کلیسای ایرانیان استانبول

کلیسای «حاجیا ایرن»، یا کلیسای ایاصوفیه که در محوطه‌ی مسجد ایاصوفیه واقع شده است و به همین سبب به این نام نیز خوانده می‌شود. این کلیسا از زمان بیزانس باقی مانده و تبدیل به مسجد نشده است. «حاجیا ایرن» کلیسای ارتدوکس شرقی است و همه روزه به جز دوشنبه‌ها به عنوان موزه پذیرای بازدیدکنندگان و گردشگران  تور استانبول است

این کلیسا جزو سه کلیسای مقدس استانبول محسوب می‌گردد که از طرف امپراطوری روم بنا شده‌اند. گفته می‌شود این بنا اولین کلیسای قسطنطنیه بوده است که توسط کنستانتین اول در قرن چهارم میلادی ساخته شده اگرچه در زلزله مهیب قرن هشتم به شدت تخریب گشته و دوباره بازسازی شده که نمای فعلی یادگار همین موقع است.

بزرگراه شیخ زاید دبی

در دبی، E 11 به عنوان بزرگراه شیخ زاید شناخته می‌شود. این جاده شاهراه اصلی شهر است. این بزرگراه به‌ موازات خط ساحلی از مرکز شهر به سمت حاشیه ابوظبی، ۵۵ کیلومتر از ناحیه جبل علی است.

این جاده قبلاً به‌ عنوان جاده دفاع شناخته‌ شده است. در بین سال‌ های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸، ۳۰ کیلومتر از این جاده گسترش یافت. به‌ موازات این ارتقا تغییری در نام آن نیز رخ داد و شیخ مکتوم ابن رشید المکتوم، حاکم زمان دبی، نام این جاده را پس از رئیس‌ جمهور امارات متحده عربی به نام شیخ زاید ابن سلطان النهیان نام نهاد.

بزرگراه شیخ زاید منزل بسیاری از آسمان خراش‌ های دبی است که شامل برج‌ های امارات است. این شاهراه هم‌ چنین بسیار از توسعه‌ های جدید را مانند نخل جمیرا و مارینای دبی به هم متصل می‌کند. این شاهراه بیشترین خطوط قرمز متروی دبی را در امتداد خود دارد. در هر مسیر این جاده هفت یا هشت خط عبور دارد.

جاده شیخ زاید شاهراه اصلی در منطقه کسب و کار مدرن در مرکز شهر دبی است. این بزرگراه گسترده و هشت بانده با شیشه و فولاد ضد زنگ ساخته شده است. گالری حیاط دارای مجموعه‌ای از آثار هنری هنرمندان عرب است. برج تجاری دنیای عرب، دارای سکوی بازدید در بلندترین طبقه آن است که بازدید کنندگان می‌توانند نمای پانورامایی از طریق آن داشته باشند. موزه و پارک طلا و جواهرات( جاده شیخ زاید) فروشگاهی است که دوستداران طلا و جواهر در تور دبی  نباید بازدید از آن را از دست بدهند.

آژانس هواپیمایی عصر پرواز شما را به دیدن از این مراکز گردشگری و تفریحی دعوت میکند .

نظر خود را بیان کنید