پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

سم زدایی کامل بدن: ۹ راه برای جوانسازی بدن شما

چگونه بدن مان را به صورت کامل سم زدایی کنیم؟

سم زدایی (detoxification) که با عنوان detox هم شناخته می شود، یک رمزواژه معروف است.

دیتاکس به طور معمول به دنبال کردن رژیم غذایی خاص یا استفاده از محصولات ویژه‌ ای گفته می شود که ادعا می‌ کنند بدن شما را از سموم دفع می‌ کنند، در نتیجه سلامت را بهبود بخشیده و کاهش وزن را ارتقا می بخشند.

خوشبختانه بدن شما به خوبی می تواند سم زدایی شود و برای این کار نیازی به رژیم‌ های غذایی خاص و یا مکمل ‌های گران قیمت نیست. گفته می شود که شما می‌ توانید سیستم سم زدایی طبیعی بدن خود را ارتقاء دهید.

در حالی که رژیم‌ های سم زدایی یک جذابیت اغوا کننده دارند، بدن شما کاملا مجهز به اداره سموم و دیگر مواد ناخواسته است.

ما در این مقاله از مجله سلامت برخی تصورات نادرست رایج درباره سم زدایی را همراه با ۹ روش اثبات شده برای احیای سیستم سم زدایی بدن شما توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

سوء تفاهمات متداول درباره سم زدایی

گفته می ‌شود که رژیم غذایی سم زدایی؛ سموم را از بدن شما حذف می ‌کند، سلامتی را بهبود می‌ بخشد و کاهش وزن را ترویج می‌ کند.

آنها اغلب شامل استفاده از ملین ها، دیورتیک ها، ویتامین ها، مواد معدنی، چای ها و سایر مواد غذایی هستند که فکر می کنند خواص ضد عفونی کننده و سم زدا دارند.

عبارت “توکسین” در شرایط رژیم سم زدایی کاملا تعریف ‌شده است. این عبارت نوعا شامل آلاینده‌ ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و غذاهای فرآوری شده است که به طور منفی بر سلامتی تاثیر می‌ گذارند.

با این حال، رژیم های غذایی سم زدایی به ندرت سموم ویژه‌ ای که هدفشان حذف یا مکانیسمی است که آن ‌ها را حذف می ‌کند، را شناسایی می کند.

علاوه بر این، هیچ مدرکی از استفاده از این رژیم‌ ها برای حذف سم یا کاهش وزن پایدار پشتیبانی نمی ‌کند.

بدن شما دارای یک روش پیچیده برای از بین بردن سموم است که شامل کبد، کلیه ها، سیستم گوارش، پوست و ریه ها است.

با این حال، تنها زمانی که این ارگان‌ها سالم هستند، می‌توانند به طور موثر مواد ناخواسته را حذف کنند.

سم زدایی کامل بدن

سم زدایی کامل بدن

۹ بهترین راه سم زدایی بدن

 1. الکل را محدود کنید

بیش از ۹۰٪ الکل در کبد شما متابولیزه می شود. آنزیم های کبدی الکل را به استالدئید، یک ماده شیمیایی سرطانی معروف متابولیزه می کند.

استالدئید به عنوان یک سم تشخیص داده شده که کبد شما آن را به ماده ای بی ‌ضرر به نام استات تبدیل می ‌کند که بعدا از بدن شما حذف می ‌شود.

در حالی که مطالعات مشاهده شده نشان می دهد مصرف الکل کم و متوسط برای سلامت قلب مفید است، نوشیدن بیش از حد آن می تواند منجر به تعداد زیادی از مشکلات سلامتی گردد.

نوشیدن بیش از حد الکل می ‌تواند به شدت به عملکرد کبد شما آسیب وارد کند و باعث تجمع چربی، التهاب و زخم شود.

وقتی این اتفاق می‌افتد، کبد شما نمی ‌تواند به اندازه کافی خوب عمل کند و وظایف لازم از جمله تصفیه مواد زائد و دیگر سموم از بدن شما را انجام دهد.

به این ترتیب، محدود کردن یا اجتناب از مصرف الکل یکی از بهترین روش‌ ها برای حفظ قدرت سیستم سم زدایی بدن است.

تاثیر خواب بر روی سیستم سم زدایی بدن

تاثیر خواب بر روی سیستم سم زدایی بدن

 1. روی خواب تمرکز کنید

تضمین خواب کافی و کیفی هر شب یک اجبار برای تامین سلامتی بدن و سیستم سم زدایی طبیعی بدن است.

خوابیدن به مغز شما اجازه می ‌دهد تا دوباره خود را مرتب و شارژ کند و همچنین ضایعات سمی را که در طول روز انباشته شده ‌اند را از بین می برد. یکی از این محصولات ضایعات، پروتئینی به نام بتا آمیلوئید است که به ایجاد بیماری آلزایمر کمک می کند.

با محرومیت از خواب، بدن شما وقت کافی برای انجام این کارها ندارد، بنابراین سموم می‌توانند ایجاد شوند و بر چندین جنبه از سلامتی تاثیر بگذارند.

خواب ضعیف به پیامدهای سلامتی کوتاه‌مدت و بلندمدت مانند استرس، اضطراب، فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و چاقی ارتباط دارد. شما باید هفت تا نه ساعت در شب به طور منظم بخوابید تا سلامت خود را ارتقا دهید.

اگر در خواب شبانه مشکل دارید، تغییر سبک زندگی مثل استفاده از یک برنامه خواب منظم و محدود کردن نور آبی ساطع شده از دستگاه‌ های همراه و صفحات کامپیوتر قبل از خوابیدن برای بهبود خواب مفید هستند.

 1. آب بیشتری بنوشید

نقش آب خیلی بیشتر از فرو نشاندن عطش شما است.

آب دمای بدن شما را تنظیم می کند، به هضم غذا و جذب مواد غذایی کمک می‌کند و بدن شما را با حذف مواد زائد سم زدایی می‌ کند.

سلول های بدن شما باید به طور مداوم برای عملکرد مطلوب ترمیم شوند و مواد مغذی را برای بدن شما به عنوان انرژی استفاده کنند.

با این حال، فرایند آزادسازی ضایعات – به شکل اوره و دی‌اکسید کربن – باعث آسیب می ‌شود.

آب این محصولات زائد را به طور موثر از طریق ادرار کردن، تنفس و یا عرق کردن به طور موثر از بین می‌برد. بنابراین مرطوب ماندن به طور مناسب برای سم زدایی مهم است.

مقدار موردنیاز روزانه آب ۱۲۵ اونس (۳.۷ لیتر) برای مردان و ۹۱ اونس (۲.۷ لیتر) برای زنان است. این مقدار ممکن است بسته به رژیم غذایی شما، جایی که در آن زندگی می ‌کنید و سطح فعالیت تان، متفاوت باشد.

همچنین بخوانید: در روز چقدر آب بنوشیم؟
 1. مصرف شکر و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید

به نظر می‌ رسد که قند و غذاهای فرآوری شده در ریشه بحران‌ های سلامت عمومی امروزه قرار دارند.

مصرف زیاد غذاهای حاوی قند زیاد و فرآوری شده با چاقی و سایر بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت ارتباط دارد.

این بیماری ‌ها با آسیب زدن به اندام هایی مثل کبد و کلیه ها، که نقش مهمی را در سلامت و سم زدایی بدن ایفا می ‌کنند مانع توانایی بدن شما برای تصفیه سموم می‌شود.

به عنوان مثال، مصرف بالای نوشیدنی ‌های قندی می ‌تواند باعث کبد چرب شود، شرایطی که بر عملکرد کبد تاثیر منفی می‌ گذارد. با مصرف کمتر مواد غذایی ناسالم، می توانید سیستم سم زدایی بدن خود را سالم نگه دارید.

شما می توانید مواد غذایی ناسالم را با قرار دادن آن در قفسه فروشگاه محدود کنید. نداشتن این مواد غذایی ناسالم در خانه، شما را از وسوسه استفاده از آن ها باز می دارد.

جایگزینی غذاهای کم‌ ارزش با انتخاب‌ های سالم ‌تری مثل میوه‌ ها و سبزیجات نیز یک روش سالم برای کاهش مصرف آن ها است.

تغذیه سالم برای سم زدایی بدن

تغذیه سالم برای سم زدایی بدن

 1. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان بخورید.

آنتی اکسیدان ها از سلول‌ های شما در برابر آسیب ناشی از مولکول ‌هایی به نام رادیکال ‌های آزاد محافظت می‌ کنند. استرس اکسیداتیو شرایطی است که ناشی از تولید بیش از حد رادیکال‌های آزاد است.

بدن شما به طور طبیعی این مولکول ‌ها را برای فرآیندهای سلولی، مثل گوارش تولید می ‌کند. با این حال، الکل، استعمال دخانیات، رژیم غذایی ضعیف، و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ ها می‌ تواند رادیکال‌ های آزاد اضافی را تولید کند.

این مولکول‌ها با ایجاد آسیب به سلول ‌های بدن، در تعدادی از شرایط مثل جنون، بیماری‌های قلبی، بیماری کبد، آسم و انواع خاصی از سرطان ‌ها دخیل هستند.

داشتن یک رژیم غذایی سرشار از آنتی‌ اکسیدان ‌ها به بدن شما کمک می ‌کند تا با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال ‌های آزاد اضافی و دیگر سمومی که ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌ دهند، مبارزه کند.

برای دریافت آنتی ‌اکسیدان‌ ها از غذاهای آنتی اکسیدان دار استفاده کنید و از مصرف مکمل ‌ها خودداری کنید. چرا که ممکن است در هنگام مصرف زیاد این مکمل ها، خطر بیماری‌ های خاص افزایش یابد.

نمونه هایی از آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، سلنیوم، لیکوپن، لووتیان و زاکسنتین هستند.

توت ها، میوه ها، آجیل، کاکائو، سبزیجات، ادویه جات و نوشیدنی ها مانند قهوه و چای سبز دارای بیشترین مقدار آنتی اکسیدان هستند.

 1. غذاهای سرشار از پربیوتیک بخورید

روده برای حفظ سلامت سیستم سم زدایی شما مهم است. سلول ‌های روده شما یک سیستم سم زدایی و دفع دارند که از شکم و بدن شما در برابر سموم مضر مانند مواد شیمیایی محافظت می‌ کند.

سلامت روده با پروبیوتیک ها شروع می شود. پروبیوتیک نوعی از فیبر است که از باکتری های خوب در روده شما به نام پروبیوتیک ها تغذیه می کند. با پروبیوتیک ها، باکتری های خوب شما قادر به تولید مواد مغذی به نام اسیدهای چرب کوتاه مدت هستند که برای سلامت مفید هستند.

باکتری ‌های خوب روده شما می ‌توانند با استفاده از آنتی ‌بیوتیک‌ ها، سدی در مقابل بهداشت دندان ضعیف و کیفیت رژیم غذایی نا متعادل شود.

تغییر ناسالم در این باکتری ‌ها می ‌تواند سیستم ایمنی و سم زدایی شما را ضعیف کرده و ریسک بیماری و التهاب شما را افزایش دهد.

خوردن غذاهای غنی از پرویبیوتیک ها می تواند سیستم ایمنی و سم زدایی شما را سالم نگه دارد. منابع غذایی پروبیوتیکی شامل گوجه فرنگی، کنگر فرنگی، موز، مارچوبه، پیاز، سیر و جو می باشند.

همچنین بخوانید: پروبیوتیک چیست؟
 1. مصرف نمک را کاهش دهید

برای برخی افراد، سم زدایی وسیله ای برای از بین بردن آب اضافی بدنشان است. مصرف بیش از حد نمک می ‌تواند باعث حفظ مایعات اضافی شود، به ویژه اگر شرایطی دارید که کلیه ها یا کبد شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

این تجمع مایع اضافی می‌ تواند موجب نفخ و باد کردن شود. اگر بیش از حد نمک مصرف کنید، می ‌توانید وزن اضافی آب را دفع کنید.

در حالی که ممکن است متناقض به نظر برسد، افزایش مصرف آب شما یکی از بهترین راه‌ها برای حذف وزن آب اضافی ناشی از مصرف بیش از حد نمک است.

این به این دلیل است که وقتی بیش از حد نمک مصرف ‌کنید و بدنتان آب کافی نداشته باشد، بدن شما هورمونی آنتی دیورتیک را آزاد می ‌کند که از ادرار کردن و در نتیجه سم زدایی بدن شما جلوگیری می‌ کند.

با افزایش مصرف آب، بدن شما ترشح هورمون آنتی دیورتیک را کاهش می‌دهد و ادرار کردن را افزایش می ‌دهد و باعث حذف محصولات زائد می ‌شود.

افزایش میزان مصرف غذاهای غنی از پتاسیم – که برخی از اثرات سدیم را نیز متعادل می کند – نیز به این هدف کمک می کند. از جمله غذاهای غنی از پتاسیم می توان به سیب زمینی، اسکواش (کدو) ، لوبیا قرمز، موز و اسفناج اشاره کرد.

اثرات ورزش بر سلامت بدن برای سم زدایی

 1. فعال باشید

ورزش منظم – بدون در نظر گرفتن وزن بدن – با عمر طولانی ‌تر و کاهش خطر بسیاری از بیماری ‌ها از جمله دیابت نوع ۲، بیماری‌ های قلبی، فشار خون بالا و سرطان‌ های خاص مرتبط است.

در حالی که مکانیزم‌ های متعددی در پشت پرده فواید سلامتی ورزش وجود دارد، اما کاهش التهاب یک نکته کلیدی است.

در حالی که برخی التهابات برای درمان عفونت و یا التیام زخم ‌ها ضروری هستند، خیلی از آن ها باعث تضعیف سیستم بدن شما و باعث افزایش بیماری می ‌شوند.

ورزش می تواند با کاهش التهاب، به سیستم‌ های بدن شما از جمله سیستم سم زدایی ، کمک کند که به درستی عمل کرده و در برابر بیماری ها از بدن محافظت کند.

توصیه می‌ شود که حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط مانند پیاده ‌روی سریع و یا ۷۵ الی ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت‌ های فیزیکی شدید – مانند دویدن – را انجام دهید.

 1. سایر نکات مفید سم زدایی:

اگرچه هیچگونه مدرکی استفاده از رژیم‌ های سم زدایی برای حذف سموم از بدن را پشتیبانی نمی ‌کند، اما تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی شما ممکن است به کاهش بار سم و حمایت از سیستم سم زدایی بدن شما کمک کند.

 • غذاهای حاوی گوگرد بخورید. غذاهایی که از گوگرد غنی هستند مثل پیاز، بروکلی و سیر باعث افزایش دفع فلزات سنگین مثل کادمیوم می ‌شوند.
 • کلرلا را امتحان کنید. بر اساس مطالعات حیوانی، کلرلا یک نوع جلبک است که دارای مزایای زیادی برای تغذیه است و ممکن است حذف سموم مانند فلزات سنگین را افزایش دهد.
 • غذایتان را با گشنیز طعم دار کنید. گشنیز باعث افزایش دفع سموم خاصی نظیر فلزات سنگین مانند سرب و مواد شیمیایی، از جمله فتالات و حشره کش ها می شود.
 • گلوتاتیون را پشتیبانی کنید. خوردن غذاهای غنی از گوگرد مثل تخم مرغ، کلم بروکلی و سیر باعث افزایش عملکرد گلوتاتیون، آنتی اکسیدان اصلی تولید شده توسط بدن شما می شود که به شدت در سم زدایی نقش دارد.
 • به محصولات تمیزکننده طبیعی سوئیچ کنید. انتخاب محصولات تمیز کننده طبیعی مثل سرکه و جوش‌ شیرین به جای عوامل تمیز کننده تجاری، می ‌تواند قرار گرفتن شما در معرض مواد شیمیایی سمی را کاهش دهد.
 • مراقبت از بدن طبیعی را انتخاب کنید. استفاده از با استفاده از دئودورانت ها، لوازم ارایش، مرطوب کننده ها، شامپو ها و سایر محصولات مراقبت شخصی طبیعی نیز می توانید قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی را کاهش دهید.

در عین حال، بسیاری از این تاثیرات تنها در مطالعات انجام‌ شده بر روی حیوانات نشان ‌داده شده‌ است. بنابراین، برای تایید این یافته‌ ها نیاز به بررسی و مطالعه بر روی انسان‌ ها خواهد بود.

۱ دیدگاه

 1. فیروز باقری در خرداد ۴, ۱۳۹۸در۳:۲۰ ب٫ظ

  عالی بود متشکرم

نظر خود را بیان کنید