پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

۱۰ غذایی که هرگز نباید با مایکروویو مجددا گرم شوند

کدام غذاها را مجدداً در ماکروویو گرم نکنیم؟

کدام غذاها را مجدداً در ماکروویو گرم نکنیم؟

مایکروویو یک روش مناسب و آسان برای استفاده، و یک راه فوق ‌العاده سریع برای گرم کردن باقیمانده غذاها است.

در حالی که غذا هرگز به اندازه وقتی که تازه است خوب از مایکروویو بیرون نمی ‌آید، نمی‌ توانیم انکار کنیم که این راه خوبی برای گرم کردن غذا با کم ‌ترین تلاش است.

در این بین برخی از غذاها را هرگز نباید با مایکروویو گرم کنید. دلیل این گاهی این است که با این کار غذا به طور کلی خراب می شود، و گاهی خطر امنیتی مانع از قرار دادن این غذاها درون آن می شود. به هر حال دلیل آن هر چه باشد، مهم این است که این هشدار را جدی بگیرید و غذاهایی که در قسمت زیر به شرح آن ها می پردازیم را هر گز درون مایکروویو مجددا گرم نکنید.

 1. برنج

برنجی که با مایکروویو گرم شود می تواند منجر به چیزی به نام سندروم برنج سرخ شده شود. سندرم برنج سرخ شده یک نوع مسمومیت غذایی است که توسط باکتری های باسیلوس سرئوس ایجاد می شود.

این نوع باکتری ها حتی از طریق پخت و پز نیز می توانند به زندگیشان ادامه دهند و وقتی که برنج در دمای اتاق باقی بماند، این باکتری ها واقعا می توانند شکوفا شده و رشد کنند. نه اینکه برنجی که با مایکروویو گرم شده بد باشد، در اصل این کار اشتباه است و راه اشتباه فقط برای روده تان بد است. قبل از قرار دادن مستقیم در یخچال، برنج باید کمتر از یک ساعت خنک شود. سپس، هنگامی که دوباره گرم می شود، برنج باید به طور کامل دوباره گرم شود. و اگر به گرم کردن برنجی که بیش از یک روز در بیرون بوده با مایکروویو فکر می ‌کنید ، این کار را نکنید. این کار به هیج وجه ارزش مسمومیت غذایی را ندارد.

 1. فلفل قرمز چیلی

فلفل چیلی شامل یک جز شناخته شده به نام کپسایسین است و این اساسا چیزی است که باعث می ‌شود این فلفل این قدر داغ و تند باشد. با این حال زمانی که فلفل چیلی را در مایکروویو قرار می ‌دهید، دماهای بسیار بالا باعث تبخیر شدن این ترکیبات می ‌شوند. اما نگران نباشید خوشبختانه، این باعث منفجر شدن آن ها نخواهد شد.

اما همانطور که می‌ توانید تصور کنید، این به این معنی است که بخاری که این فلفل را خاموش خواهد کرد بسیار شدید است. و بخاطر شدت داغ بودنش می ‌تواند گلو و چشم‌ ها را بسوزاند. این موضوع به قدری جدی است که مردم مجبور شده اند ساختمان ‌ها را به خاطر فلفل تندی که توسط مایکروویو گرم شده تخلیه کنند! ممکن است منفجر نشوند، اما آنچه واقعا اتفاق می‌ افتد چندان بهتر نخواهد بود.

 1. کلم بروکلی

بله، این سبزی به راحتی در مایکروویو گرم می‌ شود. اما قرار دادن بروکلی در مایکروویو به اندازه ۹۷ % از کل محتوای غذایی آن را هدر می دهد. مهم تر اینکه پختن بروکلی بسیاری از مزایای مثبت آن را از بین می برد.

بروکلی بخارپزشده ۱۱ درصد از آنتی اکسیدان ها را کاملا از بین می برد؛ با این وجود می توانید تصور کنید که مایکروویو چه کاری می کند!

 1. سیب ‌زمینی

خبر خوب این قرار دادن سیب ‌زمینی نپخته در مایکروویو مشکلی به همراه ندارد. حال این سوال مطرح می شود که اگر اینطور است، چرا آن را در این فهرست قرار داده ایم؟ خوب، گرم کردن سیب ‌زمینی ای که قبلا پخته شده ‌است، یک مشکل واقعی است.

سیب زمینی شامل C. botulinum، که نوعی باکتری است که روی سیب ‌زمینی ‌ها رشد می ‌کند و می ‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود. هنگامی که در فویل آلومینیوم پخته می ‌شود، باکتری در فویل محافظت می ‌شود پس باید هر چه زودتر آن را بخورید.

 • این به این معنی است که خوردن باقیمانده سیب ‌زمینی به طور کلی ایده خوبی نیست.
 • اگر واقعا به این کار اصرار دارید، آن‌ ها را بدون فویل در فر قرار دهید؛ این می ‌تواند باعث گرما و کشتن باکتری ‌ها شود.
 • قرار دادن آن ‌ها در مایکروویو، راه مطمئنی برای پیدا کردن خودتان با یک سیب ‌زمینی آلوده است که ممکن است باعث شود شما به شدت مریض شوید.
 1. مرغ

گرم کردن مرغ در مایکروویو بدون شک برای شما بد است. چرا؟ اول، درک کنید که مایکروویو به طور خاص برای کشتن باکتری‌ های بد شناخته نمی ‌شود. این در حالی است که، مرغ غذایی است که بسیار مستعد رشد باکتری، به خصوص سالمونلا، است. حالا متوجه مشکل شدید؟

مرغ خام باید به طور کامل پخته شود تا باکتری‌ ها را در درون خود بکشد. مطالعات نشان داده ‌اند که کسانی که مرغ را در یک ماهی ‌تابه می پزند به طور کامل سالم هستند، در حالی که کسانی که از مایکروویو برای طبخ مرغ شان استفاده می ‌کنند، ممکن است با نوعی بیماری روبرو شوند. علت آن این است که باکتری‌ های سالمونلا از طریق فرآیند حرارتی جان سالم به در می ‌برند. مرغ یکی از مهم ترین غذاهایی است که هرگز نباید در مایکروویو گرم شود.

این شرایطی بود که برای مرغ خام مطرح کردیم اما شرایط در مورد مرغ پخته‌ شده چه طور است؟ شما احتمالا نمی ‌خواهید آن را درون مایکروویو قرار دهید، که جای تاسف واقعی است، چون این یک عادت رایج است. انجام این کار می‌ تواند ترکیب پروتئین در مرغ را تغییر دهد و باعث شود که شما با مشکلات گوارشی سر و کار داشته باشید.

 1. قارچ

اگر قبلا قارچ پخته اید و قسمتی از آن باقی مانده بهتر است آن را دور بیندازید و یا اگر می خواهید آن را دوباره گرم کنید، آن را به صورت کامل گرم کنید.

این به این دلیل است که قارچ، مانند دیگر گونه های قارچی، در برابر باکتری‌ های بد و میکروارگانیسم‌ های دیگر بسیار آسیب ‌پذیر است.

 • نگهداری و سپس گرم کردن مجدد قارچ به روش صحیح بسیار دشوار است.
 • سعی کنید فقط مقدار قارچی را که نیاز دارید طبخ کنید
 • در اغلب موارد، هر نوع قارچ گرم شده – نه فقط آن هایی که در مایکروویو گرم می شوند – احتمالا به روده شما آسیب می رسانند
 • همچنین می‌توانید قارچ را بعد از پخت در یخچال بریزید و اگر مایل باشید از آن لذت ببرید.
 1. تخم مرغ

تخم مرغ های کامل با پوسته روی آنها هرگز نباید در مایکروویو جوشانده شوند. دمای شدید در طی فرآیند مایکروویو می تواند منجر به فشار درونی زیادی شود.

اساسا، تخم مرغ در بخار داغ دارای سابقه انفجار و ایجاد سوختگی است.

متاسفانه حتی تخم‌ مرغ‌ های بدون پوسته نیز از این حیث ایمن نیستند، چون درون تخم هنوز هم می‌ تواند تجمع بخار را تجربه کند. این به این معنی است که وقتی شما تخم ‌مرغ را باز می کنید، بخار شدیدا داغ می‌ تواند روی دست و یا صورت شما سرازیر شود..

 1. میوه

به طور خاص، ما در مورد میوه‌های یخ زده صحبت می‌کنیم. اما چرا کسی باید میوه یخ زده را در مایکروویو بگذارد؟

ظاهرا برخی از افراد از مایکروویو به عنوان یک راه سریع برای باز کردن یخ میوه هایی که فراموش کرده‌اند از فریزر بیرون بگذارند استفاده می کنند.

حالا سوالی که مطرح می شود این است که مشکل این کار چیست؟

انجام این کار در واقع میوه را برای دریافت مواد سرطان ‌زا باز می‌ کند و به طور موثر بسیاری از ویژگی‌ های مثبت و مزایای سلامتی که قرار بود از آن‌ها دریافت کنید را از بین می ‌برد..

مهم تر اینکه خوردن این میوه ها می تواند عملکرد سیستم ایمنی شما را کاهش دهد. بهترین راه این است که فقط چند ساعت قبل از اینکه به آن ‌ها نیاز پیدا شود، میوه یخ زده را در یخچال نگه دارید.

 1. سس قرمز

سس پاستای قرمز بعد از اینکه در مایکروویو قرار بگیرد، هنوز می تواند طعم خوشمزه ای داشته باشد. اما فقط یک مشکل وجود دارد.سس منفجر می ‌شود و درون مایکروویو را خراب و کثیف می‌ کند. تکه‌ های گوجه‌ فرنگی در سس ‌های پاستا قرمز می ‌توانند بخار درون سس را به درستی مسدود کنند. سپس، ناگهان سس به خاطر فشار بالا به بیرون منفجر می ‌شود و شما باید آن آشفتگی وحشتناک را تمیز کنید. بهتر است یک قابلمه را روی اجاق ‌گاز قرار دهید و سس را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به خوبی گرم شود.

 1. گوشت پردازش شده

تمام گوشت‌ های پردازش شده به طور کلی به دلیل دارا بودن تمام مواد نگهدارنده، ناسالم هستند. با این وجود، هنگامی که آن گوشت ‌ها را درون مایکروویو قرار می دهید، مواد شیمیایی فرآوری شده و تصفیه‌ شده بد درون آن شروع به تغییر در ترکیب‌ بندی می ‌کنند و این باعث می ‌شود که آن‌ ها از چیزی که در ابتدا بودند هم بدتر شوند.

گوشت ‌های فرآوری شده حاصل از مایکروویو ممکن است به خاطر تابش مایکروویو حاوی کلسترول اکسید شده باشند. این می ‌تواند به نوبه خود باعث افزایش خطر بیماری‌ های قلبی شود. لازم به ذکر است که گوشت فرآوری شده دارای انواع اثرات بد، از افزایش وزن تا کاهش تفکر مثبت و حتی کاهش سطح انرژی می باشد.

نظر خود را بیان کنید