در صورتی که قصد انجام ایمپلنت کامل برای یک یا دو فک را داشته باشید، می دانید که تعدادی پایه ایمپلنت نیاز دارید تا روکش های ایمپلنت روی آن قرار بگیرد و این تعداد وابسته به فک، شرایط فرد و بودجه متفاوت است. با ما همراه باشید تا تعداد ایمپلنت لازم برای فک بالا، پایین و کل دهان را بدانید.

تعداد ایمپلنت لازم در ایمپلنت کامل

منظور از تعداد ایمپلنت لازم چیست ؟

در درمان ایمپلنت یک ردیف دندان کامل بر روی تعدادی پایه قرار می گیرد. این تعداد پایه وابسته به عوامل مختلفی توسط متخصص تعیین می شود.

چرا تعداد پایه ایمپلنت مهم است ؟

تعداد پایه ایمپلنت دندان به طور مستقیم بر روی استحکام و هزینه نهایی درمان موثر است. هر چه تعداد پایه ایمپلنت بیشتر باشد، به طور مستقیم قیمت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین افزایش پیدا می کند.

چه تعداد ایمپلنت لازم است ؟

اگر می خواهید بدانید چه تعداد ایمپلنت نیاز دارید، باید حتما به همراه عکس های مخصوص ایمپلنت به پیش یک متخصص مراجعه کنید اما به طور میانگین تعداد ایمپلنت لازم را به شما اعلام می کنیم اما اولویت همیشه با نظر پزشک است. در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان دارید، می توانید از صفحه کلینیک دندانپزشک روشا دیدن فرمایید.

ایمپلنت کامل کل دهان

تعداد ایمپلنت لازم برای کل دهان

تعداد ایمپلنت لازم برای کل دهان به طور کلی بین ۱۰ الی ۱۶ پایه وابسته به شرایط می باشد. ایمپلنت کامل در صورتی استفاده می شود که فرد هیچگونه دندان سالم یا قابل نگهداری نداشته باشید.

تعداد ایمپلنت لازم برای فک بالا

تعداد ایمپلنت لازم کامل فک بالا بین ۶ الی ۸ پایه است. به طور کلی استخوان های فک بالا از تراکم استخوانی کمتری برخوردار هستند و نسبت به استخوان فک پایین نرم تر است. به همین علت فک بالا به تعداد ایمپلنت بیشتری نیاز دارد.

تعداد ایمپلنت لازم برای فک پایین

به طور کلی برای ایمپلنت کامل فک پایین از ۲ الی ۶ پایه استفاده می شود. استخوان فک پایین تراکم بیشتری دارند و می توانند فشار بیشتری را متحمل شوند. به همین علت به نسبت فک بالا به تعداد ایمپلنت کمتری نیاز دارند.

تعداد ایمپلنت لازم چگونه تعیین می شود ؟

تعداد ایمپلنت لازم برای هر فرد وابسته به شرایط به کمک معاینه و عکس های مخصوص ایمپلنت توسط متخصص تعیین می شود. به طور کلی عوامل زیر بر روی تعداد ایمپلنت لازم تاثیر گذار باشند:

ایمپلنت کامل فک بالا

۱-نواحی بی دندانی

یکی مهمترین عوامل در تعداد ایمپلنت لازم در بی دندانی، گستردگی آن می باشد. به طور مثال اگر این بی دندانی در سطح کل دهان باشد، تعداد ایمپلنت بیشتری به نسبت یک فک نیاز دارد. همچنین ممکن است در برخی موارد نیازی به ایمپلنت تمام فک نباشد و در این شرایط روش انجام ایمپلنت نیز متفاوت می باشد.

۲-فک بالا یا پایین

استخوان های هر فک شرایط و تراکم متفاوتی دارند و به طور کلی تعداد ایمپلنت های فک بالا بیشتر از فک پایین است. به طور کلی استخوان فک بالا نرم تر و به پیوند استخوان بیشتری نیاز دارد و معمولا نتایج ایمپلنت کامل فک پایین ماندگار تر است.

۳-وضعیت استخوان

یکی تاثیر گذار ترین عوامل در تعداد ایمپلنت، وضعیت استخوانی او می باشد. هر چه استخوان فرد با تراکم بیشتری باشد، تعداد ایمپلنت کمتر و هر چه تراکم استخوان کمتر تعداد ایمپلنت بیشتر می شود. در این صورت احتمال نیاز به فرد به درمان های جانبی مانند پیوند استخوان و سینوس لیفت بیشتر می شود.

۴-میزان بودجه

به طور کلی تعداد پایه ایمپلنت بیشتر برابر با استحکام بیشتر است و اگر شرایط جسمی و بودجه آن را داشته باشید، پیشنهاد می شود از تعداد پایه ایمپلنت بیشتر و با کیفیت استفاده فرمایید.

۵-نوع ایمپلنت کامل

انواع مختلفی از ایمپلنت کامل وجود دارند که وابسته به این نوع می تواند تعداد پایه تحت تاثیر قرار بگیرد. انواع ایمپلنت کامل :

  • All-on-4
  • All-on-6
  • All-on-8

ایا میشود همه دندانها را ایمپلنت کرد ؟

بله. به کمک ۱۰ الی ۱۶ پایه ایمپلنت و دو ردیف دندان کامل می توان همه دندان ها را با استحکام و طول عمر بالا ایمپلنت کرد.

پایه ایمپلنت کامل و قیمت آن

به طور کلی هر چه تعداد پایه ایمپلنت بیشتر باشد، هزینه آن نیز بیشتر می شود. در صورتی که می خواهید درباره هزینه ایمپلنت کامل بیشتر بدانید، می توانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

قیمت ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

تعداد ایمپلنت در دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

یکی دیگر از درمان هایی که برای افرادی که دچار بی دندانی گسترده هستند، استفاده از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت است. همانطور که نام این درمان پیداست از ترکیب این دو درمان به وجود آمده است و مزایای بسیار زیادی با خود به همراه دارد.

تعداد پایه در دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت کمتر از سایر موارد گفته شده است و در این درمان از ۲ الی ۶ پایه برای استحکام استفاده می شود.

در صورتی که قصد انجام دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت را دارید و می خواهید درباره هزینه آن اطلاعات بیشتر کسب کنید، میتوانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

قیمت دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت

نتیجه گیری

تعداد پایه وابسته به شرایط، نوع ایمپلنت مستقیما توسط پزشک با بررسی عکس های ایمپلنت و معاینه تعیین می شود. هر چه تعداد ایمپلنت بیشتر باشد، استحکام بیشتر را دریافت خواهید کرد و هر چه تعداد آن کمتر باشد، هزینه کمتری را پرداخت می کنید.

نظر خود را بیان کنید