پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

چگونه بفهمیم رژیم غذایی خوب و موثری داریم؟

توصیه هایی در مورد انتخاب رژیم غذایی؛

رژیم غذایی

اگر شما نیز مجلات مرتبط با تناسب اندام را خوانده باشید یا در اینترنت به دنبال اطلاعات مرتبط با سلامت بوده باشید حتما به خوبی می‌دانید که موارد بسیار متنوعی در این زمینه وجود دارد. زمانی که این مقالات را مطالعه می‌کنید حتما از خودتان می‌پرسید چرا هر کدام از این اطلاعات ، موارد دیگر را نقض می‌کند؟ در برخی از مقالات، کربوهیدرات‌ها را بسیار بد جلوه می‌دهند و از افراد می‌خواهند خوردن آن را به طور کلی کنار بگذارند. برخی از موارد نیز چربی‌های موجود را دلیل اصلی چاقی می‌دانند و افراد را به مصرف نکردن چنین مواردی تشویق می‌کنند. در چنین شرایطی، سردرگم شدن بسیار عادی است. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چه رژیم غذایی برای شرایط موجود خوب و کارساز است. پس همراه ما باشید.

  1. از برنامه غذایی که تنها یک ماده غذایی را دشمن شما معرفی می‌کند خودداری کنید:

گرایش‌های بسیار زیادی در حوزه تناسب اندام و سلامت وجود دارد و این گرایش‌ها از تکنیک‌های بازاریابی هوشمند برای ترغیب افراد و به دست آوردن نتایج سریع استفاده می‌کنند. همه این گرایش‌ها درست و معتبر نیستند و همین امر شما را ملزم می‌کند هر اطلاعاتی که به دست می‌آورید را با دقت بیشتری مطالعه کنید. همانطور که می‌دانید کاهش وزن یک موضوع پیچیده است. این مقوله در مورد کالری ها، کیفیت مواد غذایی، هورمون‌ها ، تاریخچه سلامت، ژنتیک، تمرینات ورزشی، نوع بدن، حساسیت به مواد غذایی، سن و سوابق سلامتی در خانواده است. ایا این موضوع بدین معنی است که برای رسیدن به تناسب اندام و استفاده مناسب از رژیم غذایی باید متخصص تغذیه باشیم؟ قطعا چنین نیست. این موضوع بدین معنی است که اگر رژیم غذایی پیشنهاد کرد که تغییر یک عنصر، کلید رسیدن به موفقیت است باید از آن فرار کنید. با سرعت کامل از چنین رژیمی دور شوید و آن را برای همیشه کنار بگذارید. حالا سوال اینجاست که تنظیم دقیق رژیم غذایی حول مواد غذایی مختلف می‌تواند به کاهش وزن منجر شود؟ بله البته اما این یک راه حل طولانی مدت نیست. چرا؟ چون شما را وادار می‌کند بر روی محدودیت‌های غیر ضروری در مورد مواد غذایی تمرکز کنید که ممکن است از آن لذت ببرید اما قطعا در طولانی مدت قادر نخواهید بود چنین محدودیتی را تحمل کنید. ۸۶ درصد از افرادی که فکر می‌کردند نمی‌توانند گلوتن را تحمل کنند در چنین شرایطی قرار نداشتند. بله درست است که برخی از افراد باید از خوردن برخی مواد غذایی یا مواد تشکیل دهنده خودداری کنند(به خاطر حساسیتی که به این مواد دارند) اما واقعیت این است که بیشتر افرادی که به طور کامل مواد مختلف را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند به موفقیت زیادی در حوزه کاهش وزن دست نخواهند یافت. دانشمندان تخمین زده اند که تنها یک الی دو درصد از افرادی که در جهان زندگی می‌کنند از عدم تحمل گلوتن رنج می‌برند. اگر واقعا به یک ماده غذایی حساسیت دارید، اگر آن را بخورید بدنتان به آن واکنش نشان خواهد داد. این موضوع دقیقا مشابه آلرژی یا حساسیتی است که ممکن است به گرده گل یا سایر مواد داشته باشید. اگر قصد دارید مسائل مرتبط با علوم تغذیه را به درستی درک کنید بهتر است این سخن را همیشه به خاطر داشته باشید:

مقابله کردن با افزایش وزن و چاقی، ترکیبی از اصول تغذیه ای و رفتاری مختلف است که بنیان و اساس اینکار را تشکیل می دهد. اینکه بخواهید یک ماده غذایی را برای همیشه کنار بگذارید راه حل مناسبی نخواهد بود. چنین رویکردی در حقیقت باعث ایجاد مشکلات متعددی در بدن می‌شود.

  1. رژیم غذایی را همانند یک رابطه خوب ببینید:

اگر به دنبال رژیم غذایی باشید که برای خواهرتان، دوستتان یا بازیگر مورد علاقه تان کارساز بوده است، ایده بسیار بدی را در نظر گرفته اید. معمولا روزانه افراد زیادی تصمیم می‌گیرند رژیم غذایی جدید را امتحان کنند. به جای اینکار باید رژیم غذایی را همانند یک رابطه دوستی خوب ببینید. زمانی که می‌خواهید یک رابطه دوستی ایجاد کنید به دنبال کسی خواهید بود که برای همیشه شما را دوست داشته باشد و کاری نکند که از او متنفر شوید. همین موضوع در مورد غذایی که می خورید نیز صدق می‌کند. در این شرایط موارد زیر را مشاهده خواهید کرد:

رابطه بد شماره یک:

فردی قصد دارد رژیم غذایی را امتحان کند که کربوهیدرات کمتری دارد اما عاشق پاستاست. به مدت چهار الی شش هفته می تواند با این رژیم کار کند اما بعد از چند ماه همه چیز برعکس خواهد شد.

رابطه بد شماره ۲:

فردی عاشق دسر است. این فرد تلاش می کند از رژیم غذایی استفاده کند که عمدتا از مرغ و بروکلی تهیه شده است. این رژیم می‌تواند او را برای دو هفته راضی کند اما بعد از چند مدت از چنین رژیمی متنفر خواهد شد.

رابطه بد شماره ۳:

فردی عاشق صبحانه است. صبحانه محبوب ترین وعده غذایی این فرد است. او شنیده است که روزه داری متناوب می‌تواند کارساز باشد. در چنین شرایطی او باید تنها در فواصل زمانی ۸ ساعته غذا بخورد که از ساعت ۱۲ ظهر آغاز می‌شود. این رابطه به هیچ عنوان برای این فرد مناسب نخواهد بود. چنین مشکلاتی بار ها و بارها تکرار می‌شود. انتخاب رژیم غذایی بر اساس مفید بودن آن برای دیگران مناسب نخواهد بود. اینکه بدون در نظر گرفتن شخصیت فردی، اولویت‌ها و سبک زندگی، رژیم غذایی انتخاب شود نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت. تنها چیزی که باید مدنظر داشته باشید این است که چه نوع رژیمی برای بدن شما مناسب است. این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همه افراد نمی‌توانند از یک نوع رژیم غذایی استفاده کنند زیرا ساختار بدن متفاوت است. اگر می‌خواهید زندگی سالم و بدون استرسی داشته باشید باید برنامه غذایی خود را صادقانه و بر اساس وضعیت جسمی و روحی خود انتخاب کنید.

  1. آینده نگر باشید و تصویر ذهنی بزرگی داشته باشید:

شاید بتوان گفت مهم ترین بخش از هر برنامه غذایی سالم ثبات و پایداری آن است. زمانی که می‌خواهید برنامه غذایی سالمی برای خود تهیه کنید آینده نگر باشید و تصویر بزرگی برای خود ترسیم کنید. خوردن مواد غذایی یک موضوع سرگرم کننده است و باید برای شما شادی آور باشد. باید همه چیز را تحت کنترل خود داشته باشید و بدانید که انتخاب سالم شما تفاوت زیادی در سبک زندگیتان ایجاد خواهد کرد. انتخاب رژیم غذایی مناسب همانند سرمایه گذاری بر روی اینده شغلی است. اگر می‌خواهید به نتایج موفقیت آمیزی برسید باید مسیر طولانی مدتی متصور شوید.

نظر خود را بیان کنید