پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

علت درد پا چیست؟

چگونه درد پاها را از بین ببریم؟

چه چیزی باعث درد پا می شود؟

پاها معمولا بنیان و اساس کل بدن هستند و می توانند به ما کمک کنند کیلومترها پیاده روی کنیم. با وجود ۲۶ استخوان، ۳۳ مفصل و شبکه ای از ۱۰۰ تاندن، عضله و رباط ممکن است این عضو به راحتی دچار مشکل شود. اینکه پاشنه شما درد می کند یا مشکلی در انگشت پای خود دارید زیاد مهم نیست. مسئله مهم تشخیص مکان درد و استفاده از گزینه های درمانی برای کاهش آن است.

 1. درد در پاشنه: التهاب رباط کف پا

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,التهاب رباط کف پا

درد پاشنه یکی از رایج ترین مشکلاتی است که پا را تحت تاثیر خود قرار می دهد. التهاب رباط کف پا نیز رایج ترین علت درد پاشنه است. اگر به هنگام پایین آمدن از تختخواب در صبح و قدم برداشتن احساس درد شدیدی زیر پاشنه دارید، ممکن است به التهاب رباط کف پا مبتلا شده باشد.

التهاب رباط کف پا که معمولا از استرس و فشار تکراری بر روی پا ناشی می شود اغلب بعد از دوره های طولانی غیر فعال بودن بدتر می شود. این نوع التهاب زمانی که استراحت می کنید و می خوابید آرام می شود و تورم کمتر می گردد. زمانی که بر روی پای خود می ایستید، وزن بدن را بر روی بافت ملتهب وارد می کنید. التهاب رباط کف پا به خاطر عضلات تنگ پا و ساق پا بدتر می شود.

درمان کاهش التهاب، استراحت کردن (اجتناب از انجام فعالیت هایی است که درد را بدتر می کند)، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، استفاده از یخ و ماساژ دادن است. پوشیدن کفش هایی با قوس خوب نیز می تواند یک نکته کلیدی برای کاهش درد باشد. افزایش وزن نیز در این شرایط می تواند فشار بیشتری بر روی پا وارد کند.

در یکی از مطالعات انجام شده مشخص شد افرادی که التهاب رباط کف پای مزمن دارند سه برابر بیشتر از سایر افراد چاق هستند. کاهش وزن می تواند فشار بر روی پا را کاهش دهد. اگر درد پا بیش از دو هفته طول کشید حتما با یک پزشک مشورت کنید. او می تواند درمان فیزیکی، تزریق کورتیزون یا سایر موارد را پیشنهاد کند.

 1. درد پاشنه: خار پاشنه

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,خار پاشنه

خار پاشنه رشد استخوانی اضافی است که از پایه یا پشت پاشنه به بیرون می زند. این موضوع اغلب به همراه بیماری التهاب رباط کف پا رخ می دهد و نشانه های مشابهی با آن دارد(درد در پشت انتهای پا). این بیماری به درمان های مشابهی که در بالا بیان کردیم پاسخ می دهد اما برخی از افراد بر این باورند که این دو مشکل یکسان نیستند. در حقیقت خار پاشنه الزاما یک مشکل نیست.

بر اساس گفته های AAOS، از هر ۱۰ نفر یک نفر به این شرایط مبتلا می شود اما با این وجود، یک نفر از ۲۰ نفری که خار پاشنه دارد درد پا را تجربه می کند. با اینکه خار پاشنه به خودی خود ممکن است دردناک نباشد اما این برآمدگی ها می تواند بافت های احاطه کننده را تحریک سازد.

علل رایج خار پاشنه، ترومای تکراری به پایه پاشنه، چاقی، کفش نامناسب یا ژنتیک است. درمان این شرایط استراحت کردن، مدیریت درد با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، یخ و کشش است.

 1. درد زیر پا: زگیل کف پا

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,زگیل کف پا

اگر به هنگام راه رفتن احساسی شبیه وجود ریگ در کفش را دارید حتما کف پای خود را برای وجود زگیل کف پا بررسی نمایید. زگیل کف پا به خاطر عفونت در پوست رخ می دهد. امابر خلاف سایر انواع زگیل، این نوع زگیل به سمت خارج رشد نمی کند و در عوض راه رفتن و ایستادن باعث می شود به سمت پوست رشد نماید. همین امر موجب می شود درد و حساس بودن به لمس در زیر پا ایجاد گردد.

ممکن است تنها یک زگیل در زیر پا داشته باشید یا آن ها را به صورت توده ای تجربه نمایید. زگیل ها معمولا نقطه های سیاه رنگی دارند که نواحی کوچکی از خون خشک شده هستند. زگیل کف پا می تواند بدون هیچ درمانی از بین برود اما این موضوع ممکن است سال ها طول بکشد.

این موارد فرد را در معرض مشکلات حاد جسمی قرار نمی دهند اما می توانند باعث ایجاد ناراحتی و درد شوند. داروهای لایه بردار بدون نسخه یا بسته های حاوی سالیسیلیک اسید می تواند سلول های مرده زگیل را به تدریج در خود حل کند.

اگر زگیل شما به کمک درمان های خانگی بهبود پیدا نکرد، بهتر است از پزشک کمک بگیرید. او تلاش می کند به کمک نیتروژن مایع زگیل را منجمد کند، بسوزاند، بخراشد یا بردارد. همانطور که می دانید زگیل ها مسری هستند پس از تماس با افراد دیگر و پوشیدن کفش های آنان خودداری کنید.

همچنین بخوانید: مشکلات رایج پاها
 1. درد زیر پا: پینه

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,پینه

این تکه های ضخیم و سخت پوست در طول زمان و به عنوان محافظت طبیعی بدن در برابر مالش یا فشار طولانی مدت ایجاد می شود. این موارد از پوست زیرین محافظت می کنند.

زمانی که پینه در پا ظاهر می شود معمولا بر روی کف پا یا پاشنه دیده می شود و می تواند به هنگام ایستادن یا راه رفتن دردناک باشد. معمولا علت ایجاد پینه پوشیدن کفش های نامناسب است اما مشکلات راه رفتن نیز می تواند فشار اضافی بر روی پا وارد نماید. برای درمان پینه می توانید از سنگ پا برای برداشتن پوست مرده در حمام استفاده کنید.

فقط مراقب باشید پوست زیادی برندارید زیرا این کار باعث ایجاد خونریزی و سپس عفونت می شود. بعد از اینکه از حمام خارج شدید، مرطوب کننده را به همراه اسید سالیسلیک یا آمونیوم لاکتات بر روی پا و دوبار در روز اعمال نمایید. از به کار بردن ریش تراش و قیچی خودداری کنید.

این کار باعث از بین رفتن بافت های سالم و ایجاد عفونت می شود. بدون توصیه پزشک از پدها نیز استفاده نکنید. سعی کنید از انجام فعالیت هایی که باعث ایجاد پینه می شود خودداری کنید. برای پیشگیری از بروز پینه های بعدی، کفش مناسب بپوشید و اختلال راه رفتن را اصلاح نمایید.

 1. درد انگشت پا: انحراف شست

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,انحراف شست

بر خلاف بیشتر مشکلات پا که احساس می شوند اما دیده نمی شوند، انحراف شست پا را می توان به سادگی مشاهده کرد. این انحراف به خاطر مکانیک معیوب پا ایجاد می شود که روش راه رفتن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. سال ها حرکت ناهنجار و فشار بر روی مفصل شست پا می تواند شکل آن را تغییر دهد. با خارج شدن تدریجی استخوان ها از تراز اصلی شان، این برآمدگی ها نیز ظاهر می شود.

افرادی که نوع خاصی از پا را دارند( قوس اندک یا پای صاف)، بیشتر در معرض خطر توسعه این برآمدگی ها و انحراف ها هستند. از آنجایی که ساختار مکانیکی پا اغلب ارثی است، انحراف شست پا را می توان در اعضای خانواده نیز مشاهده کرد. زمانی که راه می روید مفصل انگشت شست بیشترین وزن را تحمل می کند. به همین خاطر اگر انحراف شست پا درمان نشود می تواند درد شدید و دائمی را به همراه داشته باشد.

کیسه پر شده از مایع در اطراف مفصل می تواند ملتهب شود و مشکلات بیشتری را ایجاد نماید. نشانه ها اغلب زمانی دیده می شود که کفش نامناسب می پوشید. معمولا زنان بیشتر از مردان در معرض توسعه این شرایط قرار دارند و این موضوع به خاطر کفش های نامناسب است.

برای کاهش درد از کفش هایی استفاده کنیدکه فضای بیشتری برای انگشتان پا و پاشنه داشته باشد. پدهای ژلی که بر روی انگشت پا قرار می گیرد می تواند ناحیه را بپوشاند و از درد آن بکاهد. استفاده از یخ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و اجتناب از فعالیت خایی که باعث ایجاد درد می شود نیز مفید خواهد بود.

برای انحراف هایی که به شدت ملتهب شده اند، پزشک می تواند کورتیزون تزریق کند تا تورم و ناراحتی آن کمتر شود. اگر انحراف شست پا در حال بدتر شدن بود، درد زیادی داشت یا بر روی حرکت شما تاثیر گذاشت می توان از گزینه جراحی استفاده کرد.

 1. درد انگشت پا: میخچه و پینه

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,میخچه و پینه

میخچه و پینه در اصل یک موضوع هستند فقط میخچه در بخش هایی از پا که وزن را تحمل نمی کنند رخ می دهد. این ها معمولا کوچک و دایره ای با مرکز تعریف شده ای هستند که می توانند نرم یا سفت باشند.

بر خلاف تاول که به سرعت شکل می گیرد، میخچه در طول زمان و به خاطر سایش تکراری ایجاد می شود و می تواند به هنگام راه رفتن یا ایستادن دردناک باشد. درمان این گزینه نیز همانند پینه است. تلاش برای حذف تجمعات پوستی و استفاده از مرطوب کننده برای نرم کردن پوست.

 1. درد انگشت پا: نقرس

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,نقرس

نقرس شکلی از آرتریت التهابی است که دوره های درد سوزناک ناگهانی، سفتی و تورم در مفصل را موجب می شود. مقصر اصلی ایجاد نقرس، مقدار اضافی از اسید اوریک است. اسید اوریک ماده ای است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود.

با اینکه بدن معمولا سطح اسید اوریک را بدن تنطیم می کند اما مقادیر زیاد آن می تواند به ایجاد کریستال هایی منجر شود که در مفاصل رسوب می کند. حملات نقرس زمانی رخ می دهد که چیزی باعث افزایس سطح اسید اوریک شود. درد نقرس معمولا در شب بیشتر است.

این بیماری در مردان بیشتر دیده می شود. ۶۰ درصد از افرادی که حمله نقرس را تجربه می کنند دومین حمله را نیز در عرض یکسال خواهند داشت.

برای پیشگیری از بروز حملات بعدی، پزشک می تواند از دارو استفاده کند. تغییر سبک زندگی همچون اصلاح رژیم غذایی برای کاهش سطح اسید اوریک نیز مفید خواهد بود.

 1. درد توپک پا: آتروفی پوسته چربی

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,آتروفی پوسته چربی

زمانی که بستر طبیعی محافظت کننده در توپک پا از بین می رود، ممکن است به هنگام راه رفتن در صخره ها یا ایستادن دردی احساس شود. متاسفانه نازک شدن این لایه چربی رایج و دائمی است.

برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی، بهتر است از ا هر چیزی که باعث ایجاد فشار بر روی توپک پا می شود خودداری کنید. این موضوع در برگیرنده پوشیدن کفش پاشنه بلند و راه رفتن بدون کفش در محیط های ناهموار است.

 1. درد توپک پا: نوروما

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,نوروما

نوروما التهاب یا ضخیم شدن بافت اطراف اعصاب بین پایه انگشتان پاست. افراد اغلب درد را شبیه داشتن سنگ در کفش توصیف می کنند اما نشانه های آن شامل حس سوزش، لرزش و بی حسی بین انگشتان پا و در توپک پاست.

رایج ترین نوع نوروما، نورومای مورتون است گه در پایه انگشت سوم و چهارم رخ می دهد. نوروماها اغلب در زنانی که کفش پاشنه بلند می پوشند رخ می دهد اما زمانی که اسیبی به پا وارد می شود نیز ایجاد می گردد.

استراحت، استفاده از یخ ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز می تواند به طور موقت درد را تسکین ببخشد. اگر چنین شرایطی درمان نشده رها شود، می تواند بدتر گردد.

 1. درد بالای پا: تاندونیت

دلیل درد پا,تسکین درد پاشنه پا,تاندونیت

التهاب تاندون های منقبض کننده که انگشتان پا را صاف می کنند رایج ترین علت درد در بالای پا محسوب می شود. این ناحیه بسیار استخوانی است و به همین خاطر تاندون های موجود ممکن است خیلی راحت دچار التهاب شوند.

درمان چنین شرایطی شامل استراحت کردن، استفاده از یخ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و کمپرس است. استفاده از کفش مناسب نیز ضروری است.

۱ دیدگاه

 1. مصی در آذر ۷, ۱۳۹۶در۶:۴۱ ب٫ظ

  عالیه

نظر خود را بیان کنید