پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

بهترین آنتی بیوتیک برای آبسه دندان

آنتی بیوتیک هایی برای درمان عفونت دندان ها

عفونت دندان Abscessed-Tooth

آبسه دندان چرک‌هایی است که در ریشه دندان جمع شده و باعث عفونی شدن آن می‌شود و ممکن است در صورت درمان نشدن به موقع می‌تواند به تدریج به فضاهای عمقی مانند فضاهای اطراف حلق، مجاری تنفسی و حتی اطراف مغز راه پیدا کند و موجب انسداد راه‌های تنفسی، درگیری مغز و مننژیت (التهاب پرده مغز) و درگیری خون و حتی مرگ شوند.[ویکی پدیا]

هشدار:
تجویز و تعیین دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و مجله سلامت هیچگونه مسئولیتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد.

نمونه هایی از آنتی بیوتیک های مورد استفاده در درمان آبسه دندان:

نام عمومی
آموکسی سیلین
نام عمومینام برند
کلیندامایسینCleocin
نام عمومینام برند
اریترومایسین
مترونیدازولFlagyl
پنی سیلین

این آنتی بیوتیک ها چگونه کار می کنند؟

آنتی بیوتیک ها باکتری ها را می کشند و برای مبارزه با انواع مختلفی از عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرند. آنتی بیوتیک هایی که برای آبسه دندان استفاده می شوند به شکل قرص یا مایع هستند و معمولا در بازه زمانی ۷ الی ۱۰ روزه مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا آنتی بیوتیک ها مورد استفاده قرار می گیرند؟

عفونت باکتریایی که باعث ایجاد آبسه دندان می شود باید درمان شود. در این شرایط آنتی بیوتیک ها باید برای کشتن باکتری ها یا  جلوگیری از رشد بی رویه آن ها مورد استفاده قرار گیرد.  عفونت باکتریایی مداوم می تواند باعث ایجاد بیماری حاد و جدی همچون سلولیت شود.  آنتی بیوتیک ها معمولا به همراه سایر درمان ها مورد استفاده قرار می گیرند و می  توانند کانال ریشه را باز کنند  و منبع آبسه را تخلیه نمایند.

آنتی بیوتیک ها چه زمانی کارکرد خوبی خواهند داشت؟

درمان آنتی بیوتیک برای آبسه دندان زمانی که با سایر درمان ها مورد استفاده قرار می گیرد در متوقف کردن عفونت  باکتریایی در فک بسیار مفید و موثر خواهد بود.  اگر آنتی بیوتیک در کشتن باکتری ها موثر نباشد ، اگر آنتی بیوتیک برای مدت زمان مورد نیاز مصرف نشود یا اگر دندان درمان نگردد، عفونت ممکن است باز گردد.

 عوارض جانبی:

هر دارویی عارضه جانبی خاص خود را دارد. اما بیشتر افراد عارضه جانبی را احساس نمی کنند یا می توانند این عوارض را تحمل نمایند. از داروساز یا پزشک در مورد عارضه جانبی دارویی که مصرف می کنید سوال بپرسید.  عوارض جانبی در کاغذ داخل دارو فهرست می شود. برخی از موارد مهم در ادامه بیان شده است:

  • معمولا مزایای دارو بیشتر از عوارض جانبی اندک آن است. این مزایا برای بیمار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
  • عوارض جانبی ممکن است بعد از مصرف دارو از بین برود.
  • اگر عوارض جانبی هنوز شما را آزار می دهد بهتر است با پزشک تماس بگیرید. او می تواند دوز دارو را تغییر دهد یا آن را تعویض نماید.
  • مصرف دارو را به صورت ناگهانی متوقف نکنید مگر اینکه پزشک چنین موضوعی را تجویز کرده باشد.

اگر نشانه های زیر را داشتید بلافاصله به اورژانس خبر دهید:

  • مشکل در تنفس
  • تورم لب، دهان، زبان یا گلو

 اگر نشانه های زیر را تجربه کردید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

عوارض جانبی  رایج برخی از این داروها عبارت است از :

سعی کنید تمامی آنتی بیوتیک هایی که دندانپزشک تجویز می کند را مصرف کنید. تا زمانی که بیماری بهبود نیافته است آن را ادامه دهید. حتی بعد از بهبودی نیز باید دوره درمان را کامل کنید در غیر اینصورت عفونت باکتریایی ممکن است دوباره بازگردد. آنتی بیوتیک ها ممکن است همیشه باکتری ها را از بین نبرند. این موضوع معمولا به خاطر مصرف بی رویه و نادرست آنتی بیوتیک ها رخ می دهد. می توانید با مصرف مناسب داروها از مقاومت به آنتی بیوتیک پیشگیری کنید. اگر مصرف آنتی بیوتیک را خیلی زود متوقف کنید، باکتری ها ممکن است از بین نروند و دوباره رشد کنند و قوی تر شوند.

مصرف دارو:

دارو یکی از ابزارهای متعددی است که پزشک برای درمان مشکلات شما تجویز می کند. مصرف دارو  به شیوه ای که پزشک تجویز کرده می تواند  به بهبود شرایط کمک کند و  از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نماید.  اگر داروی خود را به درستی مصرف نکنید سلامتی تان را در معرض خطر قرار می دهید.  معمولا دلایل متعددی در مورد  مصرف نکردن دارو وجود دارد. در بیشتر موارد می توان برای مصرف مناسب دارو مراحلی را طی کرد.

توصیه هایی برای زنان:

اگر باردار هستید، به نوزاد خود شیر می دهید یا قصد بارداری دارید از هیچ دارویی به صورت خودسرانه استفاده نکنید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. برخی از داروها می تواند به کودک شما اسیب وارد کند. این داروها شامل داروهای بدون نسخه و تجویزی همچون ویتامین ها، گیاهان دارویی و مکمل هاست. از پزشک خود در مورد مصرف داروها سوال کنید.

معاینات و بررسی ها:

مراقبت منظم  بخش کلیدی از درمان است. مطمئن شوید که تمامی ملاقات های خود با پزشک را انجام می دهید . اگر مشکلی داشتید با پزشک تماس بگیرید.

نظر خود را بیان کنید