پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

برای جوش صورت چه بخوریم؟

بهترین و بدترین غذاها برای جوش های پوستی بزرگسالان
جوش صورت در بزرگسالان

جوش صورت در بزرگسالان و راههای جلوگیری از آن

موضوعات زیادی در مورد زمان دبیرستان وجود دارد که هر کسی دوست دارد فراموش کند. اکثر قریب به اتفاق افراد از ظاهر زمان دبیرستانشان بسیار شاکی هستند. لب های مات و صورتی چرب و پر از جوش های قرمز موضوعی آزاردهنده است که در این عکس ها به ما خیره می شوند.

ممکن است ما دوران بلوغ خوبی را داشته باشیم، اما جوش صورت هنوز یک واقعیت آزاردهنده برای بسیاری از بزرگسالان است:

تحقیقات نشان می ‌دهد که ۵۰ میلیون آمریکایی از شرایط و ناراحتی های پوستی رنج می ‌برند. خبر خوب این که درمان این شرایط می تواند به اندازه درست کردن انتخاب ‌های مناسب در آشپزخانه ساده باشد. به همین دلیل است که ما لیستی از بهترین و بدترین مواد غذایی را برای پوست مبتلا به آکنه تهیه کرده‌ ایم. با ما همراه باشید.


بدترین غذاها برای جوش صورت


 1. شکر تصفیه شده

شاخص glycemic (GI) معیاری است که مقدار غذای حاوی کربوهیدرات (که باعث افزایش قند خون و تحریک انسولین می شود) را می سنجد. هرچه این معیار بالاتر باشد ، تاثیر شدیدتر است. یک مطالعه مقطعی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که در مقایسه با همتایان روشن پوست، شرکت کنندگان مبتلا به آکنه مقادیر بیشتری از غذاهای دارای GI بالا، شکر اضافه و شکر کلی در رژیم غذایی خود را مصرف کرده بودند.

تحقیقات حاکی از آن است که میان وعده های شیرین می تواند باعث التهاب شده و هورمون هایی را تولید کنند که روغن اضافی را از غدد را ترشح می کنند. آیا دوست دارید از منافذ و روزنه های پوست خلاص شوید؟ از نان سفید، چیپس، شیرینی و دسرهای صرف ‌نظر کنید.


 1. شکلات

آه بله، شکلات به یک بخش نمادین از آکنه های دوران نوجوانی تبدیل شده و در این مورد ممکن است برخی حقایق وجود داشته باشد. در برخی مطالعات، افزایش ضایعات آکنه، به ویژه در بزرگسالان مبتلا به آکنه، می تواند نتیجه ای از قند بالا و یا چربی بالا باشد. حتی شکلات های تیره به اصطلاح سالم از تاثیر آن مصون نیستند.

یک مطالعه کوچک نشان داد که بزرگسالان مرد مبتلا به آکنه که ۲۵ گرم شکلات تلخ ۹۹ درصد مصرف کرده بودند، بعد از دو هفته، شاهد ضایعات آکنه بیشتری بودند.

با این وجود، همه تحقیقات برای عاشقان شکلات خبرهای بدی ندارند. برخی از مطالعات قادر به شناسایی تفاوت نتایج نیستند، بنابراین ما قبل از اینکه به طور کامل این خوراکی خوشمزه را کنار بگذاریم، قطعا نیاز به برخی از آزمایشات با کیفیت بالا برای ارائه توصیه های خاص خواهیم داشت.


 1. محصولات لبنی

لبنیات در مورد مشکلات پوستی بزرگسالان و آکنه به عنوان مجرم شناخته شده اند، یک مطالعه درباره بیش از ۴۷۰۰۰ زن ، نشان داد که آکنه با مصرف محصولات لبنی بویژه، شیر بدون چربی در ارتباط است. دو مطالعه دیگر، که یکی از آن ها بر روی دختران نوجوان و دیگری بر روی پسران انجام شد، این یافته‌ ها را منعکس می‌ کنند که آکنه پوستی به طور بالقوه با نقش هورمون ‌ها و عوامل رشد موجود در شیر در ارتباطند. متاسفانه، این مطالعات بخاطر طراحی ناقص و ارتباط ضعیف آن‌ ها مورد انتقاد قرار گرفته ‌است، بنابراین قبل از خداحافظی با ماست، پنیر و شیر تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.


 1. روغن های گیاهی پردازش شده

با استفاده از نسبت امگا ۶ به امگا ۳، روغن ‌های گیاهی فرآوری شده مثل روغن آفتابگردان، ذرت، سویا و پنبه دانه اغلب به آکنه های پوست دامن می زنند.

در حالی که به طور خاص تحقیقاتی در مورد جذب چربی‌ های امگا ۶ غنی و آکنه وجود ندارد، ما می ‌دانیم که وقتی بیش از حد چربی ‌های امگا ۶ را مصرف کرده و به اندازه کافی از اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده نمی ‌کنیم، بدن ما دچار التهاب می شود.

از آنجا که به طور طبیعی آکنه همان التهاب پوست است، اگر این نسبت ‌های چربی منحصر به فرد مشکل ساز شوند، جای تعجب نخواهد بود.


 1. پودر پروتئین آب پنیر

ورزشکاران توجه کنید! درست است که از پروتئین آب پنیر به عنوان یک مکمل غذایی معتبر یاد می شود و بر روی عضلات شما تاثیر بسیاری دارد، اما مصرف آن می تواند به پوستتان لطمه وارد کرده و موجب بروز آکنه شود.

در حالی که بیشتر تحقیقات در این زمینه بر اساس نمونه های کوچک است، مطالعات نشان می دهد افزایش آکنه در مردان ورزشکاری که از مکمل پروتئین آب پنیر استفاده می کنند، بیشتر است. یک توضیح بالقوه این است که آمینو اسیدها در پودر پروتیین آب ‌پنیر ممکن است بدن را تحریک کند تا سطح انسولین طبیعی خود را افزایش دهد، که این امر باعث شروع آکنه در بزرگسالان می شود.

ما هنوز به آزمایش‌ های بالینی بیشتری نیاز داریم تا این ارتباط را تایید کنیم ، اما اگر شما یک کاربر معمولی هستید، می توانید از پودر پروتئین آب پنیر استفاده کنید و ببینید که آیا تاثری بر روی پوستتان دارد یا خیر.


بهترین غذاها برای کاهش جوش صورت


 1. دانه ها و حبوبات ۱۰۰ درصد سالم

در حالی که غذاهای دارای GI بالا مانند نان سفید تصفیه‌ شده و شیرینی ‌ها در هیچ لیستی نیستند، خوردن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای دارای GI پایین مثل دانه ‌های غنی از فیبر، ممکن است کلیدی برای پوست شفاف باشند.

یک مطالعه در این زمینه نشان داد که شرکت کنندگانی که دارای رژیم غذایی دارای GI پایین بودند، بعد از گذشت ۱۲ هفته شاهد کاهش قابل‌ توجهی در آکنه های روی صورتشان بودند. یک مطالعه دیگر نیز نتایج مشابهی را فقط در یک ماه داشت!

میوه ها، سبزیجات، کوینو، بلغور جو دوسر و پالس ها(حبوبات) همه کربوهیدرات های کم GI هستند.


 1. کلم

کلم سرشار از آنتی اکسیدان های قوی (و ضد التهاب) ویتامین A و ویتامین E است. تحقیقات حاکی از آن است که هنگامی که این ویتامین ‌ها در رژیم غذایی به اندازه کافی وجود ندارند، شاهد آکنه بیشتری روی پوست خواهیم بود.

در همین زمینه یک مطالعه دیگر نشان داد که مکمل ویتامین آ به کاهش شدت آکنه در بیماران مستعد آکنه کمک کرده ‌است.

منابع دیگر ویتامین A شامل هویج، سیب ‌زمینی شیرین، کدو، فلفل دلمه‌ ای هستند در حالی که ویتامین E می ‌تواند به وفور در دانه‌ ها، برگ چغندر، سبزیجات خردل و اسفناج یافت شود.


 1. دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل نه تنها غنی از ویتامین E و چربی‌ های خوب است بلکه یکی از بهترین منابع روی موجود در رژیم غذایی هستند. در حالی که هنوز تحقیقات برای اثبات علت و معلول نداریم، یک مطالعه نشان می دهد که بین سطوح پایین روی در خون و شدت آکنه ارتباط وجود دارد. در مطالعه ای دیگر پس از چهار هفته مصرف مکمل روی، ضایعات آکنه شرکت کنندگان کاهش یافت.

اگر دانه های کدو تنبل، مورد نظرشما نیست، می توانید اط دیگر منابع عالی روی مانند گشنیز، گوشت گاو، بوقلمون، کوینو، عدس و غذاهای دریایی استفاده کنید.


 1. ماهی سالمون

ما قبلا هم در مورد اهمیت این موضوع صحبت کرده ایم، اما خوب است دوباره تکرار کنیم: اکثر آمریکایی ‌ها در حال ناکامی در رسیدن به یک نسبت بهینه امگا ۶ به امگا ۳ هستند ، که عمدتا به این دلیل است که ما از غذاهای فرآوری شده تصفیه شده استفاده می ‌کنیم.

خبر خوب این که تحقیقات نشان داده‌ اند که افرادی که مصرف چربی‌ های امگا ۳ خود را بالا بردند توانستند به طور قابل ‌توجهی نشانه‌ های آکنه را کاهش دهند.

یک مطالعه دیگر از بهبود قابل توجه آکنه های صورت پس از ۱۰ هفته مصرف ماهی سالمون خبر داد. همچنین برخی تحقیقات پیشنهاد کرده ‌اند که فواید امگا ۳ ممکن است به بهبود سلامت روانی کمک کند و از آنجا که آکنه و افسردگی ممکن است دست به دست هم بدهند، افزایش مصرف ماهی می ‌تواند یک راه ‌حل مفید باشد.

سعی کنید از کتان، گردو، دانه های چیا، سویا و محصولات غنی شده استفاده کنید.


 1. کیمچی

همانند همه چیزهای دیگر، سلامتی پوست ما به شدت به سلامت روده ما مرتبط است.

یک مطالعه اخیر که افراد با آکنه و بدون آکنه را با هم مقایسه کرده است، نشان می ‌دهد که ساختار باکتریایی فولیکول های پوست ما نقش مهمی ایفا می کنند. به همین دلیل، مصرف غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند کیمچی ، می تواند یک راه ساده برای کمک به کشت یک محیط میکروبی باشد و پوست را از شر آکنه های مزاحم رهایی بخشد.

در حالی که تحقیق در این زمینه هنوز بسیار جدید است، ما می دانیم که غذاهای غنی از پروبیوتیک مزایای زیادی برای سلامت روده و فراتر از آن دارند، بنابراین پیش بروید و از مصرف غذاهای مورد علاقه غنی از پروبیوتیک لذت ببرید.

اگر شما علاقه ای به خوردن کیمچی ندارید، (ما می دانیم که می تواند کمی بد بو باشد)، تمپه، کلم، میسو و یا خیارشور را امتحان کنید.


 1. چای سبز

جای تعجب نیست که غذاهای غنی از آنتی ‌اکسیدان ‌ها با التهاب مقابله می‌ کنند. چای سبز از آنتی‌ اکسیدان ‌های پلی فنول قدرتمند تشکیل شده ‌است که به پیشگیری از بروز آکنه کمک می کند. در حالیکه ما هنوز از تاثیر نوشیدن آن و مقداری که برای مراقبت پوست به آن نیاز است، اطلاعی نداریم، این یک نوشیدنی دارای GI پایین که به هیدراتاسیون کمک می کند.

۱ دیدگاه

 1. مینا در مرداد ۲۹, ۱۳۹۷در۲:۵۰ ب٫ظ

  ممنونم خیلی مفیدبود

نظر خود را بیان کنید