داشتم دندان هایی زیبا و به دور از هرگونه زردی و کثیفی آرزوی هر شخصی به شمار می رود. اگر به هر علتی یک یا چند دندان خود را از دست داده اید و یا به دندان سفید کردن دندان های خود هستید، پیشنهاد می کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید. بسیاری از افرادی که به دنبال زیبا کردن دندان های خود هستند در ارتباط با روش های زیبایی موجود در بازار تحقیقاتی را انجام داده اند. در این میان ممکن است برایشان این سوال پیش آمده باشد که تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت در چیست؟ برای یافتن پاسخ خود با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان یکی از روش های پر طرفدار در دنیا است که بسیاری از مردم برای زیبا و یک دست کردن دندان های خود از این روش استفاده می کنند. در این روش مواد ایمپلنت بر روی دندان قرار داده می شود. بعد از قرار دادن این مواد بر روی دندان، دندان پزشک شروع به تراش دادن این مواد می کند تا این مواد هم سطح با دندان شوند.

تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت

تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت

در نقطه مقابل اما ایمپلنت قرار دارد. ایمپلنت یک جایگزین مطمئن برای دندان های از دست رفته است. اگر به دنبال استفاده از یک روش بی دردسر و بدون عارضه برای کاشت دندان هایتان هستید، این روش را به شما توصیه می کنیم.

کامپوزیت چیست؟

قبل از این که بخواهیم به توضیح تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت دندان بپردازیم، نیاز است تا در مورد هر کدام از این روش های زیبایی توضیحاتی دهیم. اگر در ارتباط با روش های زیبایی دندان تحقیق کرده باشید، محال است نام ایمپلنت به گوشتان نخورده باشد. کامپوزیت دندان یک روش نوین و جدید است که توسط آن می توان دندان هایی زیبا داشت. ماده سفیدی که بر روی دندان ها قرار می گیرد تناژهای رنگی مختلفی را دارد. معمولا برای انتخاب تناژ رنگ کامپوزیت دندان، یک سری موارد باید در نظر گرفته شود. به طور مثال مهم ترین دلیل برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان توجه به رنگ پوست هر فرد می باشد. معمولا افرادی که پوستی سیاه را دارند باید در انتخاب طیف رنگی کامپوزیت دندان هایشان دقت لازم و کافی را داشته باشند. یکی دیگر از درمان های جایگزین کامپوزیت دندان ، لمینت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لمینت دندان می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

لمینت دندان

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یکی دیگر از روش های پر طرفدار در دنیاست که بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. روش های دیگری برای کاشت دندان نیز در دنیا وجود دارند که می توان از آن ها استفاده کرد. میان این همه روش موجود اما ایمپلنت بهترین گزینه برای انتخاب می باشد.

تفاوت های اساسی میان ایمپلنت و کامپوزیت دندان

طول درمان: از مهم ترین تفاوت هایی که بین ایمپلنت دندان و کامپوزیت وجود دارد، مسئله طول درمان است. بسته به هر نوع عمل جراحی طول درمان متفاوت خواهد بود. مدت جلسات مورد نیاز برای انجام کامپوزیت دندان ۳ الی ۴ جلسه است.

در نقطه مقابل اما ایمپلنت قرار دارد. تعداد جلسات برای انجام ایمپلنت دندان متغیر است و نمی توان یک نظر قطعی و مشخص در ارتباط با آن داشت. این تعداد جلسات معمولا با توجه به وضعیت دهان و دندان هر فرد مشخص می شود و نمی توان یک اظهار نظری قطعی در ارتباط با ان داشت.

طول عمر: از دیگر تفاوت های مهمی که بین ایمپلنت و کامپوزیت دندان وجود دارد، موضوع طول عمر این روش های زیبایی است. مدت زمان ماندگاری ایمپلنت دندان در صورتی که به بایدها و نبایدهای این روش توجه ویژه ای شود، ۱۰ سال خواهد بود. شاید شنیده باشید که برخی از ایمپلنت به عنوان یک روش دائمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته یاد می کنند. این یک تفکر کاملا اشتباه است چرا که ایمپلنت یک روش دائمی نیست.

طول عمر کامپوزیت دندان به طور میانگین ۴ الی ۵ سال است. بعد از گذشت این مدت زمان نیاز است تا این روش مجدد انجام شود. البته محقق شدن این بازه زمانی منوط به رعایت دستورالعمل های بعد از انجام کامپوزیت می باشد.

هزینه درمان: دیگر تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت دندان مسئله هزینه آن است. هزینه ایمپلنت دندان به مراتب بیش تر از هزینه کامپوزیت است.

عملکرد: دیگر تفاوتی که میان کامپوزیت دندان و ایمپلنت وجود دارد، موضوع عملکرد آن هاست. کامپوزیت دندان یک روش زیبایی است و به هیچ عنوان جنبه درمانی ندارد. در صورتی که ایمپلنت دندان علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز دارد.

تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت

تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت

روش انجام این عمل های زیبایی

دیگر تفاوت مهم و غیر قابل انکاری که میان این دو روش زیبایی وجود دارد، موضوع نحوه انجام شدن این عمل هاست. برای انجام کامپوزیت دندان نیاز به استفاده از مواد مخصوصی وجود دارد. در ایمپلنت دندان اما قضیه کمی متفاوت است. در ایمپلنت دندان یک فلز بی خطر به نام تیتانیوم درون لثه ها قرار می گیرد. تیتانیوم وظیفه نگهداری تاج دندان را بر عهده دارد.

دیگر تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت در این است که چه افرادی امکان استفاده از آن را دارند. تقریبا تمامی افراد جامعه می توانند برای زیباتر کردن دندان های خود از کامپوزیت استفاده کنند و در این مورد هیچ محدودیتی وجود ندارد. قضیه اما برای ایمپلنت کمی متفاوت است چرا که همه افراد جامعه نمی تواند از ایمپلنت دندان استفاده کنند و در این مورد کمی محدودیت وجود دارد. به طور مثال افرادی که لثه های ملتهبی دارند نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند.

از دیگر تفاوت های فاحشی که میان ایمپلنت و کامپوزیت وجود دارد مسئله تنوع آن هاست. تنوع جنس ایمپلنت بسیار بیش تر از کامپوزیت دندان است.

بایدها و نبایدهای ایمپلنت و کامپوزیت دندان

تا به اینجای مقاله در مورد تفاوت هایی که میان ایمپلنت و کامپوزیت دندان وجود دارد، صحبت شد. تنها وجه اشتراکی که میان ایمپلنت و کامپوزیت دندان وجود دارد موضوع مراقبت های بعد از انجام این روش های زیبایی است.

برای این که بتوانید طول عمر کامپوزیت و ایمپلنت دندان را افزایش دهید نیاز است تا یک سری از مراقبت ها را انجام دهید. به طور مثال بعد از انجام کامپوزیت و ایمپلنت از دندان خود استفاده ابزاری نکنید. شکستن مواد غذایی سخت مانند بادام، گردو و… را فراموش کنید چرا که در صورت انجام چنین کاری کامپوزیت و ایمپلنت دندان های شما آسیب می بینند.

توجه به بهداشت دهان و دندان از دیگر مسائل مهمی است که برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان باید به آن توجه کنید. روزانه دهان و دندان های خود را باید به وسیله مسواک، نخ دندان و… تمیز کنید. انجام همچین عملی نقشی بسیار پر رنگ را در سلامت دندان ها ایفا می کند.

تفاوت ایمپلنت و کامپوزیت

سخنی پایانی

یک نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که ایمپلنت دندان با کامپوزیت هیچ مشابهتی در عملکرد ندارند و تنها هدف آن ها مشترک است. هدف از کامپوزیت و ایمپلنت، زیبایی بخشیدن به دندان ها می باشد. امیدواریم با خواندن این مقاله توانسته باشید به تفاوت هایی که میان ایمپلنت و کامپوزیت دندان وجود دارد، پی برده باشید.

نظر خود را بیان کنید