کجا میتوانیم دوچرخه سواری کنیم؟

کجا میتوانیم دوچرخه سواری کنیم؟

دوچرخه سواری از بدو تولید اولین دوچرخه مورد توجه عامه مردم قرار گرفت .

از دوچرخه های بدون رکاب اولیه تا امروز که انواع متفاوتی از دوچرخه های شهری و کوهستان در بازار  و فروشگاه های اینترنتی بزرگی مانند کراس اسپرت یا دیجیکالا به فروش می رسند .

مسیر ویژه دوچرخه بازی کودکان و بزرگسالان

اوایل که هنوز ماشینی اختراع نشده بود مردم با خیال راحت می توانستند در کوچه پس کوچه های شهر با دوچرخه تردد کنند؛ اما ورود ماشین به سطح شهرها برای دوچرخه سواران یک خطر جدی محسوب میشد.

هر چه شهرها توسعه یافتند و بزرگراه ها و اتوبان ها ساخته شدند، استفاده از دوچرخه به مناطق کمتر و خاص تری محدود شد .

 بعد از انقلاب صنعتی و افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگی مثل لندن، کشورهای توسعه یافته تدابیری جهت کنترل و کاهش این آلودگی اندیشیدند که یکی از آنها ایجاد مسیرهای اختصاصی دوچرخه سواری و تشویق مردم به استفاده از دوچرخه بود .

 در چند سال گذشته شاهد بروز این تغییر در سطح برخی از شهرهای بزرگ کشورمان نظیر تهران، اصفهان ، مشهد، قزوین و … هستیم . بنابراین افراد با اطمینان خاطر و ایمنی بیشتر با استفاده از دوچرخه هم به سلامت خود کمک می کنند و هم گامی در جهت کاهش آلودگی هوا بر می دارند.

معرفی پیست های دوچرخه سواری تهران

۶ پیست دوچرخه سواری محبوب در تهران

ما در این مقاله قصد داریم محل های مناسب برای دوچرخه بازی را بررسی کنیم. به لطف ایجاد مسیرهای مخصوص چرخ سواری در سطح برخی از شهرهای کشور، افراد زیادی هستند که برای رفتن به محل کار، تحصیل و یا حتی برای انجام خرید روزانه خود نیز از دوچرخه استفاده می کنند.

اما به غیر از خیابان های شهر، بوستان های زیادی نیز دارای پیست دوچرخه بازی هستند.

شما می توانید با دوستان ، آشنایان و حتی کودکان خود به پیست دوچرخه بازی رفته ضمن ورزش و تقویت قوای جسمی خود، سلامت روان خود را نیز بهبود ببخشید.

یکی از مزیت های ورزش گروهی این است که ما را در محیطی قرار می دهد که می توانیم به افراد دیگر کمک کنیم و یا از آنها کمک بگیریم و متعهدانه برای سلامتی خود تلاش کنیم.

به گزارش کراس اسپرت ، حتی اگر فردی مناسب برای رفتن به پیست دوچرخه بازی پیدا نکردید نگران نباشید، افراد زیادی هستند که شرایط شما را دارند، آنجا می توانید ارتباطات خود را گسترش دهید و دوستان و همراهان خوبی پیدا کنید که بعضا ماندگار نیز می شوند.

معرفی پیست های دوچرخه سواری تهران

معرفی پیست های دوچرخه سواری تهران

در مناطق مختلف شهر تهران بوستان های دارای پیست دوچرخه سواری وجود دارند که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد .

  • پیست دوچرخه سواری پارک چیتگر :

یکی از بزرگ ترین پارک های جنگلی در شهر تهران، پارک جنگلی چیتگر است که در منطقه ۲۲ و در قسمت شمالی آزادراه تهران-کرج واقع شده است. یکی از حرفه ای ترین و بزرگ ترین پیست های چرخ سواری در این پارک وجود دارد.

 مسیر پر پیچ و خم این پیست که از کنار درختان جنگل گذر می کند، آن را به یکی از محبوب ترین پیست های دوچرخه سواری پایتخت تبدیل کرده است. در این پیست دوچرخه های تک نفره و دو نفره و همچنین دنده ای و ساده، به علاقه مندان اجاره داده می شود .

  • دوچرخه بازی دور دریاچه چیتگر :

کمی آن طرف تر از پارگ جنگلی چیتگر، دریاچه مصنوعی خلیج فارس قرار گرفته که امکانات تفریحی گردشگری را برای علاقه مندان فراهم آورده است.

  پیست دوچرخه سواری دریاچه چیتگر دارای سه قسمت کوهستانی، سرعت و استقامت است، و علاقه مندان به چرخ سواری می توانند با دوچرخه های خود از آن استفاده کنند و یا دوچرخه های موجود در پیست را به صورت ساعتی اجاره کنند.

  • پیست باغ راه فدک ( پارک ایران زمین) :

در منطقه ۲ پایتخت، باغ راه فدک که به پارک ایران زمین معروف است قرار دارد که مساحتی به وسعت ۲۷ هکتار دارد. این پارک نیز یکی از زیباترین پیست های دوچرخه سواری پایتخت به طول ۵.۲ کیلومتر را دارد و افراد می توانند درون پیست دوچرخه کرایه کنند و در این پیست زیبا دوچرخه بازی کنند.

  • پیست دوچرخه سواری بهشت مادران :

یکی از بهترین و خوش آب و هوا ترین مناطق تهران، پارک بانوان بهشت مادران است. این پارک در غرب منطقه سیدخندان قرار گرفته است.

شکل تپه مانند این بوستان موقعیت استراتژیکی را بوجود آورده تا افراد از بیرون نتوانند به داخل آن دید داشته باشند و بانوان عزیز بتوانند با امنیت خاطر و آرامش، ورزش کنند و اوقات فراغت خود را بگذرانند.

در این پارک امکانات ورزشی متنوعی نظیر باشگاه ورزشی ، زمین چمن ، استخر ، پیست دوچرخه سواری و … وجود دارد و بانوان علاقه مند به ورزش میتوانند از آنها استفاده کنند.

  • پیست دوچرخه سواری سرخه حصار :

یکی از قدیمی ترین و کامل ترین پیست های دوچرخه سواری تهران، در پارک جنگلی سرخه حصار قرار دارد. این پیست در شرق تهران قرار گرفته و علاقه مندان به استفاده از آن می توانند با وسیله شخصی خود به آنجا رفته و از امکانات پیست دوچرخه سواری سرخه حصار استفاده کنند.

 این پیست در محیط زیبایی قراره گرفته و منظره بسیار دیدنی از شهر تهران در آنجا قابل رویت است، که این ویژگی باعث شده تا علاقه مندان به چرخ سواری حداقل یک بار به آنجا بروند و این پیست زیبا را امتحان کنند.

یک ویژگی قابل توجه این پیست، وجود چندین سه چرخه برای استفاده افراد کم توان ذهنی، اوتیسم، سندروم داون و … است، که با هماهنگی با مسئولین پارک جنگلی در هر ساعتی از طول روز در اختیار این اقشار قرار خواهند گرفت.

  • پیست دوچرخه سواری بوستان تمدن :

پارک تمدن در منطقه ۸ تهران مسیر ویژه ای را برای دوچرخه سواران درنظر گرفته است که افراد می توانند در آنجا به چرخ سواری بپردازند.

 این پارک با مجسمه ها و مینیاتورهای زیبایی مربوط به معماری تمدن های گذشته ایران تزئین شده است، در نتیجه با دوچرخه بازی در این بوستان می توانید ضمن لذت بردن از فضای طبیعت زیبای این پارک، سفری نیز در طول تاریخ تمدن های گذشته ایران داشته باشید.

نظر خود را بیان کنید