پرستاری

مراقبت های ویژه پیش از بارداری و دوران بارداری همچنین پس از زایمان، برای همراهی و کمک در نگهداری نوزاد یا کودک بزرگتر، وابسته به شرایط مادر یا زنان باردار دارد. خانم های باردار از نظر احساسی و عاطفی، بخصوص از نظر جسمی نیاز به مراقبت هایی به همراه کمک یا پرستار خواهند داشت.با توجه به شرایط امروزه مشغله ها،فرهنگ‌ها، اجتماع و … برخی پرستاری در منزل برای مادران باردار یا از پرستار کودک کمک میگیرند. پرستار می بایست دوره دیده  و آگاه از شرایط زنان باردار  و فردی با توانایی کامل در کمک و همراهی مادر، کودک بزرگتر و نوزاد پس از زایمان باشد.

علائم اولیه بارداری

مادر شدن و بروز علائم بارداری در خانم ها با تغییراتی نمایان می گردد. بهترین روش برای اطمینا خاطر از بارداری آزمایش خون است. در صورت انتظار بارداری، بدانیدکه هورمون های بارداری باعث بروز علائمی در بدن شما می گردد.

از علائم بارداری میتوان به تعویق در سیکل ماهانه، خستگی شدید، لکه بینی و درد شکمی، تغییراتی در پستان ها، حالت تهوع اشاره کرد. بعد از لقاح و لانه گزینی تخمک، علائم و نشانه های متفاوتی در برخی زنان باردار مشهود شده که بسیاری به علائم قبل از عادت ماهانه شبیه است. در این موارد میتوان ابتدا از تست خانگی یا baby check استفاده کرد و سپس برای اطمینان آزمایش خون داد. در زیر علاوه بر موارد ذکر شده در بالا دیگر علائمی را بیان میکنیم.

علائم اولیه بارداری شامل:

تکرر ادرار

کمردرد

سردرد

ضعف

یبوست

علائم اولیه بارداری

درد و گرفتگی در ناحیه شکم یا تعویق عادت ماهانه، لکه بینی

افرادی که همواره سیکل منظمی داشته با تعویق عادت ماهانه اولین نشانه بارداری مشاهده می کنند. تخمک بارور شده پس از چند روز در رحم لانه گزینی میکند. در این مرحله مادر کمی دچار لکه بینی یا درد و گرفتگی در ناحیه شکم خواهد شد. تفاوت این نشانه تنها در روشن تر بودن خونریزی نسبت به علائم قبل از عادت ماهانه است

تغییرات پستان ها

با تغییر سریع سطح هورمون ها در هفته های اول، سینه ها حس سنگینی یا پرباری، همچنین سوزن سوزن شدن و حساس در برابر تماس پیدا می کنند. بنا براین اگر منتظر بارداری بوده و عادات ماهانه منظم شما به تعویق افتاده و بعد از ۲ هفته علائم و تغییراتی در پستان ها دارید، می توانید با تست بارداری اطمینان حاصل کنید.

خستگی شدید از علائم بارداری

با افزایش سطح هورمون پروژسترون، احساس خستگی شدید و خواب آلودگی در زنان مشاهده می شود. همچنین پروژسترون باعث تولید خون بالا، کاهش قند و فشار خون شده که موجب این حالات در بارداری می گردد.

تهوع و استفراغ در زنان باردار

حس تهوع و استفراغ در زنان باردار بدلیل بویایی قوی از علائمی هست که در این دوران آنها از هفته های اول میتوانند داشته باشد. البته برخی از زنان شاید تا پایان بارداری این نشانه را احساس نکنند.

موارد مضر و خطر ساز دوران بارداری

برخی از مادران در دوران بارداری استرس و اضطارب هایی دارند که گاهی ناشی از ناآگاهی، مشاوره نگرفتن و عدم رعایت ممنوعیت های مصرفی دوران بارداری است. سلامت فرد و سبک زندگی اش بسیار مهم می باشد،  این اهمیت به سلامتی در دوران بارداری با وجود کودکی، چند برابر خواهد شد. برای اینکه دوران بی خطری را برای خود جنین داشته می بایست سبک زندگی سالمی را پیش بگیرید. از موارد مضر و خطر ساز پرهیز نمائید.

تشعشعات مضر

امواج مایکروویو

مواد اعتیاد آور

پرستاری

ممنوعیت های غذایی دوران بارداری

توجه به مواد غذایی مصرفی در دوران بارداری حائز اهمیت است. مادران باردار می بایست ممنوعیت مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها را رعایت نمائید. تغذیه سالم و عدم مصرف یا کنترل برخی مواد از نیازهای شما وجنین همراه هستید. پرستار یا مراقب باردار در منزل میتواند در کنترل برنامه غذایی شما کمک باشد.

ممنوعیت مصرف لبنیات غیر پاستوریزه

ممنوعیت غذاهای خام و نیمه پخته

ممنوعیت مصرف میوه و سبزیجات نشسته

ممنوعیت جگر در دوران بارداری

کنترل یا ممنوعیت نوشیدنی ها

در نظر داشته باشید که بسیاری از این ممنوعیت ها یا عدم کنترل ها خطراتی چون سقط جنین یا زایمان زودرس را در پی دارد. بنابراین رعایت توصیه های پزشک و داشتن تغذیه مناسب و کنترل شده به سلامت مادر و جنین کمک بسیار میکند.آسانیسم راه گشای دسترسی سریع به خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل بخصوص پرستار کودک در منزل، پرستار یا مراقب مادران باردار، پرستار سالمند در منزل می باشد.

 

نظر خود را بیان کنید