پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

تاثیر صدای اعضای خانواده در درمان افرادی که به کما رفته‌اند

میزان بهبود بیمارانی که به کما رفته‌اند با شنیدن صدای اعضای خانواده‌شان بیشتر میشود

دختر در کما

در بسیاری از فیلم‌ها و نمایش‌های رادیویی این موضوع همیشه مطرح بوده است اما هم اکنون طی مطالعه جدیدی که در مرکز پزشکی نورث وسترن و بیمارستان هینز، که هردو در ایالت ایلی نویز قرار دارند انجام می‌شود، محققان سعی دارند به این سوال پاسخ دهند که: آیا واقعا شنیدن صدای اعضای خانواده و افراد مورد علاقه می‌تواند بیماران به کما رفته را به هوش بیاورد؟

محققان می‌خواهند بدانند که آیا تحریکات و فعالیت‌های مغزی بیماران کمایی تاثیری در بهبودشان دارند.

کما به یک حالت از بیهوشی گفته می‌شود که بیمار قادر به باز کردن چشم‌هایش نیست. هنگامی‌ که بیمار به کما رفته اندکی بهبود میابد، در ابتدا کمی‌ حالت هوشیاری‌اش را بدست می‌آورد و زندگی نباتی‌اش آغاز می‌شود، البته این حالت ممکن است از چند هفته تا چند سال طول بکشد.

برای انجام یک مطالعه جدید از ترزا پاپ که به عنوان یک گفتار درمان برای بیماران کما با صدمات مغزی کار می‌کرد، الهام گرفته شده بود که نتایج آن مطالعه در مجله توانبخشی اعصاب و درمان بیماری‌های اعصاب چاپ شده بود. پاپ مشاهده کرده بود که بیماران به اعضای خانواده‌شان بهتر پاسخ می‌دهند تا غریبه‌ها.

از این رو، پاپ به این نتیجه رسید که اگر درمانگران بتوانند مغز افراد را در حالیکه بیهوشند، تحریک و تمرین دهند احتمال دارد توانایی آنها برای بهبود افزایش یابد.

بعنوان بخشی از مطالعه تصادفی و کنترل شده با دارونما، ۱۵ بیمار که از ناحیه سر دچار حادثه شده بودند و در حداقل سطح هوشیاری قرار داشتند در تمرینات شنیداری و حسی ثبت نام شده بودند. ۱۲مرد و ۳ زن که میانگین سنی‌شان ۳۵ بود و قبل از اینکه تمرینات شنیداری شان آغاز شود، حدود ۷۰ روز بود که زندگی نباتی داشتند.

در ابتدای تحقیق، پاپ و همکارانش زنگ‌ها و سوت‌هایی را مورد استفاده قرار دادند تا چگونگی پاسخ بیماران به اطلاعات حسی را بررسی کنند. آنها همچنین ارزیابی می‌کردند که آیا بیماران قادر بودند جهت را دنبال کنند و چشمانشان را باز کنند یا قوه بصری‌شان توانایی ردیابی شخصی را که در اتاق راه میرفت را داشت.

همچنین تصویر برداری رزونانس مغناطیسی ( ام آر آی) مورد استفاده قرار گرفت تا بررسی شود که میزان اکسیژن خون مغز بیماران هنگام شنیدن صداهای آشنا و ناآشنا که داستان‌های مختلف می‌گویند، چگونه تغییر میکند.

سپس درمانگران از خانواده بیمار خواستند که با نگاه به آلبوم عکس‌ها حداقل شش داستان مهم را که به بیمار و خانواده‌اش باهم در آن نقش داشته‌اند، شناسایی و در کنار هم قرار دهند.

پاپ توضیح می‌دهد که آن اتفاق میتواند یک جشن عروسی یا یک سفر جاده‌ای خاص مثل رفتن به ملاقات یک همکار باشد که آنها باهم در آن حضور داشتند. باید چیزی باشد که آنها به خاطر داشته باشند و لازم است که ما داستان‌ها را با حس، حرارت و جنبش، زنده کنیم. مثلا خانواده‌ها، خاطره‌ای تعریف می‌کردند که درآن بیمار در کوروت روی شیب کوه اسکی بازی می‌کرده و هوای سرد به صورتش برخورد می‌کرده است.

بعد از گذشت شش هفته از درمان، میزان پاسخگویی بیماران به صداهای نا آشنا بیشتر شده بود

این داستان‌ها توسط خانواده‌ها گفته و ضبط شد و سپس به مدت شش هفته برای بیمارانی که در کما هستند، گذاشته شد. درحین انجام دوره شنیداری، آزمایشات (ام آر آی) تکرار شد که در آن، تغییرات میزان اکسیژن خون بیماران درحالیکه در حال گوش دادن به داستان‌هایی که توسط صداهای آشنا و غیر آشنا گفته می‌شد ، بودند بررسی می‌شد.

(ام آر آی) تغییراتی را از میزان اکسیژن خون هنگام شنیدن صداهای نا آشنا ثبت کرد درحالیکه باشنیدن صداهای افراد آشنا هیچ تغییری دراین سطح ایجاد نشد.

پاپ می‌گوید که این یافته‌ها توانایی بیشتری را برای پردازش و فهم گفتار در میان بیماران نشان می‌دهد، و آنها نسبت به صداهای ناآشنایی که داستان‌ها را تعریف می‌کردند بیشتر پاسخگو هستند. در ابتدا آنها به صداهای ناآشنا توجه نشان نمی‌دادند اما حالا آنها در توجه به آنچه که فرد می‌گوید پیشرفت کرده‌اند.

دراین مرحله از درمان، محققان دریافتند که بیماران نسبت به زمان شروع تحقیق، به صدای زنگ‌های کوچک، کمتر حساسیت نشان می‌دهند. تیم تحقیق به این باور رسیدند که اکنون توانایی بیماران برای تشخیص تفاوت بین انواع صداها بیشتر شده و آنها می‌توانند تصمیم بگیرند که اهمیت کدام صدا برای شنیدن بیشتر است.

پاپ می‌گوید: صدای مادر که داستان‌های آشنا را بارها و بارها تعریف میکرد، بیشتر از صدای زنگ به مغز بیماران کمک میکرد تا به اطلاعات مهم، توجه کنند. آنها قادر بودند که میان آنچه مناسب بود و آنچه مناسب نبود تمایز قائل شوند.

دو هفته اول مهمترین بخش از دوره درمان بود و بیشترین دستاورد، حاصل شد. در چهارهفته باقی مانده درمان، دستاوردها کمتر و بیشتر حالت افزایشی داشتند.

پاپ درمورد درمان می‌گوید، این وضعیت به خانواده‌ها امید می‌دهد و چیزی است که آن‌ها می‌توانند کنترل کنند. او به خانواده‌ها توصیه میکند که با یک درمانگر کار کنند تا در ساخت داستان به آنها کمک کند.

درحال حاضر، تیم تحقیقاتی اطلاعات کسب شده را تجزیه و تحلیل میکند تا دریابد که آیا درمان تمرینات حسی و شنیداری تارهای آکسون را تقویت میکند و سیگنال‌های مغز را بین عصب‌ها انتقال می‌دهد یا خیر.

۵۸ دیدگاه

 1. مهری در بهمن ۱۴, ۱۳۹۳در۱۰:۰۲ ب٫ظ

  خیلی جالب بود

  • اشکان در تیر ۲۵, ۱۳۹۴در۷:۳۷ ب٫ظ

   اگه شما بیماری در کما دارید واعطلاعاتی داری به من کمک کنید با ایمیل مرسیaram_amir1001@yahoo.com

   • sajede در بهمن ۲۶, ۱۳۹۴در۶:۵۸ ب٫ظ

    ما یه بیمار داریم که بیهوشه تنها واکنشی که نشون میده فقط گریه کردنه وقتی که صدایی میشنوه مخصوصا صدای بچه چشماش هم بازه ولی به حرف ما دست وپایی تکون نمیده ولی ناخداگاه پاهاشو تکون میده ودستاشو روی سینه جمع میکنه

 2. اشکان در تیر ۲۵, ۱۳۹۴در۷:۳۵ ب٫ظ

  مرسی جالب بود .خیلی ممنون

 3. پریسا در مهر ۱۲, ۱۳۹۴در۴:۲۰ ب٫ظ

  لطفا بگید این داستانهارو باچه درمانگری باید نوشت که بتونه به تاثیرش کمک کنه. و اگه ضریب هوشی فرد زیر ۱۰باشه و داخل ۲روز درحال نوسان باشه وبه ۲برسه خوبه یا بد؟؟؟

 4. sajede در بهمن ۲۶, ۱۳۹۴در۶:۵۳ ب٫ظ

  سلام ما بیماری داریم که سطح هوشیاریش زیر دهه تنها واکنشش به ما گریه کردنه .در برابر صداهای اطراف فقط گریه میکنه حالا نمیدونیم وضعیتشش چه جوری میخواستم بدونم گریه کردن نشانه خوبیه یا نه

  • محسن در بهمن ۲۸, ۱۳۹۴در۱:۵۷ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   دعا میکنم مریضتون هرچه سریعتر شفا پیدا کنه.
   این مورد در تخصص ما نیست و پیشنهاد میکنم با یک پزشک متخصص صحبت کنید.
   موفق باشید

 5. mahsa در اسفند ۱۱, ۱۳۹۴در۲:۳۷ ق٫ظ

  سلام جالب بود خیلی من ۲ماه تو کما بودم ولی مادرو برادرو همسرم خیلی خیلی باهام صحبت میکردن،الان ۶ماهه در اومدم ولی هنوز حالات گیجی و همش دلم میخواد بخوابم خیلی زود خسته میشم

  • mahsa در فروردین ۱۷, ۱۳۹۵در۲:۳۵ ق٫ظ

   سلام منم دقیقا همینطورم

  • Sepi در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶در۲:۰۹ ق٫ظ

   وقتی که تو کما بودید، دورانی که تو کما داشتید رو یادتونه؟؟؟

  • کبری ب در خرداد ۱۷, ۱۳۹۷در۱۰:۲۹ ب٫ظ

   سلام خوبید شوهرم تو کما بود ۱ماه بعد ۱ماه کم کم شماشوباز کرد بعدش با لبهاش حالت لبخونی حر زد بعد لوله ان جی رو کشید وداورد با دهانش غذا خورد و بعد کم کم حف زد تا اینکه تراکشو دراوردند حالام داره کم کم بخودش فشار میاره با تمرین راه بره البته با کمک بقه همه اینکارایی که انجام میداد اولش حدود۲ هفته پیش خودم در خفا انجام میداد وقتیدسش رو میشددیگه نزد بقه انجامشون داد به امد خا دکتر گفته وضعیتش بهتر میشه

  • مرضیه در خرداد ۲, ۱۳۹۸در۱۰:۴۷ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز میشه خواهش کنم راهنماییم کنی.پسر داییم۲ماهه به ساقه مغزش تو تصادف ضربه وارد شده و تو کماست.الان چشماشو باز میکنه و صدای اسنا میشنوه بهش میگیم ابروهاتو بده بالا اگه منو شناختی قشنگ ابروهاشو تکون میده یا میخنده.ولی نمیبینه .به نظرتون خوب میشه؟همه چیزشم سالمه سالمه فقط دکتر گفته باید به مرور به هوش بیاد

 6. عقلی در تیر ۶, ۱۳۹۵در۱۲:۲۳ ب٫ظ

  سلام برادر من تومور مغزی داره و یک سوم تومور رو برداشتن و قسمتی از جمجمه رو برداشتن تا سرش که ورم میکنه به مغزش فشار نیاد یک طرف سرش متورم هست ۳۰جلسه پرتو درمانی شد دو روز بعد از تمام شدن پرتو تشنج کرد و رفت تو کما الان تقریبا ۴۰روزه تو کما هست و ضریب هوشیش رو ۴هست است کسی هست که این شرایط رو دیده باشه و اون طرف بهبود پیدا کرده باشه آیا حرف زدن دخترش میتونه کمکی به هوشیاری بکنه

  • ازاده در تیر ۱۹, ۱۳۹۵در۸:۰۲ ب٫ظ

   سلام ،خاله من هم دقیقا همین وضعیت رو داره ،امکان برگشت هست ؟؟

 7. حکیم ایلکای در مرداد ۲۸, ۱۳۹۵در۱۱:۵۹ ب٫ظ

  هوالشافی
  سلام ، عزیزانی که بیماری در کما دارند خواهش میکنم اولا امیدشان را بهیچ وجه از خدا قطع نکنند و دنبال افراد و یا دکترای درمانگر نباشند فقط اوست که شفا میدهد ، پس با تمام ایمان از قدرت مطلق بخواهید و بس ، میتوانید برای مشاوره و کمک حال توصیه های بدرد خوری برایتان نمایم. که امیدوارم با این کمک حقیر باری از دوش شما عزیزان بردارم و خدا را از خود خوشنودسازم.

  • بهار در شهریور ۱۱, ۱۳۹۵در۶:۲۰ ب٫ظ

   سلام
   کاش ایمیلی از خودتون میذاشتید که بتونم از مشاورتون استفاده کنم

  • آذر در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۹در۰:۳۸ ق٫ظ

   سلام میشه کمک کنید

 8. امیر در شهریور ۶, ۱۳۹۵در۱۱:۳۷ ب٫ظ

  سلام .ما بیماری داریم که بر اثر هیپوکسی به کما ی که چشاشو حرکت میده و با لمس دست تحریک میشه ..چه باید کرد که زود تر به هوش بیاد

 9. امیر در شهریور ۱۱, ۱۳۹۵در۲:۲۶ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید…عموی من دیشب تصادف کرد و ببهوش شد…دکتر جراح گفت ک عمل ها عالی پیش رفتند…الان ضریب هوشی ۷ داره…عاجزانه التماس دعا دارم و اطلاعات در اختیارم بگذارید ممنونم

 10. اکبر در شهریور ۲۰, ۱۳۹۵در۱۰:۰۸ ب٫ظ

  سلام ما یکی از دوستان ما براثر برق گرفتگی از ساختمان ۲طبقه افتاده سه روز اول هوشیاری ۶داشت اما بعد گذشت ۸روز مغز اون ازکار افتاد اما امروز بعد ۱۰روز تنفس اون برگشته وخودش نفس میکشه ایا امیدی هست

 11. مینا در آبان ۱۵, ۱۳۹۵در۹:۱۴ ب٫ظ

  سلام برادر من تصادف کرده و اولش بیهوش شده و بعدش نفسش قطع میشه و با ماساژ قلبی دوباره احیا میشه و ضریب هوشیش از ۴ امده به ۱۱ الان دو روزه دست و پاهاش و سرشو تکون میده ولی چشماشو باز نکرده هنوز . میشه بگید چطور میشه؟

  • فاطمه در آبان ۱۷, ۱۳۹۵در۱:۱۷ ب٫ظ

   انشاالله خوب میشه
   ضریب هوشی ۱۱ خیلی خوبه باید تا ۱۵ برسه
   برادر زاده منم تصادف کرده بود الان الهی شکر خوب شده مرخص شد امیدوارم دل شما هم شاد بشه

 12. باران در آذر ۵, ۱۳۹۵در۸:۰۰ ب٫ظ

  من بیماری دارم ۳۱ساله دوتا بچه هم داره الان ۱۴روز بعد از عمل رفته توکما ضریب هوشیش ۶یا ۷ است گلوش سوراخ کردن به دستگاه وصل هست ایا امیدی هست

 13. رضا در دی ۱۰, ۱۳۹۵در۸:۰۴ ب٫ظ

  اینایی که میگن حرف زدن هیچ تاثیری نداره واقعا دارن مضخرف میگن.با بیماری ک تو کما رفته حتما باید حرف بزنن مخصوصا صدای مادر خیلی بیشتر تاثیر داره.من تو ی مقاله ای ک خوندم بیمارایی که تو کما میرن درست یا غلطشو نمیدونم اما ی حالتی برا فرده که طرف رویا پردازی میکنه و تو رویای خودش زندس.بعضیا رویاهاشون انقد خوبه ک دیگه نمیتونن برگردن و متاسفانه از دست میرن بعضیاشونم هستن که مثل این اقایی که گفتن طرف گریه میکنه کابوس و ها رویاهاشون تو حالت کما خیلی بده.حرف زدن بااین بیمارام خیلی خوبه و کمک میکنه.ی فیلمم راجبع این ساختن

  • م در تیر ۲۷, ۱۳۹۹در۵:۰۷ ب٫ظ

   با سلام
   میشه اسم اون فیلم رو بهم بگید ممنون
   آخه پدر من هم الان ۸ روزه ای سی یو بستریه ..

 14. سارا در بهمن ۱۳, ۱۳۹۵در۱۲:۰۱ ب٫ظ

  سلام
  از همه افرادی که عزیزی در کما دارن و یا داشتن خواهشمندم بیان و تجربیات خودشون رو در میون بگذارن، هم از اطلاعات هم استفاده می کنیم هم مرحمی میشه بر دلهامون. برای همین گفتم آدرس وبلاگم رو اینجا بنویسم که خیلیا بتونن ببیننش: incoma.blogfa.com
  ازتون میخوام که برای داداش من و تمام بیماران در کما دعا کنید.

 15. مادر عماد در اسفند ۶, ۱۳۹۵در۱:۲۷ ق٫ظ

  سلام پسر من هم پنج ماه توی کما است هفده ساله است توی خونه اوردمش ازش مراقبت میکنم چشماش باز ه تغذیه رودهای داره از طریق گواژ الان نمیدونم هنوز توی کما است یا زندگی نباتی داره به صحبت هام عکس العمل نشون می ده

  • کبری ب در خرداد ۱۷, ۱۳۹۷در۱۰:۳۴ ب٫ظ

   دکتر جاودان از یاسوج میتونید ببیدش پیشش جواب سوالتونوبگیریددکتر شوهر من هست و داره رو به بهبود میره وضعیتش

 16. بنده خدا در اسفند ۸, ۱۳۹۵در۳:۲۸ ب٫ظ

  سلام یکی از فامیل های ما ایست قلبی کرد حدود ۳ هفته پیش … کلا رفته بود و حدودا بعد از ۵۰ دقیقه احیا شد. ینی ۵۰ دقیقه خون نرسیده به مغزش. الان از اون روز بیهوشه تو کماس و نفسشم این روزا خوب شده خداروشکر. به صدا ها عکسالعمل نشون میده چشماشو باز میکنه کامل سرشو تکون میده حتی یبارم خندید نمیدونم دیگه ناخودآگاه بوده فلان . بنظرتون به هوش میاد؟

 17. محمد در اسفند ۱۹, ۱۳۹۵در۱:۰۱ ق٫ظ

  سلام من برادی دارم الان ده ماه توی کماس هوشیاریش هفت مادرم ازش نگهداری میکنه به دست زدن به بدنش عکسلعمل نشون میده ایا راه خوبی هست برای بهبودیش

  • کبری ب در خرداد ۱۷, ۱۳۹۷در۱۰:۳۸ ب٫ظ

   بله عالیه به امید خدا کم کم بهتر میشه زمان میبره صبور باشید به کسی که بیشتر از همه بهش علاقه داشت داداشتون بگید بیاد پیشش و لمسش کنه دستشو تو دست بگیره و بهش بگه اگه دوسم داری هنوز دستتو محکم ببند اینکارو بارها تکرار کنه تا جواب بگیره من تجربه دارم

 18. سارا در اسفند ۲۱, ۱۳۹۵در۱۲:۴۲ ب٫ظ

  ما هم ماهاست جوان ۲۴ ساله ای در کما داریم تب و اسپاسم سمپاتیک داره چشم هاش بازه اما نمیبینه با صدای اشنا تب میکنه و میلرزه جدا از اونم حالت عادی هر روز تب داره.نمیدانیم چی قراره بشه فقط امید ما به خدا و دل پاکی که جوان ما داشت هست.ان شا الله خدا بشنوه صدای دعای تک تکتون رو .نگهداری از این بیمارها تو خونه و چشم به راهی شنیدن دوباره صداشون خیلی سخته

 19. بهاره در فروردین ۲۰, ۱۳۹۶در۹:۳۳ ب٫ظ

  سلام خواهرزاده م یازده روزه توکماست هوشیاریش هفته توروخدابراش دعاکنید چندخانواده مثل مرده متحرک شدیم خیلی برامون عزیزه توروخدا ابوالفضل منودعاکنیدچندروزدیگه تولدشش سالگی شه

 20. gmemaar در فروردین ۲۶, ۱۳۹۶در۴:۵۲ ب٫ظ

  سلام برادر من ۱۱روزه توی کماست تصادف کرده و مغزش آسیب دیده هوشیاریشم چهاره خیلی نگرانیم چهارروزه هیچ تغییری نکرده دوبارم عمل شده.توروخدا هرکدومتون میدونید راهنماییم کنید آیا خطرناک نیس که چهارروزه هیچ تغییری نکرده؟!

 21. میلاد در خرداد ۲۹, ۱۳۹۶در۲:۳۳ ق٫ظ

  سلام.پدرمن۴ماهه که توکماست وهوشیاریش۷وهیچ تغییری نکرده.ازشمامیخوام که عاجزانه براش دعاکنید.ممنون

 22. F در تیر ۲۳, ۱۳۹۶در۰:۰۸ ق٫ظ

  سلام خواهر من ۱۵روزه تو کماست ضریب هوشیش ۳و هیچ واکنشی نشون نمیده کسیم نمیذارن بره پیشش تا باهاش صحبت کنه و این اتفاق تو شهرستانی که هیچ امکانات پزشکی نداره اتفاق افتاده میخواستم بدونم آیا جابجایی بیمار براش ضرر داره یا نه که بیاریمش تهران تو یه بیمارستان بهتری

 23. فرشته در تیر ۳۱, ۱۳۹۶در۱۱:۲۳ ب٫ظ

  سلام دوستان
  برادر من ۱۲روز کما بود ۱۷سالشه تصادف کرد.روزای اول هوشیاریش۳بود .تا چند روز ولی اروم اروم بالاکشید…دو روز بعد کما اوردیمش خونه خداروشکر خوبه حالش.فقط کمی پرحرف شده…..امیدتون ب خدا باشه . بیمارای کمایی برگشتشون فقط دست خداسن

 24. فاطمه در شهریور ۱۳, ۱۳۹۶در۲:۵۸ ب٫ظ

  سلام دوستان
  پدر من ۲۱ روزه توکماست سطح هوشیاریش ۴ هست.نه دستهاش و تکون میده نه چشماش و باز میکنه ایست قلبی کرد و تا رسوندنش بیمارستان ۲۰ دقیقه زمان برد که اکسیژن به مغزش نرسیده .نفسش با دستگاهه ولی گاهی یه نفس عمیق میکشه وقتی باهاش حرف میزنیم.به نظرتون میشه الان جا به جاش کرد یا باید صبر کنیم؟ کسی این شرایط رو داشته که بدونه الان چیکار باید کرد؟ ما اهواز هستیم .الان بیمارستان اریا هستن

  • رحمانی در شهریور ۲۸, ۱۳۹۶در۱۱:۵۶ ق٫ظ

   خدا شفا بده منم مادرم تو همین تاریخ پدر شما ایست قلبی کرد الان تو آپادانا بستری حالت پدر شمارو داره وقتی از دستگاه جدا شد خودش تونست نفس بکشه ببرین خونه خیلی بهتره ما داریم همین کارو میکنیم صدای اطرافیان خیلی تاثیر داره و تغذیه،البته یه محقق تو نیوجرسی آمریکا داره رو مریضای به این شکل تحقیق می‌کنه به نتایج خوبی رسید دکتر ده فینا

  • لیلی در شهریور ۲۹, ۱۳۹۶در۴:۲۲ ق٫ظ

   عزیزم پدرتون چی شد؟؟ ما الان یه بیمار داریم مثل کیس شما الان ۱۱ روزه تو کماست .ماله شما هوشیاریش چند بود الان چند شده؟

 25. مرجان در شهریور ۱۹, ۱۳۹۶در۲:۰۵ ق٫ظ

  برادر من الان دو روزه توی کماست،هوشیاریش ۹ هستش ولی هیچ تغییری نکرده،بخاطر مسمومیت دارویی اینجوری شده،همه امیدمون به خداست،فقط نمیدونم لازمه منتقلش کنیم تهران یه بیمارستان خوب یا نه،اصلا تأثیر داره،لطفا راهنمایی کنید

 26. میلاد در شهریور ۲۴, ۱۳۹۶در۰:۲۰ ق٫ظ

  پدر من توی کماست دراثر نرسیدن اکسیژن به مغز ایست قلبی کرده هوشیاریش روی ۴ هست امیدی هست

  • لیلی در شهریور ۲۹, ۱۳۹۶در۴:۲۳ ق٫ظ

   عزیزم پدراون چی شد هنوز تو کماست؟

 27. زهرا در مهر ۷, ۱۳۹۶در۶:۲۰ ق٫ظ

  سلام پدرم الان پنج روزه کما رفته الان هوشیاری اش ۳تاپنج نوسان هست چون دکترگفت مغزش جمع شدپارکینسون داشت.عفونت ریه .گرفت انتی بیوتیک بهش ازراه سرم بهش می دهن.به نظرتون پدرم خوب میشه مابایدچکارکنیم توی ای سی یو هستش.ایابه خاطرعفونت زخم بسترهم داشت دکترگفت به خاطرانتی بیتیک مصرف نکردعفونت زیادشد.حالاتوی کماضریب هوشی سه تاپنج هستش

 28. یحیی در آبان ۹, ۱۳۹۶در۲:۵۵ ب٫ظ

  سلام بیماری داریم در کما که دو هفته است تو کما است ضریب هوشی از۳به۶رسیده و کسی که باهاش صبحت میکنه گریه مینکه و دست وسر وپایش را تکان میدهد ایا امیدی است لطفا بگین وبراش دعا خیر کنید ۲۳ساله است

 29. یحیی در آبان ۹, ۱۳۹۶در۴:۴۹ ب٫ظ

  لطفا هرکی چیزی میدونه به این شماره اس بدید۰۹۱۵۷۳۲۱۰۶۶

 30. آنا در آبان ۱۰, ۱۳۹۶در۱۱:۴۱ ق٫ظ

  سلام.منم معتقدم با بیماری که توی کما هستش باید صحبت کرد چون متوجه میشه. پدربزرگم وقتی توی کما بود مادبزرگم باهاش حرف میزد .بهش میگفت اگه وجودمو حس میکنی پلک بزن .و پلک میزد پدر بزرگم .با اینکه سطح هوشیاری ۳ داشت. حتی با گریه مادربزرگمم ,اشک از چشم پدر بزرگم میومد

  • فرزین در آذر ۱۴, ۱۳۹۶در۴:۵۹ ب٫ظ

   مادرم الان تو کماست با ظریب هوشی ۳ ولی هیچ واکنشی نسبت به صدام نشون نمیده????

 31. مريم در آذر ۲۲, ۱۳۹۶در۸:۵۸ ب٫ظ

  برادرمن ١٠ساله توکماست البته چندماه اول که توبیمارستان بوددکتراگفتن توکماهست ولى بعدازچندماه گفتن ببرینش خونه خودتون ازش نگهدارى کنیدزندگى نباتى هست چندروزپیش داخل اینستاعکس جوانى بعداز١٢سال ازکمابیرون اومده بوددیدم یعنى میشه برادرمن هم بهوش بیات.برادرمن هیچى نمیفهمه فقط چشماش گاهى بازهس وگاهى بسته نمیدونم میبینه یانه.درکل یعنى چیزى میفهمه یانه.براى تنفس گلوش سوراخ کردن وبراى غذاسرمعده اش که باسرنگ فقط بهش اب سوپ رقیق میدیم وضریب هوشیش ۴هس که تغییرنکرده ممنون میشم جوابم بدین

 32. عادل در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷در۸:۲۰ ق٫ظ

  سلام مادر من بر اثر ضربه مغز ۷۰روزی که بیهوشه فقط چشم باز میکنی و با نفس خودش نفس میکشی دوستان بنظرت امکان برگشت هست

 33. فاطمه در مرداد ۱, ۱۳۹۷در۲:۲۷ ق٫ظ

  باسلام باباجون ۸۱ روز هست که داخل کماست در تاریخ۱۳۹۷.۲.۱۴ایست قلبی میکنه و به اندازه ۶ دقیقه اکسیژن به مغزش نمیرسه و با احیا بر میگرده از همون روز های اول چشم باز میکرد و پلک میزد و حتی خمیازه هم میکشید و روزای اول دکترا میگفتن که هوشیاری ۳ هست ولی الان نمیدونیم حتی وقتی بهش میگیم ما منتظرت هستیم بغض میکنه ویا گاهی اوقات اشک داشته و وقتی میگیم میخواهیم جشن بگیریم میخنده خواستم بدونم امیدی بهش هست یا نه؟
  التماس دعا

 34. فرامرز در مرداد ۲۹, ۱۳۹۷در۲:۰۴ ب٫ظ

  سلام پدر منم الان سه روزه بخاطر خونریزی مغزی به کما رفته هوشیاریشم ۵ است بخاطر خدا راهنمایی کنیدشصتوهشت ساله است آیا کسی شبع این مریض داره جایه امید هست

 35. Sam در دی ۱۳, ۱۳۹۷در۲:۱۸ ب٫ظ

  سلام دوستان لطفا اگه شما بیماری دارید که چند ساله تو کما با این ایمیل با من در تماس باشید.

 36. دلشکسته در بهمن ۸, ۱۳۹۷در۷:۰۲ ب٫ظ

  سلام دوستان،آیاامکان داره کسی که هنوزیه روزازکمارفتنش نگذشته بگن بایددستگاهاروبکشین ولی چون خونوادش اجازه ندادن هنوزدستگاه بهش وصله؟دکتراگفتن امیدی نیست امامگه میشه همچین چیزی؟میشه معجزه ای بشه بهوش بیاد؟توروخداهرکی میدونه بگه چجوری میشه به بهبودیش کمک کرد؟اخه وقتی عمردست خداس چجوری این حرفارومیزنن؟خواهش میکنم واسه سلامتیش دعاکنین🙏

 37. سوده در اسفند ۲۴, ۱۳۹۷در۶:۰۶ ب٫ظ

  سلام دوستان پدرم بر اثر سقوط ضربه مغزی شدن و متاسفانه سمت چپ مغز آسیب دیدن.. آیا کسی هست که از ناحیه چپ اسیب دیده باشه و الان حرف بزنه یا راه بره؟.چون چپ مغز موتور حرکت و تکلم هست‌.الان ۳۶ روز میگذره و فقط چشماشو وا میکنه و حتی نمیدونیم میبینه یا نه.. کسی شرایط بابام رو دیده.خوب میشه؟؟؟😢

 38. دانیال در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸در۸:۵۴ ب٫ظ

  من شنیدم میگن ازشون سوال جمع تفریق یا ضرب بپرسید یه سوال رو چندبار تکرار کنید تاثیر داره.

 39. پرهام در مرداد ۲۰, ۱۳۹۹در۱:۵۲ ق٫ظ

  سلام شوهرخواهرم رفته تو کما از داربست افتاده ضریب هوشیش ۵ توروخدا بگید امیدی هست؟؟

 40. علی در شهریور ۲, ۱۴۰۲در۲:۲۸ ق٫ظ

  سلام من پسرم سه ساله است ۸دقیقه اکسیژن به مغز نرسید الان هوشیاریش رو نه است بعضی وقتی چشماش باز می‌کنه دستانش تکون میده و خودشو می‌کشه نزدیکه به ۴۳روز تو کما است تنفس خوش داره اگه را حلی داری بهم نشون بدی یا دکتر بهتری منتقل اش کنم در حال حاضر در بیمارستان کودکان بندر عباس است به این شماره پیغام بزارید ۰۹۱۷۶۲۵۳۸۱۸

نظر خود را بیان کنید