میگرن و درمان آن

رپورتاژ آگهی

سردرد یکی از شایعترین علامتهایی است که فرد را نزد متخصص مغز و اعصاب می کشاند. شایعترین سردرد ها سردرد تنشی و بعد میگرن هستند، به طور کلی حدود۸۰ درصد افراد حداقل یکبار در زندگی خود سردرد را تجربه کردند شما هم ممکن است یکی از این افراد باشید.بیماران زیادی هر ماه برای درمان میگرن به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

 وقتی شما سردرد دارید فکر کردن به چیزی غیر از سردرد سخت است.

اگر شما راجع به نوع سردرد خود و اینکه چه چیزهایی ممکن است موجب بروز آن شود اطلاع کافی داشته باشید بهتر می توانید سردردتان را کنترل کنید. دکتر فرشته اسفندیاری متخصص مغز و اعصاب در جواب به این سوال ” چه چیزهایی باعث سردرد می شود؟” گفت:  به طور کلی موارد زیر عوامل شایعی است که می تواند موجب سردرد شود..

۱-  بینایی شما دچار اختلال  شود

شما ممکن است وقتی سعی می کنید برای دیدن شئی خیلی نزدیک صورتتان فوکوس کنید سردرد بگیرید. این مشکل ممکن است به خاطر صافی بیش از حد قرنیه چشم باشد که ممکن است مادرزادی بوده یا پس از ۴۰ سالگی ایجاد شود .

البته لازم بذکر است که مشکل بینایی علت موارد کمی از سردرد را تشکیل می دهد.

 میگرن و درمان آن

۲- عضلات گردن و شانه تان را منقبض (سفت) میکنید

آیا شما ساعتهای طولانی پشت کامپیوترتان قوز می کنید؟ یا گوشی تلفن را بوسیله شانه تان به گوشتان نزدیک می کنید؟ یا شاید در اثر استرس عضلات فک و گردنتان را سفت می کنید هر کدام از موارد ذکر شده می تواند منجر به سردرد تنشی (Tension Headache)  شود.

یک دوش  آب گرم، کیسه آب گرم و داروهای مسکن معمول  می تواند در تسکین سردرد کمک کننده باشد.ورزش منظم و روشهای ریلکسیشن مثل یوگا و ماساژ می تواند در پیبشگیری از بروز این نوع سردرد موثر باشند.

۳-  گرسنه می مانید

ممکن است برای چند ساعت وقت نکنید غذا بخورید و قند خونتان پایین بیافتد همین مساله می تواند باعث سردرد شود توصیه می شود که وعده های غذایی با حجم کم و به فاصله نزدیک به هم بخورید بجای اینکه ۳ وعده غذایی حجیم مصرف کنید و حتما میان وعده های سالم مثل آجیل یا میوه برای مواقعی که وعده غذاییتان دیر می شود در دسترس داشته باشید.

۴- قهوه صبحتان فراموش شده

اگر شما  عادت دارید هر روز صبح قهوه مصرف کنید بدن شما به کافیین عادت می کند و در صورتی که قهوه صبح فراموش شود ممکن است سردرد ضربان دار بگیرید.

اگریک روز قهوه در دسترستان نبود چای سبز یا سیاه و یا حتی شکلات تلخ را می توانید جایگزین کنید.

۵- سردرد بعد از رابطه جنسی (Sex)

شما ممکن است درد مبهمی در گردن و یا سرتان داشته باشید که بعد از یک رابطه جنسی بدتر شود یا ممکن است یک سردرد ضربان دار بلافاصله بعد از ارضا شدن (ارگاسم) به سراغتان بیاید. بعضی از افراد هر دو را تجربه می کنند. این نوع سردردها معمولاد چند دقیقه بیشتر طول نمیکشند ولی گاهی ممکن است ساعتها شخص را درگیر کند.سردردهای بعد از رابطه جنسی در اکثر موارد جدی نیستند ولی با این حال اگر دچار چنین سردردهایی شدید حتما با متخصص مغز و اعصاب خود در میان بگذارید بخصوص اینکه این نوع سردرد برای اولین بار و یا به طور ناگهانی اتفاق بیافتد که ممکن است نشانه جدی ای باشد.

۶- سینوسهای شما دچار التهاب (سینوزیت حاد) شوند

یک سرمای ساده می تواند باعث التهاب و تورم سینوسهای اطراف استخوانهای جمجمه شود .تورم سینوسها ممکن است باعث درد پیشانی و صورت شود که با خم شدن به جلو بدتر می شود.

لازم بذکر است که سینوزیت مزمن ایجاد سردرد نمی کند و سینوزیت تنها زمانی می تواند عامل سردرد باشد که حاد و همراه تب و ترشحات چرکی از بینی و پشت حلق باشد. و بهتر است برای تشخیص میگرن از سینوزیت به متخصص میگرن در تهران مراجعه کنید.

در یک تحقیق دیده شد که ۹۵% کسانی که فکر می کندد سردردشان ناشی از سینوزیت است در واقع میگرن دارند (میگرن هم ممکن است با باد سرد بدتر شود)

۷- شب قبل مشروبات الکلی زیاد مصرف کرده باشید

الکل میتواند خواب شما رابهم بزند یا کم آبی بدهد.نوشیدن آب زیاد و داروهای ضد التهاب می تواند در کاهش سردرد کمک کننده باشند ولی از مصرف استامینوفن بخاطر اثرات مخرب روی کبد به همراه الکل باید اجتناب شود

میگرن و درمان آن 

۸- وقتی بستنی می خورید

گاهی اوقات به این نوع سردرد سردرد بستنی (Icecream Headache) یا یخ زدن مغز (Brain Freez) گفته می شود که وقتی چیز خیلی سردی میخورید بخصوص اگر سریع بخورید ایجاد می شود. پزشکان حدس می زنند که سرمای زیاد باعث انقباض عروق دهان شده و سیگنالهای ایجاد درد را به مغز بفرستد. این سردردها اغلب نگران کننده نیستند و زود بر طرف می شوند. پیشگیری آسان است غذاهای یخ زده و خیلی سرد را آهسته بخورید.

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه گفت:

۹- ضربه به سرتان وارد شده

سردرد ممکن است بلافاصله یا چند ماه بعد از ضربه به سر ایجاد شود، علت کاملا مشخص نیست اما بعضی اوقات تجمع خون در قسمتی از مغز یا بافت های اطراف آن باعث ایجاد هماتوما می شود. در مواردی که هماتوم بزرگ و یا شدید باشد علائم ضعف، گیجی، تهوع و فراموشی می تواند در فرد دیده شود. در صورتی که هر یک از علائم ذکر شده را داشتید و یا سردرد بعد از ضربه به سر ادامه یافت، حتما سریعا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

۱۰- اگر دچار عفونت گوش شده باشید

عفونت می تواند موجب التهاب گوش میانی شود .تجمع مایع در گوش میانی موجب فشار به پرده تیمپان شده و ایجاد سردرد و درد گوش می شود..سردرد در اکثر بیماران بدون درمان در عرض یک تا دو هفته بهبود می یابد.

۱۱- وقتی زیاد مسکن مصرف می کنید

اکثر مسکنهای  در دسترس مثل آسپرین، بروفن و استامینوفین ممکن است سردرد ایجاد کنند اگر بیشتر از ۱۵ روز در ماه استفاده شوند، مصرف مسکنهای اپیوئیدی (مخدر و کدیئن) یا داروهای حاوی کافیئن ممکن است فقط به مدت ۱۰ روز در ماه ایجاد سردرد کند. پزشک متخصص مغز و اعصاب شما می تواند با تغییر داروها و استفاده از روشهای درمانی دیگر مثل داروهای پیشگیری کننده، بوتاکس تخصصی میگرن و … شما را از این سردرد نجات دهد.

۱۲- اگر غذاهای محرک سردرد بخورید

این محرکها برای هر فرد متفاوت است ولی به طور کلی غذاهای محرک سردرد عبارتند از:

الف) پنیر کهنه

ب)بعضی میوه ها و مغزها

ج)الکل

د) غذاهای حاوی نیترات مثل سوسیس و کالباس (فست فود)

ه) مواد غذایی تخمیر شده و یا ترشیها مثل کلم ترش

و) بعضی چاشنی ها و مواد افزودنی

شما می توانید با توجه به پترن سردرد و اینکه با کدام یک از این مواد تحریک می شوید به کنترل سردردتان کمک کنید.

۱۳- اگر ورزش سنگین می کنید

سردرد می تواند در حین ورزش سنگین یا بعد از اتمام آن ایجاد شود، دویدن، شنا، وزنه برداری می توانند سردرد ایجاد کنند، این سردردها معمولا نگران کننده نیستند اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و موارد جدی را رد کنید در صورتی که در حین ورزش به زمین خوردید، بی هوش شدید یا دوبینی پیدا کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

میگرن و درمان آن

۱۴- بالش زیر سر شما مناسب نیست

اگر تمام شب عضلات گردن شما در وضعیت نا مناسب قرار داشته باشد شما ممکن است صبح دچار سردرد شوید. سعی کنید بالش مناسبی انتخاب کنید به طوریکه سر و گردن در یک راستا قرار گیرد مثل زمانی که ایستاده اید و بدن در حالت استراحت باشد.

دکتر فرشته اسفندیاری متخصص سردرد در تهران در پایان افزود بعضی از سردرد ها خطرناک هستند و برای درمان آنها به بهترین متخصص مغز و اعصاب خود مراجعه نمایید، چراکه در بررسی و درمان سردردها علی الخصوص سردردهای خطرناک زمان پارامتر مهمی است.

نظر خود را بیان کنید