پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

دانه چیا چیست و چه خواصی دارد؟

11 مورد از فواید اثبات شده‌ی دانه‌ها‌ی چیا (بروزرسانی)

فواید دانه چیا

دانه های چیا در زمره‌ی سالم‌ترین خوراکی‌های سیاره زمین به شمار می‌روند. آنها مملو از مواد مغذیی هستند که فواید ارزشمندی برای بدن و مغز دارند.

در این مقاله از مجله سلامت به ۱۱ مورد از فواید دانه های چیا اشاره می‌کنیم که از پشتوانه‌‌های علمی برخوردار است.


 1. دانه های چیا حاوی مقادیر فراوانی مواد مغذیست و در عین حال میزان کالری آن اندک است.

دانه های چیا، دانه‌های ریز سیاه رنگی‌اند، برگرفته از گیاه مریم گلی که خواستگاه آن شبه جزایر اسپانیا می‌باشد و از خانواده‌ی نعناع هستند.

این گیاه در زمره گیاهان بومی جنوب امریکا به شمار می‌رود.

دانه های چیا در گذشته از مهم‌ترین خوراکی‌های اقوام آزتک و سرخپوستان مایایی بود. آن اقوام، ارزش فراوانی برای دانه های چیا قائل بودند زیرا آنها نیروی مهار نشدنی خود را مدیون این دانه‌ها می‌دانستند… در حقیقت “چیا” واژه‌ایست برگرفته از مایای کهن به معنای “قدرت“.

علی‌رغم تاریخچه‌ی کهن دانه های چیا به عنوان یکی از ارکان اصلی تغذیه، ارزش غذایی این دانه‌ها اخیرا با عنوان خوراکیی فوق‌العاده و مدرن که امکان استفاده‌ی روزانه از آن وجود دارد، اثبات شده است.

در چند سال گذشته، به طور گسترده‌ محبوبیت ویژه‌ی در بین عامه‌ی مردم کسب نمود و اکنون در سراسر جهان از سوی افرادی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند، مصرف می‌شود.

فریب اندازه کوچک آن را نخورید… این دانه‌های ریز، یک مشت مواد مغذی در چنته دارند.


ارزش غذایی دانه چیا

۲۸ گرم دانه‌ی چیا حاوی:

 • فیبر: ۱۱ گرم.
 • پروتئین: ۴ گرم.
 • چربی: ۹ گرم (که ۵ گرم آن امگا۳ است).
 • کلسیم: ۱۸٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می‌شود.
 • منگنز: ۳۰٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می‌شود.
 • منیزیم: ۳۰٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می‌شود.
 • فسفر: ۲۷٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می‌شود.

همچنین آنها حاوی میزان قابل توجهی روی، ویتامینB3(نیاسین)، پتاسیم، ویتامین B1( تیامین) و ویتامین B2 می‌باشد.

هنگامی که خوب تامل کنیم، حقیقتا تحت تاثیر قرار می‌گیریم زیرا این همه مواد مغذی تنها در ۲۸ گرم از این دانه‌ها انباشته شده، فقط حاوی ۱۳۷ کالری بوده و دارای یک گرم کربوهیدرات قابل هضم می‌باشد!

همه ما بر این امر توافق داریم که ۱ انس دانه‌ی چیا معادل ۲۸ گرم یا ۲ قاشق سوپ‌خوری می‌باشد.

جالب توجه است که بدانید… چنانچه میزان فیبر را که در نهایت در زمره‌ی کالری‌های دریافتی مفید محسوب نمی‌شوند را از میزان کالری‌ دانه های چیا کم کنیم، دانه های چیا در هر ۲۸ گرم تنها حاوی ۱۰۱ کالری می‌باشند.

همین امر دانه های چیا را در زمره‌ی یکی از بهترین‌ منابع در بین چندین منبع تغذیه‌ای مهم در جهان جای می‌دهد، کالری در خدمتِ کالری.

در صدر همه این موارد باید بدانید که دانه های چیا از خانواده “غلات کامل” هستند که معمولا رشدی طبیعی دارند و به طور ژنتیکی از ارگانیسمی تغییر یافته و مصنوعی حاصل نمی‌شوند و به طبع عاری از هرگونه گلوتن می‌باشند.

حرف آخر: دانه های چیا علی‌رغم اندازه‌ی بسیار ریزشان در زمره‌ی مغذی‌ترین مواد غذایی گیاهی محسوب می‌شوند. آنها مملو از فیبر، پروتئین، اسیدهای چرب امگا۳ و انواع مواد مغذی که بدن به میزان اندکی به آن نیاز دارد، می‌باشند.


 1. دانه های چیا سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

فروغ دانه های چیا در پرتوی خواص آنتی‌اکسیدانی فراوانشان نیز گسترده شده است. این آنتی‌اکسیدان‌ها از فساد چربی‌های حساس و نفوذ پذیر موجود در دانه های چیا ممانعت می‌کنند.

با اینکه مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی تاثیر چندانی ندارد، اما آنتی‌اکسیدان‌های موجود در مواد غذایی تاثیرات مثبتی بر حفظ سلامت دارند.

مهم‌تر از همه، آنتی‌اکسیدان‌ها به مقابله با تشکیل رادیکال‌های آزاد که موجب آسیب‌ به مولکول‌های سلولی، تسریع روند پیری و همکاری در بروز بیماری‌هایی از قبیل سرطان می‌شود، می‌پردازند.

در اینترنت، ادعاهایی مبنی بر اینکه خواص آنتی‌اکسیدانی دانه های چیا بیش از بلوبریست، وجود دارد اما مطلبی دال بر اثبات این ادعا یافت نشد.

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که از چربی‌های لطیف موجود در دانه‌ها محافظت می‌کنند. همچنین آنها از فواید فراوانی در حفظ سلامت برخوردارند.


 1. تقریبا تمام کربوهیدرات موجود در آن‌ها فیبر هستند

نگاهی به نمودار مواد مغذی دانه های چیا بیاندازید، خواهید دید که هر ۲۸ گرم دانه چیا، تنها حاوی ۱۲ گرم کربوهیدرات است.

ضمنا … ۱۱ گرم از آنها فیبر هستند که در بدن هضم نمی‌شوند.

فیبرها، شاخص قند خون را بالا نمی‌برند، برای خلاصی از آنها نیازی به انسولین نیست و بنابراین کربوهیدرات محسوب نمی‌شوند.

هر ۲۸ گرم از آنها تنها حاوی ۱ گرم کربوهیدرات حقیقی می‌باشد که درصد بسیار ناچیزیست. همین امر چیا را به غذایی کم کربوهیدرات و دوست‌داشتنی بدل می‌کند. با وجود این میزان فیبر، دانه های چیا قادرند ۱۰ تا ۱۲ برابر وزن خود آب جذب نمایند، به صورت ژل درآمده و در معده حجیم شوند.

از نظر تئوری، این فرایند باید احساس سیری را افزایش داده، جذب مواد غذایی را کند نماید و به طور خودکار به کالری کمتری نیاز می‌شود.

همچنین باکتری‌های مفید روده از فیبرها تغذیه می‌کنند، که تغذیه‌ی آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا تغذیه‌ی مناسب باکتری های روده‌ای برای حفظ سلامت کاملا حیاتیست.

۴۰٪ از وزن دانه های چیا را فیبر تشکیل داده است. همین امر آنها را به یکی از بهترین منابع فیبر در جهان تبدیل کرده است.

حرف آخر: تقریبا تمام کربوهیدرات‌های موجود در دانه های چیا، فیبر هستند. همین امر قابلیت جذب آب را بین ۱۰ تا ۱۲ برابر وزنشان به آنها اعطا می‌کند. در عین حال فیبر فواید متعددی در حفظ سلامت دارد.


 1. پروتئین موجود در دانه های چیا از کیفیت بالایی برخوردار است

دانه های چیا حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند. ۱۴٪ از وزن آنها پروتئین است که در مقایسه با گیاهان دیگر، بسیار زیاد است.

آنها همچنین از میزان متعادلی اسیدهای آمینه‌ی ضروری برخوردارند، بنابراین بدن ما باید از پروتئین‌های موجود در آن بهره‌مند گردد.

پروتئین منافع متعددی در حفظ سلامت دارد. همچنین در راستای کاهش وزن به عنوان مهربان‌ترین ماده مغذی در رژیم شناخته شده است، البته تا کنون.

جذب مقادیر فراوانی پروتئین، اشتها را کاهش می‌دهد و اثبات شده است که تا ۶۰٪ موجب سرکوب افکار وسواسی درباره غذا و تا ۵۰٪ از میل شدید به خوردن اسنک‌ها در شب می‌کاهد.

دانه های چیا حقیقتا منبعی فوق‌العاده از پروتئین هستند، به ویژه برای افرادی که میزان مصرف محصولات حیوانی را محدود کرده یا به‌طور کلی از آن اجتناب می‌کنند.

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از پروتئین مرغوب هستند، میزان پروتئین آنها از اغلب گیاهان بیشتر است. در راستای کاهش وزن، پروتئین در زمره‌ی مهربان‌ترین درشت مغذی‌ها محسوب می‌شود و این توانایی را دارد تا به شدت از میزان اشتها و میل شدید به غذا بکاهد.


 1. از آنجایی که حاوی فیبر و پروتئین فراوانی هستند، دانه های چیا باید به کاهش وزن کمک شایانی نمایند.

بسیاری از کارشناسان سلامت بر این باورند که دانه های چیا در کاهش وزن موثرند. فیبر مقادیر زیادی آب را جذب می‌نماید و در معده حجیم می‌شود، که همین امر حس سیری را افزایش داده و جذب مواد غذایی را کند می‌نماید.

برخی مطالعات انجام شده در زمینه‌ی گلوکومانان، فیبری که عملکردی مشابه با آنچه ذکر شد دارد، حاکی از آن است که مصرف این فیبر منجر به کاهش وزن می‌گردد.

بنابراین پروتئین موجود در دانه های چیا می‌تواند به کاهش اشتها و جذب کمتر غذا کمک کند.

متاسفانه، هنگامی که تاثیرات دانه های چیا بر کاهش وزن مورد بررسی قرار گرفت، نتایج ناامید کننده‌ای حاصل شد.

گرچه یکی از مطالعات نشان می‌داد که دانه های چیا موجب کاهش اشتها می‌شوند، اما تاثیر معناداری بر وزن بدن ندارند.

در مطالعات انجام شده، بر روی ۹۰ نفر مبتلا به اضافه وزن که به مدت ۱۲ هفته، به صورت روزانه ۵۰ گرم دانه‌ی چیا دریافت می‌کردند، مشخص شد که دانه های چیا تاثیری بر وزن بدن یا علائمی دال بر سلامت از خود نشان نمی‌دهند.

در مطالعه‌ی دیگر بر روی ۶۰ زن که به مدت ۱۰ هفته به طول انجامید مشخص شد، دانه های چیا هیچگونه تاثیری بر وزن بدن ندارند اما موجب افزایشِ میزان امگا ۳ محلول در خون می‌شوند.

گرچه گنجاندن دانه های چیا به برنامه ‌غذاییتان احتملا تاثیری بر وزن شما نخواهد داشت، اما من به شخصه معتقدم آنها ترکیبات مفیدی هستند.

قطعا پیروی از یک رژیم غذایی برای کاهش وزن تنها با حذف کردن یا اضافه کردن یک ماده‌ی غذایی محقق نخواهد شد. تحقق آن منوط به پیروی از یک رژیم تمام عیار، بعلاوه تغییراتی دیگر در سبک زندگی مانند الگوی خواب و انجام حرکات ورزشی می‌باشد.

هنگامی که تلفیقی از دانه های چیا با مواد غذایی طبیعی مبنای رژیم غذایی و سبک زندگی سالم باشد، من صراحتا مشاهده نمودم که دانه های چیا به کاهش وزن نیز کمک می‌کنند

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از پروتئین و فیبر هستند، که هر دو در کاهش کاهش وزن نقش مهمی ایفا می‌کنند. به این وجود، مطالعت انجام شده در زمینه‌ی دانه‌ای چیا صحت این تاثیرات بر کاهش وزن را تائید نمی‌کند.


دانه چیا چیست و چه خواصی دارد

 1. دانه های چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند

همچون بذر کتان، دانه های چیا نیز مملو از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. در حقیقت در هر گرم از دانه های چیا بیش از هر گرم ماهی سالمون امگا ۳ یافت می‌شود.

با این وجود… باید به یاد داشته باشید که امگا ۳ موجود در آنها از جنس اسید لینولینک موسوم به ALA هستند که آنچنان که تصور می‌شود سودمند نیستند.

پیش از آنکه بدن بتواند ALA را استفاده کند باید به AHD و APE بدل شده و فعال گردد.

متاسفانه، امکان فعال نمودن ALA برای انسان میسر نیست. بنابراین، امگا ۳ موجود در گیاهان، نسبت به منابع حیوانی همچون ماهی، بسیار نامرغوب‌ترند.‌

مطالعات نشان می‌دهد که دانه های چیا ( به‌ویژه اگر آسیاب شوند) میزان ALA و APE محلول در خون را افزایش می‌دهد، اما در میزان AHD خون تغییری حاصل نمی‌شود…. که همین امر مشکل‌زاست.

از آنجایی که آنها قادر به تامین AHD نیستند( مهم‌ترین چربی امگا ۳)، تصور من این است که تلقی دانه های چیا به عنوان منبع امگا ۳ کمی اغراق آمیز باشد.

برای تامین AHD که شدیدا مورد نیاز بدن و مغز است… یا مرتبا از ماهی‌های چرب تغذیه نمائید، روغن ماهی بخورید یا در صورتی که گیاه‌خوار یا سخت گیاه‌خوار هستید از مکمل‌های AHD استفاده نمائید.

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ موسوم به ALA هستند، امکان تبدیل آن به AHD، مهم‌ترین اسید چرب امگا ۳، برای انسان میسر نیست.


 1. دانه های چیا قادرند برخی مشکلات خاص خون را بهبود بخشند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهند.

مفروض است که دانه های چیا سرشار از فیبر، پروتئین و امگا ۳ هستند، پس باید بتوانند سلامت متابولیزم را تضمین کند. تحقیقات مختلفی در این زمینه صورت پذیرفته، اما هیچ یک از نتایج قطعی نیستند.

در دو مورد از مطالعات، به شرکت کنندگان رژیمی بر مبنای مصرف دانه های چیا، پروتئین سویا، جو دوسر و انجیرهندی داده شد، مشخص شد که از میزان LDL یا لیپوپروتئین کم چگالی کلسترول و تری‌گلیسرید کاسته شده اما بر میزان LDH یا لیپوپروتئینی که برای از بین بردن کلسترول نقش مهمی دارد افزوده شده است و البته میزن التهابات شرکت‌کنندگان نیز کاهش یافته بود.

از آنجایی که این تحقیقات بر مبنای تلفیقی از چند ماده‌ی غذایی بود، نمی‌توان نتایج به‌دست آمده را فقط به دانه های چیا مرتبط دانست.

مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها نیز حاکی از آن است که دانه های چیا قادرند میزان تری‌گلیسرید را پایین آورند، سطح LDH یا کلسترول مفید را افزایش دهند و التهابات، مقاومت در برابر انسولین و چربی‌های شکم را کاهش دهند.

با این وجود مطالعه‌ی صرف بر پایه‌ی دانه های چیا مبنی بر بهبود مواد ذکر شده ثبت نشده است.

روی هم رفته… ممکن است دانه های چیا موجب بهبود این عوامل خطرآفرین شوند، اما احتمالا آنها تاثیر چشمگیری بر سلامت نخواهند داشت مگر آنکه تغییرات مثبت دیگری در برنامه غذایی اعمال شود.

حرف آخر: تاثیرات قطعی دال بر کاهش میزان کلسترول و از بین بردن عوامل خطرآفرین مشاهده نشده است. برخی مطالعات آن را تائید و برخی دیگر رد می‌کنند.


 1. آنها سرشار از مواد مغذی بسیار ارزشمندی برای استخوان‌ها هستند

دانه های چیا مملو از چندین ماده‌ی مغذی‌اند که در سلامت استخوان‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

از جمله می‌توان به کلسیم، فسفر، منیزیم و پروتئین اشاره نمود.

حجم کلسیم آن به طرز ویژه‌ای حیرت‌آور است… هر ۲۸ گرم از آنها ۱۸٪ از میزان توصیه شده در روز را تامین می‌کند. گرم برای گرم، این میزان کلسیم فراتر از کلسیم اغلب محصولات لبنی می‌یاشد.

دانه های چیا منبعی فوق‌العاده برای تامین کلسیم مورد نیاز افرادیست که قادر به مصرف محصولات لبنی نیستند.

حرف آخر: دانه های چیا سرشار از کلسیم، منیزیم، فسفر و پروتئین هستند. مجموع این مواد مغذی در حفظ سلامت استخوان‌ها حیاتی‌اند.


 1. دانه های چیا تاثیر شگرفی در بهبود دیابت نوع ۲ دارند

پیروزمندانه‌ترین کاربرد دانه های چیا تا به امروز در مطالعه‌ی بر روی بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بوده است.

در این مطالعه، ۲۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ به مدت ۱۲ هفته، یا ۳۷ گرم دانه چیا مصرف می‌کردند یا ۳۷ گرم سبوس گندم.

پس از مصرف دانه های چیا، به طرق مختلف علائم بهبودی در آنها نمایان شد.

از فشار خون آنها بین ۳ تا ۶ میلی گرم کاسته شد و علائم التهاب موسوم به PRC_sh تا ۴۰٪ از بین رفت. یک عامل خطرناک که FWv خوانده می‌شود نیز تا ۲۱٪ کاهش یافت.

شاخص قند خون افت بسیار ناچیزی داشت، اما از ارزش آماری چندانی برخوردار نبود.

فرض بر این است که دانه های چیا مملو از فیبر هستند، بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که شاخص قند خون را بلافاصله پس از صرف غذا کاهش دهد، اما تائید این امر مستلزم مطالعات بیشتری در این زمینه است.

حرف آخر: بر اساس مطالعه‌ی انجام شده در زمینه دیابت نوع ۲ مشخص شد مصرف دانه های چیا به طرز معناداری از میزان فشار خون و علائم التهاب می‌کاهد.


 1. دانه های چیا به اندازه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا، عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشند

افسانه‌ها حاکی از آن است که اقوام مایا و آزتک دانه های چیا را برای تامین سوخت فعالیت‌های روزانه مصرف می‌نمودند.

اخیرا تنها یک نمونه مطالعه در زمینه‌ی تائید تاثیرات احتمالی آن وجود دارد. در این مطالعه، ۶ نفر شرکت‌کننده مقادیر قابل توجهی کربوهیدرات که یا نوشیدنی انرژی‌زای edarotaG و یا ترکیبی از نوشیدنی انرژی‌زای edarotaG بعلاوه دانه های چیا مصرف نمودند. سپس به مدت ۱ ساعت بر روی تردمیل دویدند. تمایزی بین دو گروه مشاهده نشد.

به عبارت دیگر، جایگزین نمودن نوشیدنی انرژی‌زای edarotaG با دانه های چیا کارایی ورزشکاران را تقلیل نمی‌دهد، و این دال بر برخی خواص دانه های چیاست.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که دانه های چیا به ورزشکاران کمک می‌کند تا کربوهیدرات فراوانی برای پیکارهای استقامتی جذب کنند، درعین حال که جذب مواد مغذی در بدنشان افزایش و از میزان جذب قند کاسته می‌‌شود.

به هرحال، من شخصا علاقه‌مندم تا مطالعات گسترده‌تری در این زمینه صورت پذیرد. فرض بر این است که غالب کربوهیدرات موجود در دانه های چیا فیبر هستند، اما چندان هوشمندانه به نظر نمی‌رسد که بتوان آنها را در ازای کربوهیدرات مصرف نمود.

حرف آخر: در مطالعه‌ای جزئی مشخص شد که دانه های چیا را می‌توان جایگزین نوشیدنی انرژی‌زا نمود تا کربوهیدرات فراوانی به بدن ورزشکاران استقامتی تزریق کند، اما تائید این ادعا مستلزم مطالعات بیشتریست.


 1. گنجاندن دانه های چیا در برنامه‌ی غذایی بسیار ساده است

خواص دانه چیابله کاملا درست است، گرچه در این مورد آخر حرفی از مزایای دانه های چیا بر سلامت نخواهیم زد، اما با این وجود مهمند. به طرزی باورنکردنی گنجاندن دانه های چیا در برنامه غذایی آسان است.

این دانه‌ها به خودی خود طعم خاصی ندارند، بنابراین می‌توان آنها را تقریبا به هر چیزی افزود. در ضمن نیازی نیست آنها را همچون بذر کتان آسیاب نمائید، که همین امر آماده‌سازی و استفاده از آن را تسهیل می‌کند.

آنها را می‌توان به صورت خام مصرف نمود، در نوشیدنی خیس نمود، به فرنی یا پودینگ افزود و یا حتی به غذاهای پختنی اضافه نمود.

همچنین می‌توان روی غلات گندمی صبحانه، ماست، سبزیجات یا برنج بپاشید.

از آنجایی که هم قادر به جذب آب و هم چربی هستند، می‌توان آنها را برای غلظت سس و حتی در برخی دستور پخت‌ها جایگزین تخم‌مرغ نمود.

ضمنا می‌توان آنها با آب مخلوط نمود و به صورت ژل مانند درآورد.

افزودن دانه های چیا به دستورهای پخت، به طرز مهیجی ارزش غذایی محصول به‌دست آمده را افزایش می‌دهد.

به نظر می‌رسد دانه های چیا از مقاومت بالایی برخوردارند…. چنانچه به طور معمول فیبر چندانی مصرف نمی‌کنید، دقت نمائید که اگر یکباره حجم زیادی از آن را مصرف نمائید، ممکن است عوارض جانبی گوارشی آن گریبانگیر شما شود.

میزان مصرف متعارف و توصیه شده دانه های چیا ۲۰گرم( ۱و نیم قاشق سوپ‌خوری) و دوبار در روز می‌باشد.


هرچیز دیگری؟

دانه های چیا در زمره‌ی معدود خوراکی‌های مد روز و فوق‌العاده‌‌ای هستند که حقیقتا ارزش مد شدن را دارند.

۲۶ دیدگاه

 1. ارغوان در بهمن ۲۳, ۱۳۹۳در۱۰:۴۰ ق٫ظ

  عجب چیزیه این چیا

 2. حمید در فروردین ۲۱, ۱۳۹۴در۰:۱۳ ق٫ظ

  واقعا دانه پر خاصیتیه.

 3. پیرزاد در فروردین ۲۷, ۱۳۹۴در۳:۳۶ ب٫ظ

  خیلی جالب و مفید هستش فقط از کجا میشه تهیه کردش؟ با همون نام از کجا چون وقتی یه نام غریبه میگی عطاری ها چیزی که خودشون میدونن رو معرفی میکنن

 4. علی در اردیبهشت ۸, ۱۳۹۴در۳:۲۰ ب٫ظ

  سلام این دانه چیا ایا باتخم شربتی یکی است؟ولی بعضی عطاریها میگویند یکی نیست ولی درهر صورت عطاریها چیزی بنام چیا نمیشناسند

 5. جعفر مثلا در خرداد ۲, ۱۳۹۴در۷:۵۹ ب٫ظ

  چیا خیلی هم شمچه ست… باور کنید من استفاده کردم تعجب کردم.. به امتحانش می ارزه…

 6. مهران در مرداد ۱۸, ۱۳۹۴در۳:۳۴ ب٫ظ

  سلام من هر شهری گشتم نبود اکثرا با تخم شربتی اشتباه میگیرن اگر کسی پیدا کرد به من ایمیل بزنه ممنون میشم.

  • مریم در اسفند ۵, ۱۳۹۵در۰:۳۴ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز متاسفانه چیا در ایران نیست

   • زهره در بهمن ۲, ۱۳۹۶در۱۱:۱۲ ق٫ظ

    سلام روزتون بخیر من میدونم کجا میفروشن
    دانه ی چیا کاملا با تخم شربتی فرق داره
    فقط تنها شباهتش ژله مانند بودنشه
    برید توی سایت گوگل و سرچ کنید **محصولات ارگانیک OAB **** بعد وارد بشید و توی محصولاتش دانه چیا داره که محصول کشور پرو هستش و مبلغشم ۱۶۰۰۰تومنه من استفاده کردم
    موفق باشید و اگر از این محصول خوشتون اومد فقط دعام کنید
    روزخوش

  • مژگان ساغر در فروردین ۳, ۱۳۹۶در۵:۳۶ ب٫ظ

   اگر در المان زندگی میکنید . شما میتوانید پنجصد گرم انرا از DM Drogeriemarkt
   به قیمت سه هایرو تهیه کنید. خواهرم هشت کیلو وزن کم کرد منهم دو سه ماه است اغاز کرده ام خَیلی راضی ام . چون با عث رفع یبوست میشود برای کم کردن وزن مؤثر است .

  • شمس در آبان ۲۱, ۱۳۹۶در۱:۳۱ ب٫ظ

   باید از طریق اینترنت سفارش بدید نیم کیلو حدود سی هزار هست

  • سعید در مرداد ۴, ۱۳۹۷در۲:۲۴ ق٫ظ

   تجریش تهران داره

 7. ندا در آبان ۳, ۱۳۹۴در۹:۵۱ ب٫ظ

  ممنون واقعا راهنمای بی نظیری بود لطفاً بفرمایید از کجا میتونیم تهیه کنیم ؟

 8. مریم در آذر ۴, ۱۳۹۴در۱:۲۲ ب٫ظ

  افزودن دانه‌های چیا به دستورهای پخت، به طرز مهیجی ارزش غذایی محصول به‌دست آمده را افزایش می‌دهد.
  ببخشید این ینی چی؟ینی بپزیمشون؟
  ………….
  اها راسی این چیا همون تخم شربتیه .فک نکنم فرقی داشته باشه…تو خود متن هم نوشته دانه های چیا یا تخم شربتی.

 9. پ.عسگری در بهمن ۱۷, ۱۳۹۴در۱:۳۸ ب٫ظ

  با درود
  بسیار عالی بود …دست همه شما عزیزان که زحمت میکشین درد نکنه

 10. Ziba در مرداد ۲۸, ۱۳۹۵در۱۱:۲۲ ق٫ظ

  لطفا توضیح بدین ایا چیا همون تخم شربتی هستش؟

  • حمیده واحدی در شهریور ۵, ۱۳۹۵در۱۰:۴۲ ق٫ظ

   دانه های چیا با بذر گیاه ریحان (تخم شربتی) تفاوت داشته و هر کدام خاصیت جداگانه ای دارند. در ایران تخم شربتی از قدیم در نوشیدنی های خنک برای بر طرف کردن عطش در فصل تابستان استفاده می شود. گاهی تخم شربتی به اشتباه بعنوان دانه های چیا خریداری شده و مورد استفاده قرار می گیرد، و یا خواص مربوط به دانه های چیا به تخم شربتی که در ایران فراوان است نسبت داده می شود که درست نیست.

 11. اردلان در مرداد ۲۹, ۱۳۹۵در۱۲:۳۸ ب٫ظ

  کاملا با تخم شربتی فرق داره

 12. سلام در شهریور ۴, ۱۳۹۵در۰:۳۳ ق٫ظ

  خیلی خوب نوشتید… سپاس فراوان .. دانه چیا یا chia seed, بسیار پر خاصیت هست، من دبی زندگی میکنم و اینجا خیلی فراوونه. اسم ایرانی اون رو نمی شناسم، اگر میدونید بگید.

 13. علی در مهر ۴, ۱۳۹۵در۷:۲۳ ب٫ظ

  فکر کنم به فارسی میشه تخم اسفرزه

  • احمد در آذر ۳, ۱۳۹۵در۱۱:۵۳ ق٫ظ

   خیر .
   اسفرزه شکلش کاملا فرق داره

 14. احمد رضا چیت ساز در آذر ۳, ۱۳۹۵در۱۱:۵۸ ق٫ظ

  بذر یک نوع مریم گلی هست.

  چیا (نام علمی: Salvia hispanica؛ نام انگلیسی: chia) گیاهی است یک‌ساله از سرده مریم‌گلی و خانواده نعناعیان. این گیاه بومی آمریکای مرکزی است. این گیاه را برای مصرف دانه آن می‌کارند، گرچه خود گیاه کاربرد تزئینی هم دارد.

 15. زينب در بهمن ۲, ۱۳۹۶در۳:۰۹ ق٫ظ

  أیا دانه هایه چیا مثل دانه هایه تخم کتان مصرف طولانی مدت اون نازایی یا ناباروری مییاره

 16. غزال ايلام در آبان ۱۱, ۱۳۹۷در۱۰:۴۸ ب٫ظ

  با سلام،من دانه ی چیا رو از یه مغازه عطاری و چای فروشی سر کوچه ی مروی،خیابون ناصر خسرو تهیه میکنم.اسم مغازه ش هم جای عرب هستش
  انصافاً عالیه

 17. س.ف.طهرانی در اسفند ۶, ۱۴۰۰در۱:۱۸ ب٫ظ

  من همراه آبی که روزانه میخورم حتی سر سفره ، دانه چیا بهش اضافه میکنم . صبح که از خواب بلند میشم شکمم صاف و اجابتم به آسانی و روزی سه بار انجام میشه .

 18. شاهرخ در تیر ۲۹, ۱۴۰۱در۲:۱۷ ب٫ظ

  سپاس از توضیحات. نظریه ها به ۱۳۷۰به بعد خیلی قدیمی است.از کجا تهیه کنم نظریه ها را دنبال کردم.

 19. شاهر در مهر ۶, ۱۴۰۲در۴:۱۲ ب٫ظ

  اگر اشتباه نکنم چیا همون دانه ای هستش که تو مناطق آذری بهش میگن ذعریش یا زعرک ، قیمتش کیلویی ۱۰۰ الی ۱۴۰ هزار تومانی (سال ۱۴۰۲) ، بیشتر همراه عسل و شیره انگور و خرما مصرف میشه و همچنین کاچی هم از این دانه درست میکنند که همشون فوق العاده خوشمزه و عالی هستند

نظر خود را بیان کنید