضایی با ورزش

زندگی‌تان را با فعالیت‌های سرگرم کننده پرکنید. هیجان انجام کاری متفاوت، می‌تواند درجایگزین کردن میل به خودارضایی به شما کمک کند، و دفعه بعد اگر وسوسه شدید، چیزی برای پرت کردن حواس‌تان خواهید داشت. این راه‌ها را امتحان کنید:

خلاق باشید. فرایند تغییر امیال جنسی به برون‌دادی ابتکارآمیز(که تعالی شگفت‌انگیز نامیده می‌شود) چیزی است که قرن‌هاست صومعه‌نشین‌ها و مرشدها به آن متکی بوده‌اند. شروع به نوشتن کنید، نواختن یک ساز را یاد بگیرید، نقاشی کنید، طراحی کنید، و یا هرکاری که باعث می‌شود احساس کنید دارید کاری مبتکرانه انجام می‌دهید.

ورزش کنید. برتر بودن دریک رشته ورزشی، نیازمند انظباط و پشتکاراست. یکی از علاقه‌مندی‌های‌تان را دنبال کنید مانند، دو یا شنا، یا یک ورزش گروهی مثل فوتبال، بسکتبال، یا تنیس. هر شکلی از ورزش، به شما در تسکین تنش و فشار، احساس شادابی کمک خواهد کرد، و همچنین باعث می‌شود روی جسم و بدن‌تان به شیوه‌ای مثبت متمرکز شوید. یوگا، شکل دیگری از ورزش است که به شما احساس آرامش بیشتری داده و احتمال میل ناگهانی به خودارضایی را کاهش می‌دهد.

تغذیه سالم داشته باشید. میوه‌جات و سبزیجات، تاثیرات سالمی روی بدن داشته و مواد مغذی لازم برای افزایش انرژی جهت فعال‌ترب ودن درطول روز را تامین می‌نماید.

یک سرگرمی جدید، یا یک مهارت پرورشی پیدا کنید. یادگرفتن چیزی که برای تبحر درآن، زمان طولانی لازم است می‌تواند توجه مغز را از رضایت آنی خودارضایی به سمت رضایت کسب اهداف دربلند مدت، جلب کند. مهارت‌هایی مانند آشپزی، نجاری، تیراندازی، نانوایی، سخنرانی برای عموم یا باغبانی و گلکاری را امتحان کنید.

داوطلب کارهای خیرخواهانه شوید. انرژی‌تان را صرف کمک به نوجوانانی کنید که خوش‌شانسی کمتری نسبت به شما داشته‌اند، مثلا دریک پناهگاه فعالیت کنید، به دانش آموزانی که از خانواده‌های کم‌درآمد هستند، درس بدهید، مناطق آسیب‌دیده را تمیز و مرتب کنید، یا برای یک کار خیر، پول جمع کنید.

شما از کمک به دیگران به احساسی بشردوستانه خواهید رسید، و زمان کمتری برای منحرف شدن ازاهداف‌تان پیداخواهید کرد.

 1. برای جلوگیری ازخودارضایی درساعات استراحت روزانه‌تان، برنامه داشته باشید.

حمام آب سرد برای جلوگیری از خودارضایی

اگر مشکل شما به پیش از خواب یا زیردوش حمام برمی‌گردد، از هر عامل وسوسه‌انگیزی برای خودارضایی اجتناب کنید. مثلا اگر این عادتیست که شب‌ها پیش از خواب به سراغ‌تان می آید، روی زمین شنا بروید، تاجایی که آن‌قدر خسته شوید که هیچ‌کاری جز خوابیدن نتوانید انجام دهید. اگر زمان حمام کردن برای‌تان تحریک‌کننده است، فقط از آب سرد و یخ استفاده کنید؛ این‌طور طولانی در حمام نخواهید ماند.

اگر همیشه بعد از برگشتن از مدرسه یا دانشگاه خودارضایی می‌کنید، یک برنامه خوب و کامل داشته‌باشید تا از احساس کسالت جلوگیری کنید. اگر کارخاصی برای انجام دادن ندارید و ذهن‌تان مکررا درگیر افکار جنسی می‌شود، مشغولیت‌های برنامه‌تان را زیاد کنید. خواهید دید که پیشگیری ازخودارضایی ساده‌تر خواهدشد اگر خیلی سرگرم یا خیلی خسته باشید چون دیگر انرژی برای‌تان نمی‌ماند که به چیزهای حواس‌پرت‌کن توجه کنید.

اگر صبح‌ها برای این‌کار وسوسه می‌شوید، سعی کنید کمی بیشتر لباس بپوشید تا لمس بدن‌تان سخت‌تر شود.

 1. تنهایی‌تان را محدود کنید.

اگر دلیل خودارضایی‌تان بیشتر احساس تنهایی است، راه‌هایی پیداکنید که تاجایی که امکان دارد، درجمع باشید. یعنی باید تاجایی که می‌توانید درکلوپ‌ها یا فعالیت‌ها شرکت کنید، بیشتر دعوت‌ها را بپذیرید و بیشترهم دیگران را دعوت کنید، و از خلوت‌تان خارج شوید تا دوستان بیشتری پیدا کنید. اگر می‌خواهید کسی را ملاقات کنید، ازیک دوست بخواهید برای‌تان ترتیب یک دیدار آن‌لاین را بدهد.

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، محدود کردن زمان‌های تنهایی‌تان درخانه است. اگر معمولا، یک یا دو ساعت پیش از آمدن پدر و مادرتان از محل کار خودارضایی می‌کنید، دراین فاصله زمانی، برای پیاده‌روی بروید، یا دریک کافی‌شاپ تکالیف‌تان را انجام دهید.

حتی اگر تمام دوستان شما سرشان شلوغ است، بازهم می‌توانید با رفتن به جمع عمومی، انگیزه برای خودارضای را محدودکنید. برای نمونه، به‌جای این‌که مسابقات را تنها در خانه تماشا کنید، به یک مکان عمومی برای تماشا بروید. حتی اگر با دوستان‌تان برای پرسه‌زنی بروید، بهتر از تنها ماندن است و در نتیجه زمانی برای خودارضایی نخواهید داشت.

 1. تماشای فیلم پورن را متوقف کنید.

ممکن است یکی از دلایل این‌که زیاد خودارضایی می‌کنید این باشد که می‌دانید اگر بخواهید می‌توانید درعرض چندثانیه به فیلم پورن دسترسی پیدا کنید. با این‌حال اگر اراده متوقف کردن تماشای این فیلم‌ها را ندارید، باید از راه‌های دیگری این‌کار را انجام دهید:

نرم‌افزار بلوک کننده پورن روی کامپیوترتان نصب کنید. البته پسوردش را خواهید دانست، اما دور از دسترس نگه‌داشتنش به شما یادآوری می‌کند که الویت شما چیست. همچنین می‌توانید هنگام انتخاب پسورد، درفایل تکست، تصادفا تایپ کنید، برای وارد کردن پسورد و تائیدش، آن را کپی پیست کنید، سپس فایل تکست را حذف کنید. بدین ترتیب دیگر پسورد پورن بلاکر خودتان را نمی‌دانید! این بهترین روش برای قوی نگه داشتن شما و جلوگیری از جدال درونیست.

اگر تمایل به خودارضایی هنگام تماشای پورن درکامپیوترتان دارید، سعی کنید کامپیوترتان را به جایی منتقل کنید که دیگران بتوانند شما را ببینند.

اگر یک کلکسیون واقعی و غیرمجازی از پورن دارید، هرچه زودتراز شرشان خلاص شوید.

کمک بخواهید. اپلیکیشن‌های ترک اعتیاد به پورن مانند Brainbuddy جوری طراحی شده‌اند که روی مغزتان تاثیر گذاشته و خواهان رابطه واقعی باشید، نه پورن!

 1. سرسخت و صبور باشید.

سیستم پاداش دهی برای ترک خود ارضایی

ترک اعتیاد به خودارضایی، مانند صاعقه به شما اصابت نخواهد کرد. این فرایندی است که نیازمند تعهد است و ممکن است گاهی هم اشتباه کنید یا پسرفت داشته باشید. جدال واقعی، نیازمند پشتکار و استقامت است، بنابراین الان متعهد شوید که اجازه اشتباهات کوچک در مسیرتان را نخواهید داد.

یک سیستم پاداش برای خودتان تعیین کنید. به خودتان برای پایبند ماندن رشوه بدهید، و برای رفتارهای خوب‌تان پاداش درنظر بگیرید. مثلا، اگر توانستید دو هفته را بدون حتی یک بار خودارضایی پشت سر بگذارید، با خودتان کمی مدارا کنید مثلا یک گیم جدید یا یک بستنی.

سیستم‌های پداداش‌دهی، فوق‌العاده‌اند؛ فقط مواظب باشید با چیزی که درحال مبارزه با آن هستید به خودتان پاداش ندهید، که دراین مورد، همان خودارضایی است! اگر به خودتان بگویید که بعد از یک هفته مقاومت، با خودارضایی از خودتان تشکر خواهید کرد، آن را تبدیل به چیزی خواهید نمود که حتی بیشتراز قبل می‌خواهیدش!


بخش دوم ترک خود ارضایی: طرز فکرتان را درست کنید.

 1. دست از تنبیه خودتان بردارید.

این‌طور به قضیه نگاه کنید: اگر مدام درحال محکوم کردن احساس‌تان درمورد خودارضایی باشید، پس همچنان دارید تمام مدت به آن فکر می‌کنید.

هرگز اعتیاد به خودارضایی را با اعتیاد دیگری معامله نکنید، آنها آنقدر به‌هم مربوطند که شما اراده‌ای نخواهید داشت. درعوض، آگاه باشید که این مشکل مربوط به شماست، اما برای توقف این گرایش سرسخت خواهید بود.

یادتان باشد، شما انسانید، و انسان‌ها خودارضایی می‌کنند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند بیشتر از ۹۵ درصد از مردها و ۸۹ درصد از زن‌ها تائید می‌کنند که خودارضایی می‌کنند. اگر بدانید که تنها نیستید، کمتر احساس شرمندگی خواهید کرد.

با یادآوری تعداد دفعاتی که برای خودتان احساس تاسف کردید در حالی‌که می‌توانستید چشم‌پوشی کنید، در برابر غرق شدن در ناامیدی مقاومت کنید.

 1. باورهای غلط درمورد مضرات خودارضایی را نپذیرید.

اگر می‌خواهید این اعتیاد را ترک کنید، باید ترک این عادت را صرفا به‌خاطر دلایلی که شخصی و اخلاقی هستند انجام دهید، نه به دلایلی که مربوط به سلامتی می‌شوند. تنها دلیل واقعی که مربوط به سلامتی می‌شود، درد و خراشیدگی ناشی از خودارضایی مزمن است، که با توقف لمس کردن مکرر، برطرف می‌شود. در اینجا پیامدهایی را که خودارضایی در بر ندارد می آوریم:

 • خودارضایی موجب نازایی، انزال زودرس یا ناتوانی جنسی نمی‌شود.
 • خودارضایی موجب جنون نمی‌شود.
 • خودارضایی موجب نابینایی، یا حتی لکه‌های چشمی نمی‌شود.
 • خودارضایی موجب تکرر ادرار نمی‌شود.
 1. باور داشته باشید که پیشرفت خواهید کرد.

اگر این ایمان را داشته باشید که واقعا می‌توانید راهی برای ترک اعتیاد به خودارضایی پیدا کنید، قادر به انجام این‌کار خواهید بود. شاید هدف شما توقف کامل خودارضایی نباشد، اما قصدتان این باشد که ان را محدود به اندازه مشخصی کنید مثلا یک یا دو بار در هفته. این هم بسیار خوب است. اگر باور داشته باشید که می‌توانید در این نبرد پیروز شوید، احتمال موفقیت‌تان بسیار بیشتر خواهد بود تا این‌که خودتان را دست کم بگیرید.

با این‌حال، شاید روزهایی باشد که پسرفت داشته باشید. اگر دیدید روزی که قرار نبوده است خودارضایی کنید این‌کار را کردید، فکر نکنید که “اوه، خب، من که به هر حال این روز را از دست داده‌ام” و سپس بقیه روز را با میل و رغبت شدید به خود ارضایی ادامه دهید و روز بعد از نو شروع کنید. این به همان اندازه غیرمنطقی است که فکر کنید باید تمام شیرینی پای را بخورید فقط چون یک کلوچه خوردید و رژیم تمام آن روز را خراب کنید.

 1. بدانید که چه زمانی باید کمک بخواهید.

اگر همه راه‌ها را امتحان کردید و نتوانستید این اعتیاد را تحت کنترل بگیرید، شاید زمان آن باشد که موضوع را به کس دیگری بگویید و از او کمک بخواهید. خجالت نکشید، و به یاد داشته باشید که خیلی از مردم مشکل مشابه شما را دارند. کمک خواستن یک حرکت شجاعانه است و خیلی از افراد همین فکر را می‌کنند.

از پیشوای مذهبی‌تان راهنمایی بخواهید. از روحانی محلی‌تان کمک بخواهید. سه چیز را به‌خاطر داشته باشید:

اول، این افراد بخشی از روحانیت شده‌اند چون خودشان را به اجتماع‌شان اختصاص داده‌اند.

دوم، مطمئنا به کسی که قبلا به خودارضایی معتاد بوده کمک کرده‌اند. و در آخر، آنها متعهد به رازداری و حفظ اسرار هستند.

با رهبر روحانی، اسقف، امام، یا هر پیشوای مذهبی دیگر یک قرار ملاقات خصوصی بگذارید و ببینید توصیه او کمکی می‌کند یا خیر.

با یک پزشک هم می‌توانید ملاقات کنید. مشاوران، روانشاسان و روانپزشکان همه برای کمک به افراد با میزان اعتیادهای گوناگون آموزش دیده‌اند. اول با یک درمانگر در زمینه مشکل خودتان دیداری داشته باشید. راه‌های درمانی متعددی وجود دارند، از درمان رفتار ادراکی گرفته تا درمان دارویی.


چند نکته درباره ترک خودارضایی

روی تخت‌تان ننشینید. از میزو صندلی استفاده کنید و همیشه در جمع دیگران بنشینید.

هر وقت میل‌تان به خود ارضایی خیلی شدید بود، دوش آب سرد بگیرید! نه تنها روان‌تان را آرام می‌کند بلکه فواید زیاد دیگری هم برای سلامت و انرژی دارد.

به خانواده یا هر کس دیگری فکر کنید و این‌که گویی دارند شما را تماشا می‌کنند.

هر وقت احساس کردید به خودارضایی نیاز دارید، برای پیاده‌روی یا دو آهسته بروید. همیشه سعی کنید وقتی این میل به سراغ‌تان آمد خودتان را سرگرم کنید.

بیشتر ورزش کنید و بیرون از خانه بروید. این راهی عالی برای مشغول کردن ذهن است.

روزه گرفتن را امتحان کنید. هر روز چند ساعت از غذا و نوشیدنی پرهیز کنید تا ذهن‌تان را از گرایشات جنسی منحرف کنید. روزه‌داری، به شما قدرت کنترل بهتری برای امیال‌تان می‌دهد.

ذهن‌تان را با موزیک‌های غیرجنسی مشغول کنید.

اهداف کوچک برای خود تعیین کنید، با سه روز پاک ماندن شروع کنید، روز سوم دست‌انداز وجود دارد، از آن رد شوید و بدانید که متعهدید. سپس روی یک هفته متمرکز شوید، بعد هم روی ده روز، سپس دو هفته، و بعد هفده روز، و…

هر روز عصرها ورزش کنید، باعث می‌شود شب‌ها خسته باشید. و از آنجایی‌که خودارضایی اغلب شب‌ها انجام می‌شود اگر خسته باشید خواب را به این کار ترجیح خواهید داد.

اگر وسوسه، افکار شهوانی یا فکر خاصی به ذهن‌تان رسید، فورا به موضوعی متفاوت فکر کمید، مثل بیسبال، فوتبال، …


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

۷۸ دیدگاه

 1. منا در مرداد ۲۰, ۱۳۹۴در۱۰:۳۵ ب٫ظ

  واقعا عالی بود من مشکل خودارضایی دارم و واقعا داره زندگیمو تباه میکنه.
  چند روزیه که دنبال راهکارهای پیشگیری ازش بودم که امروز اینو پیدا کردم.

  • هدایت در شهریور ۲, ۱۳۹۴در۳:۱۵ ب٫ظ

   سعی کن با تمرین زیاد از توهماتی که در اون لحظه داری کم کنی و ارام بتدریج اونو به صفر برسونی . مشکل اصلی شما توهمات هنگام تنهایی تون هس . مدتی در جمع بخوابید و سعی کن کمی دیر و با مطالعه و یا روزنامه خواندن و کارای علمی قبل از خوابت ، خوابتو تنظیم کن. وقتی بیدار شدی هم تا ذهنت رفت در حالت توهم سریعا با جابجا شدن و نرمش از اون دوری کن.

  • ناشناس در مرداد ۱, ۱۳۹۶در۶:۰۰ ب٫ظ

   با سلام.
   ببینید شما اگر یکی از اعضای خانوادتون یا اقوام و… بیمار باشه معمولا چکار میکنید احتمالا راهکارهایی (دارو، ورزش یا…)رو برای سلامتی ایشون معرفی میکنید چون میدونید که حتما مؤثر خواهد بود حالا اگر اون شخص به راهکارهای شما گوش نده چه اتفاقی میفته مسلما روز به روز ضعیف تر و در نهایت سلامتیش رو از دست خواهد داد و یا یک قاتل رو در نظر بگیرید یک قاتل موقعی که میخواد مرتکب قتل بشه اصلا به این فکر نمیکنه که این عملش چه مجازاتی رو در پی خواهد داشت و یا اون لحظه حواسش نیست (به خاطر عصبانیت، انتقام و…) ولی در نهایت اعدام میشه حتی اگر پشیمان شده باشه و توبه کرده باشه پس خدا هم از ما خواسته گناه نکنیم چون میدونه عاقبت ما رو به تباهی خواهد رفت در واقع این اعمال ما هستند که به صورت بهشت یا جهنم ظاهر میشن هر چه اعمالمون خوب باشه روحمون بیشتر در آرامش خواهد بود و بهشت واقعی رو تجربه میکنیم ولی هر چه بدتر باشه نتیجه برعکس خواهد بود پس با انجام گناه فقط به خودمون و آینده مون آسیب میزنیم و روحمون رو آلوده تر میکنیم کسی که توبه میکنه فقط زمانی پذیرفته میشه که واقعا از گناه پشیمون شده باشه پس بیاین تا دیر نشده توبه کنیم اگر دعا کنیم حتما خدا یاورمون خواهد بود هیچ وقت سعی نکنیم گناه رو توجیه کنیم چون در نهایت خودمون هستیم که آسیب میبینیم جهالت، وسواس، لجبازی و غرور بدترین دشمن انسانه که همه از حیله های شیطانه همیشه شیطان سعی میکنه گناه رو بهترین شکل ممکن جلوه بده همون طور که مثلا فردی که بیماری قلبی داره و سمت غذاهای پرچرب جذب میشه غافل از اینکه سلامتیش رو کم کم از دست میده پس گناه نکنیم هیچ کار خداوند بی حکمت نیست خدا خیر و صلاح ما آدم ها رو میخواد خدا رو دوست داشته باشید خدا بهترین دوست و یاور حقیقی ماست و دلسوزتر و بخشنده و مهربانتر از خدا هیچ کس نیست و تواناتر از خداوند نیست.

   • امیرحسین در فروردین ۱۱, ۱۳۹۹در۳:۴۳ ق٫ظ

    عالی بود

 2. امین در مرداد ۲۰, ۱۳۹۴در۱۱:۰۲ ب٫ظ

  عالی بود
  فقط ۱ قسمت داشت این راهکارهای ترک خودارضایی شما ؟

  • محسن در مرداد ۳۱, ۱۳۹۴در۱۲:۴۸ ب٫ظ

   با سلام
   قسمت دوم مقاله نیز اضافه شد.

 3. d در مرداد ۲۱, ۱۳۹۴در۱۱:۱۶ ب٫ظ

  لطفا عقاید شخصی و غیر علمی اضافه نکنید تا جایی که اطلاع دارم این یک مجله علمی بود

  • محسن در مرداد ۲۱, ۱۳۹۴در۱۱:۲۸ ب٫ظ

   با سلام.
   دوست عزیز ، هرگاه جلمه ای از مترجم بخواد به متن مقاله اصلی اضافه بشه حتماً به کاربران اطلاع داده خواهد شد.
   در قسمت اول این مقاله هیچ دخل و تصرفی از جانب مجله سلامت صورت نگرفته و صرفا ترجمه روان مقاله اصلی منتشر شده.

   به هرحال خوشحالیم که همچین احساسی نسبت به مجله سلامت دارید.
   با تشکر از شما.

 4. بانو در مرداد ۳۱, ۱۳۹۴در۱۱:۲۸ ق٫ظ

  واقعا عالی بود ممنون

 5. s در مرداد ۳۱, ۱۳۹۴در۶:۰۷ ب٫ظ

  مطالبتون خیلی خوب وآموزنده بود

 6. هدایت در شهریور ۲, ۱۳۹۴در۳:۱۰ ب٫ظ

  یکی از معضلات دانشجوهای من همینه. متاسفانه در دانشگاهها مشاوران روانشناس هم راهی برای کمک به دانشجو ندارند. بنظر من باید نتایج تحقیقات علمی رو به اونها داد و با ایجاد شناخت صحیح از مضرات اون به او نها کمک کرد. یه کتاب هست به نام انسان بر علیه خود که متاسفانه فرانسویه و ترجمه نشده در این باره نویسنده اساس برای کمک به اینگونه افراد اونو نوشته ولی نمیدونم چرا ترجمه نشده؟ شاید مترجما خجالتی هستن شاید در فرهنگ ما خریدار نداره ولی کتاب خوبیه.

 7. مهدی در شهریور ۲۰, ۱۳۹۴در۸:۳۶ ب٫ظ

  واقعا یکی از مشکلاتی که هست برای درمان اینه که آدم خودشو هی محکوم میکنه مثلا میگه اه نباید این کار را میکردم و …
  ولی وقتی متعهد بشی که این کار واقعا بد هستش ریشه کن میشه (مطمئن باشید)
  هیچوقت امیدتون رو از دست ندید هیچوقت

  • علیرضا در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹در۱۱:۳۸ ب٫ظ

   قطعا با اصلا حرفت موافقم…..امید ینی زندگی و شروع دوباره

 8. najme در شهریور ۲۴, ۱۳۹۴در۱:۵۵ ب٫ظ

  سلام این کتابی که فرمودید ترجمه نشده رو چجوری میشه پیدا کرد؟ من می خوام این کارو انجام بدم و ترجمش کنم چون خودم این مشکلو داشتم و همه وقتم پر کردم کلاسای مختلف میرم و کلا ادم دیگه ای شدم مخصوصا که الان میدونم تو خیلی کارا استعداد زیادی دارم و با پشتکارم تو اون حرفه ها مورد تحسین دیگران قرار گرفته ام. خیلی دوست دارم به نوجوان ها و جوان های کشورم کمک کنم تا این معضلو حل کنن من نمیدونم اسیب جسمی داره یا نه فقط میدونم خودت دیگه خودتو قبول نداری و یه ادم بی اراده جلو شخصی به نام خودش همیشه شرمندست با خودتون آشتی کنید و به خودتون نشون بدید که یه ادم فوق العاده هستید.

 9. بهرام در مهر ۸, ۱۳۹۴در۹:۰۳ ب٫ظ

  به نظر من تنها راه پایدار و عملی و اساسی ازدواج است که هیچ اشاره ای به آن نشده

  • محسن در مهر ۱۰, ۱۳۹۴در۱۰:۰۴ ق٫ظ

   البته باید مدنظرتون باشه که خیلی از افراد متاهل هم این مشکل رو دارند و فقط مخصوص افراد مجرد نیست.

  • مانی در اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶در۰:۰۷ ق٫ظ

   اگر متاهل نیستید از ازدواج برای خودتون در باغ سبز درست نکنید چون اونوقت شدید تر در دام خودارضایی میافتید ازدواج خیلی مواقع مسایل جنسی شما را صددر صد حل نمی کنه چون زندگی زناشویی هم محدودیت های خودش رو داره . اگر هدف شما از ازدواج تنها حل مسایل جنسی تون هست من میگم راه حل معقولی نیست

 10. بهرام در مهر ۱۰, ۱۳۹۴در۹:۳۴ ب٫ظ

  اگر آماری باشد قطعا درصد قابل توجه مربوط به مجردهاست
  در مورد متاهل ها میشود گفت نوع انگیزه و حالت روانی آن با مجردها قطعا یکی نیست

 11. ali در آبان ۲۹, ۱۳۹۴در۴:۳۰ ب٫ظ

  هیچ منبع علمی قوی و محکم دال بر تفاوت خود ارضایی و خروج با رابطه طبیعی وجود نداره تمام عوارض خروج با رابطه طبیعی و خود ارضایی مثل ضعف بینایی و…مشابه همند
  وقتی در منابع معتبر به کنار گذاشتن و… اشاره می شه مقصود مشکلاتی که برای روابط با شریک جنسی ایجاد می کنه درصدد رفع اونها هستن
  علت اینکه اصلا جاش نیست شما تو مجله علمی که جزو پیشروها بوده این مطلب روبذارین تفکرات دست و پا شکسته و ناقص و سنتی جامعه بوده که با این مطلب دوباره دچار برداشت اشتباه می شه
  توقع ما این هست که فارغ از جو موجود مخاطبین رو با علوم و دیدگاههای روز همراه با جو نو پسند و بروز آشنا کنید

  • محسن در آبان ۲۹, ۱۳۹۴در۵:۱۷ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز.
   اگر به لینک منبع این مقاله مراجعه کنید مطمئناً از معتبر بودنش مطمئن خواهید شد.
   همچین اگر معادل لاتین کلمه خود ارضایی رو در گوگل سرچ کنید انواع و اقسام منابع علمی و معتبری رو خواهید یافت که در مورد مضراتش براتون با تحقیقات معتبر حرف میزنن.
   به هر حال ما فقط مقاله رو ترجمه و منتشر کردیم و هیچ گونه نظر شخصی در این مقاله اعمال نشده.
   موفق باشید.

 12. محمدجواد در بهمن ۱۵, ۱۳۹۵در۳:۰۶ ق٫ظ

  کسایی که این کار رو انجام میدن نتیجه و آخر این کار من هستم!!

  به من نگا کنید ۲۴ سالمه
  موهام ریخته
  پر خاشگر شدم
  عصبی هستم
  حوصله ی هیچ کس و هیچ چیزی رو ندارم
  فراموشی گرفتم
  انگیزم از بین رفته
  هیچ اراده ای ندارم
  تمام کارها رو پشت گوش میندازم
  هیچ پیشرفتی تو زندگیم ندارم
  قبل از شروع کردن هر رقابتی خودم رو یک شکست خورده میدونم
  درس نمیتونم بخونم
  نمیشه رو قولم حساب کرد
  کم دقت شدم
  بیضه هام کوچیک شدن
  زود انزالی پیدا کردم
  و الت تنانسلیم تغییر شکل داده
  منزوی و افسرده شدم

  حالا اگه واقعا دوس دارید شما هم عینه من بشید ! هر روز و همیشه این کار رو انجام بدید!

  من این راه رو رفتم و باید بگم این کار آخر و عاقبت نداره.
  درسته همه ی انسان ها مسئول کار ها و تصمیم های خودش هستن و در برابر اون ها پاسخگو اند ولی به شما توصیه ی اکید می کنم با کسانی که این کار رو انجام میدن و یا حتی فیلم پ و ر ن نگاه میکنن معاشرت نکنید ، دوستی نکنید!!
  چون ناآخودآگاه روی شما تاثیر میزارن و بعد از مدتی که از زندگی شما رفتن شما ناخودآگاه کارهای اونا رو تو زندگیتون انجام میدید
  (با کسی دوست باشید که همیشه دورغ میگه بعد از مدتی شما هم عینه اون شخص دروغگو می شید)
  با کسی دوستی کنید که انسان خوبی باشه ، تاثیر مثبت روی شما بذاره .

  • حامد در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹در۹:۲۴ ب٫ظ

   دمت گرم جیگر حرفات شد تجربه برام مرسی داداش دمت گرم جیگر خوشم اومد موافقم

  • Z در خرداد ۱۲, ۱۳۹۹در۵:۳۴ ب٫ظ

   حرف شما از این چرت و پرتای اینا بهتر بود ممنونم🌸

 13. مانی در اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶در۰:۱۶ ق٫ظ

  اگر متاهل نیستید از ازدواج برای خودتون در باغ سبز درست نکنید چون اونوقت شدید تر در دام خودارضایی میافتید ازدواج خیلی مواقع مسایل جنسی شما را صددر صد حل نمی کنه چون زندگی زناشویی هم محدودیت های خودش رو داره . اگر هدف شما از ازدواج تنها حل مسایل جنسی تون هست من میگم راه حل معقولی نیست

 14. ترک آسان خود ارضایی در خرداد ۳, ۱۳۹۶در۲:۳۳ ب٫ظ

  مقاله خیلی خوبی بود ممنون از مجله سلامت
  به نظر من بهترین روش ترک خود ارضایی شروع مدیتیشنه
  چون ذهن رو قوی میکنه و میتونی بهتر تصمیم بگیری

 15. علی در تیر ۲۸, ۱۳۹۶در۹:۴۷ ب٫ظ

  سلام
  کسانی که گوشی اندروید دارند میتوانند اپلکیشن ترک خود ارضایی رو دریافت کنند .

 16. مهرداد در شهریور ۳, ۱۳۹۶در۷:۰۱ ب٫ظ

  سلام من میخوام به پدر و مادرم بگم که این عمل زشت رو انجام میدم کسی میتونه بهم بگه چطور

 17. Mam در دی ۲۱, ۱۳۹۶در۱۱:۲۸ ب٫ظ

  چرا این حس درون ما هست ما چرا دوچار این حس میشیم عامل اولیش چیه چرا کسی که داخل این کار بیفته نمیتونه هرگز بیرون بیاد از احتیادمواد بد تر چون عوارضش خیلی بده چرا خوانواده نمیتونن کمک کنن اگه بشه برنامه ای برای خوانواده ها گذاشت که فرزنداشون دچار این مشکل میشن و راه های برای اونا پیشناهاد کنن تا جولوی اینکار فرزنداشون رو بگیر خیلی خوب میشه

 18. ……. در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷در۵:۴۱ ب٫ظ

  کی گفته خودارضایی باعث انزال زودرس نمیشه؟ اگه خودارضایی نمیشه پس چی میشه؟
  دوما فقط اعتقادات ما می تواند جلو ما را بگیرد نه صرفا شناخت مضرات از دیدگاه علم.

 19. علی در تیر ۸, ۱۳۹۷در۹:۴۸ ب٫ظ

  من هیچ وقت درهیچ جا به جز حمام خود ارضایی نمی کنم بااین راهکار مجله سلامت دارم خودم رو کنترل میکنم شایدیک بار تو هفته این کار رو بکنم ولی دارم همونم ترک می کنم
  👑😎😎😎

 20. امید ناصری در تیر ۲۰, ۱۳۹۷در۸:۵۵ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید من به عادت بسیار بد خود ارضایی مبتلا شدم و تا به حال یه ۱۰ بار تصمیم به ترکش گرفتم ولی نشده چون که خیلی زود ارضا میشم یعنی با دیدن کوچکترین صحنه تحریک کننده یا حتا فکرکردن دربارش این اتفاق میفته واقعا دست خودم نیست دیگه از زندگی ناامید شدم حتا تا مرز خودکشی هم رفتم لطفاً کمکم کنید دیگه نمیتونم تحمل کنم.

  • Shayan در خرداد ۱۸, ۱۳۹۹در۵:۲۴ ب٫ظ

   درد منم همینه لطفا کمک کنین

 21. نیما در مرداد ۱۵, ۱۳۹۷در۱:۴۳ ب٫ظ

  دوست عزیز دوباره بخش دوم ترک خود ارضایی در همین صفحه را مطالعه کن . وبه خودت اعتماد داشته باش ناامیدی بدترین چیزه

 22. میثم میثم در آبان ۲۶, ۱۳۹۷در۱:۴۳ ق٫ظ

  انجمن معتادان جنسی ایران S.A راه حلی مناسب برا مشکل من.بود …

 23. mehdi در فروردین ۲۵, ۱۳۹۸در۱۰:۳۴ ب٫ظ

  با سلام خدمت تمامی دوستان جوان ومجرد
  دوستانیکه اعتیاد به این عمل زشت پیدا کرده اند به این راحتی نمیشه از دام اعتیاد به این عمل رهایی یابند به نظر بنده مکان هایی باید در کشور تاسسیس شود که مشکلات جنسی جوان هارو برطرف کنه یه جورایی انقالب جنسی رو حل ککند در کشور

 24. محدثه در اردیبهشت ۱, ۱۳۹۸در۵:۲۹ ب٫ظ

  من ۱۵سالمه و درگیر این مشکلم خیلی دلم میخواد ترک کنم یکی یه راهکاره خیلی موثر بهم معرفی کنه علاوه بر اینا که گفته شد

  • معین در فروردین ۱۴, ۱۳۹۹در۵:۲۹ ب٫ظ

   محدثه من الان ترک کردم هر موقع فکرت رف پیشش برو چهار رکعت نماز بخون

 25. み¤ⓢs£ɨŋ در خرداد ۴, ۱۳۹۸در۱۱:۳۹ ق٫ظ

  اصلا نمیدونم چی بگم
  خیلی تاثیر داشت
  امیدوارم بتونم خود ارضایی رو ترک کنم
  من یه پسر ۱۳ساله[کلاس هفتم]هستم و از پارسال اینکارو شروع کردم
  خیلی از کارم پشیمونم امیدوارم خدا منو ببخشه
  کاشرهرچه زود تر این ج..زدن کوفتی لعنتی رو ترک کنم😭

 26. محدثه در تیر ۲, ۱۳۹۸در۱۰:۴۸ ق٫ظ

  سلام من با توکل به خدا الان ۱ ماه و ۱۵ روز خود ارضایی نکردم ولی امروز اتفاق افتاد و به خاطر ترک یهوییم خیلی تحت فشار قرار گرفتمو…😐
  میگن خودارضایی زیادش‌بد هس ینی الان من این کارو کردم بهد از یه ماه از لحاظ جسمی ضرر نمیکنم؟
  همین جا هم قول میدم اگه درمان شدم تو این سایت بمونمو کمک کنم 😁

  • محمد در فروردین ۱۱, ۱۳۹۹در۱:۵۱ ق٫ظ

   نیاز نیست فکر گذشته باشه فقط سعی کن از این به بعد نزنی گلم 😂کمپین حمایت ازمعتادان

  • حامد در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹در۹:۲۸ ب٫ظ

   خخخ ن بابا جدن؟

 27. اهورا در اسفند ۱۳, ۱۳۹۸در۵:۳۶ ب٫ظ

  ترک این موضوع راحت نیست قرصی چیزی نداره بندازیم راحت بشیم یعنی دکتر قرص بده مصرف کنیم مثلا ده روز راحت بشیم

 28. Navid در اسفند ۱۹, ۱۳۹۸در۴:۲۷ ب٫ظ

  سلام خدمتتون
  منم از امروز شروع میکنم به ترک
  فقط از ادمین یه سوال داشتم
  کسی که سه سال خود ارضایی کرده واسش دیر نیس؟

 29. ناشناس در اسفند ۲۶, ۱۳۹۸در۸:۱۴ ب٫ظ

  سلام. من وحشتناک این مشکلو دارم. شاید روزی چهار بار این کارو میکردم. چند وقت پیش این سایتو دیدم و خوندم. بعدش دیگه کارم شد فقط هفته ای سه بار. بعد شد هفته ای ۱ بار. الانم رو هفته ای یک بار گیرم ولی دارم ترک میکنم. ممنون بابت سایت خوبتون.

 30. محمد در فروردین ۱۱, ۱۳۹۹در۱:۴۹ ق٫ظ

  به نام خدا محمد ۱۸ساله از … . سه روزه که تو ترکم تشویقققق😂

  • یه انسان در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹در۳:۴۸ ب٫ظ

   من یه ماه بود که تو ترک بودم ولی امروز…😣😣

 31. M در فروردین ۱۱, ۱۳۹۹در۴:۰۹ ق٫ظ

  اوووه حالا حالا ها مونده تا بخوای ناامید بشی اگه بعد از این همه وقت دوباره ترک عادت کردی نادیدش بگیر و سر سخت تر شو در ضمن به نظرم یاد خدا هم می تونه کمک حال آدم باشه یا مثلا یه برنامه ریزی تحرکی در هر صورت هر زمانی از روز که بیدار شدی به این فکر کن که اون روز روزِ مرگته در نتیجه تو می خوای اون روز خود ارضایی کنی یا کارای مهم تر🙂فک کنم موثر باشه

 32. mostafa در فروردین ۲۱, ۱۳۹۹در۱:۱۴ ب٫ظ

  سلام واقعا دستتون درد نکنه خیلی سازنده بود
  فقط یه سوال داشتم دوست شدن با جنس مخالف هم میتونه کمک کننده باشه؟

 33. 😂 در اردیبهشت ۴, ۱۳۹۹در۵:۴۲ ب٫ظ

  یه ساعته تو ترکم 😂😂😂

 34. P در اردیبهشت ۶, ۱۳۹۹در۴:۰۴ ب٫ظ

  اگه امید داشته باشی میشه

 35. نیما در اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۹در۴:۵۵ ق٫ظ

  سلام من الان ۴ سال هست که این کارو تکرار میکنم
  این مقالتون هم خوب بود انشالله برای همه مفید باشه
  ولی من امیدوار نیستم که بتونم ترک کنم
  دیگ من از شدید هم گزشته
  گاهی اوقات که میرم بیرون فکرایی به سرم میزنه که به زور کنترل میکنم خودمو

  • Sara در تیر ۲۹, ۱۳۹۹در۰:۴۶ ق٫ظ

   از قدیم گفتن خواستن توانستن هستش ایشالا که میتونی تلاش خودت رو بکن سرسخت ، سرسخت

 36. پاک شده توسط شما در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۹در۳:۲۷ ب٫ظ

  بسیار عالی من تنها کاری که باعث ترک کردن خود ارضایی شد نگاه نکردن فیلم های پورن بود عالی ممنون

 37. تذیت در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۹در۱۰:۴۸ ب٫ظ

  این جمله ی شما از همه ی این چرت و پرت های غیر عملی پیشنهاد شده بسی برتر است

 38. یه انسان در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۹در۳:۴۶ ب٫ظ

  سلام من تازه این مطالبو خوندم. مشکل خود ارضایی دارم ولی از الان دارم سعی میکنم که کنار بزارم هر انسانی اگه بخواهد کاری کنه و حواس شو روی هدفش بزا ره همیشه موفق میشه

 39. یه بدبخت در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹در۲:۲۰ ق٫ظ

  من که خود ارضایی نمیکنم من به رابطه عادت کردم و نمیتونم ترکش کنم و تقریبا هفته ای چهار بار با دوست دخترم رابطه دارم ایا این هم برای بدن مشکلی دارد؟

 40. احمدرضا در خرداد ۲, ۱۳۹۹در۱۰:۲۱ ب٫ظ

  عالیه باید از الان شروع کنم

 41. Bhr در خرداد ۶, ۱۳۹۹در۷:۰۸ ق٫ظ

  من برای دومین بار کع اینکارو میکنم و واقعن خیلی بدع ………. احساس میکنم ی چیزی مس خوره رو مغزم راه میره ‌…..و همش ی چیزیو با خودم مرور میکنم ….. بهار بس کن بهار خجالت بکش ….. حتی اینا هم جواب گو نیست ….. احساس میکنم ادم کثیفیم …‌‌…‌ دو روز ی چیز مث خوره رو مغزم بود کع بهار این کارو بکن من همیشه فیلم پورن میدیدم فقط برای سرگرمی ولی نمیدونستم اینجوری میشع …‌.. احساس میکنم هیچی نمیتونه درستش کنع ..‌‌ حتی این وبسایت….‌

 42. ناصر در خرداد ۱۵, ۱۳۹۹در۲:۳۹ ق٫ظ

  (اراده؛اراده؛اراده
  نماز؛نماز؛نماز
  قرآن؛قرآن؛قرآن)
  ان شالله.

 43. ايليا در خرداد ۲۰, ۱۳۹۹در۱۲:۱۴ ب٫ظ

  سلام اینکه خود ارضایی عوارضی مثل اون بالایی ها نداره راسته؟

 44. Amirmahdi در خرداد ۲۶, ۱۳۹۹در۳:۴۹ ب٫ظ

  من از امروز شروع میکنم ببینم چی میشه

 45. ⁦(☞ ಠ_ಠ)☞⁩ در تیر ۶, ۱۳۹۹در۶:۱۰ ق٫ظ

  سلام من به خود ارضایی اعتیاد دارم و مقاله شما رو هم خوندم ولی هیچ راه خوبی برای ترک این عادت پیدا نکردم

 46. ⁦(☞ ಠ_ಠ)☞⁩ در تیر ۶, ۱۳۹۹در۶:۱۱ ق٫ظ

  سلام من یک پسر ۱۵ ساله هستم و مقاله شمارو خوندم ولی هیچ راه خوبی برای ترک این عادتم پیدا نکردم

 47. ناشناس در تیر ۷, ۱۳۹۹در۱:۱۳ ب٫ظ

  من سه ماه تو ترک بودم که دوباره اومد به سراغم.
  لعنتی رو چطور باید از دستش خلاص شییی؟

 48. Fati در تیر ۹, ۱۳۹۹در۸:۲۰ ب٫ظ

  با سلام فاطمه ۱۶ ساله یک ساعته پاک پاکم😂👌

 49. A در تیر ۲۰, ۱۳۹۹در۰:۵۶ ق٫ظ

  توروخدا نزنید
  من میزدم روزی دوبار حافظه ام کم شد دیگه با کمک این سایت نزدم
  الان پاکم

 50. Sara در تیر ۲۹, ۱۳۹۹در۰:۴۳ ق٫ظ

  یه سوال خودارضایی باعث کاهش میل جنسی با شریک زندگی میشه ؟

 51. مصطفی در مرداد ۲, ۱۳۹۹در۱۱:۴۱ ب٫ظ

  تا وقتی ک انسان تنها باشه،ترک این کار سخت خواهد بود
  کاری ب افراد مریض رواتی ندارم،در کل این کار بیشتر از روی فشار روحی هستش.
  اگر ریشه یابی کنیم،قطعا ب بی تدبیری دولت میرسیم ک سبب شده ازدواج در زمان درستش دیگه صورت نگیره.

 52. Arman در مرداد ۴, ۱۳۹۹در۴:۱۳ ب٫ظ

  من از امروز شروع میکنم

 53. یه جقی در مرداد ۷, ۱۳۹۹در۰:۴۸ ق٫ظ

  من الان ۱ دقیقه هست تو ترکم بزن دست قشنگرو

 54. حسین در مرداد ۲۰, ۱۳۹۹در۱۲:۰۴ ب٫ظ

  سلام چند ماه طول میکشه

 55. سعید در مرداد ۲۰, ۱۳۹۹در۱۱:۳۱ ب٫ظ

  سخته اما شدنی ترک کردنش خیلی به پیشرفتتون کمک میکنه و کاملا این پیشرفت رو حس میکنید از فردا شروع نکنید از همین الان شروع کنید

 56. Ar در مرداد ۳۰, ۱۳۹۹در۱۰:۰۱ ب٫ظ

  سلام من خر مقدم که تو یه روز اینکارو انجام بدم بازم فردا صبحش نمیتونم جلو حودمو بگیرم.نهایتا تا شب .کمکم کنید

 57. محمد در شهریور ۲۸, ۱۳۹۹در۱۰:۵۴ ب٫ظ

  خیلی ممنون از توضیحات قشنگتون من از الان شروع به ترکش کردم

 58. محمد در شهریور ۲۸, ۱۳۹۹در۱۰:۵۶ ب٫ظ

  ضرر هاش ندیدن چشم لرزیدن دست ها وقتی سنمون بالاتر بشه خلاصه به درد نمیخوره سر چلغ گرده🤣🤣🤣

 59. محسن در شهریور ۲۹, ۱۳۹۹در۵:۴۹ ب٫ظ

  تازه دارم شروع ب ترک کردن میکنم خدایا خودت کمکم کن تا حشری نشم😢😭🤒

 60. کامبیز در شهریور ۳۱, ۱۳۹۹در۴:۵۵ ق٫ظ

  سلام دوستان لطفا راهکار بدید و از تجربه هاتون بگید که استفاده کنیم شعار ندید معتادای بیچاره

 61. A در مهر ۳, ۱۳۹۹در۳:۲۶ ق٫ظ

  یه رفیق داشتم که یه روز این کارو بهم گفت من اون موقع اصلا نمیدونستم گناه هست بعداز مدتی حدود دو سال و خورده ای اینکار رو ترک کردم و خدا خیلی چیزا بهم داد: فقط اینو میخوام بگم اگه این گناه رو ترک کنید بدونید که خدا هواتونو داره و براتون یه عالمه پارتی بازی میکنه.

نظر خود را بیان کنید